Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala

Prospect - Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala


NU comercializăm Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


Formularul 230 editabil 2022 - Redirectionare 3,5


    Denumirea comercială: Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala    DCI: PARACETAMOLUM


  Produs complementar recomandat
Apap Forte pentru copii apartine unui grup de medicamente denumite analgezice (calmante ale
durerii) si antipiretice, care amelioreaza durerea de intensitate usoara pana la moderata si reduc febra.
Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala
Paracetamol

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Apap Forte pentru copii si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Apap Forte pentru copii
3. Cum sa luati Apap Forte pentru copii
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Apap Forte pentru copii
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Apap Forte pentru copii si pentru ce se utilizeaza
Apap Forte pentru copii apartine unui grup de medicamente denumite analgezice (calmante ale
durerii) si antipiretice, care amelioreaza durerea de intensitate usoara pana la moderata si reduc febra.
Apap Forte pentru copii poate fi utilizat pentru tratamentul simptomatic, pe termen scurt, al durerii de
intensitate usoara pana la moderata (de exemplu durere de cap, durere de dinti si durere menstruala)
si/sau al febrei (temperaturii crescute).
Apap Forte pentru copii este utilizat pentru tratamentul durerii de intensitate usoara pana la moderata
si/sau al febrei la sugari (cu varsta peste 3 luni), copii, adolescenti si adulti (inclusiv varstnici).
Daca dupa 2 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Apap Forte pentru copii
Nu luati Apap Forte pentru copii
- daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6).
Atentionari si precautii
Inainte sa luati Apap Forte pentru copii , adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:
- daca aveti probleme de ficat (incluzand sindrom Gilbert sau hepatita);
- daca aveti probleme cu rinichii;
- daca aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a globulelor rosii din sange);
- daca sunteti deshidratat sau/si aveti malnutritie cronica;
- daca aveti deficit al unei enzime specifice, numita glucozo-6-fosfat dehidrogenaza;
- daca utilizati alte medicamente despre care se cunoaste faptul ca afecteaza ficatul;
- daca utilizati alte medicamente care contin paracetamol, deoarece acest lucru poate afecta grav
ficatul;
- daca aveti astm bronsic si sensibilitate la acid acetilsalicilic.
Administrarea frecventa si pe perioade lungi de timp a medicamentelor care amelioreaza durerea poate
duce la declansarea sau agravarea durerilor de cap. Nu trebuie sa cresteti doza de medicamente care
amelioreaza durerea, ci trebuie sa va adresati medicului pentru recomandari.
Atentionare: Ingestia unor doze mai mari decat cele recomandate nu determina o ameliorare mai
rapida a durerii, dar implica riscul de afectare grava a ficatului. Ca urmare, nu trebuie depasita doza
zilnica maxima de paracetamol. Adresati-va medicului sau farmacistului inaintea administrarii
concomitente a altor medicamente care contin paracetamol. Simptomele afectarii ficatului apar in mod
normal dupa primele zile. Ca urmare, este important sa va adresati imediat medicului daca ati luat o
doza mai mare decat cea recomandata. A se vedea si punctul 3 „Daca luati mai mult Apap Forte pentru
