Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Sanador pentru copii

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Sanador pentru copii

Prospect - Sanador pentru copii


NU comercializăm Sanador pentru copii!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Sanador pentru copii    DCI: PARACETAMOLUM


Se utilizeaza pentru tratamentul eficace al durerilor de
intensitate usoara pana la moderata, de exemplu dureri de dinti, dureri de cap, dureri in gat, dureri
musculare, articulare si osoase.
Sanador pentru copii 150 mg/5 ml solutie orala
Paracetamol

Ce gasiti in acest prospect
1. Ce este Sanador pentru copii si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Sanador pentru copii
3. Cum sa utilizati Sanador pentru copii
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Sanador pentru copii
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Sanador pentru copii si pentru ce se utilizeaza
Acest medicament contine paracetamol. Se utilizeaza pentru tratamentul eficace al durerilor de
intensitate usoara pana la moderata, de exemplu dureri de dinti, dureri de cap, dureri in gat, dureri
musculare, articulare si osoase. De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei asociate diferitelor
afectiuni – raceala, stari gripale, boli infecto-contagioase ale copilariei (pojar, tuse convulsiva, oreion
si varsat de vant), afectiuni ORL, febra dupa vaccinare.
Este indicat copiilor cu varste cuprinse intre 0 luni si 12 ani.
Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Sanador pentru copii
Nu utilizati Sanador pentru copii
- daca copilul dumneavoastra este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). Semnele unei reactii
alergice pot include: eruptii pe piele, mancarimi, dificultati de respiratie sau umflarea fetei,
buzelor sau limbii;
- daca copilul dumneavoastra are o tulburare hepatica severa (insuficienta hepatocelulara);
- daca copilul dumneavoastra a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenaza.
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Sanador pentru copii, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Copii si adolescenti
? daca ii dati concomitent copilului dumneavoastra alte medicamente care contin paracetamol;
nu utilizati aceste medicamente in acelasi timp cu Sanador pentru copii, pentru a nu depasi
dozele de paracetamol tolerate de organism;
? daca copilul dumneavoastra prezinta insuficienta renala severa sau are afectare hepatica;
? nu utilizati Sanador pentru copii timp indelungat. Daca in timpul tratamentului cu paracetamol
febra persista mai mult de 3 zile sau simptomatologia se agraveaza, va rugam adresati-va
medicului dumneavoastra.
Sanador pentru copii impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa
utilizati orice alte medicamente.
In special, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca administrati copilului
dumneavoastra Sanador pentru copii solutie orala impreuna cu alte medicamente cum sunt:
- rifampicina;
- izoniazida;
- cloramfenicol;
- anticoagulante orale: warfarina sau alte medicamente care subtiaza sangele; efectul
anticoagulantelor orale cumarinice poate fi potentat de administrarea paracetamolului zilnic,
timp indelungat, cu risc crescut de hemoragii. Administrarea ocazionala de paracetamol nu
modifica semnificativ efectul anticoagulantelor.
- medicamente pentru tratamentul epilepsiei – carbamazepina, fenobarbital, fenitoina, primidona,
valproat de sodiu;
- antivirale – interferon, zidovudina;
- antidepresive triciclice – amitriptilina, imipramina;
- probenecid;
- colestiramina (pentru a scadea cantitatea de grasimi din sange);
- medicamente care contin alcool etilic;
- metoclopramida, domperidona (pentru senzatia de greata);
- anticolinergice (cum sunt butilscopolamina, propantelina, pirenzepina).
Asocierea paracetamolului cu salicilati sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung si la doze
mari creste riscul de aparitie a afectarii renale.
Daca copilului dumneavoastra urmeaza sa i se efectueze analize va rugam informati-l pe medicul
dumneavoastra ca este in tratament cu paracetamol, inainte de efectuarea analizelor de sange, deoarece
pot sa apara rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).
Administrarea concomitenta cu alte medicamente care contin paracetamol, creste riscul de supradozaj.
Sanador pentru copii impreuna cu alimente, bauturi si alcool.
In timpul tratamentului cu Sanador pentru copii trebuie evitate bauturile alcoolice sau alte preparate
care contin alcool etilic.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Nu este cazul, deoarece Sanador pentru copii este indicat la copii cu varsta cuprinsa intre 0 luni - 12
ani.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Sanador pentru copii solutie orala nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi
utilaje.
Sanador pentru copii contine p-hidroxibenzoat de metil si p-hidroxibenzoat de propil
Pot provoca reactii alergice (chiar intarziate).

