Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Panacit Extra 500 mg/65 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Panacit Extra 500 mg/65 mg

Prospect - Panacit Extra 500 mg/65 mg


NU comercializăm Panacit Extra 500 mg/65 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Panacit Extra 500 mg/65 mg    DCI: PARACETAMOLUM+CAFEINUM)


  Produs complementar recomandat
Panacit Extra contine o combinatie de doua substante active - paracetamol si cafeina, care sunt eficace impotriva durerii si febrei.
Panacit Extra 500 mg/65 mg comprimate
Paracetamol/Cafeina

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Panacit Extra si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Panacit Extra
3. Cum sa luati Panacit Extra
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Panacit Extra
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Panacit Extra si pentru ce se utilizeaza
Panacit Extra contine o combinatie de doua substante active - paracetamol si cafeina, care sunt eficace impotriva durerii si febrei.
Paracetamolul calmeaza durerea si reduce febra. Cafeina creste efectul analgezic al paracetamolului,
reduce oboseala, sustine usor respiratia si circulatia sangelui in starile febrile.
Panacit Extra nu irita stomacul.
Panacit Extra este indicat pentru calmarea durerilor usoare pana la moderate, cum sunt durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti si durerile menstruale. De asemenea, Panacit Extra amelioreaza simptomele neplacute din gripa si raceala, cum ar fi durerile musculare si articulare, durerile in gat si scade febra.
La recomandarea medicului, Panacit Extra poate fi administrat pentru a reduce durerea din bolile
reumatice, cum ar fi artroza (boala degenerativa a articulatiilor) si nevralgia (durerea localizata de-a lungul unui nerv).
Panacit Extra este destinat adultilor si adolescentilor cu varsta peste 12 ani.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Panacit Extra
Nu luati Panacit Extra:
- daca sunteti alergic la paracetamol sau la cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament (enumerate la pct. 6)
- daca suferiti de insuficienta hepatica severa, inflamatie acuta a ficatului (hepatita)
- daca aveti anemie hemolitica severa (distrugere anormala a globulelor rosii)
Atentionari si precautii
Nu luati Panacit Extra daca luati alte medicamente care contin paracetamol. Daca nu sunteti sigur ca
medicamentul dumneavoastra contine paracetamol, intrebati medicul sau farmacistul.
Administrarea unor doze mai mari decat cele recomandate poate creste riscul de insuficienta hepatica severa.
Inainte sa luati Panacit Extra adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:
- daca aveti un numar redus de globule rosii (anemie hemolitica)
- daca aveti deficit de o enzima numita glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (afectiune ereditara care duce la un numar redus de globule rosii)
- daca aveti afectiuni ale ficatului sau rinichilor (inclusiv boala hepatica cauzata de consumul de alcool)
- daca suferiti de alcoolism cronic. Consumul de alcool pe termen lung creste in mod semnificativ riscul de toxicitate hepatica a paracetamolului, dar cel mai mare risc este la alcoolicii cronici cu abstinenta pe termen scurt (12 ore).
Se impune prudenta crescuta, daca:
- aveti o infectie severa, deoarece poate duce la cresterea riscului de acidoza metabolica
Simptomele acidozei metabolice sunt:
o respiratie profunda, rapida si dificila
o greata, varsaturi
o pierderea poftei de mancare
Trebuie sa va adresati imediat medicului dumneavoastra, daca apar aceste simptome asociate.
Copii si adolescenti
Panacit Extra nu este recomandat copiilor cu varsta sub 12 ani.
Panacit Extra impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente.
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua Panacit Extra daca luati alte
medicamente, in special:
- metoclopramida, domperidona sau propantelina (pentru greata, varsaturi, ulcer gastric)
- colestiramina (pentru scaderea colesterolului din sange)
- warfarina sau alte medicamente pentru subtierea sangelui
- medicamente pentru epilepsie (glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina sau lamotrigina)
- anumite antibiotice sau medicamente pentru tuberculoza (cloramfenicol, rifampicina, izoniazida)
- zidovudina (tratamentul HIV si SIDA)
- acid acetilsalicilic si alte antiinflamatoare nesteroidiene (salicilamida)
- medicamente pentru depresie (inhibitori de monoaminoxidaza, antidepresive triciclice, cum ar fi
amitriptilina, nortriptilina, dosulepin, imipramina, clomipramina)
- medicamente utilizate pentru tratarea bolilor psihotice, cum ar fi schizofrenia (clozapina)
- medicamente utilizate pentru calmare, anestezie (barbiturice)
- medicamente utilizate pentru tratarea gutei (probenecid)
- medicamente si suplimente care contin sunatoare (Hypericum Perforatum - pentru depresie,
probleme de somn)
- alte medicamente care pot avea efecte toxice asupra ficatului.
Panacit Extra impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Nu consumati alcool cat timp luati acest medicament. Consumul de alcool pe termen lung creste
semnificativ riscul de insuficienta hepatica. Daca suferiti de alcoolism cronic, discutati cu medicul
dumneavoastra inainte de a incepe tratamentul.
Panacit Extra contine cafeina. In timpul tratamentului, incercati sa evitati consumul excesiv de bauturi care contin cafeina (de exemplu cafea sau alte bauturi care contin cafeina). Un aport mare de cafeina poate cauza tulburari ale somnului, agitatie, anxietate, iritabilitate, dureri de cap, iritatie gastrointestinala si senzatii neplacute in zona pieptului (cauzate de accelerarea batailor inimii).
Panacit Extra poate fi luat netinand cont de masa. Administrarea dupa masa poate duce la scaderea
efectului paracetamolului.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Panacit Extra nu este recomandat in timpul sarcinii si alaptarii din cauza continutului de cafeina.
Cafeina poate creste riscul de avort spontan pe durata sarcinii. Cafeina din laptele matern poate avea efect stimulant pentru copilul alaptat la san.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Panacit Extra nu are nici o influenta sau are o influenta neglijabila asupra capacitatii de a conduce
vehicule sau de a folosi utilaje.
Panacit Extra contine sodiu
Acest medicament contine sodiu mai putin de 1 mmol de sodiu (23 mg) per doza, adica practic „nu
contine sodiu”.

