Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » PADUDEN 200 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - PADUDEN 200 mg

Prospect - PADUDEN 200 mg


NU comercializăm PADUDEN 200 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: PADUDEN 200 mg    DCI: IBUPROFENUM


  Produs complementar recomandat

+1 Plasture Antireumatic Cadou
120lei
Vezi detalii

Paduden 200 mg contine ibuprofen care este un antiinflamator nesteroidian.
PADUDEN 200 mg capsule
Ibuprofen

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Paduden 200 mg si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Paduden 200 mg
3. Cum sa luati Paduden 200 mg
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Paduden 200 mg
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Paduden 200 mg si pentru ce se utilizeaza
Paduden 200 mg contine ibuprofen care este un antiinflamator nesteroidian.
Paduden 200 mg este indicat pentru:
- ameliorarea durerilor si inflamatiilor din anumite boli reumatismale (reumatism articular
inflamator sau degenerativ, reumatism extraarticular);
- tratamentul unor afectiuni dureroase cum sunt dureri de cap, migrena, dureri dentare,
dismenoree, dureri la nivelul oaselor, articulatiilor si dureri musculare (tendinite, bursite,
luxatii, entorse);
- tratmentul simptomatic al febrei.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Paduden 200 mg
Nu luati Paduden 200 mg
- daca sunteti alergic la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). O reactie alergica poate
include eruptii cutanate, mancarimi, umflarea fetei, buzelor, limbii, mainilor/picioarelor sau
dificultati in respiratie.
- daca ati avut oricand in trecut bronhospasm (respiratie dificila), rinita, urticarie, polipi nazali si
edem angioneurotic dupa tratamentul cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene.
- daca aveti sau ati avut ulcer gastro-intestinal, hemoragii gastro-intestinale, colita ulceroasa.
- daca aveti o boala severa la nivelul ficatului, inimii sau a rinichilor.
- daca aveti afectiuni care determina o tendinta crescuta de sangerare.
- daca sunteti gravida in ultimele 3 luni de sarcina.
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Paduden 200 mg, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului, daca:
- daca aveti anumite tulburari ale sistemului imunitar (boala mixta de tesut conjunctiv si lupus
eritematos sistemic (LES), conditie a sistemului imunitar care afecteaza tesutul conjunctiv avand
ca rezultat dureri articulare, modificarea culorii pielii si tulburari ale altor organe) acestea pot
avea un risc crescut de aparitie a meningitei aseptice.
- daca aveti boli inflamatorii intestinale, antecedente de ulcer gastric.
- daca prezentati afectarea functiei renale si/sau hepatice.
- daca aveti spasm bronsic, rinita cronica (nas infundat si care curge in mod cronic) sau boala
alergica, avand in vedere ca Paduden 200 mg poate cauza dificultati la respiratie, urticarie sau o
reactie alergica severa daca aveti oricare din cele enumerate mai sus.
- daca in timpul tratamentului cu Paduden 200 mg prezentati tulburari de vedere; in acest caz
trebuie sa intrerupeti tratamentul si sa efectuati un examen oftalmologic.
- daca aveti tulburari de coagulare sau urmati tratament cu anticoagulante.
Medicamentele antiinflamatoare/impotriva durerii cum este ibuprofenul pot fi asociate cu un risc uso crescut de infarct miocardic sau de accident vascular cerebral, in special daca sunt utilizate in doze mari. Nu depasiti doza recomandata sau durata tratamentului.
Trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a lua
Paduden 200 mg in cazul in care:
- aveti probleme ale inimii inclusiv insuficienta cardiaca, angina pectorala (dureri in piept), sau
daca ati avut un infarct miocardic, interventie chirurgicala pentru by-pass, boala arteriala
periferica (circulatie redusa a sangelui la nivelul picioarelor sau talpilor, din cauza ingustarii sau
blocarii arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv "accident vascular cerebral
minor" sau accident ischemic tranzitor "AIT").
- aveti tensiune arteriala mare, diabet zaharat, concentratii crescute de colesterol in sange, istoric
familial de boli ale inimii sau de accident vascular cerebral sau daca sunteti fumator.
Asemenea altor medicamente antiinflamatoare, Paduden 200 mg poate masca semnele unei infectii.
Se recomanda precautie la pacientii deshidratati datorita riscului de aparitie a insuficientei renale.
Ce medicamente trebuie sa evitati cand luati Paduden 200 mg?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (actioneaza impotriva coagularii sangelui) (de exemplu
acid acetilsalicilic/aspirina, warfarina, ticlopidina), unele medicamente care actioneaza impotriva
tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzima de conversie a angiotensinei de exemplu captopril,
medicamentele blocante cum este atenolol, antagonistii de angiotensina II cum este losartan) si chiar
alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereti sfatul medicului inainte de a utiliza ibuprofen impreuna cu alte medicamente.
Copii si adolescenti
Paduden 200 mg nu se utilizeaza la copii cu varsta sub 12 ani.
La copii cu varsta sub 12 ani se recomanda utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.
Exista un risc de insuficienta renala la copii si adolescenti deshidratati.
Paduden 200 mg impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati
orice alte medicamente.
Paduden 200 mg poate influenta sau poate fi influentat de alte medicamente. De exemplu:
- diuretice (medicamente care cresc cantitatea de urina eliminata);
- glicozide cardiace cum este digoxin utilizat pentru tratamentul afectiunilor inimii;
- zidovudina (un medicament antiviral);
- steroizi (utilizati in tratamentul afectiunilor antiinflamatorii);
- metotrexat (utilizat in tratamentul anumitor cancere si a artritei reumatoide);
- medicamente cunoscute ca imunosupresoare cum sunt ciclosporina si tacrolimus (utilizate pentru
supresia raspunsului imun);
- medicamente cunoscute ca ISRS, utilizate pentru tratamentul depresiei;
- antibiotice numite chinolone cum este ciprofloxacin;
- aminoglicozide (un antibiotic);
- mifepristona;
- orice alte medicamente care contin ibuprofen cum sunt cele cumparate fara prescriptie medicala;
- orice alt medicament impotriva durerii inclusiv acidul acetilsalicilic;
- colestiramina, un medicament utilizat pentru reducerea colesterolului;
- medicamente cunoscute ca sulfonilureice cum este glibenclamida (utilizata pentru tratamentul
diabetului zaharat);
- voriconazol sau fluconazol (medicamente antifungice);
- ginkgo biloba, un medicament pe baza de plante (creste tendinta la sangerare daca il luati impreuna
cu ibuprofen).
Alte medicamente pot influenta sau pot fi influentate de tratamentul cu Paduden 200 mg. De aceea,
intotdeauna trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza
Paduden 200 mg impreuna cu alte medicamente.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest
medicament.
Utilizarea Paduden 200 mg in timpul sarcinii si alaptarii trebuie evitata.
Paduden 200 mg nu trebuie utilizat in ultima parte a sarcinii (ultimele 3 luni de sarcina) si se poate
administra in primele 6 luni de sarcina numai la recomandarea medicului dumneavoastra.
Paduden 200 mg apartine unui grup de medicamente (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene)
care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la intreruperea tratamentului.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Paduden 200 mg poate determina ameteli, somnolenta, oboseala si tulburari vizuale, reactii care pot
influenta capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.
Paduden 200 mg contine lactoza
Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament.

