Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Combifexin 200 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Combifexin 200 mg

Prospect - Combifexin 200 mg


NU comercializăm Combifexin 200 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Combifexin 200 mg    DCI: IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM


  Produs complementar recomandat


65.95lei
Vezi detalii

Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate contine doua substante active (care asigura aparitia efectului terapeutic al medicamentului).
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
ibuprofen/paracetamol

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
3. Cum sa utilizati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este si pentru ce se utilizeaza Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate contine doua substante active (care asigura aparitia
efectului terapeutic al medicamentului). Acestea sunt ibuprofenul si paracetamolul.
Ibuprofen apartine unui grup de medicamente cunoscute sub denumirea de medicamente
antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin scaderea durerii, reducerea inflamatiei si
scaderea febrei.
Paracetamol este un analgezic care actioneaza in mod diferit fata de ibuprofen pentru a reduce febra si durerea.
Acest medicament se utilizeaza in cazul unor dureri care necesita analgezice mai puternice decat
ibuprofenul si paracetamolul utilizate separat.
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate se utilizeaza pentru ameliorarea termporara a
durerilor de intensitate usoara pana la moderata asociate cu migrena, dureri de cap, dureri de spate,
dureri din timpul ciclului menstrual, dureri de dinti, dureri musculare si reumatice, dureri articulare
usoare, simptome de raceala si gripa, dureri in gat si febra.
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate se foloseste la adulti cu varsta de 18 ani si peste.
Daca nu va simtiti mai bine sau daca va simtiti mai rau dupa 3 zile de tratament, cereti sfatul
medicului.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
Nu utilizati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate daca:
- mai luati un alt medicament care contine paracetamol
- mai luati un alt medicament pentru dureri care cotine ibuprofen, acid acetilsalicilic in
- doze mari (peste 75 mg pe zi), sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS)
inclusiv inhibitori selectivi de ciclooxigenaza 2 (COX-2)
- sunteti alergic la ibuprofen, paracetamol sau alte componente ale acestui medicament
(enumerate la pct. 6)
- sunteti alergic la acid acetilsalicilic sau alte analgezice (AINS)
- aveti sau ati avut ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau duodenului (intestin subtire)
- aveti tulburari de coagulare a sangelui
- suferiti de insuficienta cardiaca, hepatica sau renala
- sunteti gravida in ultimele 3 luni de sarcina
Atentionari si precautii
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza Combifexin 200 mg/ 500
mg comprimate filmate daca:
- sunteti varstnic
- aveti astm sau ati suferit de astm
- aveti probleme cu rinichii, inima, ficatul sau intestinul
- aveti lupul eritematos sistemic (LES) – o boala a sistemului imunitar care afecteaza tesutul
- conjunctiv producand dureri articulare, modificari ale pielii sau afectiuni ale altor organe sau
- alte tulburari ale tesutului conjunctiv mixt
- aveti afectiuni gastrointestinale sau boala inflamatorie intestinala cronica (adica colita
- ulcerativa, boala Crohn)
- sunteti gravida in primele 6 luni de sarcina sau alaptati
- planuiti sa ramaneti gravida
Medicamentele antiinflamatoare/ analgezice precum ibuprofenul pot fi asociate cu o usoara crestere a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, in special cand este administrat in doze
mari. Nu depasiti doza recomandata sau durata tratamentului.
Reactii la nivelul pielii
Au fost raportate reactii adverse grave la nivelul pielii asociate cu administrarea de Combifexin 200
mg/ 500 mg comprimate filmate. Trebuie sa incetati sa mai luati Combifexin 200 mg/ 500 mg
comprimate filmate si sa cereti sfatul medicului daca apar eruptii pe piele, leziuni ale mucoaselor,
basici sau alte semne de alergie, deoarece acestea pot fi primele semne ale unei reactii cutanate foarte grave. Vezi pct. 4.
Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a lua Combifexin 200
mg/ 500 mg comprimate filmate daca:
- aveti probleme cu inima, incluzand insuficienta cardiaca, angina (durere in piept), sau daca ati
avut un atac de cord, operatie de bypass, boala arteriala periferica (circulatie sanguina scazuta
- la nivelul picioarelor din cauza arterelor ingustate sau blocate), sau orice fel de accident
vascular cerebral (inclusiv „mini-accident vascular cerebral” sau atac ischemic tranzitoriu „AIT”)
- aveti tensiune arteriala crescuta, diabet, colesterol crescut, aveti istoric familial de afectiuni ale
inimii sau accident vascular cerebral, sau daca sunteti fumator.
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau este posibil sa luati
orice alte medicamente.
Nu luati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate impreuna cu:
- alte medicamente care contin paracetamol
- alte medicamente AINS, precum acid acetilsalicilic, ibuprofen.
Trebuie acordata atentie deosebita, deoarece anumite medicamente pot interactiona cu Combifexin
200 mg/ 500 mg comprimate filmate, de exemplu:
- corticosteroizi cu administrare orala
- antibiotice (ex. cloramfenicol sau chinolone)
- antivomitive (ex. metoclopramid, domperidona)
- stimulente cardiace (ex. glicozide)
- medicamente pentru reducerea colesterolului marit (ex. colestiramina)
- diuretice (care va ajuta sa eliminati apa)
- medicamente care suprima sistemul imunitar (ex. metotrexat, ciclosporina, tacrolimus)
- medicamente pentru manie sau depresie (ex. litiu sau ISRS)
- mifepristona (pentru intreruperea unei sarcini)
- medicamente pentru HIV (ex. zidovudina)
Administrarea de Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate poate fi influentata sau poate
influenta activitatea altor medicamente.
De exemplu:
- medicamente anticoagulante (care subtiaza sangele, previn coagularea sangelui, precum acid
acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina), medicamente care scad tensiunea arteriala (Inhibitori ECA
precum captopril, beta-blocante precum atenolol, antagonisti ai receptorilor angiotensinei II precum
losartan).
Alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu Combifexin 200 mg/ 500 mg
comprimate filmate. De aceea trebuie sa cereti intotdeauna sfatul medicului dumneavoastra sau
farmacistului inainte de a lua Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate.
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate impreuna cu alimente
Pentru a reduce posibilitatea aparitiei reactiilor adverse, luati Combifexin 200 mg/ 500 mg
comprimate filmate impreuna cu alimentele.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest
medicament in cazul in care sunteti gravida sau alaptati, credeti ca puteti fi gravida sau intentionati sa aveti un copil. Nu luati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate daca sunteti gravida in
ultimele 3 luni de sarcina. Trebuie acordata atentie speciala daca sunteti gravida in primele 6 luni de
sarcina.
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate poate ingreuna aparitia unei sarcini.
Ibuprofen: Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente care reduce fertilitatea la femei.
Acest lucru este reversibil la oprirea tratamentului. Trebuie sa-l informati pe medicul dumneavoastra
daca planuiti sa ramaneti gravida sau daca intampinati dificultati in a ramane gravida.
Paracetamol: Daca este necesar, Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate poate fi utilizat in
timpul sarcinii. Trebuie sa luati cea mai mica doza care va reduce durerea si/sau febra pentru cea mai
scurta durata posibila. Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca durerea / febra nu scad sau daca aveti nevoie sa luati medicamentul mai des.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate poate cauza ameteala, tulburari de concentrare si
somnolenta.
Daca sunteti afectat, nu conduceti si nu utilizati unelte sau masini.

