Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate

Prospect - PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate


NU comercializăm PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


Formularul 230 editabil 2022 - Redirectionare 3,5


    Denumirea comercială: PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate    DCI: IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM


  Produs complementar recomandat


29.95lei
Vezi detalii

Medicamentul dumneavoastra se numeste PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate (denumit PADUDEN DUO in restul acestui prospect). PADUDEN DUO contine doua ingrediente active (care asigura actiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen si paracetamol.
PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
ibuprofen si paracetamol

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este PADUDEN DUO si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati PADUDEN DUO
3. Cum sa luati PADUDEN DUO
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza PADUDEN DUO
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este PADUDEN DUO si pentru ce se utilizeaza
Medicamentul dumneavoastra se numeste PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
(denumit PADUDEN DUO in restul acestui prospect). PADUDEN DUO contine doua ingrediente active
(care asigura actiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen si paracetamol.
Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
(AINS). AINS actioneaza prin reducerea durerii, reducerea inflamatiei si scaderea febrei.
Paracetamolul este un analgezic care actioneaza intr-un mod diferit comparativ cu ibuprofenul, pentru a
reduce durerea si febra.
PADUDEN DUO este utilizat pentru tratamentul de scurta durata al durerii usoare pana la moderata
asociata cu migrena, durere de cap, durere de spate, durere din timpul ciclului menstrual, durere de dinti,
durere de muschi, raceala si gripa, durere in gat si febra.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati PADUDEN DUO
Nu luati PADUDEN DUO daca:
• luati deja orice alt medicament care contine paracetamol.
• luati orice alt medicament care amelioreaza durerea, inclusiv ibuprofen, acid acetilsalicilic in
doza mare (peste 75 mg pe zi) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), inclusiv
inhibitori ai ciclooxigenazei 2 (COX-2).
• sunteti alergic la ibuprofen, paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6).
• sunteti alergic la acid acetilsalicilic sau la alte AINS.
• aveti sau ati avut vreodata in trecut un ulcer sau o sangerare la nivelul stomacului sau
duodenului (intestinul subtire).
• aveti o tulburare de coagulare a sangelui (formare de cheaguri).
• suferiti de insuficienta cardiaca, hepatica sau renala.
• sunteti in ultimele 3 luni de sarcina.
• aveti varsta sub 18 ani.
Atentionari si precautii
Inainte sa luati PADUDEN DUO, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:
• aveti o infectie – vezi titlul „Infectii” de mai jos
• sunteti o persoana varstnica
• suferiti de astm bronsic sau ati suferit de astm bronsic
• suferiti de tulburari renale, cardiace, hepatice sau intestinale
• aveti lupus eritematos sistemic (LES) – o afectiune a sistemului imunitar care afecteaza tesutul
conjunctiv, determinand durere la nivelul articulatiilor, modificari la nivelul pielii si tulburari ale
altor organe sau alta boala mixta de tesut conjunctiv
• aveti tulburari gastro-intestinale sau boala intestinala inflamatorie cronica (de exemplu,
colita ulcerativa, boala Crohn)
• sunteti in primele 6 luni de sarcina sau alaptati
• intentionati sa ramaneti gravida.
Medicamentele antiinflamatorii/impotriva durerii cum este ibuprofenul pot fi asociate cu o crestere usoara
a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, mai ales atunci cand sunt utilizate in doze
mari. Nu depasiti doza recomandata sau durata tratamentului.
Inainte sa luati PADUDEN DUO, trebuie sa discutati despre tratamentul dumneavoastra cu medicul
dumneavoastra sau farmacistul daca:
- aveti probleme cu inima inclusiv insuficienta cardiaca, angina pectorala (durere in piept), sau daca ati
