Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Advil Raceala si Gripa

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Advil Raceala si Gripa

Prospect - Advil Raceala si Gripa


NU comercializăm Advil Raceala si Gripa!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Advil Raceala si Gripa    DCI: COMBINATII (IBUPROFENUM+PSEUDOEFEDRINUM)


Advil Raceala si Gripa contine doua substante active, ibuprofen si pseudoefedrina.
Advil Raceala si Gripa 200 mg/30 mg capsule moi
Ibuprofen /Clorhidrat de pseudoefedrina

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Advil Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Advil Raceala si Gripa
3. Cum sa luati Advil Raceala si Gripa
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Advil Raceala si Gripa
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Advil Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza
Ce este Advil Raceala si Gripa
Advil Raceala si Gripa contine doua substante active, ibuprofen si pseudoefedrina.
- Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente numite „medicamente antiinflamatoare
nesteroidiene” (AINS). Acestea ajuta la ameliorarea durerii si scaderea temperaturii crescute
(febra).
- Pseudoefedrina apartine unui grup de medicamente numite „vasoconstrictoare”. Acestea ajuta la
eliberarea cailor nazale si amelioreaza congestia nazala.
Pentru ce se utilizeaza Advil Raceala si Gripa
Advil Raceala si Gripa se utilizeaza la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste pentru
tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei, incluzand dureri de cap, temperatura crescuta
(febra), gat inflamat, dureri, obstructie nazala.
Utilizati acest medicament numai daca aveti obstructie nazala si simptomele enumerate mai sus, cum
sunt dureri de cap si temperatura ridicata. Nu utilizati medicamentul daca aveti numai unul dintre
simptomele enumerate mai sus.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Advil Raceala si Gripa
Nu luati Advil Raceala si Gripa daca:
- sunteti alergic la ibuprofen sau pseudoefedrina sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament enumerate la pct. 6 sau daca ati avut in trecut o reactie alergica la un
medicament similar, cum este acidul acetilsalicilic sau alt AINS. Semnele unei reactii alergice
includ eruptie trecatoare pe piele, urticarie, mancarimi, dificultati in respiratie, senzatie de
constrictie in piept, umflarea gurii, fetei, buzelor sau limbii
- ati avut oricand in trecut probleme gastrointestinale dupa ce ati luat Advil Raceala si Gripa ,
ibuprofen, acid acetilsalicilic sau alte AINS, de exemplu ulcere stomacale, sangerare sau o
perforatie la nivelul stomacului
- aveti in prezent ulcer stomacal sau sangerare stomacala sau alte semne de sangerare
- aveti probleme grave cu ficatul sau rinichii
- sunteti gravida sau alaptati
- aveti varsta sub 12 ani
- aveti probleme grave cu inima, inclusiv:
- insuficienta cardiaca grava
- tensiune arteriala ridicata
- boala cardiaca grava
- angina (durere in piept)
- ati avut vreodata un atac cerebral
- luati:
- alte medicamente care contin AINS pentru ameliorarea durerii, cum sunt ibuprofenul sau
acid acetilsalicilic
- alte medicamente pentru desfundarea cailor nazale, administrate fie pe cale orala (pe gura),
fie pe cale nazala (prin nas), cum sunt pseudoefedrina, fenilpropanolamina, fenilefrina sau
efedrina
- medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidaza
(IMAO), cum este iproniazid, sau daca le-ati luat in ultimele 14 zile
- alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice, cum este
amitriptilina
- daca aveti diabet, probleme cu glanda tiroida sau o tumora suprarenala (numita feocromocitom)
- aveti glaucom (presiune crescuta in interiorul ochiului)
- aveti dificultati de eliminare a urinei din cauza problemelor cu prostata sau din alte cauze.
Nu luati Advil Raceala si Gripa daca oricare dintre cele mentionate mai sus sunt valabile in cazul
dumneavoastra. Daca nu sunteti sigur, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte
sa luati Advil Raceala si Gripa.
Atentionari si precautii
Inainte sa luati Advil Raceala si Gripa , adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:
- aveti probleme cardiace incluzand insuficienta cardiaca, angina (durere in piept) sau daca ati
suferit un atac de cord, operatie de bypass, boala arteriala periferica (circulatie deficitara la
nivelul picioarelor din cauza ingustarii sau blocarii arterelor) sau orice fel de atac cerebral
(inclusiv accident vascular cerebral minor sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).
- aveti tensiune arteriala ridicata, diabet, valoare ridicata a colesterolului, istoric medical de boli
cardiace sau atac cerebral sau daca sunteti fumator.
- aveti astm bronsic, deoarece exista riscul sa aveti o criza de astm bronsic
- aveti probleme cu ficatul sau rinichii
- aveti probleme cu prostata
- aveti probleme de sangerare
- daca ati avut oricand in trecut probleme gastrointestinale, de exemplu ulcere stomacale, sangerare
la nivelul stomacului, colita ulcerativa sau boala Crohn
- daca aveti lupus eritematos sistemic (LES), boala care afecteaza sistemul imunitar si cauzeaza
dureri articulare, modificari la nivelul pielii si alte probleme.
Pseudoefedrina poate produce o reactie pozitiva la testele antidoping. Nu luati Advil Raceala si Gripa
daca va poate afecta in acest sens.
Daca oricare dintre cele mentionate mai sus sunt valabile in cazul dumneavoastra sau daca nu sunteti
sigur, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa luati Advil Raceala si Gripa .
Infarct miocardic si atac cerebral
Medicamentele antiinflamatorii si analgezicele cum este ibuprofenul, pot fi asociate unui risc usor
crescut de infarct miocardic sau atac cerebral, mai ales daca este utilizat in doze mari. Nu depasiti doza
recomandata sau durata de tratament.
Varstnici
Daca sunteti in varsta si luati Advil Raceala si Gripa, este mai probabil sa aveti reactii adverse, de