3. Cum sa utilizati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului
dumneavoastra sau farmacistului. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu
sunteti sigur.
Adulti: Doza recomandata este 1 comprimat de maxim 3 ori pe zi, administrat cu apa si
alimente.
Lasati cel putin 6 ore intre dozele administrare.
Daca un comprimat nu amelioreaza simptomele, atunci se pot lua maxim 2 comprimate de 3 ori pe zi.
Nu luati mai mult de 6 comprimate in 24 de ore (echivalentul a 1200 mg de ibuprofen si 3000 mg
de paracetamol pe zi).
Copii si adolescenti
Acest medicament nu este indicat copiilor si adolescentilor cu varsta sub 18 ani.
Pentru administrare orala de scurta durata.
Luati cea mai mica doza eficace pentru cea mai scurta perioada de timp care va amelioreaza
simptomele. Nu trebuie sa luati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate mai mult de 3
zile. Daca simptomele se agraveaza sau persista, adresati-va medicului dumneavoastra.
Daca luati mai mult Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate decat trebuie
Daca dumneavoastra sau altcineva a luat mai mult Combifexin Sandoz 200 mg / 500 mg comprimate
filmate decat trebuie sau daca un copil a inghitit Combifexin Sandoz 200 mg / 500 mg comprimate
filmate din greseala, adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau celui mai apropiat spital de
urgenta, pentru a primi o opinie asupra riscului si recomandari privind masurile care trebuie luate.
Simptomele pot include greata, dureri de stomac, varsaturi (care pot fi cu sange), dureri de cap, sunete in urechi, confuzie si miscarea rapida a ochilor. La doze mari s-au raportat somnolenta, dureri in piept, palpitatii, pierderea cunostintei, convulsii (in special la copii), slabiciune si ameteala, urina cu sange, senzatie de frig si probleme de respiratie.
Discutati imediat cu un medic daca luati prea mult din acest medicament, chiar daca va simtiti
bine. Acest lucru se datoreaza faptului ca dozele mari de paracetamol pot produce leziuni grave
intarziate ale ficatului.
Daca uitati sa luati Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Daca uitati sa luati o doza, puteti sa o luati
imediat ce va amintiti, iar apoi luati urmatoarea doza cel putin 6 ore mai tarziu.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Nu mai luati acest medicament si spuneti medicului daca aveti:
- arsuri in capul pieptului, indigestie
- semne de sangerari la nivelul stomacului (dureri severe de stomac, varsaturi cu sange sau
- lichid cu aspect de zat de cafea, scaun cu sange, scaun negru)
- semne de inflamatie a membranei creierului: gat rigid, dureri de cap, stare de rau, febra
sau senzatie de dezorientare
- semne de reactie alergica severa (umflarea fetei, limbii sau gatului, respiratie dificila,
agravarea astmului bronsic)
- reactii severe ale pielii cunoscute sub denumirea de sindrom DRESS (frecventa
- necunoscuta). Simptomele sindromului DRESS includ : eruptii trecatoare pe piele, febra,
- umflarea ganglionilor limfatici si o crestere a eozinofilelor (un tip de celule albe).
Alte reactii adverse
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- dureri de stomac sau disconfort, stare de rau, diaree
- valori mari ale enzimelor ficatului (aparute in testele de sange)
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- dureri de cap si ameteala, flatulenta si constipatie, eruptii cutanate, umflarea fetei
- scaderea numarului de celule rosii sau cresterea numarului de trombocite (celule care ajuta la
- coagularea sangelui)
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)
- scaderea celulelor sanguine (producand dureri in gat, ulceratii la nivelul gurii, simptome
asemanatoare gripei, epuizare severa, sangerari neasteptate, vanatai si sangerari nazale)
- tulburari de vedere, sunete in urechi, senzatie de rotire
- confuzie, depresie, halucinatii
- oboseala, stare generala de rau
- reactii severe ale pielii, cum este formarea de vezicule
- tensiune arteriala crescuta, retentie de apa
