Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Sprantifen

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Sprantifen

Prospect - Sprantifen


NU comercializăm Sprantifen!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Sprantifen    DCI: KETOPROFENUM


  Produs complementar recomandat


159.95lei
Vezi detalii

Sprantifen contine substanta activa ketoprofen, care apartine unei grupe de medicamente numite “antiinflamatoare nesteroidiene” (AINS). Ketoprofen lizinat este sarea de lizina a ketoprofenului.
Sprantifen 25 mg comprimate filmate
Ketoprofen sub forma de ketoprofen lizinat

Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. Vezi pct. 4.
Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Sprantifen si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Sprantifen
3. Cum sa luati Sprantifen
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Sprantifen
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Sprantifen si pentru ce se utilizeaza
Sprantifen contine substanta activa ketoprofen, care apartine unei grupe de medicamente numite
“antiinflamatoare nesteroidiene” (AINS). Ketoprofen lizinat este sarea de lizina a ketoprofenului.
Sprantifen este folosit pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate
usoara pana la moderata si/sau febrei.
Sprantifen este utilizat de catre adulti cu varsta de 18 ani si peste.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Sprantifen
Nu luati Sprantifen :
- daca sunteti alergic la ketoprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6).
- daca aveti in antecedente reactii alergice, cum sunt bronhospasm, crize de astm bronsic, rinita
acuta, urticarie, eruptie trecatoare pe piele la alte AINS (de exemplu, acid acetilsalicilic,
ibuprofen)
- daca sunteti in ultimele 3 luni de sarcina. Vezi pct. “Sarcina, alaptarea si fertilitatea”
- daca aveti afectare severa a inimii
- daca aveti sau ati avut vreodata probleme cu stomacul sau intestinul, cum sunt:
o ulcer peptic activ
o ulcer la nivelul stomacului sau ulcer la nivelul intestinelor
o sangerare la nivelul stomacului sau intestinului
o gauri in stomac sau intestin (perforatii gastro-intestinale)
o senzatie de durere la nivelul tractului digestiv sau indigestie, poate include greata,
varsaturi, arsuri in capul pieptului, balonare si disconfort la nivelul stomacului
(dispepsie cronica)
o inflamare a mucoasei stomacului (gastrita)
- daca aveti un numar scazut de celule sanguine (leucocitopenie sau trombocitopenie),
sangerare activa sau tendinta de sangerare
- daca aveti deshidratare severa (determinata de varsaturi, diaree sau aport insuficient de
lichide)
- daca aveti afectare severa a ficatului sau rinichilor
Atentionari si precautii
Opriti administrarea acestui medicament si spuneti imediat medicului dumneavoastra
- Daca observati orice semne ale unei eruptii pe piele, piele rosie si dureroasa in jurul orificiilor
corpului (mucoase) sau reactii alergice dupa ce luati Sprantifen.
- Daca observati semne de sangerare la nivelul stomacului sau intestinelor (de exemplu, materii
fecale rosii stralucitoare, scaune negre de culoarea si consistenta gudronului, varsaturi cu sange
sau cu particule inchise la culoare, cu aspect de zat de cafea).
- Daca observati orice semne de ulceratie sau perforare (simptomele pot include: dureri severe la
nivelul stomacului, frisoane, greata, varsaturi, arsuri la stomac) dupa ce luati Sprantifen.
- Daca va confruntati cu probleme de vedere, cum ar fi vederea incetosata.
Persoanele varstnice prezinta un risc crescut de reactii adverse la AINS. Daca sunteti pacient varstnic,
medicamentul trebuie utilizat cu precautie.
Reactiile adverse pot fi reduse la minimum prin administrarea celei mai mici doze, pentru cel mai
scurt timp necesar pentru ameliorarea simptomelor.
Medicamentele precum ketoprofen se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a infarctului
miocardic sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si
in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata recomandate pentru tratament.
Daca aveti probleme ale inimii, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea
fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti tensiunea arteriala
mare, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati
despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul.
Pacientii cu astm bronsic in asociere cu rinita cronica sau alergica, sinuzita cronica si/sau polipoza
nazala, prezinta un risc mai mare pentru reactii alergice la acid acetilsalicilic si/sau AINS
decat restul populatiei.
Utilizarea Sprantifen impreuna cu alte medicamente care contin AINS (de exemplu ibuprofen, acid
acetilsalicilic, celecoxib) trebuie evitata.
Ketoprofen poate masca simptomele unei boli infectioase.
Administrarea prelungita a oricarui tip de analgezice pentru durerile de cap poate provoca agravarea
