Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Caffetin Cold Plus comprimate filmate

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Caffetin Cold Plus comprimate filmate

Prospect - Caffetin Cold Plus comprimate filmate


NU comercializăm Caffetin Cold Plus comprimate filmate!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Caffetin Cold Plus comprimate filmate    DCI: COMBINATII


  Produs complementar recomandat


25.25lei
Vezi detalii

Caffetin Cold plus este o combinatie care contine urmatoarele substante active: paracetamol, pseudoefedrina (sub forma de clorhidrat de pseudoefedrina), dextrometorfan (sub forma de bromhidrat de dextrometorfan) si acid ascorbic (vitamina C).
Caffetin Cold Plus comprimate filmate

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Caffetin Cold Plus si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Caffetin Cold Plus
3. Cum sa utilizati Caffetin Cold Plus
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Caffetin Cold Plus
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Caffetin Cold Plus si pentru ce se utilizeaza
Caffetin Cold plus este o combinatie care contine urmatoarele substante active: paracetamol,
pseudoefedrina (sub forma de clorhidrat de pseudoefedrina), dextrometorfan (sub forma de bromhidrat de dextrometorfan) si acid ascorbic (vitamina C).
Paracetamolul amelioreaza durerea si scade febra. Pseudoefedrina este un decongestionant care
elibereaza caile nazale blocate . Dextrometorfanul suprima tusea cauzata de iritatile minore de la nivelul gatului si bronhiilor. Vitamina C intareste sistemul imunitar.
Caffetin Cold Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa (ameliorarea
durerilor generale, durerilor in gat, durerilor de cap, congestiei nazale si scaderea temperaturii si
ameliorarea tusei )).
Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Caffetin Cold Plus
Nu utilizati Caffetin Cold Plus:
- daca sunteti alergic la paracetamol, pseudoefedrina, dextrometorfan, vitamina C sau la oricare
dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
- daca aveti hipertensiune arteriala severa (tensiune arteriala mare), boala cardiaca coronariana (o
boala a arterelor inimii), insuficienta hepatica severa sau insuficienta renala severa;
- daca luati sau ati luat in ultimele doua saptamani, medicamente numite inhibitori ai
monoaminoxidazei (MAO).
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Caffetin Cold Plus, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului sau
asistentei medicale.
- daca aveti hipertensiune arteriala usoara pana la moderata (tensiune arteriala mare), o boala de
inima, o boala de ficat sau de rinichi, glanda tiroida hiperactiva (hipertiroidism), presiune
intraoculara crescuta sau prostata marita;
- daca aveti varsta peste 60 ani sau va simtiti slabit, deoarece exista o probabilitate mai mare sa
prezentati reactii adverse la acest medicament;
- daca ati avut o boala de ficat cauzata de consumul in exces de alcool etilic sau daca consumati
zilnic mai mult de trei bauturi alcoolice sau produse care contin cafeina.
Acest medicament poate crea dependenta. Prin urmare, tratamentul trebuie sa fie de scurta durata.
Cereti sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati alte medicamente care contin
paracetamol, deoarece acest lucru poate duce la un supradozaj de paracetamol.
Din cauza inflamatiei colonului (colita ischemica) pot aparea dureri abdominale bruste sau sangerare
rectala la administrarea de Caffetin Cold Plus. Daca manifestati aceste simptome gastro-intestinale,
incetati utilizarea de Caffetin Cold Plus si adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau solicitati
asistenta medicala. Vezi pct.4.
Daca prezentati eritem generalizat febril asociat cu pustule, incetati sa luati Caffetin Cold Plus si
adresati-va medicului dumneavoastra sau solicitati asistenta medicala imediat. Vezi punctul 4.
Copii si adolescenti
Acest medicament nu trebuie administrat copiilor cu varsta sub 12 ani.
Efecte asupra testelor de laborator
Caffetin Cold Plus poate modifica rezultatele testelor antidoping efectuate la sportivi.
Caffetin Cold Plus impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa
utilizati orice alte medicamente.
Datorita interactiunii cu anumite medicamente, efectele Caffetin Cold Plus sau ale acestor medicamente
pot fi crescute sau reduse. Aceste efecte apar in cazul medicamentelor utilizate pentru:
- tratamentul depresiei (inhibitori de monoaminooxidaza, fluoxetina) si al altor afectiuni mentale
(haloperidol);
- prevenirea coagularii sanguine (warfarina);
- reglarea miscarilor intestinale (metoclopramida);
- prevenirea gretii si varsaturilor (domperidona);
- reglarea concentratiilor sanguine ale colesterolului si ale altor lipide (colestiramina);
- tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice);
- controlul hipertensiunii arteriale (metildopa);
- ameliorarea durerilor de cap din migrena (dihidroergotamina);
- tratamentul tuberculozei (rifampicina);
- tratament infectiilor bacteriene (cloramfenicol), precum si
- utilizarea impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol.
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a lua Caffetin Cold Plus:
• Daca luati medicamente cum sunt anumite antidepresive sau antipsihotice, Caffetin Cold Plus poate
interactiona cu aceste medicamente si pot sa apara modificari ale starii mentale (de exenplu agitatie,
halucinatii, coma) si alte efecte, cum ar fi crestere a temperaturii corporale peste 38 °C, batai rapide
ale inimii, tensiune arteriala oscilanta si reflexe exagerate, rigiditate musculara, lipsa coordonarii si/sau simptome gastro-intestinale (de exemplu greata, varsaturi, diaree).
Caffetin Cold Plus impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Comprimatele de Caffetin Cold Plus pot fi luate cu sau fara alimente.
Nu consumati bauturi alcoolice in timpul tratamentului cu Caffetin Cold Plus. Acest medicament
utilizat impreuna cu alcoolul etilic poate provoca leziuni la nivelul ficatului
Evitati produsele care contin cafeina, deoarece pot provoca stari de nervozitate si cresterea ritmului
batailor i inimii.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Medicul dumneavoastra sau farmacistul vor discuta despre posibilele beneficii si riscuri ale utilizarii
Caffetin Cold Plus.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Caffetin Cold Plus poate provoca ameteli la anumite persoane si prin urmare poate influenta
capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje. Aveti grija cand conduceti vehicule sau folositi
utilaje pana cand stiti felul in care actioneaza acest medicament asupra dumneavoastra.

