Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala

Prospect - Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala


NU comercializăm Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


Formularul 230 editabil 2022 - Redirectionare 3,5


    Denumirea comercială: Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala    DCI: Paracetamol/Guaifenesina/Clorhidrat de fenilefrina


  Produs complementar recomandat


42.95lei
Vezi detalii

Acest medicament contine:paracetamol care este un calmant al durerii (analgezic) si va ajuta sa va reduceti temperatura corpului atunci cand aveti febra.
Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
Paracetamol/Guaifenesina/Clorhidrat de fenilefrina

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Revigrip Hot Lemon si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Revigrip Hot Lemon
3. Cum sa luati Revigrip Hot Lemon
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Revigrip Hot Lemon
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Revigrip Hot Lemon si pentru ce se utilizeaza
Acest medicament contine:
• paracetamol care este un calmant al durerii (analgezic) si va ajuta sa va reduceti temperatura
corpului atunci cand aveti febra.
• guaifenesina care este un expectorant, care ajuta la eliberarea flegmei.
• clorhidrat de fenilefrina care este un decongestionant, care reduce umflarea la nivelul foselor
nazale, ajutandu-va sa respirati mai usor.
Aceste plicuri sunt folosite pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de raceala si gripa,
incluzand dureri, dureri de cap, nas infundat si dureri in gat, frisoane si febra si pentru ameliorarea
tusei productive.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Revigrip Hot Lemon
Nu luati acest medicament daca:
• sunteti alergic la paracetamol, guaifenesina, clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6)
• sunteti gravida sau alaptati
• aveti boli ale ficatului sau ale rinichilor
• aveti o boala de inima grava sau boli cardiovasculare sau probleme ale sangelui, cum este anemia
(numar scazut de celule rosii din sange)
• aveti tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala)
• aveti o tiroida hiperactiva
• aveti diabet zaharat
• aveti feocromocitom (o tumora rara a tesutului glandei suprarenale)
• aveti glaucom cu unghi inchis
• aveti dificultati la urinare, o prostata marita sau alte afectiuni ale prostatei
• luati medicamente antidepresive numite inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO) sau le-ati luat in
ultimele 14 zile - acestea sunt medicamente, cum sunt fenelzina, isocarboxazid si tranilcipromina
• luati antidepresive triciclice, cum sunt imipramina sau amitriptilina
• luati beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazina)
• luati alte medicamente care contin paracetamol
• luati in mod obisnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrina si xilometazolina)
sau stimulente (de exemplu, dexamfetamina)
Atentionari si precautii
Inainte sa luati acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului
daca:
• aveti o tuse foarte rea sau astm bronsic. Adresati-va medicului dumneavoastra daca tusea
dumneavoastra dureaza mai mult de 5 zile sau recidiveaza.
• aveti tulburari circulatorii, cum este o boala numita fenomen Raynaud, care este rezultatul unei
circulatii defectuoase la nivelul degetelor de la maini si picioare
• aveti angina pectorala
• aveti o boala autoimuna numita miastenia gravis, care face ca muschii sa devina slabi si sa obositi
usor
• aveti o prostata marita, deoarece acest medicament poate determina dificultate mai mare la urinare
• aveti probleme severe ale stomacului sau intestinului
• aveti intoleranta la unele categorii de glucide
• aveti fenilcetonurie, o boala metabolica ereditara rara.
Revigrip Hot Lemon impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati
orice alte medicamente, in special:
• medicamente pentru tratamentul concentratiilor crescute de colesterol, care reduc cantitatea de
grasime din sange, cum este colestiramina
• medicamente utilizate pentru a controla greata si varsaturile, cum sunt metoclopramid sau
domperidona
• medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate pentru subtierea sangelui, cum sunt
warfarina sau alte cumarinice – puteti lua ocazional doze de paracetamol, dar trebuie sa discutati cu
medicul dumneavoastra daca aveti nevoie sa-l luati in mod regulat.
• barbiturice (pentru epilepsie sau pentru a va ajuta sa dormiti), cum este fenobarbitalul
• antidepresive triciclice, cum sunt imipramina, amitriptilina
• medicamente pentru tratarea problemelor cardiace sau circulatorii sau pentru scaderea tensiunii
arteriale (de exemplu, digoxina, guanetidina, rezerpina, metildopa)
• acid acetilsalicilic sau alte AINS (medicamente nesteroidiene antiinflamatoare)
• medicamente pentru tratamentul migrenei (de exemplu, ergotamina si metisergida)
• zidovudina, deoarece administrarea in acelasi timp ar putea determina probleme ale sangelui
(scadere a numarului de globule albe din sange)
• fenotiazine folosite ca sedative (de exemplu clorpromazina, periciazina si flufenazina)
• daca intentionati sa faceti teste de sange sau urina, deoarece acest medicament poate influenta
rezultatele
• daca urmeaza sa vi se efectueze o anestezie generala, deoarece poate determina modificari ale
ritmului batailor inimii
Alte informatii importante:
• Acest medicament trebuie utilizat numai daca aveti toate simptomele urmatoare - durere si/ sau
febra, nas infundat si o tuse productiva.
• Utilizati medicamente care vor trata doar simptomele pe care le aveti.
• Nu luati impreuna cu alte medicamente pentru gripa, raceala sau decongestionante.
Revigrip Hot Lemon impreuna cu alimente si alcool
• Nu consumati alcool in timp ce luati acest medicament.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Acest medicament poate provoca ameteli. Daca va afecteaza, nu conduceti vehicule si nu folositi
utilaje.
Revigrip Hot Lemon contine zaharoza, aspartam (E951) si sodiu
Contine zaharoza 2,1 g per plic. Daca vi s-a spus de catre medicul dumneavoastra ca aveti
intoleranta la unele categorii de glucide, adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest
medicament. Acest lucru trebuie luat in considerare de pacientii cu diabet zaharat.
Contine aspartam (E951), o sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
Fiecare plic contine sodiu 129 mg. Acest lucru trebuie luat in considerare de catre persoanele care
urmeaza o dieta cu continut controlat de sodiu.