3. Cum sa luati Paduden 200 mg
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus
medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca
nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti (varsta peste 12 ani)
Doza uzuala este de 400 mg ibuprofen (2 capsule Paduden 200 mg) de 2 - 3 ori pe zi, fara a se depasi
1200 mg ibuprofen pe zi.
Dozele trebuie administrate la un interval de cel putin 6 ore.
Inghititi capsulele intregi, cu putina apa, preferabil dupa mese.
Daca la adolescenti (varsta peste 12 ani) acest medicament este necesar mai mult de 3 zile sau daca
simptomele se agraveaza trebuie consultat un medic.
Copii cu varsta sub 12 ani:
La copii sub 12 ani se recomanda utilizarea formelor farmaceutice adecvate.
Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Paduden 200 mg si sa va prezentati la medic daca simptomele
persista sau se agraveaza dupa 3 zile.
Daca luati mai mult Paduden 200 mg decat trebuie
Daca ati luat mai mult Paduden 200 mg decat trebuie sau daca copiii au luat medicamentul in mod
accidental, adresati-va imediat unui medic sau mergeti la cel mai apropiat spital pentru o evaluare a
riscului existent si pentru sfaturi privind masurile care trebuie luate.
Simptomele pot include greata, dureri abdominale, varsaturi (pot contine urme de sange), dureri de
cap, tiuituri in urechi, dezorientare si miscari oscilatorii ale ochilor. In cazul intoxicatiei grave s-au
raportat urmatoarele simptome: somnolenta, dureri in piept, palpitatii, pierderea cunostintei, convulsii (in special la copii), slabiciune si ameteala, sange in urina, senzatie de corp rece si probleme
respiratorii.
Daca uitati sa luati Paduden 200 mg
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Medicamente precum Paduden 200 mg se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de
cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.
Incetati sa utilizati Paduden 200 mg si contactati imediat un medic in cazul in care apar urmatoarele
reactii adverse:
- semne ale meningitei aseptice cum sunt durere de cap severa, febra, rigiditatea cefei sau
intoleranta la lumina
- semne ale sangerarii intestinale cum sunt: sange in scaun, scaune de culoare neagra, varsaturi cu
sange sau in zat de cafea
Spuneti medicului si incetati sa utilizati Paduden 200 mg daca aveti:
- Dureri de stomac inexplicabile (dureri abdominale) sau alte simptome de stomac, indigestie, arsuri
la stomac, senzatie de rau si /sau varsaturi
- Respiratie suieratoare inexplicabila, dificultati de respiratie, eruptie cutanata, mancarime sau
vanatai (acestea pot fi simptomele unei reactii alergice)
- Ingalbenirea ochilor si/sau a pielii (icter)
- Dureri in gat severe cu febra mare (acestea pot fi simptomele unei afectiuni cunoscuta sub numele
de agranulocitoza)
- Vedere incetosata sau perturbata (afectare vizuala)
- Retentie de lichide, de exemplu umflarea gleznelor (acest lucru poate fi un semn de probleme la
rinichi)
- Eruptie cutanata severa generalizata (sindrom Stevens-Johnson si eritem polimorf, simptomele
includ eruptii cutanate severe, vezicule pe piele, inclusiv in interiorul gurii, nasului si la nivelul
organelor genitale, precum si descuamarea pielii care poate fi insotita de simptome cum sunt
durere, dureri de cap si febra).
- Poate sa apara o reactie cutanata grava cunoscuta sub numele de sindrom DRESS. Simptomele
sindromului DRESS includ: eruptie cutanata, febra, inflamarea ganglionilor limfatici si eozinofile
crescute (un tip de celule albe din sange).
Medicamente, cum este Paduden 200 mg, au fost asociate in cazuri exceptionale cu probleme severe
ale pielii la pacientii cu varicella.
Alte reactii adverse
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- eruptii pe piele
- senzatie de ameteala sau oboseala
- dureri de stomac, indigestie, diaree, senzatie de rau, varsaturi, flatulenta, constipatie
- cefalee - daca acest lucru se intampla in timp ce luati acest medicament este important sa nu luati
alte medicamente pentru durere
- scaune negre
- scaune cu sange
- varsaturi cu sange
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- somnolenta
- anxietate
- furnicaturi sau intepaturi
- dificultati de somn
- urticarie, mancarime
- sensibilitatea pielii la lumina
- tulburari vizuale, probleme de auz
- hepatita, ingalbenirea pielii sau ochilor, reducerea functiei ficatului
- reducerea functiei rinichilor, inflamarea rinichilor, insuficienta renala
- stranut, nas infundat, senzatie de mancarime sau secretii in nas (rinita)
- inflamarea mucoasei stomacului
- vanatai mici pe piele sau in interiorul gurii, nasului sau urechilor
- dificultati la respiratie, respiratie suieratoare sau tuse, astm sau agravarea astmului
- sunete in urechi (tinitus)
- senzatie de ameteala sau invartire (vertij)
- ulceratii la nivelul gurii
- reactie alergica grava care determina umflarea fetei sau a gatului
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)
- senzatie de depresie sau confuzie
- retentie de lichide (edem)
- pierderea vederii