exemplu sangerare sau perforatie la nivelul stomacului (semnele pot include durere stomacala si arsuri
la stomac). Acestea va pot pune viata in pericol. Vezi „Reactii adverse posibile” de la pct. 4 pentru mai
multe informatii.
Copii si adolescenti
Nu administrati Advil Raceala si Gripa copiilor cu varsta sub 12 ani.
Inainte sa luati Advil Raceala si Gripa, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca
aveti varsta cuprinsa intre 12 si 17 ani si nu ati baut lichide sau sunteti deshidratat din cauza diareei sau
varsaturilor. Riscul de aparitie a problemelor la rinichi asociate tratamentului cu Advil Raceala si
Gripa este mai mare atunci cand sunteti deshidratat.
Advil Raceala si Gripa impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati
orice alte medicamente. Printre acestea se numara si medicamentele eliberate fara prescriptie medicala
si medicamentele pe baza de plante.
Nu luati Advil Raceala si Gripa daca folositi oricare dintre urmatoarele medicamente:
- alte medicamente care contin AINS, inclusiv inhibitori selectivi de ciclooxigenaza-2, pentru
ameliorarea durerii, cum este ibuprofen sau acid acetilsalicilic
- alte medicamente pentru desfundarea cailor nazale, administrate fie pe cale orala (pe gura), fie pe
cale nazala (prin nas), cum sunt pseudoefedrina, fenilpropanolamina, fenilefrina sau efedrina
- medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidaza
(IMAO), de exemplu iproniazid, sau daca le-ati luat in ultimele 14 zile
- alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice precum amitriptilina.
Nu luati Advil Raceala si Gripa daca oricare dintre cele mentionate mai sus sunt valabile in cazul
dumneavoastra. Daca nu sunteti sigur, inainte sa luati Advil Raceala si Gripa , adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.
Inainte sa luati Advil Raceala si Gripa, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului
daca folositi oricare dintre urmatoarele medicamente:
- medicamente pentru tratarea depresiei numite inhibitori reversibili de monoaminoxidaza A
(IMAO-A) si inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS), cum este fluoxetin
- linezolid
- bromocriptina, pergolida, lisurida, cabergolina, ergotamina sau dihidroergotamina
- medicamente anticoagulante (adica subtiaza sangele/previn coagularea, de exemplu acidul
acetilsalicilic, warfarina ticlopinida)
- heparina utilizata pentru tratarea sau prevenirea cheagurilor de sange
- litiu utilizat pentru tratarea problemelor de dispozitie grave
- metotrexat
- medicamente care reduc tensiunea arteriala mare (inhibitori ECA, cum este captoprilul, betablocante, cum este atenololul, antagonisti ai receptorilor angiotensinei II, cum este losartanul sau
comprimate care elimina apa (diuretice)
- digoxina sau chinidina folosite pentru tratarea problemelor de inima
- ciclosporina sau tacrolim folosite dupa un transplant
- diuretice care economisesc potasiul, cum este amilorid sau spironolactona
- fenitoina utilizata pentru tratarea epilepsiei
- probenecid si sulfinpirazona utilizate pentru tratarea gutei
- zidovudina utilizata pentru tratarea HIV
- sulfoniluree, cum sunt gliclazid sau glimepirida utilizate pentru tratarea diabetului
- antibiotice chinolonice, cum este ciprofloxacina
- ginkgo biloba
- antiacide
- mifepristona folosita pentru intreruperea sarcinii
- corticosteroizi (un tip de medicamente antiinflamatoare), cum este hidrocortizonul
- aminoglicozide, cum este gentamicina sau amikacina
- furazolidon, un medicament antibacterian
- guanetidina, reserpina si metildopa.
Spuneti medicului dumneavoastra ca luati Advil Raceala si Gripa daca este nevoie sa fiti anesteziat
inainte de o operatie sau procedura. Medicul dumneavoastra va va ruga sa opriti administrarea Advil
Raceala si Gripa cu cateva zile inainte de anestezie. De asemenea, trebuie sa spuneti anestezistului
dumneavoastra (medicul care va administreaza anestezicul) ca ati luat Advil Raceala si Gripa.
Alte medicamente pot, de asemenea, afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu Advil Raceala si
Gripa. De aceea, trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa utilizati
Advil Raceala si Gripa cu alte medicamente.
Advil Raceala si Gripa impreuna cu alcool etilic
Nu consumati alcool etilic in timpul tratamentului cu Advil Raceala si Gripa .
Sarcina si alaptarea
- Nu luati Advil Raceala si Gripa daca sunteti gravida sau alaptati.
- In cazul in care credeti ca ati putea fi gravida sau daca intentionati sa ramaneti gravida, adresativa medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest
medicament.
Fertilitatea
Ibuprofenul poate afecta capacitatea femeilor de a ramane gravide. Acest efect este reversibil dupa
oprirea tratamentului cu ibuprofen.
Este putin probabil ca ibuprofenul, utilizat din cand in cand, sa va afecteze sansele de a ramane
gravida. Adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament daca in trecut ati avut
dificultati in a ramane gravida.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Dupa administrarea de Advil Raceala si Gripa este posibil sa va simtiti ametit, sa aveti dureri de cap
neobisnuite sau probleme cu vederea ori auzul, inclusiv sa vedeti sau sa auziti lucruri care nu exista
(halucinatii). Daca se intampla acest lucru, nu conduceti vehicule, nu mergeti pe bicicleta si nu folositi
scule sau utilaje.
Advil Raceala si Gripa contine sorbitol (E 420), lecitina din soia si potasiu
Advil Raceala si Gripa contine sorbitol (E 420), (un tip de glucida). Daca medicul dumneavoastra v-a
informat ca nu tolerati sau nu puteti digera anumite categorii de glucide, adresati-va medicului
dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.
Advil Raceala si Gripa contine lecitina din soia. Daca sunteti alergic la alune sau soia, nu utilizati
acest medicament.
Advil Raceala si Gripa contine potasiu 0,41 mmol per capsula. Acest fapt trebuie luat in considerare
de pacientii cu functie renala redusa sau de pacientii care urmeaza o dieta cu aport de potasiu controlat.