3. Cum sa utilizati Caffetin Cold Plus
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau
farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Caffetin Cold Plus comprimate filmate este destinat administrarii orale.
Doza recomandata pentru adulti si copii peste 12 ani este de un comprimat filmat de patru ori pe zi. Se pot lua maxim doua comprimate administrare deodata. Intervalul de timp intre administrari nu trebuie sa fie mai mic de patru ore.
Doza zilnica trebuie limitata la maximum 2 comprimate de patru ori pe zi (8 comprimate in 24 ore).
Luati comprimatele filmate imediat ce le-ati scos din blister.
Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca mai mult de 5 zile consecutive; daca simptomele
dumneavoastra nu se amelioreaza sau se inrautatesc, adresati-va medicului pentru indrumari.
Utilizarea la copii si adolescenti
Caffetin Cold Plus nu este recomandat pentru utilizare la copii cu varsta sub 12 ani.
Daca utilizati mai mult Caffetin Cold Plus decat trebuie
Daca luati mai mult decat doza recomandata, trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra sau
farmacistului imediat, chiardumneavoastra va simtiti bine - acest lucru este necesar din cauza riscului
de afectare grava, intarziata, a ficatului
Adresati-va imediat medicului sau celei mai apropiate institutii sanitare daca apar unele dintre
urmatoarele simptome: iritabilitate, agitatie, tremuraturi, convulsii, batai lente sau neregulate ale
inimii, tensiune arteriala mare, pierderea apetitului alimentar, senzatie si stare de rau, durere
abdominala, tulburari de vedere, hiperactivitate, excitatie, ameteala si moleseala, halucinatii.
Daca luati mai mult Caffetin Cold Plus decat trebuie, pot sa apara urmatoarele simptome: greata si
varsaturi, contractii musculare involuntare, agitatie, confuzie, somnolenta, tulburari ale starii de
constienta, miscari rapide si involuntare ale ochilor, tulburari cardiace (batai rapide ale inimii),
tulburari de coordonare, psihoza insotita de halucinatii vizuale si hiperexcitabilitate.
Alte simptome ce pot sa apara in cazul unui supradozaj masiv pot fi: coma, dificultati grave la
respiratie si convulsii.
Contactati-l imediat pe medicul dumneavoastra sau mergeti la spital daca apare oricare dintre
simptomele de mai sus.
Daca uitati sa utilizati Caffetin Cold Plus
Luati Caffetin Cold Plus “la nevoie”, in functie de ameliorarea simptomelor. Nu luati o doza dubla
pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului sau asistentei medicale.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
In cadrul fiecarei grupe de frecventa, reactiile adverse sunt prezentate in ordinea descrescatoare a
gravitatii.
foarte frecvente: pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane
frecvente: pot afecta pana la 1 din 10 persoane
mai putin frecvente: pot afecta pana la 1 din 100 persoane
rare: pot afecta pana la 1 din 1000 persoane
foarte rare: pot afecta pana la 1 din 10000 persoane
cu frecventa necunoscuta: frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile.
In primele 2 zile de tratament cu Caffetin Cold Plus, poate aparea brusc febra, inrosire a pielii sau
multe pustule mici (simptome posibile ale pustulozei exantematice acute generalizate - PEGA). Vezi
punctul 2. Opriti utilizarea daca prezentati aceste simptome si contactati medicul
sau solicitati asistenta medicala imediat.
Rareori pot aparea urmatoarele reactii adverse: senzatie si stare de rau, stare de somnolenta, agitatie, nervozitate, ameteala, incapacitatea de a dormi, tensiune arteriala crescuta si batai rapide ale inimii.
Reactiile alergice grave sunt foarte rare si foarte rar pun viata in pericol. Orice simptom precum:
respiratie suieratoare, respiratie dificila, umflarea pleoapelor a fetei sau a buzelor, eruptie la nivelul
pielii sau mancarime (in special care afecteaza intregul corp) trebuie raportat imediat medicului.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii grave la nivelul pielii asociate cu utilizarea
paracetamolului.
Inflamatie a colonului din cauza aportului insuficient de sange (colita ischemica) (frecventa
necunoscuta).
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor
Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Caffetin Cold Plus
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP.
Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Caffetin Cold Plus
- Substantele active sunt: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de
dextrometorfan si acid ascorbic (vitamina C).
Fiecare comprimat filmat contine: 500 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrina, 15 mg
bromhidrat de dextrometorfan si 60 mg acid ascorbic (vitamina C).
- Celelalte componente sunt: nucleul comprimatului- amidon pregelatinizat, celuloza
microcristalina, povidona, hipromeloza, croscarmeloza sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc,
stearat de magneziu; film- Opadry Alb alcool polivinilic partial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de
titan (E171), talc si Opadry Albastru alcool polivinilic partial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de titan
(E171), talc, culoare FD&C Blue No.2/ indigotin ( carmin indigo lac de aluminiu (?132)).
Cum arata Caffetin Cold Plus si continutul ambalajului
Se prezinta sub forma de comprimate filmate de forma oblonga, biconvexe, lungime aprox. 20 mm,
latime aprox. 8 mm, de culoare albastra, cu linie mediana pe una dintre fete.
Linia mediana are numai rolul de a usura ruperea comprimatului pentru a fi inghitit usor si nu de
divizare in doze egale.
Cutie cu 1 blister din film PVC/PVDC transparent si folie de Al a 10 comprimate filmate.
Acest prospect a fost revizuit in noiembrie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