- modificari ale numarului de celule din sange - primele semne sunt: febra, durere in gat, ulcere la
nivelul gurii, simptome asemanatoare gripei, senzatie de oboseala, sangerare din nas si piele
- reducerea numarului de celule sanguine (anemie)
- reactii alergice grave care determina dificultati de respiratie sau ameteala
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)
- insuficienta hepatica
- insuficienta cardiaca
- infarct miocardic
- inflamatia pancreasului
- tensiune arteriala crescuta
Cu frecventa necunoscuta: frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile
- agravarea colitei ulcerative sau a bolii Crohn (inflamatia colonului)
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Paduden 200 mg
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe eticheta dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Paduden 200 mg
- Substanta activa este ibuprofenul. O capsula contine ibuprofen 200 mg.
- Celelalte componente sunt: continutul capsulei - lactoza monohidrat, amidon de porumb,
povidona K 30, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu; capul capsulei -
indigo carmine – FD&C Blue 2 (E132), dioxid de titan (E 171), gelatina; corpul capsulei -
indigo carmine – FD&C Blue 2 (E132), dioxid de titan (E 171), gelatina.
Cum arata Paduden 200 mg si continutul ambalajului
Paduden 200 mg se prezinta sub forma de capsule de culoare albastra, ambalate in cutie cu 1 blister
PVC/Al cu10 capsule, respectiv in cutie cu 2blistere PVC/Al a cate 10 capsule.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si producatorul
Terapia SA
Str. Fabricii Nr. 124, Cluj-Napoca, Romania
Pentru orice informatii despre acest medicament, va rugam sa contactati reprezentantii locali ai
detinatorului autorizatiei de punere pe piata.
Acest prospect a fost revizuit in septembrie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Daca de renarthro tablete are reactii adverse?
După administrarea a 20 de capsule de renarthro si ice gel mi s-au amplificat durerile, au ap ...
↳ Buna ziua! Va recomand ca deocamdata sa sistati administrarea comprimatelor. Este posibil sa va fi produs o exacerbare a bolii pe moment, la fel cum ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Stomachon
Buna ziua ma confrunt cu dureri abf dominale in partea dreapta spre stomac si orice beau si manac e ...
REACTII ADVERSE MARATON FORTE
stie cineva ce reactii adverse au pastilele maraton forte? si cat de grave sunt ? dupa cat timp sca ...
↳ Buna ziua! In unele cazuri s-au raportat dureri de cap dupa administrarea Maraton Forte. Acestea cedeaza dupa cateva ore de la administrare. ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
No-spa si oprirea menstruatiei
Buna ziua! Este ok sa mi se opreasca menstruatia atunci cand iau nospa? Am avut acele dureri premen ...
↳ Buna ziua! Nu este normal ca de la cateva comprimate de No-spa menstruatia sa se opreasca. Situatia este explicabila doar daca durerile nu au fost pr ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
dureri articulare
doresc sa cumpar cateva creme com intru in posesia lor si alte medicamente multumi ...
muvon plus da dureri de stomac?
am gonartroza si mi-a fost indicat Muvon Plus Isa de cand iau -aprox o luna ,am mari dureri de stoma ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa IBUPROFENUM?
Alte medicamnete care au IBUPROFENUM:
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- Nurofen pentru copii 60 mg supozitoare
- Nurofen Junior cu aroma de capsuni
- Larofen pentru copii
- Ibutop Gel
- Advil Raceala si Gripa
- Synocam
- PADUDEN Rapid Forte 400 mg
- Paduden cu aroma de caise
- Nuroflex cu aroma de portocale sau capsuni
- Nurofen Junior 7 ani cu aroma de portocale
- Nurofen Immedia Ultra
- Nurofen Forte
- Nurofen Express Forte
- IBUVALEN DUO
- Ibalgin Junior 200 mg
- Ibalgin Express 200 mg
- Aurofen 200 mg
- MIG-400
- MIG pediatric 20 mg/ml
- EFISEN M
- Buprofess 200 mg pulbere orala
- Brufen Plus
- Seractil
- PADUDEN SR 300 mg
- PADUDEN Forte 400 mg
- Nurofen Immedia Ultra 400 mg drajeuri
- MASIPREN 20 mg
- INFLANOR FORTE
- Advil Sinus si Raceala 200 mg/30 mg capsule moi
- Valcomb 500 mg/150 mg comprimate filmate
- TEDOLFEN 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Reuprofen 400 mg comprimate filmate
- Panafen 400 mg capsule
- PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate
- Olytabs 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Nurofen Express 200 mg drajeuri
- MUCOGRIP 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Inflanor 200 mg capsule moi
- Ibuvalen 400 mg capsule
- Iburprom, 200 mg, drajeuri
- Ibuprofen Sandoz 200 mg capsule moi
- Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel
- Ibuprofen Cipla 400 mg comprimate filmate
- Ibuprofen Arena 200 mg, capsule
- Ibufen 200 mg comprimate filmate
- Ibalgin Sport, crema
- Ibalgin Rapid 400 mg comprimate filmate
- IBALGIN GEL
- IBALGIN FORTE, comprimate filmate, 400 mg
- Adagin 200 mg si 400 mg, comprimate filmate
- Deep Relief 50 mg/30 mg pe gram, gel
- Advil Ultra capsule moi
- IBUPROFEN, drajeuri
- IBUPROFEN , comprimate
- IBALGIN 200