3. Cum sa luati Advil Raceala si Gripa
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus
medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca
nu sunteti sigur.
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani:
Cat sa luati
- Doza recomandata este 1 capsula la fiecare 4 pana la 6 ore.
- Daca simptomele sunt mai grave, puteti lua 2 capsule in acelasi timp.
- Nu luati mai mult de 6 capsule in 24 de ore.
Luarea medicamentului
Capsulele se inghit intregi, cu un pahar mare de apa.
Cat timp sa luati acest medicament
Nu luati acest medicament mai mult de 5 zile.
- Acest medicament este destinat utilizarii de scurta durata. Luati cea mai mica doza pentru cel mai
scurt timp necesar pentru tratarea simptomelor.
- Adresati-va medicului daca nu va simtiti mai bine sau daca va simtiti mai rau sau daca apar
simptome noi. Medicul va va spune daca este sigur sa continuati tratamentul cu acest
medicament.
Daca luati Advil Raceala si Gripa mai mult decat trebuie
Daca luati Advil Raceala si Gripa mai mult decat trebuie, adresati-va unui medic sau mergeti la spital
imediat, deoarece puteti avea nevoie de asistenta medicala. Luati ambalajul medicamentului cu
dumneavoastra.
Nu continuati tratamentul cu Advil Raceala si Gripa daca ati luat accidental mai mult decat trebuie
(supradozaj).
Daca uitati sa luati Advil Raceala si Gripa
- Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Advil Raceala si Gripa poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la
toate persoanele. Riscul de aparitie a reactiilor adverse poate fi diminuat prin administrarea celei mai
reduse doze pentru cea mai scurta perioada de timp necesara pentru tratarea simptomelor.
Urmatoarele reactii adverse pot aparea la administrarea acestui medicament:
Opriti imediat tratamentul cu Advil Raceala si Gripa si spuneti medicului dumneavoastra sau
farmacistului daca observati oricare dintre urmatoarele reactii adverse:
Frecvente: pot afecta pana la 1 persoana din 10
- senzatie de rau (greata)
- sangerarea la nivelul stomacului sau intestinului, semnele includ varsaturi cu sange, scaun cu
sange sau scaune de culoare neagra.
Mai putin frecvente: pot afecta pana la 1 persoana din 100
- dureri de cap severe sau mai suparatoare decat de obicei.
Foarte rare: pot afecta pana la 1 persoana din 10000
- infarct miocardic
- batai rapide ale inimii sau palpitatii
- reactie alergica la Advil Raceala si Gripa , semnele includ eruptie trecatoare pe piele, urticarie,
mancarimi, dificultati in respiratie, senzatie de constrictie in piept, umflarea gurii, fetei, buzelor
sau limbii
- leziuni cu basici la nivelul pielii sau membranelor mucoase, cum sunt in interiorul gurii,
semnele includ senzatie de arsura, inrosire, basici si ulcere.
Cu frecventa necunoscuta: nu se stie cat de des apar
- atac cerebral
- probleme comportamentale cum sunt senzatia de excitare, agitatie, incordare, neliniste sau
nervozitate.
Opriti imediat tratamentul cu Advil Raceala si Gripa si spuneti medicului dumneavoastra sau
farmacistului daca observati oricare dintre reactiile adverse mentionate mai sus.
Alte reactii adverse
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca manifestati oricare dintre urmatoarele reactii
adverse:
Frecvente: pot afecta pana la 1 persoana din 10
- indigestie, durere de stomac, stare de rau (varsaturi), diaree, constipatie, flatulenta.
Mai putin frecvente: pot afecta pana la 1 persoana din 100
- ulcer stomacal
- insomnie
- somnolenta sau oboseala
- ameteala sau irascibilitate
- probleme cu vederea
- dureri de cap care nu dispar
- eruptii la nivelul pielii, de exemplu eruptie trecatoare pe piele sau mancarime
- inflamatie la nivelul stomacului sau intestinului, agravarea bolii intestinale inflamatorii existente
- hipersensibilitate, cum sunt respiratie suieratoare si dificultati la respiratie in cazul pacientilor
care au avut in trecut astm bronsic sau boala alergica.
Rare: pot afecta pana la 1 persoana din 1000
- probleme cu rinichii
- tarait in urechi (tinitus).
Foarte rare: pot afecta pana la 1 persoana din 10000
- depresie
- insuficienta cardiaca
- insuficienta renala
- tensiune arteriala mare
- gura iritata sau inflamata
- pancreas inflamat (pancreatita)
- ingustarea intestinului (strictura intestinala)
- meningita aseptica, agravarea inflamatiilor provocate de infectii