avut un infarct miocardic, interventie chirurgicala pentru bypass, boala arteriala periferica (circulatie
redusa a sangelui la nivelul picioarelor sau talpilor din cauza ?ngustarii sau blocarii arterelor) sau orice tip
de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral minor” sau atac ischemic tranzitoriu –
„AIT”).
- aveti tensiune arteriala mare, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului, sau aveti istoric familial
de boala cardiaca sau accident vascular cerebral sau sunteti fumator.
Infectii
PADUDEN DUO poate ascunde semne ale infectiei, cum sunt febra si durere. Prin urmare, este posibil ca
PADUDEN DUO sa intarzie tratamentul adecvat al infectiei, ceea ce poate duce la un risc crescut de
complicatii. Acest lucru a fost observat in pneumonia cauzata de bacterii si in infectiile bacteriene la
nivelul pielii asociate cu varsatul de vant. Daca luati acest medicament in timp ce aveti o infectie, iar
simptomele infectiei nu dispar sau se agraveaza, adresati-va imediat unui medic.
Reactii la nivelul pielii
Au fost raportate reactii grave la nivelul pielii in cadrul tratamentul cu PADUDEN DUO. Trebuie sa
incetati sa luati acest medicament si sa solicitati imediat asistenta medicala daca prezentati orice eruptie
trecatoare pe piele, leziuni ale mucoaselor, vezicule sau alte semne de alergie, intrucat acestea pot
reprezenta primele semne ale unei reactii foarte grave la nivelul pielii. Vezi pct. 4.
PADUDEN DUO impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice
alte medicamente.
Nu trebuie sa utilizati PADUDEN DUO impreuna cu:
• alte medicamente care contin paracetamol
• alte medicamente care contin AINS, cum sunt acid acetilsalicilic, ibuprofen.
PADUDEN DUO poate afecta sau poate fi afectat de alte medicamente. De exemplu:
• corticosteroizi comprimate
• antibiotice (de exemplu, cloramfenicol sau chinolone)
• medicamente impotriva varsaturilor (de exemplu, metoclopramida, domperidona)
• medicamente anticoagulante (adica, care subtiaza sangele/previn formarea de cheaguri de sange,
de exemplu, acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)
• cardiotonice (de exemplu, glicozide)
• medicamente pentru colesterol crescut (de exemplu, colestiramina)
• diuretice (faciliteaza excretia excesului de apa)
• medicamente care reduc tensiunea arteriala crescuta (inhibitori ECA cum este captopril,
medicamente betablocante cum sunt cele pe baza de atenolol, antagonisti ai receptorilor de angiotensinaII cum este losartan)
• medicamente care suprima raspunsul imunitar (de exemplu, metotrexat, ciclosporina,
tacrolimus)
• medicamente pentru fobie sau depresie (de exemplu, litiu sau ISRS – inhibitori selectivi ai
recaptarii serotoninei)
• mifepristona (pentru intrerupere de sarcina)
• medicamente pentru infectia HIV (de exemplu, zidovudina).
Alte medicamente pot de asemenea sa afecteze tratamentul cu PADUDEN DUO sau sa fie afectate de
acesta.
Prin urmare, intotdeauna trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a
utiliza PADUDEN DUO impreuna cu alte medicamente.
PADUDEN DUO impreuna cu alimente si bauturi
Pentru a reduce probabilitatea aparitiei reactiilor adverse, luati PADUDEN DUO impreuna cu alimente.
Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
A nu se administra daca sunteti in ultimele 3 luni de sarcina. Aveti o grija deosebita daca sunteti in
primele 6 luni de sarcina.
PADUDEN DUO poate face mai dificila aparitia unei sarcini. Ibuprofenul apartine unui grup de
medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil dupa incetarea administrarii
medicamentului. Trebuie sa va informati medicul daca intentionati sa ramaneti gravida sau daca aveti
dificultati in a ramane gravida.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
PADUDEN DUO poate cauza ameteala, somnolenta, oboseala si tulburari de vedere la unele persoane.
Aceste efecte trebuie avute in vedere in cazul in care este necesar un nivel de alerta ridicat, de exemplu, la conducerea vehiculelor. Aveti grija atunci cand conduceti vehicule sau folositi utilaje, pana cand stiti cum va afecteaza PADUDEN DUO.
PADUDEN DUO contine sodiu
Acest medicament contine mai putin de 1 mmol (23 mg) de sodiu per doza, adica practic „nu contine
sodiu”.