acestora. In cazul in care se observa sau se suspecteaza o asemenea situatie, se recomanda un consult
medical si tratamentul trebuie intrerupt.
Deoarece Sprantifen este utilizat pentru a trata simptome precum febra, poate masca o afectiune mai
grava. Daca simptomele dumneavoastra persista, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra si
farmacistul.
Inainte sa luati Sprantifen, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului, daca:
- sunteti gravida, intentionati sa ramaneti gravida sau alaptati (vezi pct. 2 “Sarcina,
alaptarea si fertilitatea”)
- suferiti de retentie de lichide si umflare
- aveti o afectare a functiei ficatului
- aveti o afectare a functiei rinichilor
- aveti o boala a sistemului imunitar care afecteaza tesutul conjunctiv, avand ca rezultat dureri
articulare, modificari la nivelul pielii si tulburari ale altor organe (lupus eritematos sistemic
sau boala mixta de tesut conjunctiv)
- ati avut in trecut o boala inflamatorie cronica a intestinului (colita ulcerativa, boala Crohn)
- aveti sau ati avut in trecut alte afectiuni ale stomacului sau intestinului
- aveti varicela (varsat de vant) - se recomanda sa evitati Sprantifen
- aveti anumite tulburari ereditare de formare a sangelui (de exemplu porfirie acuta
intermitenta)
- vi s-a efectuat recent o interventie chirurgicala.
Utilizarea de rutina a medicamentelor pentru durere, in special combinatii de substante active diferite,
poate cauza deteriorarea permanenta a rinichilor si risc de insuficienta renala (nefropatie analgezica).
In timpul administrarii prelungite, este necesara verificarea regulata a numarului celulelor din sange si
a functiei ficatului si rinichilor.
Copii si adolescenti
Sprantifen nu trebuie utilizat la copii si adolescentii cu varsta sub 18 ani.
Sprantifen impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati
orice alte medicamente. Acestea includ medicamentele pe care le cumparati fara prescriptie medicala
sau medicamente pe baza de plante.
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati vreunul dintre urmatoarele:
- medicamente pentru imbunatatirea fluxului de sange, cum ar fi anticoagulante (acid
acetilsalicilic, warfarina, heparina, ticlopidina, dabigatran sau clopidogrel), trombolitice
(reteplaza, streptochinaza), pentoxifilina, prasugrel, cumarina
- anumite antibiotice (de exemplu, chinolone, sulfonamide)
- medicamente utilizate dupa transplantul de organe pentru a preveni rejectul grefei (de
exemplu, ciclosporina, tacrolimus)
- medicamente utilizate pentru anumite tipuri de boli mintale si depresie (de exemplu, litiu,
venlafaxina, si inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS))
- alte AINS (de exemplu, inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei-2, acid acetilsalicilic, ibuprofen,
paracetamol)
- diuretice (comprimate pentru eliminarea apei) cum ar fi bendroflumetiazida
- glucocorticoizi (hormoni steroizi cum ar fi hidrocortizon sau prednisolon)
- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari (de exemplu, ramipril, captopril,
enalapril, losartan, irbesartan)
- medicamente utilizate pentru a trata insuficienta cardiaca si pentru a controla ritmul batailor
inimii dumneavoastra (de exemplu, digoxina, digitoxina)
- medicamente pentru tratamentul diabetului zaharat (de exemplu, gliclazida)
- medicamente utilizate pentru tratamentul cancerului (de exemplu, erlotinib, pemetrexed,
metotrexat)
- medicamente pentru tratamentul gutei (de exemplu, probenecid)
- difenilhidantoina - un medicament antiepileptic
- pentoxifilina - un medicament utilizat pentru tratamentul durerii musculare
- penicilamina - un medicament utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide
- zidovudina si ritonavir - medicamente antiretrovirale utilizat pentru tratamentul infectiei cu
HIV
Sprantifen impreuna cu alcool
Nu consumati alcool etilic in timpul tratamentului cu Sprantifen. Unele reactii adverse, cum ar fi cele
care afecteaza tractul gastro-intestinal sau sistemul nervos central, pot fi mai probabile atunci cand
alcoolul este luat concomitent cu Sprantifen.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Ketoprofen poate face mai dificila incercarea de a ramane gravida. Trebuie sa spuneti medicului
dumneavoastra daca intentionati sa ramaneti gravida sau daca aveti probleme in a ramane gravida.
Nu luati acest medicament daca va aflati in ultimele trei luni de sarcina deoarece exista un risc crescut
de complicatii pentru mama si copil. In timpul primelor sase luni de sarcina, puteti utiliza acest
medicament numai la recomandarea medicului dumneavoastra.
Acest medicament nu este recomandat in timpul alaptarii, deoarece nu exista experienta suficienta in
ceea ce priveste trecerea ketoprofenului in laptele matern.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Daca, dupa ce luati Sprantifen, va simtiti somnoros, ametit, aveti vedere incetosata sau aveti convulsii,
nu conduceti vehicule, nu folositi utilaje.