copii decat trebuie”.
In caz de febra crescuta (>39şC), semne de infectie sau persistenta a simptomelor pentru mai mult de 2
zile, trebuie sa va adresati unui medic.
Apap Forte pentru copii impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice
alte medicamente. Acest lucru este important in special in urmatoarele cazuri:
- alte medicamente care contin paracetamol, cum sunt, de exemplu, unele medicamente pentru
gripa;
- warfarina sau acenocumarol (medicamente anticoagulante orale utilizate pentru subtierea
sangelui); glicopironiu si propantelina (medicamente anticolinergice care pot reduce absorbtia
paracetamolului);
- contraceptive orale;
- fenitoina, fenobarbital, primidona si lamotrigina (medicamente utilizate pentru epilepsie);
- cloramfenicol (un antibiotic);
- izoniazida si rifampicina (medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei);
- metoclopramida si domperidona (medicamente care accelereaza golirea stomacului de
alimente);
- probenecid (un medicament utilizat pentru tratamentul concentratiilor crescute de acid uric in
circulatia sangelui (guta);
- propranolol (un medicament utilizat pentru tratamentul tensiunii arteriale mari);
- colestiramina (un medicament utilizat pentru a scadea valorile colesterolului);
- zidovudina (un medicament utilizat pentru tratamentul SIDA).
Efectele paracetamolului asupra testelor de laborator
Pot fi afectate rezultatele analizelor privind valorile acidului uric si glucozei in sange.
Apap Forte pentru copii impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Apap Forte pentru copii este un medicament gata preparat si poate fi administrat impreuna cu
alimente si bauturi (cu exceptia bauturilor alcoolice). Daca de obicei consumati cantitati mari de
bauturi alcoolice, trebuie sa luati Apap Forte pentru copii cu prudenta si nu trebuie sa
consumati bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu Apap Forte pentru copii .
Administrarea medicamentelor nu a demonstrat o influenta asupra efectului medicamentului, dar daca
luati acest medicament dupa mese, efectele sale pot fi intarziate.
Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Daca este necesar, Apap Forte pentru copii poate fi utilizat in timpul sarcinii. Ar trebui sa utilizati cea
mai mica doza posibila care reduce durerea si/sau febra si sa o utilizati pentru cel mai scurt timp
posibil. Adresati-va medicului dumneavoastra daca durerea si/sau febra nu sunt reduse sau daca
trebuie sa luati medicamentul mai des.
In dozele recomandate, Apap Forte pentru copii poate fi utilizat in timpul alaptarii.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
De obicei, Apap Forte pentru copii nu interfereaza cu capacitatea de a conduce vehicule sau de a
folosi utilaje. Totusi, daca prezentati reactii adverse cum sunt somnolenta usoara si ameteli, nu trebuie
sa conduceti vehicule si nici sa folositi utilaje.
Apap Forte pentru copii contine zahar, parahidroxibenzoat de metil (E218) si
parahidroxibenzoat de propil (E216).
Acest medicament contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la
unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament. Dozele de
suspensie orala mai mari de 10 ml contin peste 5 g de zahar pe doza si acest aspect trebuie avut in vedere
la pacientii cu diabet zaharat. Zaharul poate fi daunator pentru dinti.
Acest medicament contine parahidroxibenzoat de metil (E218) si parahidroxibenzoat de propil (E216),
care pot provoca reactii alergice (posibil de tip intarziat).