- probleme cu celulele sanguine – ati putea fi predispus la vanatai sau infectii
- probleme cu ficatul, inclusiv functie neobisnuita a ficatului, hepatita sau icter (ingalbenirea pielii
sau ochilor).
Cu frecventa necunoscuta: nu se stie cat de des apar
- durere in piept
- gura uscata, senzatie de sete
- spasm neobisnuit, convulsii
- senzatie de invartire (vertij)
- valori scazute ale hematrocritului, si hemoglobina scazuta
- vederea sau auzirea unor lucruri care nu exista (halucinatii)
- eruptie trecatoare pe piele, decolorare rosie sau violeta a pielii, retentie de lichide (edem)
- eliminarea mai putin frecventa a urinei, sange sau proteine in urina (evidentiate in analizele de
laborator).
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca manifestati oricare dintre reactiile adverse
enumerate mai sus.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea
includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile
adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe website-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Advil Raceala si Gripa
- Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
- Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si pe ambalajul blisterului
dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
- A se pastra la temperaturi sub 25°C.
- Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul
cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea
mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Advil Raceala si Gripa
- Substantele active sunt ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg
- Celelalte componente sunt:
Continut lichid:
Hidroxid de potasiu
Macrogol 600
Apa purificata
Capsula gelatinoasa:
Sorbitol lichid, partial deshidratat (E 420) (apa purificata, sorbitan, D-sorbitol)
Gelatina
Cerneala neagra de inscriptionare (alcool SDA 35A, hidroxid de amoniu 28%, alcool izopropilic, apa
purificata, macrogol 400, acetoftalat de polivinil, propilenglicol, oxid negru de fer (E172)
Aditivi alimentari: lecitina din soia in trigliceride cu lant mediu
Cum arata Advil Raceala si Gripa si continutul ambalajului
Advil Raceala si Gripa se prezinta sub forma unei capsule moi, translucide, de forma ovala. Logoul
200/30 este inscriptionat pe capsula cu cerneala neagra.
Capsulele sunt ambalate in blistere de culoare alba, opace, din PVC-PVdC, termosudate pe folie din
hartie-Al sau blistere de culoare alba, opace, din PVC-PE-PVdC, termosudate pe folie din hartie-Al.
Blisterele sunt ambalate intr-o cutie de carton.
Marimi de ambalaj: 2, 4, 8, 10, 12, 16, 20, 24
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub urmatoarele
denumiri comerciale:
Romania Advil Raceala si Gripa 200 mg/30 mg capsule moi
Acest prospect a fost revizuit in Iulie 2018.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Sa mai le fac vaccinurile antigripale?Ce recomandati pt imunitate si gat?
Buna ziua!Am 2 copii unul are 4 ani si unl 9 .Din septembrie am inceput sa le dau bronho -vaxon plic ...
Sa mai le fac vaccinurile antigripale?Ce recomandati pt imunitate si gat?
Buna ziua!Am 2 copii unul are 4 ani si unl 9 .Din septembrie am inceput sa le dau bronho -vaxon plic ...
Pot sa iau parasinus daca iau anticonceptionale Logest ?
Sunt racita si nu stiu ce medicament pot lua ca sa nu interactioneze cu Logest.... ce imi recomandat ...
↳ Buna ziua! Puteti lua Parasinus (sau Coldrex ori Fervex), Nurofen Raceala si Gripa. Atentie la asocierea cu antibiotice, daca ajungeti sa vi se reco ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Gripa la diabet grad 2
Ce medicamente pot lua pt gripa avand diabet grad 2 ? Medicamntul pt diabet pe care il iau e Glibome ...
↳ Buna ziua! Trebuie sa evitati aspirina in primul rand. Puteti lua paraetamol, dar pentru perioade scurte (maxim 5 zile consecutiv), ibuprofen in dife ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Gripa
Buna ziua.Am grioa, am luat azitroz 5 zile ( la prescriptia medicului)si acum am dureri in piept.As ...
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII (IBUPROFENUM+PSEUDOEFEDRINUM)?
Alte medicamnete care au COMBINATII (IBUPROFENUM+PSEUDOEFEDRINUM):
- Advil Sinus si Raceala 200 mg/30 mg capsule moi
- TEDOLFEN 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Olytabs 200 mg/30 mg comprimate filmate
- MUCOGRIP 200 mg/30 mg comprimate filmate