3. Cum sa luati Sprantifen
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti cu varsta peste 18 ani: doza recomandata este de 1 comprimat filmat (25 mg ketoprofen) in
doza unica, repetata de 2 pana la 3 ori pe zi, dupa cum este necesar.
Lasati un interval de cel putin 4-6 ore intre doze. Nu luati mai mult de 3 comprimate filmate
(echivalent in total cu 75 mg ketoprofen) intr-o perioada de 24 ore.
Nu depasiti doza recomandata.
Utilizarea la varstnici
Daca sunteti varstnic, nu trebuie sa luati mai mult de 1 comprimat de Sprantifen in 24 de ore. Din
cauza profilului posibilelor reactii adverse, medicul dumneavoastra va va monitoriza atent pentru orice
reactie adversa.
Mod de administrare
Sprantifen se administreaza oral.
Inghititi comprimatul intreg, cu un pahar de apa.
Durata tratamentului
Acest medicament este destinat exclusiv utilizarii pe termen scurt. Trebuie sa luati cea mai mica doza,
pentru cel mai scurt timp necesar pentru ameliorarea simptomelor dumneavoastra.
Trebuie sa discutati cu un medic daca nu va simtiti mai bine sau daca va simtiti mai rau, sau daca
simptomele nu se imbunatatesc dupa 3 zile in cazul administrarii pentru febra, sau dupa 4 zile in cazul
administrarii pentru durere.
Daca luati mai mult Sprantifen decat trebuie
Daca luati mai mult Sprantifen decat v-a fost recomandat, cereti imediat sfatul medicului, chiar daca
va simtiti bine. Simptomele supradozajului pot fi letargie, somnolenta, dureri abdominale, greata,
varsaturi, care sunt, de obicei, reversibile cu tratament de sustinere. Dupa supradoze mari de
ketoprofen, pot sa apara deprimare respiratorie, coma sau convulsii. De asemenea, pot aparea sangerari
gastro-intestinale, tensiune arteriala mica, tensiune arteriala mare sau insuficienta renala acuta, dar
sunt rare.
Daca uitati sa luati Sprantifen
Daca uitati sa luati doza de Sprantifen, luati-o cat mai curand posibil. Nu luati o doza dubla pentru a
compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Reactiile adverse cel mai frecvent observate sunt de natura gastro-intestinala. In special la pacientii
varstnici pot aparea ulcere peptice, perforatii sau hemoragii gastro-intestinale, care pot duce uneori la
deces. Ca urmare a administrarii au fost raportate greata sau varsaturi, diaree, flatulenta, constipatie,
indigestie, durere abdominala, scaune negre ca smoala, varsaturi cu sange, inflamatie a mucoasei de la
nivelul gurii, cu ulceratii (stomatita ulcerativa), agravari ale colitei si bolii Crohn. Inflamatia mucoasei
de la nivelul stomacului (gastrita) a fost observata mai putin frecvent.
In timpul tratamentului cu AINS s-au observat retentie de lichide, umflare (in special la nivelul
gleznelor si picioarelor) si tensiune arteriala mare.
Medicamente cum ar fi Sprantifen, pot fi asociate cu o crestere usoara a riscului de infarct miocardic
sau accident vascular cerebral.
Reactia adversa de meningita aseptica poate sa apara, in special la pacientii cu afectiuni autoimune
existente.
Opriti tratamentul cu Sprantifen si solicitati imediat asistenta medicala daca in orice moment in
timpul tratamentului cu Sprantifen, prezentati:
- semne de sangerare gastro-intestinala cum sunt: materii fecale de culoare rosu aprins
(scaune), scaune negre ca smoala, varsaturi cu sange sau cu particule inchise la culoare care au
aspectul zatului de cafea [frecventa necunoscuta – frecventa nu poate fi estimata din datele
disponibile]
- semne de eruptie trecatoare pe piele, reactii severe pe piele si vezicule la nivelul buzelor,
ochilor, gurii (sindrom Stevens-Johnson si necroliza epidermica toxica (sindromul Lyell)
[frecventa necunoscuta – frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile]
- semne ale unei reactii alergice grave [frecventa necunoscuta – frecventa nu poate fi estimata
din datele disponibile] cum sunt:
- dificultati la respiratie sau respiratie suieratoare inexplicabila,
- ameteli sau batai rapide ale inimii
- umflare a buzelor, fetei, gatului sau limbii
- o agravare a colitei sau a bolii Crohna (o boala inflamatorie cronica a intestinului, cu simptome
de durere abdominala, diaree, febra si scadere in greutate) [frecventa necunoscuta – frecventa
nu poate fi estimata din datele disponibile]
Spuneti medicului dumneavoastra daca aveti:
- febra, dureri la nivelul gatului, ulceratii la nivelul gurii, durere de cap, varsaturi, sangerari
inexplicabile si vanatai, starea de epuizare severa
- indigestie, durere la nivelul stomacului sau abdominala, constipatie, diaree, flatulenta sau daca
va simtiti rau, dureri in piept sau batai rapide ale inimii
- probleme la nivelul ficatului si rinichilor asociate cu umflarea bratelor si picioarelor.
Alte reactii adverse la Sprantifen pot include:
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- indigestie (dispepsie), greata, durere abdominala, varsaturi
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- dureri de cap, ameteli, somnolenta