3. Cum sa luati Apap Forte pentru copii
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus
medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca
nu sunteti sigur.
Instructiuni de utilizare:
- Apap Forte pentru copii trebuie administrat pe cale orala.
- A se agita bine inainte de utilizare.
- Capacul flaconului este prevazut cu dispozitiv de inchidere securizat pentru copii. Pentru a-l
deschide, trebuie sa apasati pe capac si sa-l rasuciti, in acelasi timp, in directia acelor de
ceasornic.
- Suspensia orala nu trebuie diluata sau amestecata cu alte bauturi.
- A nu se depasi doza stabilita. Va rugam sa observati ca dozele mai mari decat cele recomandate
pot determina un risc de afectare foarte grava a ficatului.
- Doza zilnica recomandata de paracetamol este de aproximativ 60 mg/kg si zi, divizata in 4
sau 6 administrari zilnice, adica 15 mg/kg la intervale de 6 ore sau 10 mg/kg la intervale de
4 ore.
- Doza trebuie stabilita in principal in functie de greutatea pacientului. Informatiile privind varsta
copilului in cadrul fiecarei grupe de greutate au numai caracter orientativ.
De exemplu, pentru a administra 15 mg/kg la intervale de 6 ore, instructiunile sunt dupa cum
urmeaza:
Greutate corporala
Doza de paracetamol pentru o singura doza (la interval de 6 ore)
Volumul de Apap Forte pentru copii pentru o singura doza (la interval de 6 ore)
Doza maxima pe 24 ore mg paracetamol volumul de Apap
Forte pentru copii
Pana la 7 kg Pana la 100 mg Pana la 2,5 ml 400 mg 10 ml
8 – 10 kg 120 – 150 mg 3 - 3,75 ml 600 mg 15 ml
11 – 15 kg 165 – 225 mg 4 - 5,5 ml 900 mg 22,5 ml
16 – 22 kg 240 – 330 mg 6 - 8,25 ml 1320 mg 33 ml
23 – 30 kg 345 – 450 mg 8,5 - 11,25 ml 1800 mg 45 ml
31 – 40 kg 465 – 600 mg 11,5 – 15 ml 2400 mg 60 ml
Peste 41 kg 615 – 1000 mg 15,25 – 25 ml
3000 mg (pana la 50 kg) 75 ml
4000 mg (peste 51 kg) 100 ml
5 ml de suspensie orala = 200 mg paracetamol
Alternativ, aceasta suspensie orala poate fi administrata dupa cum urmeaza:
Varsta copilului Cat anume Cat de des (in decurs de 24 ore)
3 – 6 luni 1,5 ml de 4 ori
6 – 24 luni 3 ml de 4 ori
2 – 3 ani 4,5 ml de 4 ori
4 – 6 ani 6 ml de 4 ori
7 – 9 ani 9 ml de 4 ori
10 – 12 ani 12,5 ml de 4 ori
Apap Forte pentru copii nu trebuie utilizat la copii cu varsta sub 3 luni, cu exceptia cazului in care
este prescris de catre un medic.
Cantitatea exacta de Apap Forte pentru copii trebuie administrata prin utilizarea seringii de 5 ml
pentru administrare orala (cu gradatii de cate 0,25 ml) disponibila in cutie. Dupa utilizare, seringa
pentru administrarea dozelor trebuie clatita manual de cateva ori, cu apa de la robinet (umpland
seringa cu apa).
In caz de febra mare (>39şC), semne de infectie sau persistenta a simptomelor pentru mai mult
de 2 zile, trebuie sa va adresati unui medic.
Pacienti cu afectare a functiei ficatului sau rinichiului
La pacientii cu insuficienta hepatica usoara pana la moderata, sau cu sindrom Gilbert (icter familial
nehemolitic), doza zilnica eficace nu trebuie sa depaseasca 60 mg/kg corp si zi (pana la cel mult
2 g/zi).
La pacientii cu afectare a functiei renale, doza trebuie redusa sau intervalul dintre doze trebuie
prelungit. La pacientii cu afectare severa a functiei renale, intervalul intre dozele administrate al Apap
Forte pentru copii trebuie sa fie de cel putin 8 ore.
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari.
Pentru copii cu greutatea corporala sub 7 kg (6 luni), trebuie avuta in vedere utilizarea supozitoarelor,
daca sunt disponibile, cu exceptia cazului in care administrarea acestei forme farmaceutice nu este
posibila din motive clinice (de exemplu diaree).
Pentru copiii cu greutate corporala mai mare de 41 kg (cu varsta peste 12 ani), adolescenti si adulti,
sunt disponibile alte forme farmaceutice, care pot fi considerate mai adecvate.