3. Cum sa luati Revigrip Hot Lemon
Varsati continutul unui plic intr-o cana de dimensiuni standard. Umpleti cana cu aproximativ 250 ml
apa calda, dar nu fierbinte. Agitati pana la dizolvare si lasati sa se raceasca pana la o temperatura la
care poate fi bauta. Beti toata solutia de culoare galbena in decurs de o ora si jumatate.
Adulti, varstnici si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste:
Un plic la interval de 4-6 ore, daca este necesar. Nu luati mai mult de 4 plicuri (4 doze) intr-un
interval de 24 de ore.
Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.
A nu se depasi doza recomandata. Daca simptomele persista mai mult de 5 zile sau se agraveaza,
discutati cu medicul dumneavoastra.
Nu folositi mai mult medicament decat este mentionat pe ambalaj. Daca nu va simtiti mai bine,
discutati cu medicul dumneavoastra.
Daca luati mai mult Revigrip Hot Lemon decat trebuie
Adresati-va imediat unui medic daca ati luat prea mult din acest medicament, chiar daca va
simtiti bine. Acest lucru este necesar deoarece o cantitate prea mare de paracetamol poate
provoca leziuni grave ale ficatului, intarziate. Mergeti imediat la cel mai apropiat spital. Luati
medicamentul si acest prospect cu dumneavoastra.