3. Cum sa luati PADUDEN DUO
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este indicat in acest prospect, sau asa cum v-a spus
medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu
sunteti sigur.
Numai pentru administrare orala si de scurta durata.
Trebuie sa utilizati cea mai mica doza necesara pentru a ameliora simptomele si pentru cea mai scurta
perioada de timp.
Daca aveti o infectie, adresati-va imediat unui medic in cazul in care simptomele (cum ar fi febra si
durere) nu dispar sau se agraveaza (vezi pct. 2).
Nu trebuie sa utilizati PADUDEN DUO pe o perioada mai lunga de 3 zile. Daca simptomele
dumneavoastra se agraveaza sau persista, consultati medicul.
Adulti: Luati 1 comprimat impreuna cu alimente sau apa, de maxim 3 ori pe zi. Se va lasa un interval
de cel putin 6 ore intre doze.
Daca administrarea unui comprimat nu controleaza simptomele, pot fi administrate cel mult 2
comprimate, maxim de trei ori pe zi. Nu luati mai mult de sase comprimate intr-o perioada de 24 ore
(echivalentul a paracetamol 3000 mg, ibuprofen 1200 mg pe zi).
Utilizarea la copii si adolescenti
A nu se utiliza la copiii cu varsta sub 18 ani.
Daca luati mai mult PADUDEN DUO decat trebuie
Daca ati luat mai mult PADUDEN DUO decat trebuie sau daca medicamentul a fost luat accidental de
copii, adresati-va intotdeauna unui medic sau mergeti la cel mai apropiat spital pentru evaluarea riscului
si recomandari privind actiunile de urmat.
Simptomele pot include greata, durere de stomac, varsaturi (pot prezenta dare de sange), durere de cap,
tiuit in urechi, confuzie si tremuraturi ale ochilor. La doze mari, au fost raportate somnolenta, durere in
piept, palpitatii, pierderea cunostintei, convulsii (in special la copii), slabiciune si ameteala, prezenta
sangelui in urina, senzatie generalizata de frig si probleme de respiratie.
Daca ati luat mai mult PADUDEN DUO decat trebuie, adresati-va imediat medicului dumneavoastra,
chiar daca va simtiti bine. Este necesar sa va adresati medicului intrucat paracetamolul poate cauza
leziuni grave, intarziate, la nivelul ficatului.
Daca uitati sa luati PADUDEN DUO
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Daca uitati sa luati o doza, luati-o imediat
ce va amintiti, si apoi luati doza urmatoare cu cel putin 6 ore mai tarziu.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca acestea nu apar la toate persoanele.
OPRITI medicamentul si spuneti medicului dumneavoastra daca manifestati:
• arsuri la nivelul stomacului, indigestie;
• simptome de sangerare intestinala (durere severa de stomac, varsaturi cu sange sau varsaturi care
contin particule inchise la culoare asemanatoare zatului de cafea, sange in scaun, scaune negre ca
smoala);
• simptome de inflamatie a membranei care inveleste creierului, cum sunt: rigiditate a gatului,
durere de cap, senzatie de greata sau varsaturi, febra sau senzatie de dezorientare;
• simptome de reactie alergica severa (umflarea fetei, limbii sau gatului, dificultati de respiratie,
agravarea astmului bronsic);
• reactii severe la nivelul pielii cu aparitie de vezicule, cum sunt eritemul polimorf, sindromul
Stevens-Johnson si necroliza epidermica toxica;
• poate aparea o reactie severa a pielii, denumita sindrom DRESS. Simptomele DRESS pot
include: eruptie pe piele, febra, umflarea ganglionilor limfatici si o crestere a eozinofilelor (un tip de
celule albe sanguine).
• reactie severa a pielii, denumita PEGA (pustuloza exantematica generalizata acuta). O eruptie
de culoare rosie, solzoasa, extinsa, cu noduli sub piele si vezicule, localizata in special la nivelul pliurilor
pielii, toracelui si extremitatilor superioare, insotita de febra la initierea tratamentului. Nu mai luati
PADUDEN DUO daca dezvoltati aceste simptome si solicitati imediat asistenta medicala. Vezi si pct. 2.
Alte reactii adverse posibile
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane):
• durere sau disconfort la nivelul stomacului, senzatie de greata sau varsaturi, diaree;
• valori crescute ale unor enzime hepatice (ALT, GGT), ale creatininei si ale ureei sangvine (indicate
de analizele de sange).
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane):
• dureri de cap si ameteli;
• vanturi si constipatie;
• exacerbarea colitei si a bolii Crohn;
• indigestie, arsuri la stomac sau senzatie de greata (gastrita);
• inflamatia pancreasului insotita de durere severa la nivelul abdomenului superior care radiaza spre
spate si varsaturi (pancreatita);
• eruptii trecatoare pe piele, mancarimi si umflarea fetei;
• valori mai mari ale unei enzime hepatice (AST), valori crescute ale ALP si CPK (indicate de
analizele de sange);
• reducerea numarului celulelor rosii sangvine sau cresterea numarului de trombocite (celule care
coaguleaza sangele).
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane):
• reducerea celulelor sangvine (cauzand durere in gat, ulcere in gura, simptome asemanatoare gripei,
epuizare severa, sangerare fara motiv cunoscut, invinetire si sangerari nazale);
• tulburari de vedere, tiuit in urechi, senzatie de invartire;
• confuzie, depresie, halucinatii;
• amorteala, mancarimi si senzatie de intepaturi si ace la nivelul pielii, inflamatia nervului optic si
somnolenta;
• oboseala, stare generala de rau;