Daca luati Apap Forte pentru copii mai mult decat trebuie
In caz de supradozaj solicitati asistenta medicala imediata, chiar daca dumneavoastra va simtiti bine
sau copilul dumneavoastra se simte bine, deoarece exista riscul afectarii hepatice grave, intarziate.
Luati cu dumneavoastra flaconul sau cutia goala pentru ca medicamentul sa poata fi identificat usor.
Pentru a evita afectarea posibila a ficatului, este important ca antidotul sa fie administrat de catre
medic cat mai curand posibil. Simptomele de leziune hepatica nu apar in mod normal decat dupa
cateva zile. Simptomele de supradozaj pot include greata, varsaturi, anorexie (pierdere a apetitului),
paloare si durere abdominala si aceste simptome apar de obicei in interval de 24 ore dupa
administrare.
Daca uitati sa luati Apap Forte pentru copii
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata si luati din nou Apap Forte pentru copii in mod
adecvat, la ora obisnuita.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Opriti tratamentul si adresati-va imediat medicului in cazul in care apar reactii alergice (de
hipersensibilitate) la paracetamol, manifestate prin: edem Quincke (umflare a fetei, gatului si
organelor genitale), dispnee (scurtare a respiratiei), episoade de sudoratie (transpiratie), greata sau
tensiune arteriala mica.
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane):
- somnolenta usoara;
- greata;
- varsaturi.
Mai putin frecvente (pot afecta cel mult 1 din 100 persoane):
- ameteli;
- somnolenta;
- nervozitate;
- senzatie de arsura la nivelul gatului;
- diaree;
- durere abdominala (incluzand crampe si senzatie de arsura in capul pieptului);
- constipatie;
- durere de cap;
- transpiratie/sudoratie;
- temperatura scazuta (tremuraturi).
Rare (pot afecta cel mult 1 din 1000 persoane):
- inrosire a pielii
Foarte rare (pot afecta cel mult 1 din 10000 persoane):
- tulburari de dezvoltare a celulelor din sange (trombocitopenie, leucopenie, cazuri izolate de
agranulocitoza, pancitopenie);
- bronhospasm la pacienti predispusi.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii grave la nivelul pielii.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului. Acestea
includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Apap Forte pentru copii
A se pastra la temperaturi sub 30şC.
A se pastra in ambalajul original, pentru a fi protejat de lumina.
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si pe eticheta flaconului dupa
„EXP“. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Dupa prima deschidere a flaconului, suspensia orala trebuie utilizata in interval de 6 luni.
Nu utilizati acest medicament daca observati semne vizibile de deteriorare.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Apap Forte pentru copii
- Substanta activa este paracetamol.
- Celelalte componente sunt:
- acid citric monohidrat, citrat de sodiu, zahar, parahidroxibenzoat de metil (E218),
parahidroxibenzoat de propil (E216), aroma de portocale [substanta(e) cu aroma
naturala], substanta(e) cu aroma artificiala, alcool etilic, butilhidroxianisol (E320)], guma
xantan si apa purificata.
Cum arata Apap Forte pentru copii si continutul ambalajului
Apap Forte pentru copii este un lichid de culoare alba pana la aproape alba, cu aspect omogen si cu
aroma de portocale.
Apap Forte pentru copii este disponibil in cutie care contine un flacon din sticla cu 85 ml suspensie
orala, prevazut cu dispozitiv de inchidere securizat pentru copii si seringa de 5 ml pentru administrare
orala (cu gradatii de cate 0,25 ml).
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Romania: Apap Forte pentru copii 40 mg/ml suspensie orala
Acest prospect a fost revizuit in octombrie 2021.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Scaun moale si des (5..6 ori pe zi)
