Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Rinomol Plus 500 mg/3 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Rinomol Plus 500 mg/3 mg

Prospect - Rinomol Plus 500 mg/3 mg


NU comercializăm Rinomol Plus 500 mg/3 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Rinomol Plus 500 mg/3 mg    DCI: Paracetamol/maleat de clorfenamina/clorhidrat de pseudoefedrina


  Produs complementar recomandat


28.25lei
Vezi detalii

Rinomol Plus este indicat pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, durerilor de cap si durerilor musculare).
RINOMOL PLUS 500 mg/3 mg/50 mg comprimate
Paracetamol/maleat de clorfenamina/clorhidrat de pseudoefedrina

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Rinomol Plus si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Rinomol Plus
3. Cum sa utilizati Rinomol Plus
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Rinomol Plus
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Rinomol Plus si pentru ce se utilizeaza
Rinomol Plus este indicat pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru
ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, durerilor de cap si durerilor
musculare).

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Rinomol Plus
Nu utilizati Rinomol Plus:
- daca sunteti alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii
alergice) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct.
6),
- daca aveti boli cardiovasculare incluzand hipertensiune arteriala si boli vasculare periferice,
- daca aveti insuficienta coronariana severa,
- in tratamentul concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAG) non-selective,
- daca aveti glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis,
- daca aveti glaucom cu unghi deschis,
- daca aveti tensiune arteriala crescuta severa,
- daca aveti deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza,
- daca aveti insuficienta renala severa (riscul de reactii adverse renale poate fi crescut in cazul
administrarii prelungite de doze mari),
- Daca aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara,
- la copii cu varsta sub 12 ani,
- daca sunteti gravida sau alaptati,
- datorita prezentei clorfenaminei, nu se recomanda administrarea concomitenta de
cemolSINUS cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic,
- In asociere cu alte medicamente simpatomimetice (ca de exemplu decongestionante,
supresoare ale apetitului si psihostimulante de tip amfetaminic).
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Rinomol Plus, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului
- sa nu depasiti dozele recomandate.
- daca aveti palpitatii, tahicardie, greata intrerupeti tratamentul imediat.
- se impune prudenta daca aveti hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arteriala,
cardiopatie ischemica etc.), diabet zaharat, feocromocitom si psihoze
- sportivii trebuie atentionati ca produsul contine pseudoefedrina care poate da rezultate pozitive
la testele practicate la controlul antidoping.
- nu asociati cu alte simpatomimetice.
- administrarea indelungata poate scadea sau inhiba secretia salivara, prin aceasta contribuind la
dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.
- clorfenamina se va administra cu precautie la pacientii cu afectiuni cardiovasculare (in special
hipertensivi), presiune oculara crescuta, astm bronsic, ulcer gastroduodenal si epilepsie.
- este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata.
- se impun precautii in caz de alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala.
- in caz de insuficienta renala se recomanda doar tratament ocazional.
Rinomol Plus impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa
utilizati orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala
Ce trebuie sa evitati cand luati acest medicament?
- agonistii morfinici, antiacidele, carbunele activat si anticolinergicele - cisaprida.
- antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alti salicilati, barbiturice,
- carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, saruri de aur.
- anticoagulantele orale, antifungicele, derivati de imidazol, carmustina,
- doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, ciclosporina, cloramfenicolul, metotrexatul.
- estrogenii si contraceptivele estroprogestative.
- interferon.
-deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice,
analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina si alte anticolinergice
(antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope,
disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina.
- sultoprida si IMAO.
- guanetidina sau substante inrudite si anestezice volatile halogenate.
- simpatomimetice.
Interactiuni cu testele de laborator:
-Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinari de laborator: glicemie, concentratie serica de acid 5-hidroxiindolacetic, testul cu bentiromida pentru evaluarea functiei hepatice, concentratia plasmatica de acid uric, bilirubina, lactatdehidrogenaza, transaminaze, masurarea timpului de protrombina.
-Clorfenamina poate inhiba raspunsul la testele de hipersensibilitate cutanata, inducand astfel rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil sa se opreasca administrarea clorfenaminei cu cel putin 72 de ore inainte de efectuarea testelor cutanate care utilizeaza extracte alergenice.
Inainte sa luati Rinomol Plus informati-va medicul despre medicamentele pe care le luati.
Daca utilizati Rinomol Plus in mod regulat, cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua
orice alt medicament (inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala ).
Rinomol Plus impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Nu exista restrictii legate de administrarea impreuna cu alimente.
Este interzis consumul de bauturi alcoolice in timpul tratamentului cu Rinomol Plus.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Nu se recomanda administrarea Rinomol Plus in timpul sarcinii si alaptarii.
Nu se recomanda administrarea acestui medicament femeilor care alapteaza deoarece paracetamolul si in cantitati mici clorfenamina sunt excretate in laptele matern.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Datorita reactiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenta, vertij, tulburari de acomodare etc.), produsul poate sa va influenteze capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