nod in gat
iau sinupret+ mucofortin de 5 zile. nicio ameliorare. flegma o simt tot acolo. la baza gatului. sa ...
Tuse seaca
Bună dimineața! Sotul meu tuseste dimineața foarte mult pana ajunge sa vomite ...
↳ Buna ziua! Daca nu prezinta simptome de reflux gastro-esofagian (arsuri la stomac, gust acru sau amar in gura) si nici alte simptome digestive (cum a ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Tuse care nu imi trece!
Buna .Am o tuse care tot imi revine mai degraba seacă. Am făcut film la plaman:Interstitiu ...
↳ Buna ziua! Faceti o cura de minim 4 saptamani cu Polygemma Tuse - cate 2 ml de 3 ori pe zi, cu putina apa, inainte de mese. Daca tot nu trece, trebu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
informativ
buna ziua,se poate da tusodep sirop in timpul tratamentului cu smecta la copil de 5 ani 6 luni?multu ...
↳ Buna ziua! Asocierea se poate face cu CONDITIA sa faceti adminsitrarea Smecta la minim 3 ore fata de sirop, intrucat argila absoarbe substantele acti ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
laringita copil
buna ziua. pt laringita la copil ,de 3 ani si sase luni ce pot sa-i dau? tuseste "latrator" , uscat ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa-i dati acadele terapeutice cu propolis si Vitamina C (Akadika de la Fiterman), cate 3 pe zi sau aplicatii cu spray Dezinfla ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Aprexevo
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Twinpros 0,5 mg/0,4 mg capsule
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Solutie Hartmann solutie perfuzabila
- Solutie contra aftelor bucale
- SOLUTIE AURICULARA CU CLORAMFENICOL SI FLUOCINOLON
- SmofKabiven extra Nitrogen emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central fara electroliti emulsie perfuzabila
- SIROP PATLAGINA
- Prothromplex TOTAL 600 UI
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- NuTRIflex Omega Peri novo
- Nutriflex Lipid Plus emulsie perfuzabila
- Coldrex Sinus Extra
- Advil Raceala si Gripa
- Addaven
- Zovirax Duo 50 mg
- Zifex complex ovule
- Zetovar 10 mf
- Zenadea 2mg
- Volulyte
- Vizimaco
- Vizilatan Duo
- Viacorlix
- Vi-Sol Calcium sirop
- Veyann
- Vertigix
- Valtricom
- TWICOR 10
- Torvazin Plus
- Tilamcar
- Telhycar
- Telassmo
- Synocam
- Synaze
- Suvezen
- SifiOpt
- Septolete D pastille
- Septolete pastile
- Prestarium ARG Plus
- Prestarium
- Preamlessa
- Plenvu
- PERIOLIMEL N4E
- Parvaxor
- OXIMED
- Nasic 1 mg/ml
- GNAK 50 mg
- Fervex raceala si gripa
- Essentiale MAX 600 mg capsule
- Dipperam 5 mg/80
- DICARBOCALM N
- Desorelle Zilnic 150 micrograme/30 micrograme
- Co-Roswera 5 mg/10 mg
- Clensia Pulbere pentru solutie orala
- Cebangin mentol 5 mg/1 mg
- Cebangin lamaie 5 mg/1 mg
- Biphozyl solutie pentru hemodializa/hemofiltrare
- Azalonum 20 mg
- Arbalior 25 mg
- Airbufo Forspiro 160 micrograme
- Addamel Novum
- OTIS-T
- OTIRELAX 45,5mg/11,4 mg/ml
- ORNIBEL 0,120 mg/0,015 mg/24 de ore
- OCTENISEPT
- NORTIVANCOMBI 10 mg/160 mg
- NORPLEXAM 10 mg/2,5 mg/10 mg
- NORIPLEX 10 mg/2,5 mg
- NEIRAXIN
- NEFROSOL cu 2 mmol/l potasiu
- N-CALMANT III
- N – ANTIGRIPAL
- MYDRANE
- MULTIBIC POTASSIUM-FREE
- MOVIPREP
- MODAFEN HOT DRINK 650 mg/10mg
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral
- KAMISTAD GEL
- Jangee 0,03 mg/3 mg
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- Hepa-Merz concentrat pentru solutie perfuzabila 0,5 g/ml
- GRIPOFF
- Gattart 680 mg/80 mg
- Framsyl
- Fixanpost 50 micrograme/ml + 5 mg/ml
- Euvascor 10 mg
- Epiduo
- Elisya