Buna ziua..am un bebe de 3 luni si o săptămână...I am dat san pana acum ..dar de apro ...
Efecte secundare Emetix
Buna ziua I-am dat copilului meu de 2 ani și 4 luni, 15 kg o data, ieri dimineața 0,5mil ...
↳ Buna ziua! Exista cazuri rare de alergie la ghimbir, care se manifesta prin diaree, gaze, colici si varsaturi. Posibil sa fie explicatia, dar nu exc ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Tuse
Buna ziua,am o fetiță de 2 ani și 7 luni..de o săptămână ne confrunt&# ...
↳ Buna ziua! Daca mai face febra incepeti sa-i dati Panadol sirop (in doza ce depinde de greutatea fetitei, o gasiti in prospect intr-un tabel clar), d ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Lokren si paracetamol
Bună ziua ! As dori sa stiu dacă pot asocia la Lokren pe care il iau pt tahicardie, cu ...
↳ Buna ziua! Paracetamol Sinus contine substante care sunt containdicate in tahicardie, nu luati decat paracetamol simplu daca aveti dureri si febra, s ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri abdominale coroborate cu febra 38
Buna ziua, de cateva zile am dureri abdominale (crampe) sporadice, pe care le-am pus pe marginea r ...
Ce alte medicamente mai au substanta activa PARACETAMOLUM?
Alte medicamnete care au PARACETAMOLUM:
- Paracetamol/Ibuprofen Vale 1000 mg/300 mg
- PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
- Sinufen 500 mg/30 mg comprimate filmate
- Doreta EP 75 mg/650 mg
- Combogesic 500 mg
- Combifexin 200 mg
- Coldact Sinus 500 mg/30 mg comprimate filmate
- Biofen Extra 400 mg/325mg comprimate filmate
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Vicks AntiGrip Max
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Rinomol 500 mg/3 mg
- Panacit Extra 500 mg/65 mg
- Synocam
- Sanador pentru copii
- Fervex raceala si gripa
- N-PARACETAMOL
- Lekadol
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- GRIPPOSTAD HOT 600 mg/plic
- TRAUMOBOL
- TANTUMGRIP
- Solpadeine ExtraCaff
- Solpadeine Duo
- Pinex Raceala si Gripa
- Panadol Rapid 500 mg
- Panadol Artro 665 mg
- Valcomb 500 mg/150 mg comprimate filmate
- ULTRACOD 500 mg/30 mg comprimate
- Tramadol/Paracetamol Sandoz 37,5 mg/325 mg comprimate
- VOLTAREN EMULGEL 11,6 mg/g gel
- SANADOR, comprimate, 500 mg
- Parafizz 1000 mg comprimate efervescente
- PARADOREN 500 mg/60 mg
- Parabine 60 mg/1000 mg comprimate filmate
- Palgotal 75 mg/650mg comprimate filmate
- Maratia 37,5 mg / 325 mg comprimate
- Dulsifeb 24 mg/ ml solutie orala
- Trinell, comprimate filmate
- Defebryl 500 mg, comprimate
- Adol, sirop
- Zaldiar
- Clopidogrel ratiopharm
- Efferalgan supozitoare 80 mg 1-5 luni
- Efferalgan supozitoare 150 mg 6 luni - 3 ani
- Efferalgan Pediatric, solutie orala
- Efferalgan 500 mg Comprimate Efervescente
- EFERALGAN , comprimate efervescente

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate



Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Mag combo cu sintrom
Mag combo cu sintrom

Pot să iau mag combo dacă iau si anticuagulante? ... Buna ziua! MagCombo contine minerale si vitamine prezente si in alime ...



Sfatul farmcistului Am nevoie de ajutor.
Am nevoie de ajutor.

Luna trecuta m.am stresat mult iar acum mi.a venit menstruația fo ... Buna ziua! Posibil sa se declanseze din nou in urmatoarele 24-48 de o ...



Sfatul farmcistului Cum pot lua sortis
Cum pot lua sortis

Pentru colesterol iau sortis de 10 mg este neaparat nevoie sa iau si c ... Buna ziua! Daca nu aveti probleme cu ficatul (hepatite in antecedente ...


Sfatul farmcistului Zgârieturia cu unhgia pe penis
Zgârieturia cu unhgia pe penis

În timpul spălării, m-am zgâriat cu unghia pa capul penisulu ... Buna ziua! Duoa iginalocala puteti aplica unguent Betadine sau Argipu ...