Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate

Prospect - EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate


NU comercializăm EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate    DCI: Paracetamol/cafeina


  Produs complementar recomandat


28.25lei
Vezi detalii

Efisen C este un analgezic si antipiretic. Efisen C contine 2 substante active: paracetamol utilizat ca analgezic (calmeaza durerea) si antipiretic (scade febra) si cafeina.
EFISEN C 300 mg/30 mg comprimate
Paracetamol/cafeina

In acest prospect gasiti:
1. Ce este Efisen C si pentru ce se utilizeaza
2. Inainte sa luati Efisen C
3. Cum sa luati Efisen C
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Efisen C
6. Informatii suplimentare

1. CE ESTE EFISEN C SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA
Efisen C este un analgezic si antipiretic.
Efisen C contine 2 substante active: paracetamol utilizat ca analgezic (calmeaza durerea) si antipiretic (scade febra) si cafeina.
Efisen C este indicat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate moderata pana la severa, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, dureri de dinti, dureri ale muschilor sau articulatiilor, nevralgii, dureri in gat sau in cazul unei menstruatii dureroase. De asemenea, Efisen C este indicat in tratamentul simptomatic al febrei din raceala si gripa.

2. INAINTE SA LUATI EFISEN C
Nu luati Efisen C
- daca sunteti alergic la substantele active sau la oricare dintre celelalte componente ale Efisen C
- daca aveti insuficienta hepatocelulara
- daca aveti tulburari ale inimii (datorita prezentei cafeinei)
- daca suferiti de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul
hepatotoxicitatii)
- la copii cu varsta sub 12 ani
- deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza,
- nu trebuie utilizat la pacienti carora li se administreaza efedrina,
- nu trebuie utilizat concomitent cu antidepresive (litiu), anxiolitice (incluzand clozapina) si sedative
- la persoane cu anxietate.
Aveti grija deosebita cand utilizati Efisen C
Se recomanda prudenta in cazul urmatoarelor afectiuni:
- la pacientii cu hipersensibilitate la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pot fi declansate crize de dispnee si alte reactii alergice de tip anafilactic
- alcoolism cronic
- afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii)
- insuficienta renala grava ( numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii).
In cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente, se
recomanda monitorizarea functiilor hepatice.
Deoarece s-a demonstrat prin studii, ca dozele mari de paracetamol au dus la atrofie testiculara si inhibarea spermatogenezei, trebuie analizata oportunitatea tratamentului cu Efisen C la barbatii care urmeaza tratament pentru fertilitate scazuta.
In cazul administrarii pe termen lung a dozelor mari de paracetamol s-au raportat cazuri de cefalee, care nu trebuie tratate prin marirea dozei de medicament. In astfel de cazuri se recomanda consultul medical.
Dupa utilizarea prelungita de doze mari de analgezice si intreruperea brusca a tratamentului poate aparea cefalee, oboseala, dureri musculare, nervozitate. Aceste semne dispar dupa cateva zile de la intreruperea administrarii.
Cafeina trebuie utilizata cu precautie la pacientii cu tulburari cardio-vasculare (aritmie, hipertensiune
arteriala).
Contine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping.
Utilizarea altor medicamente
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala:
- glucocorticoizi,
- antiinflamatoare nesteroidiene
- medicamente inductoare enzimatice (de exemplu fenobarbital, rifampicina): risc hepatotoxic crescut pentru paracetamol
- metoclopramida, domperidona (utilizate in tratamentul tulburarilor gastro-intestinale);
- colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);
- warfarina sau derivati de cumarina (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele);
- hipoglicemiante orale
- ciprofloxacina, norfloxacina
- enoxacina
- levotiroxina
- IMAO
- litiu
- teofilina
- acidul pipemidic
- fenitoina (medicamente cu efect inductor asupra enzimelor hepatice)
- disulfiram
- efedrina
- beta-blocante
Paracetamolul poate modifica rezultatele dozarii acidului uric prin metoda cu acid fosfotungstic si a
glicemiei prin metoda glucoza oxidaza-peroxidaza.
Utilizarea Efisen C cu alimente si bauturi
Bauturile alcoolice cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive (inclusiv hemoragii)
Sarcina si alaptarea
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice
medicament.
Studiile la om si la animale nu au identificat nici un risc asupra sarcinii sau dezvoltarii embriofetale. Studiile epidemiologice din timpul sarcinii nu au aratat aparitia efectelor teratogene si fetotoxice datorate paracetamolului sau cafeinei in dozele recomandate.
Administrarea paracetamolului in timpul sarcinii se va face dupa evaluarea raportului beneficiu terapeutic matern/risc potential fetal.
Atat paracetamolul cat si cafeina sunt excretate in laptele matern, dar nu in cantitati semnificative clinic.
Se recomanda prudenta la administrarea paracetamolului si a cafeinei in perioada de alaptare.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Efisen C nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Informatii importante privind unele componente ale Efisen C
Efisen C contine lactoza. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