3. Cum sa luati Panacit Extra
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani
1 - 2 comprimate de pana la 4 ori pe zi, la nevoie, cu un interval de cel putin 4 ore intre administrari. Este recomandat un singur comprimat pentru pacientii cu greutate corporala de la 34 kg pana la 60 kg; doua comprimate pentru pacientii cu greutate corporala mai mare de 60 kg. Doza unica maxima este de doua comprimate. Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore.
Utilizarea la copii si adolescenti (12-15 ani)
1 comprimat de maxim 3 ori pe zi, la nevoie, cu un interval de cel putin 6 ore intre administrari. Doza
unica maxima este de un comprimat. Nu luati mai mult de 3 comprimate in 24 de ore.
Nu administrati Panacit Extra copiilor cu varsta sub 12 ani.
Pacienti cu insuficienta hepatica sau renala
Inainte de utilizare, discutati cu medicul despre ajustarea dozei. Dupa evaluarea starii dumneavoastra de
sanatate, medicul va poate recomanda o doza mai mica sau un interval intre doze mai mare de 4 ore.
Nu luati mai mult decat doza zilnica recomandata.
Inghititi comprimatele cu o cantitate suficienta de lichide.
Nu utilizati alte medicamente care contin paracetamol.
Nu folositi Panacit Extra mai mult de 7 zile fara consultarea medicului. Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, adresati-va medicului dumneavoastra.
Daca luati mai mult Panacit Extra decat trebuie
In caz de supradozaj sau ingestie accidentala de catre copii, mergeti imediat la medicul
dumneavoastra sau la cel mai apropiat spital si spuneti cantitatea exacta de Panacit Extra pe care ati
luat-o. Aratati cutia folosita si acest prospect.
Supradozajul cauzat de paracetamol poate duce la leziuni severe ale ficatului sau la insuficienta hepatica.
Daca depasiti doza recomandata, solicitati imediat sfatul medicului, chiar daca nu exista semne de
supradozaj.
Dozele mari de cafeina pot provoca dureri de cap, tremor, nervozitate si iritabilitate.
Daca uitati sa luati Panacit Extra
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Luati doza uitata de indata ce va amintiti, dar nu depasiti un interval de 4 ore intre administrari.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactiile adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Nu mai luati Panacit Extra si adresati-va imediat unui medic daca aveti reactii alergice, cum ar fi
eruptii pe piele, urticarie, mancarime, transpiratie, insotita uneori de umflarea gurii sau a fetei sau de
dificultati la respiratie. Aceste reactii sunt rare (pot afecta 1 pana la 10 persoane din 10 000 de persoane).
Reactiile adverse ale paracetamolului
Rare (pot afecta 1 pana la 10 persoane din 10 000 de persoane)
- modificari in analizele de sange
- anemie hemolitica (distrugere anormala a globulelor rosii)
- edem (umflaturi)
- tulburari de vedere
- durere abdominala
- greata
- varsaturi
- diaree
- sangerari
- dureri de cap
- depresie
- confuzie
- halucinatii
- tremor
- reactii alergice
- valori anormale ale testelor ficatului
- insuficienta hepatica
- necroza hepatica
- icter
- mancarime
- eruptie trecatoare pe piele
- transpiratie
- purpura
- umflarea straturilor profunde ale pielii cauzata de acumularea de lichide (angioedem)
- urticarie
- sindrom Stevens-Johnson (o reactie rara, dar severa la un medicament, care duce la formarea de
basici si exfolierea pielii)
- necroliza epidermica toxica
- pustuloza exantematoasa generalizata acuta
- vertij (ameteala)
- febra
- sedare
- bronhospasm la pacientii alergici la acidul acetilsalicilic sau la alte AINS (medicamente
antiinflamatoare nesteroidiene)
Reactiile adverse ale cafeinei
Nu se cunosc (nu se pot estima din datele disponibile)
- nervozitate
- ameteala
Daca medicamentul este asociat cu cafeina din alimentatie, creste probabilitatea de aparitie a reactiilor
adverse ale cafeinei, cum ar fi insomnie, agitatie, anxietate, iritabilitate, dureri de cap, iritatie
gastrointestinala (greata) si palpitatii.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania: http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Panacit Extra
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Panacit Extra
- Substantele active dintr-un comprimat sunt paracetamol 500 mg si cafeina 65 mg.
- Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat de porumb, povidona K25, croscarmeloza sodica,
celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu.
Cum arata Panacit Extra si continutul ambalajului
Panacit Extra sunt comprimate oblongi de culoare alba sau aproape alba, cu lungimea de 16 mm, ambalate
in blister din PVC-PVdC/Al si cutie de carton.
Marimi de ambalaj: 10, 12, 20, 24, 30 comprimate.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Romania Panacit Extra
Acest prospect a fost revizuit in mai 2020.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Rosu in gat de 3 ori într-o lună si jumatate
Buna ziua! Fetița mea de 8 luni face rosu in gat mai mereu. Totul a început pe la 6++ luni, deb ...
Rosu in gat
Am un bebe de o luna si 2 zile , are rosu in gat fara febra, cu episoade de voma . Pediatra ne-a pr ...
Inceput de raceala si tratament pentru imunitate
Bună ziua, Pentru un inceput de raceala cu rinoree, copil 3 ani, cura de cate zile se recoman ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa ii administrati tratamentul timp de 20 de zile, pauza de cel putin 10 zile, dupa care puteti reface tratamentul inca 20 de ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Sunt efecte adverse la Tamalis sau alta afectiune?
Buna ziua, Am administrat copilului in varsta de 4 ani si 9 luni, la recomandarea medicului orl pent ...
↳ Buna ziua! Tamalis poate determina frecvent dureri de cap, si febra (mai putin frecvent), insa, data fiind conjunctura, aceste simptome pot fi cauzat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri abdominale coroborate cu febra 38
Buna ziua, de cateva zile am dureri abdominale (crampe) sporadice, pe care le-am pus pe marginea r ...
Ce alte medicamente mai au substanta activa PARACETAMOLUM+CAFEINUM)?
Alte medicamnete care au PARACETAMOLUM+CAFEINUM):
- Solpadeine ExtraCaff