- constipatie, diaree, flatulenta (vanturi), inflamatie a mucoasei de la nivelul stomacului
- umflare determinata de acumularea de lichid
- mancarime si eruptie trecatoare pe piele
- oboseala
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)
- deficit de fier (anemie) cauzat de sangerare
- amorteala, furnicaturi
- vedere incetosata
- sunete in urechi (tinitus)
- astm bronsic
- inflamatie a mucoasei din interiorul gurii
- ulcer al stomacului (ulcer peptic)
- inflamatie a ficatului (hepatita), crestere a valorilor anumitor enzime ale ficatului
(transaminazele), crestere a valorilor serice ale bilirubinei din cauza afectiunilor ficatului
- crestere in greutate
Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile)
- modificare a numarului de celule din sange (agranulocitoza, insuficienta medulara osoasa) si a
numarului de plachete (trombocitopenie)
- reactii alergice (anafilaxie), hipersensibilitate
- tensiune arteriala mare, inrosire a fetei (vasodilatatie)
- insuficienta cardiaca
- insuficienta renala acuta, inflamatie a rinichilor (nefrita tubulointerstitiala), sindrom nefritic,
rezultate anormale ale testelor functiei rinichilor
- inflamatie a mucoasei din interiorul gurii, cu aparitia de ulceratii
- ruptura gastro-intestinala
- scaun inchis la culoare sau negru
- varsaturi cu sange
- ulcer sau perforatie in peretele intestinului subtire (duoden)
- nas infundat si secretii nazale apoase (rinita)
- umflare a fetei sau umflare a buzelor si a gatului
- umflare a straturilor profunde ale pielii, cauzata de excesul de lichid (de exemplu, fata, maini)
- dificultati la respiratie (dispnee)
- dificultati la respiratie cauzate de ingustarea cailor respiratorii
- contractii necontrolate ale muschilor (convulsii)
- sensibilitate la lumina solara sau lampi UV
- tulburari de gust
- modificari ale dispozitiei
- cadere a parului
- eruptie trecatoare pe piele insotita de mancarime (urticarie)
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti
raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/.
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478 – RO
Tel:+4 0757 117 259
Fax:+4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Sprantifen
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si blister dupa EXP. Data de
expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra in ambalajul original pentru a fi protejat de lumina si umiditate. Acest medicament nu
necesita conditii speciale de temperatura de pastrare.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Sprantifen
- Substanta activa este ketoprofen. Fiecare comprimat filmat contine ketoprofen 25 mg (sub forma
de ketoprofen lizinat).
- Celelalte componente sunt: nucleul comprimatului: manitol (E421), copovidona (tip A),
laurilsulfat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearilfumarat de sodiu, film: alcool
polivinilic, macrogol, dioxid de titan (E171), talc, albastru stralucitor FCF lac de aluminiu (E133),
galben de chinolina lac de aluminiu (E104).
Cum arata Sprantifen si continutul ambalajului
Sprantifen sunt comprimate filmate de culoare albastra, convexe, rotunde (cu diametrul de 7 mm), cu
O linie mediana pe o fata. Linia mediana nu este destinata ruperii comprimatului.
Comprimatele filmate sunt furnizate in cutii cu blistere a 8, 10, 15, 16 sau 20 comprimate. Este posibil
ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Romania Sprantifen 25 mg comprimate filmate
Acest prospect a fost revizuit in martie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Ce medicament sa iau pt.migrenă
De 15 ani ma confrunt cu dureri foarte mari de cap numai cu memediicamente ce conțin sumateipta ...
↳ Buna ziua! Puteti asocia un tratament cu Migra Defense, cate 2 comprimate pe zi, minim 2 luni consecutiv. Acest tratament va reduce frecventa si inte ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Informatii Urimil Plus
Bună ziua, sunt operat de hernia de disc de vreo 6 ani și de ceva timp mi-au revenit ni ...
Asocierea a doua seruri in aceeasi seringa
Se pot asocia in aceeasi seringa, neo-endusix si dexametazona? Multumesc. ...
↳ Buna ziua! Doar daca medicul v-a sfatuit in acest sens puteti asocia cele doua medicamente. Ma intai trebuie dizolvata pulberea de Neo-Endusix in ap ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Anticuagulant si Calcidin?
Daca pacientul ia anticuagulant,este o problema daca ia si Calcidin?se simt ameliorari ptr coxartroz ...
↳ Buna ziua! Nu ati mentionat ce anticoagulant ia pacientul. Cititi prospectul medicamentului,in principiu asocierea este posibila (dar in doze minime ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
dureri de picioare în regiunea genunchilor
nu pot să îndoi piciorul ...
Dureri de spate
Bună ziuă Ma Tine foarte tare an spate și ma urinez des ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Ce medicament sa iau pt.migrenă
Ce medicament sa iau pt.migrenă

