Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura

Prospect - FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura


NU comercializăm FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura    DCI: Paracetamol/ acid ascorbic/ maleat de feniramina


Tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vasomotorii, starilor gripale (pentru
ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiei mucoaselor nazala si sinusala, febrei,
durerilor de cap si musculare).
FERVEX “pentru adulti” cu aroma de zmeura 500mg/200mg/25mg granule pentru solutie orala
Paracetamol/ acid ascorbic/ maleat de feniramina

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
3. Cum sa utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura si pentru ce se utilizeaza
Tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vasomotorii, starilor gripale (pentru
ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiei mucoaselor nazala si sinusala, febrei,
durerilor de cap si musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
Nu utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura:
- daca sunteti alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte
antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la
pct. 6).
Daca aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza.
Daca suferiti de insuficienta renala severa (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut in cazul
administrarii prelungite de doze mari).
Daca aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara.
Daca suferiti de glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis.
Daca suferiti de insuficienta hepatocelulara.
Daca sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selective.
Daca suferiti de litiaza renala oxalocalcica (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat).
Daca aveti varsta sub 15 ani.
Atentionari si precautii
Nu depasiti dozele indicate si consultati medicul daca acest lucru s-a intamplat accidental.
Daca apar reactii alergice, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Nu folositi Fervex “pentru adulti”cu aroma de zmeura daca suferiti de boli ale rinichilor, fara
recomandarea medicului.
Este necesara prudenta in cazul administrarii la varstnici.
Nu lasati Fervex “pentru adulti”cu aroma de zmeura la vederea si indemana copiilor.
Va rugam sa intrebati medicul dumneavoastra daca sunteti sau ati fost in una dintre aceste situatii.
Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.
Nu luati Fervex “pentru adulti” cu aroma de zmeura impreuna cu alte medicamente (de exemplu,
barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, metotrexat, saruri de aur, barbiturice, primidona, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporina, agonisti morfinici, antiacide, carbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultoprida, IMAO, deprimante ale SNC, atropina, fenitoina, deferoxamina) fara sa va consultati medicul sau farmacistul.
Pentru a evita potentiale interactiuni intre diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastra sa informati precis medicul dumneavoastra sau farmacistul daca ati luat sau luati si alte medicamente.
Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Nu consumati alcool, medicamente sau alimente ce contin alcool in timpul tratamentului cu Fervex
“pentru adulti”cu aroma de zmeura.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Sarcina
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Datorita absentei studiilor pe animale si la om, riscul este necunoscut. In consecinta, ca o masura de
precautie, acest medicament nu trebuie administrat in timpul sarcinii sau in perioada de alaptare.
Alaptarea
Intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul inainte de a utiliza orice medicament in timpul
alaptarii.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Datorita efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenta, sedare, stare confuzionala, ameteala, tulburari de acomodare a vederii, etc.), medicamentul poate influenta capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura contine 11,555 g de zahar pe plic, cantitate ce trebuie
luata in calcul la consumul zilnic. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat.
Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.
Contine un agent colorant azoic - galben amurg FCF (E110) care poate provoca reactii alergice.

3. Cum sa utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a
spus medicul dumneavoastra, farmacistul sau asistenta medicala. Discutati cu medicul dumneavoastra, farmacistul sau cu asistenta medicala daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani: 1 plic Fervex “pentru adulti” cu aroma de zmeura de 2-3
ori pe zi. Intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore.
Daca suferiti de insuficienta renala severa (clearance-ul creatininei <10 ml/min), intervalul intre
administrari trebuie sa fie de cel putin 8 ore.
Plicurile se administreaza cu o cantitate suficienta de apa rece sau fierbinte.
Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.
Informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca starea de rau continua si dupa 5 zile de tratament.
Medicul dumneavoastra va va informa cat va dura tratamentul cu Fervex “pentru adulti” cu aroma de
zmeura.
Daca aveti impresia ca efectul lui Fervex “pentru adulti” cu aroma de zmeura este prea puternic sau prea slab intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Daca utilizati mai mult Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura decat trebuie
Daca ati utilizat mai mult Fervex “pentru adulti” cu aroma de zmeura decat trebuie, anuntati imediat
medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Daca uitati sa utilizati Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza pe care ati uitat sa o luati.
Luati doza urmatoare cand va amintiti si continuati tratamentul.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului sau asistentei medicale.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
- Sedare, somnolenta, uscaciunea gurii, tulburari urinare, tulburari de acomodare a vederii (la
distanta), stare confuzionala, agitatie la pacientii varstnici, tensiune arteriala scazuta la pozitia “stat in picioare”, ameteala, scaderea memoriei si capacitatii de concentrare.
- Rare cazuri de trombocitopenie (scaderea sub nivel normal a unor elemente sanguine-plachete,
care au rol in procesul de coagulare a sangelui manifestata prin sangerari neobisnuite si aparitia de
hematoame), anemie hemolitica (scaderea sub nivel normal a unor elemente sanguine - hematii,
manifestata prin stare de oboseala si slabiciune neobisnuite), agranulocitoza (manifestata prin febra cu sau fara frisoane, ulceratii sau pete de culoare alba la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceratii la nivelul faringelui);
- In cazuri mai rare, mancarime la nivelul pielii, roseata pielii, urticarie, trebuie oprit tratamentul
si anuntat medicul.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti
raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii
suplimentare privind siguranta acestui medicament.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]