3. Cum sa utilizati Rinomol Plus
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau
farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Doza recomandata este:
Adulti
1-2 comprimate Rinomol Plus de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi si mai mult de 2 comprimate / priza).
In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei < 10 mL/min, intervalul intre 2 doze trebuie sa
fie de cel putin 8 ore.
Copii intre 12-15 ani
2-3 comprimate Rinomol Plus zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi si mai mult de
1 comprimat / priza).
Copii sub 12 ani
Nu se recomanda administrarea la acest grup de varsta.
Mod de administrare
Comprimatele trebuie inghitite intregi, cu suficient lichid, preferabil cu o jumatate de ora inaintea
mesei.
Durata tratamentului
Tratamentul trebuie sa fie de scurta durata (maxim 5 zile), conform datelor din literatura de
specialitate.
Daca luati mai mult Rinomol Plus decat trebuie:
Daca ati utilizat mai mult Rinomol Plus decat doza recomandata sau daca un copil a inghitit cateva,
adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau mergeti la departamentul de primire urgente al celui mai apropiat spital. Luati acest prospect sau cateva comprimate cu dumneavoastra pentru ca medicul sa stie ce ati luat.
Supradozaj
Simptome
Paracetamol
Simptomele supradozajului se manifesta in primele 24 de ore si constau in paloare, greata, senzatie de voma, anorexie, scurtarea respiratiei, somnolenta, slabiciune si dureri abdominale. La administrarea unor doze mai mari pot aparea fenomene hepatotoxice severe. Pot sa apara hipoglicemie, acidoza metabolica, aritmii, tulburari de coagulare, coagulare intravasculara diseminata. In cazurile grave, afectarea hepatica poate evolua spre encefalopatie hepatica (cu tulburari ale functiilor cerebrale, confuzie, agitatie, stupoare), colaps cardiovascular, coma si in cele din urma moartea. Uneori apare necroza tubulara renala, cu insuficienta renala acuta.
Dupa 12-48 de ore de la ingestie s-a observat diminuarea concentratiei protrombinei.
Maleat de clorfenamina
Supradozajul acut se manifesta prin agravarea efectelor anticolinergice, aritmii cardiace, deprimarea
SNC cu sedare excesiva, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinatii, convulsii) si
hipotensiune arteriala.
Clorhidrat de pseudoefedrina
O supradoza de pseudoefedrina poate determina agitatie severa, cresterea tensiunii arteriale si aritmii.
Daca uitati sa utilizati Rinomol Plus
Nu luati o doza dubla pentru a compensa comprimatul uitat.
Daca incetati sa utilizati Rinomol Plus
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reactiile adverse sunt clasificate in functie de severitate si frecventa astfel:
Foarte frecvente: apar la mai mult de 1 din 10 pacienti
Frecvente: apar la mai mult de 1 din 100 pacienti, dar la mai putin de 1 din 10 pacienti
Mai putin frecvente: apar la mai mult de 1 din 1000 pacienti, dar la mai putin de 1 din 100 pacienti
Rare: apar la mai mult de 1 din 10000 pacienti, dar la mai putin de 1 din 1000 pacienti
Foarte rare: apar la mai putin de 1 din 10000 pacienti, incluzand si cazurile izolate
Rare: scaderea numarului de globule albe si rosii din sange , crize de astm bronsic, dermatita alergica,
angioedem, febra, eruptii cutanate urticariene si eritematoase, soc anafilactic, agitatie, ameteli, dureri de cap, confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie, iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii, psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremur, vedere incetosata sau alte tulburari de vedere, blefarospasm, palpitatii, rarirea ritmului inimii, accelerarea ritmului batailor inimii, extrasistole, aritmii, colaps, tensiune arteriala mare, tensiune arteriala mica la ridicarea in picioare, cresterea vascozitatii secretiilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala, senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gatului, anorexie, constipatie, dureri abdominale, greata, varsaturi, icter, disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta, piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta.
