Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Antinevralgic Sinus Hot Drink

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Antinevralgic Sinus Hot Drink

Prospect - Antinevralgic Sinus Hot Drink


NU comercializăm Antinevralgic Sinus Hot Drink!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Antinevralgic Sinus Hot Drink    DCI: Paracetamol/clorhidrat de fenilefrina


  Produs complementar recomandat


13.3lei
Vezi detalii

Antinevralgic Sinus Hot Drink contine doua substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;
- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor.
Antinevralgic Sinus Hot Drink 650 mg/10 mg pulbere pentru suspensie orala in plic
Paracetamol/clorhidrat de fenilefrina

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Antinevralgic Sinus Hot Drink si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
3. Cum sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Antinevralgic Sinus Hot Drink
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Antinevralgic Sinus Hot Drink si pentru ce se utilizeaza
Antinevralgic Sinus Hot Drink contine doua substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;
- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor.
Antinevralgic Sinus Hot Drink este utilizat pentru tratamentul simptomelor de raceala si gripa: reduce
febra, amelioreaza durerile de cap, durerile musculare si articulare, durerile de gat, desfunda nasul
infundat.
De asemenea, Antinevralgic Sinus Hot Drink este utilizat pentru tratamentulsimptomelor sinuzitei:
amelioreaza durerea de cap si desfunda nasul infundat.
Antinevralgic Sinus Hot Drink este utilizat la adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti cu varsta peste 15
ani.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2 Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
Nu luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
- daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente
ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- daca aveti boli grave ale ficatului sau rinichilor.
- daca aveti tensiune arteriala mare.
- daca aveti boli grave ale inimii sau vaselor de sange (boala coronariana, angina pectorala).
- daca aveti o tiroida hiperactiva (hipertiroidie).
- daca aveti diabet zaharat.
- daca aveti glaucom cu unghi inchis.
- daca aveti retentie urinara (nu puteti urina).
- daca aveti o tumora la nivelul glandei suprarenale (feocromocitom).
- daca urmati tratament cu:
- medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei (din categoria inhibitorilor de
monoaminooxidaza – IMAO (de exemplu linezolid, iproniazid)) sau daca ati luat aceste
medicamente in ultimele doua saptamani,
- medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei (din categoria antidepresivelor triciclice),
- medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale mari sau bolilor de inima (din
categoria beta-blocantelor).
- medicamente simpatomimetice (de exemplu fenilpropanolamina, pseudoefedrina, oximetazolina,
efedrina, metilfenidat).
- in cazul copiilor cu varsta sub 15 ani.
Daca nu sunteti sigur ca oricare din situatiile mentionate mai sus este valabila in cazul dumneavoastra,
adresati-va medicului dumneavoastra.
Atentionari si precautii
Inainte sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:
- daca aveti boli ale ficatului (inclusiv sindrom Gilbert) sau boli ale rinichilor.
- daca aveti un tip de anemie numit anemie hemolitica.
- daca medicul v-a spus ca aveti un numar scazut de celule albe numite granulocite in sange.
- daca aveti probleme cu consumul de alcool etilic, inclusiv daca ati intrerupt recent consumul de
alcool.
- daca aveti o prostata marita.
- daca aveti sindrom Raynaud (manifestat prin modificari ale culorii pielii si senzatie de frig).
- daca aveti astm bronsic.
- daca aveti deficit de enzima glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
- daca sunteti barbat si urmati un tratament pentru fertilitate scazuta.
- in cazul utilizarii pe termen lung a dozelor mari de paracetamol, care nu respecta recomandarile, au
fost raportate cazuri de cefalee, care nu trebuie tratate prin marirea dozei de medicament. In aceste
cazuri, se impune intreruperea tratamentului.
- pe durata tratamentului cu anticoagulante orale (care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele -
warfarina sau derivati de cumarina) administrat concomitent cu paracetamol in doze mari pe termen
lung, in special in combinatie cu codeina sau dextropropoxifen, este necesara efectuarea unor analize
de sange.
- trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului daca urmati tratament concomitent
cu medicamente care contin simpatomimetice, administrate pe mai multe cai , de exemplu pe cale
orala si pe cale locala (preparate nazale, auriculare si oftalmice). Antinevralgic Sinus Hot Drink nu
trebuie administrat concomitent cu aceste medicamente.
- aveti hipersensibilitate la acid acetilsalicilic sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