5. Cum se pastreaza Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura
- Substantele active sunt paracetamol, acid ascorbic si maleat de feniramina. Fiecare plic cu granule
pentru solutie orala contine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg si maleat de feniramina 25
mg.
- Celelalte componente sunt: sucroza (zahar), acid citric anhidru, guma arabica, zaharina sodica,
Aroma de zmeura* (care contine colorant galben amurg FCF (E110)) (Raspberry flavour 501481 TP
0804) care contine: arome, coloranti, maltodextrina, amidon de porumb modificat (E 1450).
Cum arata Fervex “pentru adulti“ cu aroma de zmeura si continutul ambalajului
Se prezinta sub forma de pulbere granulata de culoare slab roz pana la slab bej.
Dupa dizolvarea continutului unui plic intr-o cantitate suficienta de apa rece sau fierbinte, rezulta o
solutie usor opalescenta, avand culoarea roz.
Este disponibil in cutii cu 6 plicuri din hartie/Al/PE a cate 12,75 g granule pentru solutie orala si cutii
cu 8 plicuri din hartie/Al/PE a cate 12,75 g granule pentru solutie orala.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Pentru orice informatii referitoare la acest medicament, va rugam sa contactati reprezentanta locala a detinatorului autorizatiei de punere pe piata:
Acest prospect a fost revizuit in februarie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Tinitus apărut după vaccin antigripal influvac tetra
Bună ziua în urma cu un 2 ani am făcut vaccinul antigripal iar după 2 zile mi a ap ...
Imunogrip junior Vaccin antigripal
Buna ziua. La ce distanta de administrarea de Imunogrip Junior se poate face vaccinul antigripal? Tr ...
Ref: vaccinul de imunizare gripe sezoniere produs de Inst. cantacuzino
Buna ziua, Aveti in stoc produsul vaccin de imunizare impotriva gripelor sezoniere si pretul unue ...
↳ Buna ziua! Nu comercializam vaccinuri. Vaccinul pentru gripa sezoniera se gaseste in majoritatea farmaciilor acum (22 09 2021). ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Anticonceptionale
Ce fel de pastile reduce eficienta anticonceptionalelor Yasmin? De exemplu cele de raceala cum ar f ...
↳ Buna ziua! Fervex si alte produse asemanatoare pentru raceala si gripa pot fi asociate fara probleme cu Yasmin. Doar daca va da medicul tratament c ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.



Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Posibil sarcina?
Posibil sarcina?

Buna mi-a întîrziat ciclu cu 3 zile menționez că luna trecut ... Buna ziua! Mai asteptati inca 2-3 zile si refaceti testul corect, pe ...


Sfatul farmcistului Avort medicamentos
Avort medicamentos

Pe 8 septembrie am facut un avort medicamentos am avut sângerări ... Buna ziua! Daca ati luat antibiotice, probabil ca ati facut o candido ...


Sfatul farmcistului Despre baraka 450 si Plavix
Despre baraka 450 si Plavix

Dacă iau PLAVIX, pot lua baraka ? Mulțumesc. ... Buna ziua! Uleiul de chimen negru poate afecta procesul de coagulare ...


Sfatul farmcistului Hof lipomin si aspenter
Hof lipomin si aspenter

Buna ziua, Intrebarea este, se poate lua in aceeasi zi hof lipomin ... Buna ziua! Asocierea este posibil, insa la HofLipomin doza va fi de 3 ...


Sfatul farmcistului Vitamina C Crystals - Solgar
Vitamina C Crystals - Solgar

Cum se administreaza vitamina C crystals pentru un copil de 9 ani? pen ... Buna ziua! Acest produs este foarte concentrat si se recomanda adulti ...


Sfatul farmcistului Raceala
Raceala

Bună ziua. De 3 zile am o iritație în gat cu tuse seaca. Am ... Buna ziua! Va recomand contra iritatiei in gat comprimatele Plantusin ...


Sfatul farmcistului Decasept junior
Decasept junior

De la ce varsta se poate administra? ... Buna ziua! Spray-ul Decasept Junior poate fi administrat de la 3 ani, ...