De 15 ani ma confrunt cu dureri foarte mari de cap numai cu memediicam ... Buna ziua! Puteti asocia un tratament cu Migra Defense, cate 2 compri ...



Sfatul farmcistului Anestezie si Sdeatif PC
Anestezie si Sdeatif PC

Pot sa ii dau sedativ pc daca urmeaza sa faca o anestezie stomatologic ... Buna ziua! Da, Sedatif PC poate fi adminsitrat in asociere cu anestez ...


Sfatul farmcistului Crestere in inaltime
Crestere in inaltime

Buna ziua se mai poate creste in inaltime la varsta de 21 de ani?exist ... Buna ziua! Puteti afla daca mai cresteti facand o radiografie a pumnu ...


Sfatul farmcistului Amenoree peste 6 luni
Amenoree peste 6 luni

Buna ziua! Va rog sa imi dati un sfat, eu am 47 de ani, am avut tulbu ... Buna ziua! Va recomand s aluati tinctura de branca-ursului, cate 5 ml ...


Sfatul farmcistului Tavanic in sarcina
Tavanic in sarcina

buna ziua, tavanicul în primele săptămâni de sarcina afectea ... Buna ziua! Substanta activa din Tavanic (Levofloxacina) nu a produs d ...


Sfatul farmcistului Colostrum in cancer
Colostrum in cancer

Am avut un carcinom renal (tumora maligna) acum 4 ani, in urma caruia ... Buna ziua! Data fiind prezenta a numerosi factori de crestere in comp ...