3. Cum sa utilizati Sanador pentru copii
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a
spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul
daca nu sunteti sigur.
Utilizarea la copii
Doza recomandata pentru o data este dependenta de greutatea corporala: 10 - 15 mg paracetamol/kg.
In functie de varsta si greutatea copilului se recomanda urmatoarele doze:
Copii cu varsta cuprinsa intre 0 - 3 luni: 2 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febra dupa vaccinare,
alte cauze de febra si/ sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/ kg si doza; daca
pacientul este icteric doza trebuie scazuta la 5 mg/ kg si doza). La nevoie, se mai poate administra o
doza dupa 6 ore. Aceste doua doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg si care nu
s-au nascut prematur (inainte de a 37-a saptamana de sarcina).
Copii cu varsta cuprinsa intre 3 – 12 luni: 2 - 4 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Copii cu varsta cuprinsa intre 1 - 6 ani: 4 - 8 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Copii cu varsta cuprinsa intre 6 – 12 ani: 8 - 16 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 80 mg/kg si zi la copii cu greutate sub 37 kg.
La copii cu greutatea cuprinsa intre 38 kg si 50 kg, doza zilnica de paracetamol nu trebuie sa
depaseasca 3 g pe zi.
La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnica de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 4 g pe zi.
Nu se administreaza copiilor sub 3 luni fara recomandarea medicului. Daca sugarul s-a nascut
prematur sau daca este mai mic de 3 luni, solicitati consult medical inainte de administrare.
Frecventa administrarilor
Doza poate fi repetata la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administreaza la un interval de timp mai mic
de 4 ore.
Nu se administreaza mai mult de 4 doze in 24 de ore.
La copil, atat in timpul zilei cat si al noptii, se prefera un interval intre administrari, de 6 ore.
Copii cu insuficienta renala
In cazurile de insuficienta renala severa, intervalul dintre doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.
Daca durerea si/sau febra persista mai mult de 3 zile sau daca administrarea de Sanador pentru copii
solutie orala in dozele descrise mai sus nu determina ameliorarea simptomelor, pacientul trebuie
reevaluat de catre medic. Nu administrati copilului dumneavoastra Sanador pentru copii solutie orala
mai mult de 3 zile consecutive decat sub supraveghere medicala.
Daca utilizati mai mult Sanador pentru copii decat trebuie
Adresati-va fara intarziere medicului, chiar daca nu au aparut simptome de intoxicatie. Aratati
medicului prospectul si/sau ambalajul medicamentului.
In cazul in care copilul dumneavoastra a utilizat o cantitate mai mare decat cea recomandata din
Sanador pentru copii solutie orala, va rugam sa va adresati imediat medicului dumneavoastra sau
mergeti la cel mai apropiat spital chiar in conditiile in care copilul dumneavoastra se simte bine
(datorita riscului de leziuni hepatice grave, chiar intarziate).
Riscul de afectare a ficatului prin ingestia unor doze mari de paracetamol este crescut in
urmatoarele situatii:
- Tratamentul cronic cu fenitoina, fenobarbital, carbamazepina, primidona, rifampicina, extract de
sunatoare (Hypericum perforatum) sau alte medicamente cu efect inductor enzimatic, consumul
cronic de alcool etilic.
- Tulburari de alimentatie, infometare, casexie, fibroza chistica, infectia cu HIV.
Simptomele care apar in cazul supradozarii paracetamolului, in primele 24 de ore, sunt
urmatoarele: paloare, greata, varsaturi, lipsa poftei de mancare, dureri abdominale. In cazurile
grave evolutia poate fi fatala prin afectarea ficatului si a rinichilor.
Este esential ca tratamentul sa fie instituit rapid. Chiar daca pacientul prezinta doar simptome
minime (greata, varsaturi), acesta trebuie sa fie internat de urgenta dupa ingestia unei supradoze de
Sanador pentru copii solutie orala, pentru a primi ingrijirile medicale necesare.
Daca uitati sa utilizati Sanador pentru copii
Nu administrati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Administrati copilului dumneavoastra
urmatoarea doza din Sanador pentru copii solutie orala la ora la care era programata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Reactiile adverse sunt clasificate dupa urmatoarele frecvente:
Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti
Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti
Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti
Foarte rare: afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti
Cu frecventa necunoscuta care nu poate fi estimata din datele disponibile
Reactii adverse mai putin frecvente
- insuficienta hepatica acuta;
- colorarea pielii si a mucoaselor in galben;
- dureri lombare, aparitia de sange in urina, cantitate scazuta de urina.
Reactii adverse rare
- scaderea numarului de celule din sange (trombocitopenie, leucopenie, pancitopenie, neutropenie,
agranulocitoza);
- sangerari nazale sau gingivale;
- inrosirea trecatoare a pielii, umflarea fetei, buzelor, gatului, urticarie, eruptii trecatoare pe piele,
soc.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Sanador pentru copii
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie, dupa EXP. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
A se utiliza in maxim 30 zile dupa prima deschidere a flaconului.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Sanador pentru copii
- Substanta activa este paracetamol. 5 ml solutie orala pentru copii contine paracetamol 150 mg.
- Celelalte componente sunt: macrogol 6000, zahar, zaharina sodica, acid sorbic (E 200), phidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), apa purificata, aroma de
portocale.
Cum arata Sanador pentru copii si continutul ambalajului
Sanador pentru copii se prezinta sub forma de solutie limpede, incolora, cu gust dulce caracteristic si
aroma de portocale.
Cutie cu un flacon din PET a 100 ml, cu capac cu filet, prevazut cu sistem de inchidere securizat si
seringa dozatoare, gradata.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantul
S.C. Laropharm S.R.L.
Sos. Alexandriei nr.145 A, Bragadiru, Ilfov Romania e-mail: [email protected]
Acest prospect a fost revizuit in iulie 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Tuse
Buna ziua! De ceva timp am o usora tuse si secretie .. ce as putea face sa scap de ea? Am facut gar ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa luati un sirop de tuse Plantusin cu miere si propolis sau sirop din muguri de brad. Administrarea se vaface dupa micul-deju ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
De ce tusesc sec de 1 an
In urma unei raceli usoare am ramas cu o tuse seaca fara alte simtome .Fara sa am febra sau probleme ...
↳ Buna ziua! Este posibil sa aveti o afcetiune usoara sau moderata a plamanilor, cum ar fi un astm bronsic. Trebuie sa va consulte un pneumolog, cereti ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Acc junior si stodal sirop pt copii
Pot da stodal sirop cu acc junior in acelasi timp? ...
↳ Buna ziua! Da, cu conditia ca tuseasa fie productiva (fapt care justifica administrarea ACC). Daca tusea este seaca administrati doar Stodal. ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
informativ
buna ziua,se poate da tusodep sirop in timpul tratamentului cu smecta la copil de 5 ani 6 luni?multu ...
↳ Buna ziua! Asocierea se poate face cu CONDITIA sa faceti adminsitrarea Smecta la minim 3 ore fata de sirop, intrucat argila absoarbe substantele acti ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
laringita copil
buna ziua. pt laringita la copil ,de 3 ani si sase luni ce pot sa-i dau? tuseste "latrator" , uscat ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa-i dati acadele terapeutice cu propolis si Vitamina C (Akadika de la Fiterman), cate 3 pe zi sau aplicatii cu spray Dezinfla ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.



Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Erectie slaba
Erectie slaba

Buna ziua! Ma adresez d- voastră cu rugămintea de a ma ajuta cu un sfa ... Buna ziua! Date fiind afectiunile dumneavoastra, nu puteti lua orice ...


Sfatul farmcistului Tratament ascarizi
Tratament ascarizi

Buna ziua! Pot lua concomitent duador si nuca neagra? Am ascarizi si m ... Buna ziua! Da, puteti lua ambele tratamente concomitent. Pentru atenu ...


Sfatul farmcistului usturimi la urinare
usturimi la urinare

buna ziua de citeva zile am probleme cu penisul si de fiecare data can ... Buna ziua! Trebuie sa faceti o urocultura si sa urmati tratament in f ...


Sfatul farmcistului Pastila de a doua zi
Pastila de a doua zi

Buna ziua ! Acum o saptamana am avut contact sexual cu iubitul meu Ne ... Buna ziua! Acea sangerare a fost menstruatia declansata mai devreme d ...


Sfatul farmcistului Candida de 4 ori intr-un an
Candida de 4 ori intr-un an

Buna ..am 20 de ani și de aproximativ un an tot mă confrunt ... Buna ziua! Este indicat sa faceti o fungigrama (echivalentul antibiog ...


Sfatul farmcistului Mi a intarziat ciclul menstrual
Mi a intarziat ciclul menstrual

Buna seara! Tot astept de cateva zile, aproape o saptamana sa mi vina ... Buna ziua! Da, Medrol poate determina intarzierea menstruatiei. Mai a ...


Sfatul farmcistului Tador asociat cu paracetamol
Tador asociat cu paracetamol

Am o durere insuportabilă la ureche din cauza unei otite.am luat Tado ... Buna ziua! Da, puteti aoscia paracetamol insa nu cred ca va ajuta pre ...