Foarte rare: fenomene de hipersensibilitate la paracetamol sau la maleatul declorfenamina.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Rinomol Plus
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP.Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Rinomol Plus
- Substantele active sunt: paracetamol, maleat de clorfenamina si clorhidrat de pseudoefedrina.
- Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg , maleat de clorfenamina 3 mg si clorhidrat de
pseudoefedrina 50 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidona si acid stearic, amidon de porumb,
talc, stearat de magneziu
Cum arata Rinomol Plus si continutul ambalajului
Rinomol Plus se prezinta sub forma de comprimate in forma de discuri, de culoare alba sau aproape
alba.
Este ambalat in cutii cu doua blistere din PVC/Al a cate 10 de comprimate si prospectul pentru
utilizator.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
S.C. SANTA S.A.
Str. Carpatilor nr. 83, 85, spatiu comercial V - parter comercial, biroul nr 1, Municipiul Brasov,
jud. Brasov, cod 500269
Romania
Fabricant
S.C. SANTA S.A.
Str. Carpatilor Nr. 60, Obiectiv 47, 48, 58, 133
Brasov, cod 500269
Romania
Acest prospect a fost revizuit in Iulie 2020.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Rinita, deviatie de sept dureri si ureche infundata
Solicit tratament pentru un tanar de 21 ani cu deviatie de sept care face raceli dese cu febra, nas ...
Rosu in gat de 3 ori într-o lună si jumatate
Buna ziua! Fetița mea de 8 luni face rosu in gat mai mereu. Totul a început pe la 6++ luni, deb ...
Inceput de raceala si tratament pentru imunitate
Bună ziua, Pentru un inceput de raceala cu rinoree, copil 3 ani, cura de cate zile se recoman ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa ii administrati tratamentul timp de 20 de zile, pauza de cel putin 10 zile, dupa care puteti reface tratamentul inca 20 de ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Sunt efecte adverse la Tamalis sau alta afectiune?
Buna ziua, Am administrat copilului in varsta de 4 ani si 9 luni, la recomandarea medicului orl pent ...
↳ Buna ziua! Tamalis poate determina frecvent dureri de cap, si febra (mai putin frecvent), insa, data fiind conjunctura, aceste simptome pot fi cauzat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri abdominale coroborate cu febra 38
Buna ziua, de cateva zile am dureri abdominale (crampe) sporadice, pe care le-am pus pe marginea r ...

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Pot fi insarcinata?
Pot fi insarcinata?

Buna seara. Am aproape 5 ani de cand folosesc anticonceptionale iar in ... Buna ziua! Cel mai probabil aveti o dereglare hormonala indusa de tra ...


Sfatul farmcistului Fibrom uterin
Fibrom uterin

Buna ziua! Imi puteti spune pana la ce dimensiune a fibromului uterin ... Buna ziua! Producatorul nu specifica vreo dimensiune maxima a fibroam ...


Sfatul farmcistului Logest
Logest

Buna Am început să iau logest după o pauză de 8 luni ... Buna ziua! Fiind la inceput de folie, mai bine continuati pana la fin ...


Sfatul farmcistului consum de 5 ani prostato curcumin 95
consum de 5 ani prostato curcumin 95

consum de 5 ani prostato curcumin 95 pentru reducerea dimensuinilor pr ... Buna ziua! Ca regula generala, dupa 6 luni este recomandata o pauza ...


Sfatul farmcistului Cezariana,urma rosie
Cezariana,urma rosie

Buna ziua ,am născut acum 2 ani și 10 luni prin cezariana , ... Buna ziua! Va recomand sa aplicati gelul cu extract de melc, indicat ...