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului HIPERTENSIVA SI CU DIABET
HIPERTENSIVA SI CU DIABET

Buna ziua! dexocalm se poate asocia cu tratamentrul hipertensiv : zom ... Buna ziua! Exista o posibila interactiune intre paducel si carvedilol ...


Sfatul farmcistului menopauza
menopauza

ce se poate intimpla daca primesc estro plusul un timp indelungat? ... Buna ziua! Daca il tolerati bine nu aveti de ce sa va ingrijorati. Fa ...


Sfatul farmcistului Probleme cu erectia sotului
Probleme cu erectia sotului

Soțului meu nu i se mai scoala penisul ce pastile trebuie sa ia? ... Buna ziua! Daca este sanatos, fara afectiuni cardiovasculare (hiperte ...



Sfatul farmcistului Întărirea sânilor
Întărirea sânilor

Buna seara am 18 ani și am născut acuma 7 luni și nu al ... Buna ziua! Va recomand sa luati Feminine Touch, cate 2 tablete de 3 o ...


Sfatul farmcistului Ciclu absent in alaptare
Ciclu absent in alaptare

Buna ziua. De cand am nascut din Luna iulie nu mi-a venit ciclu dar ... Buna ziua! Da, este perfect normal sa nu aveti menstruatie daca alapt ...