- afectiuni ale ficatului (producand ingalbenirea pielii si a albului ochilor)
- afectiuni renale (producand cresterea sau scaderea cantitatii de urina, umflaturi la nivelul
picioarelor)
- insuficienta cardiaca (producand senzatie de sufocare, umflaturi)
Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele existente)
- eruptie rosie, trecatoare pe piele, cu aspect solzos, cu umflaturi sub piele si vezicule localizate in
special la nivelul pliurilor pielii, pe trunchi si pe extremitatile superioare, insotite de febra la
initierea tratamentului (pustuloza exantematica generalizata acuta). Opriti administrarea
Combifexin 200 mg/500 mg comprimate filmate daca dezvoltati astfel de simptome si cereti sfatul
medicului imediat. Vezi si punctul 2.
Medicamentele precum Combifexin 200 mg/500 mg comprimate filmate pot fi asociate cu un risc
scazut de atac de cord (infarct miocardic) sau accident vascular cerebral (vezi punctul 2).
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din
Romania http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare care este inscrisa pe cutie si blister dupa „EXP”.
Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Combifexin 200 mg/500 mg comprimate filmate
Substantele active sunt ibuprofen si paracetamol. Fiecare comprimat filmate contine 200 mg
ibuprofen si 500 mg paracetamol.
Celelalte componente sunt:
Continutul comprimatului: amidon de porumb, crospovidona (Tip A) (E 1202), siliciu coloidal
anhidru (E 551), povidona K-30 (E 1201), amidon de porumb pregelatinizat, talc (E553b), acid stearic
(50).
Invelisul comprimatului: alcool polivinilic (E 1203), talc (E 553b), macrogol 3350 (E 1521), dioxid
de titan (E171).
Cum arata Combifexin 200 mg/ 00 mg comprimate filmate si continutul ambalajului
Combifexin 200 mg/ 500 mg comprimate filmate sunt comprimate albe pana la aproape albe, ovale,
acoperite cu un film uniform, cu urmatoarele dimensiuni 19,7 mm x 9,2 mm.
Comprimatele filmate sunt disponibile in cutii cu blistere din Al-PVC/PVDC.
Marimi de ambalaj:
Blistere a cate 10 sau 16 comprimate filmate.
Blistere unidoza: 10 x 1 sau 16 x 1 comprimate filmate.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantul
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
S.C. Sandoz S.R.L.,
Str. Livezeni nr. 7A,
540472 Targu Mures
Romania
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
RO COMBIFEXIN 200 mg/500 mg comprimate filmate
Acest prospect a fost revizuit in aprilie 2020.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Asociere medicamente
De trei zile am inceput un tratament, actovegin ,tanotil si cebrrium luate dimineata si actovegin un ...
Menstruatie absenta
Buna ziua, ma numesc Andreea si am 21 de ani jumate . Trebuia sa imi vina menstruatia saptamana trec ...
↳ Buna ziua! Cel mai probabil nu este o sarcina, daca v-ati protejat. Pentru a va linisti faceti un test de sarcina. Daca menstruatia tot nu survine in ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Am varicela, ce produs este mai eficient pentru mâncărimi?
Bună ziua, am varicela de 5 zile, folosesc mixtura agitanta, dar as dori sa va întreb dacă ...
↳ Buna ziua! Puteti utiliza spuma Poxclin pentru a ameliora mancarimea, iar in ceea ce priveste durerile, puteti lua Fluend Extreme, cate un comprimat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Tensiune arteriala si inositol
Utilizarea Inositol este contraindicate in cazul problemelor cardiovasculare si tensiunii? Mareste ...
↳ Buna ziua! La administrarea inositolului s-au observat urmatoarele efecte adverse: Greturi, dureri de stomac, oboseala, dureri de cap, confuzie. Cr ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri menstruale foarte puternice
Bună seara, De foarte mulți ani ma confrunt cu dureri menstruale foarte, foarte puternice ...
Dureri de genunchii
Ma dor genunchi ce pot sa fac ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM?
Alte medicamnete care au IBUPROFENUM+PARACETAMOLUM:
- Biofen Extra 400 mg/325mg comprimate filmate
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Synocam