4. Reactii adverse posibile
Majoritatea persoanelor nu prezinta reactii adverse cand utilizeaza acest medicament. Cu toate
acestea, daca prezentati oricare dintre urmatoarele reactii adverse, sau se intampla orice altceva
neobisnuit, opriti imediat administrarea medicamentului si adresati-va medicului dumneavoastra sau
farmacistului:
Reactiile adverse frecvente (afecteaza mai putin de 1 din 10 persoane, dar mai mult de 1 din 100
de persoane) sunt:
• dificultati la adormire (insomnie)
• diaree, greata (senzatie de rau)
• nervozitate, tremuraturi, iritabilitate, neliniste sau excitabilitate
• cresterea valorilor tensiunii arteriale cu dureri de cap, ameteli, varsaturi (stare de rau) si batai
neregulate ale inimii (palpitatii).
Reactiile adverse rare (care afecteaza mai putin de 1 din 1000 de persoane, dar mai mult de 1
din 10000 de persoane) sunt:
• reactii alergice care pot fi grave, cum sunt eruptii pe piele, descuamare a pielii, mancarime, zone
rosii umflate pe piele, uneori cu dificultati la respiratie sau umflare la nivelul gurii, buzelor,
limbii, gatului sau fetei. Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii grave la nivelul pielii.
• probleme cu respiratia; acestea sunt mult mai probabile daca le-ati mai avut atunci cand ati luat
alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen.
• disconfort gastric, greata, varsaturi, diaree
• furnicaturi sau senzatie de rece la nivelul pielii
• reactii alergice, cum sunt eruptii pe piele, dificultati la respiratie, dureri de stomac sau disconfort
• probleme ale ficatului
• batai mai rapide sau mai lente ale inimii
• tulburari de vedere
• probleme sau durere la urinare.
Foarte rar pot aparea urmatoarele reactii adverse (care afecteaza mai putin de 1 din 10000 de
persoane):
• puteti fi mai predispus la sangerari, vanatai, febra si infectii, cu manifestari cum sunt durere in
gat si ulceratii, din cauza modificarilor din sangele dumneavoastra.
Daca ati avut anterior o reactie alergica (hipersensibilitate) la administrarea de decongestionante,
inhibitori ai poftei de mancare si stimulente, puteti fi expusi unui risc crescut de a dezvolta o reactie
alergica cand luati acest medicament.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti
raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare ale carui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale din
Romania http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Revigrip Hot Lemon
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A nu se pastra la temperaturi peste 30şC.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si plic, dupa EXP. Data de
expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Revigrip Hot Lemon
- Substantele active sunt paracetamol, guaifenesina si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare plic
contine paracetamol 500 mg, guaifenesina 200 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
- Celelalte componente sunt: zaharoza, acid citric anhidru, acid tartric, ciclamat de sodiu, citrat
de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E951), aroma de mentol sub forma de pulbere [care contine
mentol natural, maltodextrina din porumb si guma arabica], aroma de lamaie [care contine preparate
aromatizante, substante naturale aromatizante, maltodextrina din porumb, guma arabica, citrat de
sodiu, acid citric si butilhidroxianisol (E320) (0,01%)], aroma suc de lamaie [care contine preparate
aromatizante, substante naturale aromatizante, maltodextrina, amidon modificat si butilhidroxianisol
(E320) (0,03%) ] si galben de chinolina (E104).
Cum arata Revigrip Hot Lemon si continutul ambalajului
Fiecare plic contine 4,4 g pulbere de culoare aproape alba, cu un miros caracteristic de citrice/mentol.
Acest medicament este disponibil in ambalaje cu 5, 6 sau 10 plicuri.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Romania Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
Acest prospect a fost revizuit in Iulie 2021.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Erdomed și sirop de tuse
Bună ziua! Se poate asocia siropul erdomed cu un sirop de tuse tusend și astha 15? Dca a ...
Ce analize sa mai fac.
Bună am o tuse seaca fără expectorație de 2 ani de zile,am fost la gastroenterol ...
Tuse seaca productiva
Buna seara.am o tuse productiva seaca .si cand tusesc am o tuse magareasca cateodata.ce sirop sa iau ...
↳ Buna ziua! Tusea este ori seaca (fara secretii), ori productiva (cand va gadila pe gat si eliminati niste mucus cand tusiti). Siropurile care actio ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Bebe de 3 săptămâni tușește
Buna dimineața,am o bebelușa de 3 săptămâni ,are 1 săptămână de c ...
↳ Buna ziua! Este posibil sa tuseasca din pricina refluxului gastro-esofagian, mai ales ca tusea apare dupa hranire. Insistati asupra manevrelor de el ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Tuse cu cheag de sânge
De cateva luni am depistat ca am sinuzita etmodiala,deviatie de sept pe partea stanga.am neglijat & ...
↳ Buna ziua! Sangerarea se datoreaza probabil lezarii unor vase de sange din cauza sinuzitei. Trebuie sa luati tratamentul care vi s-a recomandat sau s ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
informativ
buna ziua,se poate da tusodep sirop in timpul tratamentului cu smecta la copil de 5 ani 6 luni?multu ...
↳ Buna ziua! Asocierea se poate face cu CONDITIA sa faceti adminsitrarea Smecta la minim 3 ore fata de sirop, intrucat argila absoarbe substantele acti ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
laringita copil
buna ziua. pt laringita la copil ,de 3 ani si sase luni ce pot sa-i dau? tuseste "latrator" , uscat ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa-i dati acadele terapeutice cu propolis si Vitamina C (Akadika de la Fiterman), cate 3 pe zi sau aplicatii cu spray Dezinfla ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa Paracetamol/Guaifenesina/Clorhidrat de fenilefrina?
Alte medicamnete care au Paracetamol/Guaifenesina/Clorhidrat de fenilefrina:
- Vicks AntiGrip Complex

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate



Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Mag combo cu sintrom
Mag combo cu sintrom

Pot să iau mag combo dacă iau si anticuagulante? ... Buna ziua! MagCombo contine minerale si vitamine prezente si in alime ...



Sfatul farmcistului Am nevoie de ajutor.
Am nevoie de ajutor.

Luna trecuta m.am stresat mult iar acum mi.a venit menstruația fo ... Buna ziua! Posibil sa se declanseze din nou in urmatoarele 24-48 de o ...



Sfatul farmcistului Cum pot lua sortis
Cum pot lua sortis

Pentru colesterol iau sortis de 10 mg este neaparat nevoie sa iau si c ... Buna ziua! Daca nu aveti probleme cu ficatul (hepatite in antecedente ...


Sfatul farmcistului Zgârieturia cu unhgia pe penis
Zgârieturia cu unhgia pe penis

În timpul spălării, m-am zgâriat cu unghia pa capul penisulu ... Buna ziua! Duoa iginalocala puteti aplica unguent Betadine sau Argipu ...