• tensiune arteriala crescuta, retentie de apa;
• probleme ale ficatului (care cauzeaza ingalbenirea pielii si a partii albe a ochilor);
• probleme ale rinichilor (care cauzeaza cresterea sau scaderea urinarii, umflarea picioarelor);
• insuficienta cardiaca (care cauzeaza senzatie de lipsa de aer, umflare);
• transpiratie excesiva;
• purpura;
• sensibilitate crescuta a pielii la lumina soarelui.
Medicamentele cum sunt PADUDEN DUO pot fi asociate cu un risc usor crescut de atac de cord („infarct
miocardic”) sau accident vascular cerebral. (Vezi pct. 2)
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului sau asistentei
medicale. Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea,
puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul intermediul sistemului national de raportare, ale
carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor
Medicale din Romania http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.
5. Cum se pastreaza PADUDEN DUO
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie (EXP). Data de expirare se refera la
ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine PADUDEN DUO
- Substantele active sunt ibuprofen si paracetamol.
- Celelalte componente sunt:
Nucleul comprimatului: amidon de porumb, povidona K-30 (E 1201), croscarmeloza sodica (E
468), celuloza microcristalina (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), glicerol dibehenat (E
471).
Filmul comprimatului: alb Opadry (alcool polivinilic partial hidrolizat, talc, dioxid de titan (E 171),
glicerol monocaprilocaprat, laurilsulfat de sodiu).
Cum arata PADUDEN DUO si continutul ambalajului
PADUDEN DUO sunt comprimate filmate de culoare alba pana la aproape alba, biconvexe, de forma
alungita, cu dimensiuni de (21 mm x 10,5 mm) ± 0,5 mm si marcate cu dublu cerc pe o fa?a.
Comprimatele filmate sunt ambalate in blistere in:
Blister: Folie alba, dura din PVC/PVDC/Aluminiu , fiecare blister continand numarul adecvat de
comprimate filmate sau
Blister securizat pentru copii: Folie alba, penetrabila, din PVC/PVDC/Aluminiu, intarita cu un strat de
poliester, fiecare blister continand numarul adecvat de comprimate filmate.
Blisterul securizat pentru copii poate necesita un efort suplimentar de impingere pentru a elibera un
comprimat.
Cutie din carton cu 1 blister (10 comprimate) sau 2 blistere (20 comprimate) si prospect cu instructiuni in
interior.
Este posibil ca nu toate formele de prezentare sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabrican?ii
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124, Cluj-Napoca
Romania
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Romania PADUDEN DUO 200 mg/500 mg comprimate filmate
Acest prospect a fost revizuit in septembrie 2020.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Scaun moale si des (5..6 ori pe zi)
Buna ziua..am un bebe de 3 luni si o săptămână...I am dat san pana acum ..dar de apro ...
Efecte secundare Emetix
Buna ziua I-am dat copilului meu de 2 ani și 4 luni, 15 kg o data, ieri dimineața 0,5mil ...
↳ Buna ziua! Exista cazuri rare de alergie la ghimbir, care se manifesta prin diaree, gaze, colici si varsaturi. Posibil sa fie explicatia, dar nu exc ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Tuse
Buna ziua,am o fetiță de 2 ani și 7 luni..de o săptămână ne confrunt&# ...
↳ Buna ziua! Daca mai face febra incepeti sa-i dati Panadol sirop (in doza ce depinde de greutatea fetitei, o gasiti in prospect intr-un tabel clar), d ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Lokren si paracetamol
Bună ziua ! As dori sa stiu dacă pot asocia la Lokren pe care il iau pt tahicardie, cu ...
↳ Buna ziua! Paracetamol Sinus contine substante care sunt containdicate in tahicardie, nu luati decat paracetamol simplu daca aveti dureri si febra, s ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri abdominale coroborate cu febra 38
Buna ziua, de cateva zile am dureri abdominale (crampe) sporadice, pe care le-am pus pe marginea r ...
Ce alte medicamente mai au substanta activa IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM?
Alte medicamnete care au IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM:
- Combifexin 200 mg
- Biofen Extra 400 mg/325mg comprimate filmate
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Synocam

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate



Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Mag combo cu sintrom
Mag combo cu sintrom

Pot să iau mag combo dacă iau si anticuagulante? ... Buna ziua! MagCombo contine minerale si vitamine prezente si in alime ...



Sfatul farmcistului Am nevoie de ajutor.
Am nevoie de ajutor.

Luna trecuta m.am stresat mult iar acum mi.a venit menstruația fo ... Buna ziua! Posibil sa se declanseze din nou in urmatoarele 24-48 de o ...



Sfatul farmcistului Cum pot lua sortis
Cum pot lua sortis

Pentru colesterol iau sortis de 10 mg este neaparat nevoie sa iau si c ... Buna ziua! Daca nu aveti probleme cu ficatul (hepatite in antecedente ...


Sfatul farmcistului Zgârieturia cu unhgia pe penis
Zgârieturia cu unhgia pe penis

În timpul spălării, m-am zgâriat cu unghia pa capul penisulu ... Buna ziua! Duoa iginalocala puteti aplica unguent Betadine sau Argipu ...