(AINS)
- daca aveti insuficienta renala
- aveti grija sa nu luati in acelasi timp si alte medicamente care contin paracetamol
Nu depasiti doza zilnica recomandata deoarece poate exista un risc crescut de deteriorare grava a functiilor
ficatului.
Copii si adolescenti
Medicamentul nu este destinat utilizarii la adolescenti si copii cu varsta sub 15 ani.
Antinevralgic Sinus Hot Drink impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente
Nu utilizati Antinevralgic Sinus Hot Drink daca luati concomitent:
- orice alte medicamente care contin paracetamol,
- medicamente pentru raceala si gripa,
- medicamente pentru tratamentul congestiei nazale (nas infundat),
- medicamente pentru tratamentul depresiei (vezi mai sus punctul ”Nu luati Modafen Hot Drink”),
- beta-blocante.
Adresati-va medicului dumneavoastra daca luati concomitent:
- medicamente utilizate pentru tratamentul gretei si varsaturilor (metoclopramida sau domperidona)
- colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari, utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului
din sange)
- medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele (warfarina sau
derivati de cumarina)
- medicamente pentru tratamentul epilepsiei (glutetimida, fenobarbital, fenitoina, primidona,
carbamazepina, lamotrigina sau topiramat)
- rifampicina (utilizata in tratamentul tuberculozei, meningitei sau leprei)
- zidovudina (utilizata in tratamentul SIDA si al infectiilor cu HIV)
- ergotamina si metisergida (medicamente utilizate in tratamentul migrenei)
- acid acetilsalicilic si alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, inclusiv diflunisal
- digoxina (utilizata in boli ale inimii)
- medicamente pentru tratamentul congestiei (medicamente simpatomimetice) cu actiune indirecta,
administrate oral sau nazal sau medicamente vasoconstrictoare (de exemplu, fenilpropanolamina,
pseudoefedrina, oxitrazolina, efedrina, metilfenidat) – utilizarea acestora in acelasi timp cu fenilefrina poate duce la vasoconstrictie si/sau hipertensiune arteriala
- sunatoare (remediu vegetal pentru depresie, tulburari de somn, etc)
- medicamente care determina incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina
- contraceptive orale
- metildopa si rezerpina (utilizate in tratamentul tensiunii arteriale mari)
- cloramfenicol si flucoxacilina (antibiotice)
- alte medicamente care ar putea avea efect toxic asupra ficatului
- rasini fixatoare ale acizilor biliari (utilizate pentru scaderea valorilor lipidelor in sange)
- medicamente beta-blocante (utilizate in tratamentul tensiunii arteriale mari sau bolilor inimii),
deoarece actiunea acestora poate fi inhibata
- medicamente pentru tratamentul depresiei (denumite IMAO, cum sunt fenelzina, izocarboxazida,
nialamida, trancilcipromina, moclobemida, selegilina sau furazolidona)
- medicamente pentru tratamentul depresiei (denumite antidepresive triciclice, cum sunt amitriptilina,
amoxapina, clomipramina, desipramina si doxepina)
- medicamente pentru scaderea tensiunii arteriale (antihipertensive)
- oxitocina (medicament pentru inducerea travaliului)
- atropina (medicament utilizat in pregatirea anesteziei generale, urgente cardio-pulmonare)
- medicamente care provoaca pierderea potasiului, cum ar fi anumite diuretice (de exemplu,
furosemida).
Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca luati paracetamol.
Antinevralgic Sinus Hot Drink impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Daca apar tulburari digestive in timpul tratamentului, luati acest medicament in timpul unei mese. Nu consumati alcool etilic in timpul tratamentului cu acest medicament. Consumul concomitent de alcool etilic poate duce la afectare hepatica.
Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Acest medicament nu este recomandat pentru gravide sau femeile care alapteaza.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Antinevralgic Sinus Hot Drink poate influenta capacitatea de conduce vehicule si de a folosi utilaje. Unele persoane pot prezenta reactii adverse cum sunt: ameteli sau midriaza (dilatarea pupilei), astfel pot fi afectate negativ activitatile care necesita atentie. Nu conduceti si nu folositi utilaje daca aveti ameteala sau pupile dilatate (midriaza).
Antinevralgic Sinus Hot Drink contine zahar, aspartam si sodiu
Antinevralgic Sinus Hot Drink contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti
intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.
Antinevralgic Sinus Hot Drink contine aspartam 74,60 mg per doza. Aspartamul este o sursa de
fenilalanina. Poate fi daunator la persoanele cu fenilcetonurie, o afectiune genetica rara, in care
concentratia de fenilalanina este crescuta, din cauza ca organismul nu o poate elimina in mod
corespunzator.
Antinevralgic Sinus Hot Drink contine sodiu 5,3 mmol (121,39 mg) per doza. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii ce urmeaza o dieta cu restrictie de sodiu.