3. CUM SA LUATI EFISEN C
Luati intotdeauna Efisen C exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Administrare orala.
Adulti, pacienti varstnici (cu functie hepatica si renala normala) si adolescenti cu varsta peste 12 ani:
Doza recomandata pentru o data este de 1-2 comprimate Efisen C administrate oral; daca este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4 – 6 ore, fara a depasi 8 comprimate pe zi.
Nu se recomanda administrarea la intervale mai mici de 4 ore.
Nu va fi administrat pe o perioada mai mare de 7 zile, fara consult medical.
Copii
Combinatia paracetamol/cafeina nu este recomandata administrarii la copii cu varsta sub 12 ani.
Grupe speciale de pacienti
Insuficienta renala
Nu se administreaza in caz de insuficienta renala decat la recomandarea medicului.
Insuficienta hepatica
Nu se administreaza in caz de insuficienta hepatica decat la recomandarea medicului.
Durata tratamentului
Efisen C nu trebuie administrat in doze mari sau mai mult de 3 zile consecutiv fara recomandarea medicului.
Daca luati mai mult decat trebuie din Efisen C
Daca ati utilizat mai multe comprimate decat doza recomandata, adresati-va imediat medicului sau mergeti la camera de garda a celui mai apropiat spital. Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine.
In cazul unui supradozaj exista riscul de afectare hepatica grava si de aparitie a tulburarilor respiratorii.
Daca uitati sa luati Efisen C
Nu luati o doza dubla pentru a compensa comprimatul uitat.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Administrarea de medicamente care contin o combinatie de paracetamol si cafeina poate determina
urmatoarele reactii adverse (clasificate conform terminologiei MedDRA):
Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10.
Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti.
Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti.
Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti.
Foarte rare: care afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti.
Cu frecventa necunoscuta : care nu poate fi estimata din datele disponibile.
Foarte rare: trombocitopenie alergica, leucocitopenie, agranulocitoza, pancitopenie (cazuri izolate), reactii de hipersensibilitate ca edem Quincke, dificultati in respiratie, hipersudoratie, scaderea tensiunii arteriale pana la soc, deprimarea functiei respiratorii, euforie/disforie (la doze mari), bronhospasm (astm la analgezice) edem pulmonar (in cazul dozelor mari)
Frecvente: fatigabilitate, ameteli, dureri de cap, scaderea tensiunii arteriale, sincopa (in cazul utilizarii de doze mari), greata, varsaturi (in special la debutul tratamentului), constipatie,
Mai putin frecvente: tulburari de somn, prurit, eritem, urticarie
Rare: tulburari vizuale/mioza (la doze mari), tinitus, tulburari in respiratie, exanteme alergice, xerostomie, Ca toate medicamentele, Efisen C poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reactii adverse datorate paracetamolului:
Rar: reactii alergice de tip eruptie cutanata cu eritem sau urticarie, care necesita intreruperea tratamentului.
Foarte rar: methemoglobinizant, trombocitopenic.
Reactii adverse datorate cafeinei:
Excitatie nervoasa, tahicardie, palpitatii, tremuraturi, insomnie
Administrarea prelungita a Efisen C determina dependenta fizica.
Administrarea indelungata de Efisen C poate determina afectare hepatica sau renala.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5. CUM SE PASTREAZA EFISEN C
A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Nu utilizati Efisen C dupa data de expirare inscrisa pe cutie, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original.
Nu utilizati Efisen C daca observati semne vizibile de deteriorare a ambalajelor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMATII SUPLIMENTARE
Ce contine Efisen C
Un comprimat de Efisen C contine
- Substantele active sunt paracetamol si cafeina. Fiecare comprimat contine paracetamol 300 mg, cafeina 30mg.
- Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat 200 mesh, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru, polivinilpirolidona K 30, talc purificat de uz farmaceutic, stearat de magneziu.
Cum arata Efisen C si continutul ambalajului
Comprimatele de Efisen C sunt oblongi, cu margini plate si linie mediana pe una din fete.
Marimea ambalajului:
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 6 comprimate
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
SOLACIUM PHARMA S.R.L.
Bulevardul Theodor Pallady, Nr. 50
Cladire Administratie, C15, Zona A, Etaj 3
Sector 3, cod 032266, Bucuresti, Romania
Producatorul
S.C. LAROPHARM S.R.L.,
Sos. Alexandriei, nr. 145 A, Bragadiru, judetul Ilfov, Romania
Acest prospect a fost aprobat in Aprilie, 2020


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Durere masea+ureche+cap
Buna ziua am si eu o durere la masea cu tot cu ureche si de doua zile ma doare si capul pe partea ...
↳ Buna ziua! Astfeld e nevralgii cedeaza de obicei la asocierea dintre un antibiotic si antiinflamatoare. Mergeti la stomatolog, medic de familie sau s ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri de urechi
Buna ziua! Asi avea o intrebare: ma dor foarte tare urechile gingia si amigdalele. Mi-am picurat cat ...
↳ Buna ziua! Da, expunerea la curent poate determina otite, nevralgii, amigdalite, sinuzite, inflmatii ale ochilor. Pentru ameliorarea durerii de ure ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Folosrea unui produs expirat
Folosrea unui produs expirat

Am gasito cutie sigilata cu artrolife în dulap expirata în august 2020 ... Buna ziua! NU se mai poate folosi! Doar daca va incadrati in 6 luni d ...


Sfatul farmcistului Spotting maroniu dupa menstruatie
Spotting maroniu dupa menstruatie

Buna ziua, acum 4 zile mi s-a terminat menstruatia iar azi am observat ... Buna ziua! Atata timp cat ati avut menstruatie, sarcina este exclusa. ...




Sfatul farmcistului VINATAI PE MEMBRE
VINATAI PE MEMBRE

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca din cauza tratamentului cu ATACAN ... Buna ziua! Plavix determina in mod frecvent aparitia vanatailor. Din ...


Sfatul farmcistului Administrare Eqidigest
Administrare Eqidigest

Cat timp se administreaza eqidigest ... Buna ziua! In principiu daca administrati Eqidigest doar la mesele ab ...


Sfatul farmcistului Elevit cu aspacardin
Elevit cu aspacardin

Buna ziua! Se poate lua elevit împreuna cu aspacardin? Aspacardinul e ... Buna ziua! Aspacardin trebuie administrat in sarcina doar cu acordul ...