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului


Sfatul farmcistului Anticonceptionale risc tromboza
Anticonceptionale risc tromboza

Buna ziua, ce pilule anticonceptionale pot fi luate de o persoana care ... Buna ziua! In acest caz ar fi mai intelept ca pacienta sa se reorient ...


Sfatul farmcistului Cat timp pot folosi Arterin ?
Cat timp pot folosi Arterin ?

Folosesc Arterin de cca 6 luni si am usoare ameteli de la un timp. Cat ... Buna ziua! Dupa 6 luni de administrare este bine sa faceti pauza cel ...


Sfatul farmcistului Mătreață și mâncărimi
Mătreață și mâncărimi

Bună ziua.as dori un tratament pentru mătreață  ... Buna ziua! Va recomand samponul Sebodiane Antipelicular Intensive, in ...


Sfatul farmcistului Cycloproginova
Cycloproginova

Buna seara. Intrucat acest medicament lipseste de pe piata,am inteles ... Buna ziua! Din pacate nu exista pe piata din tara noastra un inlocuit ...


Sfatul farmcistului Menstruatia
Menstruatia

Buna ziua! de vreo cati va ani ma confrunt cu o problema menstruatie n ... Buna ziua! Daca vis-au facut analize pentru glanda tiroida si toate a ...