3. Cum sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti, inclusiv varstnici si adolescenti cu varsta peste 15 ani: se administreaza un plic de maxim patru ori pe zi. Intervalul dintre doze nu trebuie sa fie mai mic de patru ore.
Utilizarea la copii si adolescenti
Medicamentul nu este destinat utilizarii la adolescenti si copii cu varsta sub 15 ani.
Pacienti cu deteriorare a functiei ficatului sau rinichilor
Adresati-va unui medic pentru ajustarea dozei inainte de utilizarea acestui medicament. Dupa evaluarea starii dumneavoastra de sanatate, medicul poate sa va recomande o doza mai mica sau un interval mai lung de 4 ore intre doua doze.
Mod de administrare:
Pentru administrare orala.
Continutul fiecarui plic trebuie dizolvat intr-o cana cu apa fierbinte si baut cat este cald.
Daca luati mai mult Antinevralgic Sinus Hot Drink decat trebuie
Daca luati mai mult decat trebuie din acest medicament sau un copil ia accidental acest medicament,
adresati-va imediat unui medic, chiar daca va simtiti bine.
In caz de supradozaj, solicitati imediat asistenta medicala, chiar daca va simtiti bine, din cauza riscului de afectare ulterioara grava a ficatului. Pentru a evita afectarea posibila a ficatului este important sa va fie administrat un antidot de catre un medic, cat mai repede posibil. In mod normal, simptomele de afectare a ficatului nu apar decat dupa cateva zile. Simptomele de supradozaj pot include greata, varsaturi, anorexie (pierdere a poftei de mancare), paloare si dureri abdominale, iar aceste simptome apar, in mod obisnuit, in decurs de 24 de ore dupa ingestie.
Varstnicii, copiii mici, pacientii cu afectiuni hepatice sau cu malnutritie cronica, precum si pacientii tratati concomitent cu medicamente inductoare enzimatice prezinta risc crescut de intoxicatie, inclusiv deces.
Daca uitati sa luati Antinevralgic Sinus Hot Drink
Luati doza de indata ce va amintiti. Nu luati mai mult de o doza intr-un interval de 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Intrerupeti administrarea acestui medicament si adresati-va imediat unui medic daca observati
oricare dintre urmatoarele reactii adverse grave (frecventa de aparitie - foarte rara):
- Febra mare, durere in gat si leziuni in gura aparute brusc - acestea sunt semne ale unei tulburari foarte grave a sangelui (numar scazut de celule albe in sange).
- Reactii alergice grave care determina dificultati la respiratie sau ameteli.
- Au fost raportate foarte rare cazuri de reactii grave pe piele, inclusiv inrosire, vezicule si descuamare a pielii (necroliza epidermica toxica (NET), sindrom Stevens-Johnson (SSJ), pustuloza
exantematoasa generalizata acuta, eruptie cutanata fixa determinata de medicament).
Alte reactii adverse care pot aparea sunt enumerate mai jos grupate conform frecventei acestora:
Reactii adverse frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane):
- Dureri de cap, ameteli, insomnie.
Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane):
- greata (senzatie de rau ), neliniste, nervozitate, agitatie.
Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane):
- Modificari ale numarului de celule din sange, de exemplu, un numar scazut de celule albe din sange
sau de trombocite. Tulburarile sangelui se pot manifesta ca puncte purpurii, rotunde, nedureroase
aparute pe piele, uneori grupate in pete mai mari, sangerare a gingiilor, sangerari nazale sau vanatai la lovituri minore, cresterea sensibilitatii la infectii, oboseala, dureri de cap).
- Tulburari ale ficatului si rinichilor.
- Perceperea batailor inimii, crestere a tensiunii arteriale.
- Varsaturi (stare de rau ), diaree.
Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile):
- Dureri si intepaturi la nivelul ochilor, vedere incetosata, sensibilitate anormala sau intoleranta de
lumina, glaucom acut cu unghi inchis (vedere incetosata cu debut brusc, dureri severe la nivelul
ochilor sau fetei, halouri), dilatare a pupilei (midriaza).
- Modificari ale ritmului batailor a inimii (batai rapide sau batai neregulate).
- Distrugere a celulelor rosii ale sangelui, in special la pacienti cu o tulburare metabolica numita deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
- Scadere a numarului de granulocite din sange (globule albe) numita agranulocitoza.
- Inflamatie a ficatului (pot sa apara dureri abdominale, pierdere a poftei de mancare, greata sau
varsaturi), care poate duce la insuficienta acuta a ficatului.
- Reactii de hipersensibilitate cum sunt socul anafilactic, umflare a buzelor, limbii si gatului
(angioedem).
- Reactii de hipersensibilitate cutanata, inclusiv eruptii pe piele, aparitia brusca de umflaturi in tesutul
de sub suprafata pielii.
- Dificultati la respiratie sau respiratie suieratoare.
- Incapacitate de golire a vezicii urinare sau dificultate de golire a vezicii urinare.
- Crestere a valorilor glucozei in sange (hiperglicemie).
- Tulburari psihotice, halucinatii.
- Tulburari ale sistemului nervos, precum nervozitate, neliniste, anxietate, astenie, convulsii, parestezii,
tremor.
- Insuficienta cardiaca (asociata cu boli ale inimii), infarct miocardic, aritmie ventriculara, palpitatii,
tahicardie, durere toracica.
- Tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala), vasoconstrictie cu flux de sange redus catre
organele vitale (cel mai probabil sa apara la pacientii cu hipovolemie), extremitati reci, hemoragie
cerebrala (in general, la doze mari sau la persoane sensibile).
- Dispnee (dificultati la respiratie), disconfort respirator, detresa respiratorie, edem pulmonar (in
general, la doze mari sau la persoane sensibile).
- Paloare, piloerectie (aspect de „piele de gaina”), hiperhidroza (transpiratii excesive), eritem (roseata
pielii).
- Scadere a valorilor potasiului in sange, acidoza metabolica, cresterea debitului cardiac.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct la
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Antinevralgic Sinus Hot Drink
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