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.



Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului coacaz negru
coacaz negru

ce hormoni regleaza coacazul negru? ... Buna ziua! Extractul de coacaz negru este considerat o substanta cort ...


Sfatul farmcistului Biomed 6
Biomed 6

Pot lua Biomed 6 dacă sunt însărcinată? Am numa 2 luni de sarcina! Se ... Buna ziua! Raspunsul este categoric NU! Plantele din compozitia prod ...


Sfatul farmcistului Sunt insarcinata?
Sunt insarcinata?

Buna ziua. Pe data de 9 octombire am avut contact sexual neprotejat la ... Buna ziua! Sangerarea care a survenit este cauzata de Escapelle, nu v ...



Sfatul farmcistului De ce nu am orgasm?
De ce nu am orgasm?

Mi-am început viata sexuala de aproape 1 an,niciodată nu am avut vreun ... Buna ziua! Va recomand administrarea produsului Ladie s Dream, o caps ...


Sfatul farmcistului Vitamax Q10 la persoana diabetica
Vitamax Q10 la persoana diabetica

Soacra mea este diabetica si are probleme cu inima. Face insulina si i ... Buna ziua! Ar fi mai bine sa discutati cu medicul pentru a gasi cauza ...


Sfatul farmcistului Cu privire la hormonul luteinizat
Cu privire la hormonul luteinizat

Buna ziua, am 29 de ani si de 5 ani incerc sa ramin insarcinata, toate ... Buna ziua! Depinde in ce zi a ciclului menstrual erati cand s-a luat ...