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Ingrasare la fumatoare
Ingrasare la fumatoare

Buna seara numele meu este nicoleta am 22 de ani si am o inaltime de 1 ... Buna ziua! Va recomand sa luati inainte de micul-dejun si de pranz Ge ...


Sfatul farmcistului Sangerare dupa menstruatie
Sangerare dupa menstruatie

Buna ziua! Menstruatia mi s-a terminat acum o saptamana iar acum a inc ... Buna ziua! Trebuie sa ajungeti la ginecolog pentru investigatii! Cau ...


Sfatul farmcistului Suplimente în alăptare
Suplimente în alăptare

Buna ziua Spuneți-mi va rog mult, pot administra Acid Hyaluronic ... Buna ziua! Acidul hialuronic si colagenul sunt sigure in alaptare, si ...


Sfatul farmcistului Folosrea unui produs expirat
Folosrea unui produs expirat

Am gasito cutie sigilata cu artrolife în dulap expirata în august 2020 ... Buna ziua! NU se mai poate folosi! Doar daca va incadrati in 6 luni d ...


Sfatul farmcistului Spotting maroniu dupa menstruatie
Spotting maroniu dupa menstruatie

Buna ziua, acum 4 zile mi s-a terminat menstruatia iar azi am observat ... Buna ziua! Atata timp cat ati avut menstruatie, sarcina este exclusa. ...