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului BioBran1000
BioBran1000

La cei cu hepatita c se poate administra biobran 1000 ,in ce cantitat ... Buna ziua! Da, Biobran 1000 poate fi administrat pacientilor cu hepat ...


Sfatul farmcistului Masea umflata
Masea umflata

Bună seara. De 4 zile am o durere insuportabilă la o mă ... Buna ziua! Solicitati intr-o farmacie amoxicilina pentru cateva zile, ...


Sfatul farmcistului Întârziere menstruala
Întârziere menstruala

Buna seara!Mă numesc Alexandra și încă de la început am ... Buna ziua! Va recomand sa asociati Branca-ursului tinctura (cate 5 ml ...


Sfatul farmcistului REACTII ADVERSE MARATON FORTE
REACTII ADVERSE MARATON FORTE

stie cineva ce reactii adverse au pastilele maraton forte? si cat de g ... Buna ziua! In unele cazuri s-au raportat dureri de cap dupa administr ...


Sfatul farmcistului Despre contraceptivele Yasmin
Despre contraceptivele Yasmin

Buna ziua, am inceput sa iau Yasmin din data de 01.11.2020,abia peste ... Buna ziua! In primele luni de administrare astfel de manifestari sunt ...


Sfatul farmcistului Endometrioza și anemie
Endometrioza și anemie

Bună ziua! Incerc sa mă documentez singura ce mai pot face in condi&# ... Buna ziua! Va recomand sa luati minim 3 luni Gemoderivat din mladite ...


Sfatul farmcistului No-spa si oprirea menstruatiei
No-spa si oprirea menstruatiei

Buna ziua! Este ok sa mi se opreasca menstruatia atunci cand iau nospa ... Buna ziua! Nu este normal ca de la cateva comprimate de No-spa menstr ...