2. 6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Antinevralgic Sinus Hot Drink
- Substantele active sunt paracetamol si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare plic contine paracetamol
650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
- Celelalte componente sunt: povidona 25, zahar, citrat de sodiu, acid citric, acid tartric, pulbere de
lamaie (suc de lamaie spray uscat) (K240), aspartam, aroma de lamaie 610399E acid ascorbic,
pulbere de turmeric (K2550).
Cum arata Antinevralgic Sinus Hot Drink si continutul ambalajului
Pulbere de culoare alb-galbuie pana la crem, cu aroma de lamaie.
Cutie cu plicuri din hartie/Al/PE.
Marimi de ambalaj: cutii cu 5, 6, 10 sau 12 plicuri.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
Sanofi Romania SRL
Str. Gara Herastrau, nr. 4, Cladirea B, Etajele 8-9
Sector 2, Bucuresti, Romania
Pentru orice informatii referitoare la acest medicament, va rugam sa contactati reprezentanta locala a detinatorului autorizatiei de punere pe piata:
Sanofi Romania SRL
Tel.: + 40 21 317 31 36
Acest prospect a fost revizuit in noiembrie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Agripavi
Buna ziua. Daca se ia agripavi preventiv cate o jumatate de capsula pe zi, cat timp trebuie luat? Se ...
Sa mai le fac vaccinurile antigripale?Ce recomandati pt imunitate si gat?
Buna ziua!Am 2 copii unul are 4 ani si unl 9 .Din septembrie am inceput sa le dau bronho -vaxon plic ...
Ref: vaccinul de imunizare gripe sezoniere produs de Inst. cantacuzino
Buna ziua, Aveti in stoc produsul vaccin de imunizare impotriva gripelor sezoniere si pretul unue ...
↳ Buna ziua! Nu comercializam vaccinuri. Vaccinul pentru gripa sezoniera se gaseste in majoritatea farmaciilor acum (22 09 2021). ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Anticonceptionale
Ce fel de pastile reduce eficienta anticonceptionalelor Yasmin? De exemplu cele de raceala cum ar f ...
↳ Buna ziua! Fervex si alte produse asemanatoare pentru raceala si gripa pot fi asociate fara probleme cu Yasmin. Doar daca va da medicul tratament c ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Gripa
Buna ziua.Am grioa, am luat azitroz 5 zile ( la prescriptia medicului)si acum am dureri in piept.As ...
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Ingrasare la fumatoare
Ingrasare la fumatoare

Buna seara numele meu este nicoleta am 22 de ani si am o inaltime de 1 ... Buna ziua! Va recomand sa luati inainte de micul-dejun si de pranz Ge ...


Sfatul farmcistului Sangerare dupa menstruatie
Sangerare dupa menstruatie

Buna ziua! Menstruatia mi s-a terminat acum o saptamana iar acum a inc ... Buna ziua! Trebuie sa ajungeti la ginecolog pentru investigatii! Cau ...


Sfatul farmcistului Suplimente în alăptare
Suplimente în alăptare

Buna ziua Spuneți-mi va rog mult, pot administra Acid Hyaluronic ... Buna ziua! Acidul hialuronic si colagenul sunt sigure in alaptare, si ...


Sfatul farmcistului Folosrea unui produs expirat
Folosrea unui produs expirat

Am gasito cutie sigilata cu artrolife în dulap expirata în august 2020 ... Buna ziua! NU se mai poate folosi! Doar daca va incadrati in 6 luni d ...


Sfatul farmcistului Spotting maroniu dupa menstruatie
Spotting maroniu dupa menstruatie

Buna ziua, acum 4 zile mi s-a terminat menstruatia iar azi am observat ... Buna ziua! Atata timp cat ati avut menstruatie, sarcina este exclusa. ...