Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Prosinus

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Prosinus

Prospect - Prosinus


NU comercializăm Prosinus!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Prosinus    DCI: PARACETAMOLl/CLORHIDRAT DE PSEUDOEFEDRINA


  Produs complementar recomandat


69.95lei
Vezi detalii

Prosinus este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara-moderata (de exemplu cefalee, dureri in gat, dureri sinusale), al starilor febrile, congestiei mucoasei nazale si hipersecretiei nazale.
Prosinus 500 mg/30 mg comprimate filmate
Paracetamol/clorhidrat de pseudoefedrina

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Prosinus si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Prosinus
3. Cum sa utilizati Prosinus
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Prosinus
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Prosinus si pentru ce se utilizeaza
Prosinus este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara-moderata (de exemplu cefalee, dureri in gat, dureri sinusale), al starilor febrile, congestiei mucoasei nazale si hipersecretiei nazale.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Prosinus
Nu utilizati Prosinus:
- daca sunteti alergic la paracetamol si pseudoefedrina sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament (enumerate la punctul 6);
- daca aveti insuficienta hepatica sau insuficienta renala;
- daca prezentati insuficienta cardiaca decompensata severa;
- daca aveti tensiune arteriala mare sau afectiuni coronariene severe;
- daca utilizati un medicament antidepresiv care contine inhibitor de monoaminoxidaza (IMAO).
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Prosinus, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Pentru a evita riscul unui supradozaj, se recomanda a nu se asocia cu alte preparate care contin paracetamol.
Afectiunile hepatice existente cresc riscul afectarii hepatice datorate paracetamolului.
Se recomanda prudenta in cazul administrarii paracetamolului la pacientii cu boli hepatice severe.
Se recomanda evitarea consumului de bauturi alcoolice in timpul tratamentului. Riscul supradozajului este mai mare la pacientii cu ciroza hepatica nonalcoolica. In eventualitatea unui supradozaj, se recomanda ca pacientul sa se adreseze medicului chiar daca este asimptomatic, din cauza riscului intarziat de afectare hepatica severa.
Se impun precautii in caz de insuficienta renala severa (in cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, vezi pct. 4.2).
Se recomanda monitorizarea functiilor hepatice in tratamentul de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
Pacientii trebuie sa solicite sfatul medicului daca durerile de cap devin persistente.
De asemenea, pacientii trebuie sa solicite sfatul medicului daca sufera de artrite moderate si necesita
tratament zilnic cu analgezice.
Se impune precautie daca aveti hipertiroidie, hipertensiune usoara pana la moderata, diabet zaharat, boli de inima, hipertensiune intraoculara, hipertrofie de prostata sau sensibilitate la anumite substante, de exemplu fenilefrina si efedrina (substante simpatomimetice).
Utilizarea la varstnici
Pacientii varstnici pot fi deosebit de sensibili la pseudoefedrina si pot avea insomnii sau halucinatii.
Sportivi
Sportivii de performanta trebuie avertizati ca substanta activa clorhidrat de pseudoefedrina poate determina pozitivarea testelor antidoping.
Prosinus impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa utilizati orice alte medicamente.
Nu se recomanda asocierea cu alte medicamente care contin paracetamol.
Efectele altor medicamente asupra paracetamolului
Administrarea in asociere a paracetamolului cu medicamente inductoare ale unor sisteme enzimatice
hepatice, de exemplu anumite hipnotice si medicamente antiepileptice (printre altele glutetimida,
fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) si cu rifampicina, poate determina tulburari hepatice.
Consumul cronic de alcool etilic creste riscul afectarii hepatice in cazul administrarii de doze mari sau a
tratamentului prelungit cu paracetamol.
In cazul administrarii in asociere cu medicamente care conduc la incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina, absorbtia poate fi incetinita si debutul efectului paracetamolului poate fi intarziat.
Colestiramina scade absorbtia paracetamolului, daca se administreaza in prima ora de la ingestia de
paracetamol.
Absorbtia paracetamolului este accelerata de metoclopramida si domperidona.
Administrarea in asociere pe termen lung a paracetamolului cu AINS (in principal acid acetilsalicilic) in doza mare creste riscul de aparitie a nefropatiei analgezice si a altor reactii adverse la nivel renal. Asocierea paracetamolului cu salicilati trebuie administrata pe termen scurt; diflunisalul creste cu 50% concentratia plasmatica a paracetamolului si creste astfel riscul hepatotoxicitatii acestuia.
Contraceptivele orale pot creste clearance-ul paracetamolului. De aceea, in timpul tratamentului trebuie
utilizata o metoda contraceptiva eficace si sigura.
In cazul administrarii in asociere a paracetamolului cu zidovudina a fost raportata o crestere a riscului de
aparitie a neutropeniei si hepatotoxicitatii. Prin urmare, acest medicament trebuie administrat in asociere cu zidovudina numai dupa o evaluare atenta a raportului risc/beneficiu.
Probenecidul determina o scadere de aproximativ doua ori a clearance-ului paracetamolului prin inhibarea conjugarii acestuia cu acidul glucuronic. Trebuie avuta in vedere scaderea dozei de paracetamol in cazul tratamentului in asociere cu probenecid.
Efectele paracetamolului asupra altor medicamente
In cazul administrarii cronice in asociere a warfarinei sau derivatilor cumarinici cu paracetamol in doze mari (peste 2 g pe zi), a fost raportata o crestere a efectului anticoagulant, cu manifestari hemoragice. Prin urmare, este de preferat sa se monitorizeze timpul de protrombina. Acest lucru nu este necesar in cazul tratamentului ocazional sau celui cronic cu doze mici de paracetamol.
In cazul administrarii in asociere a paracetamolului cu lamotrigina, s-a raportat reducerea eficacitatii
lamotriginei, datorita cresterii clearance-ului sau hepatic.
Cand se administreaza paracetamol in asociere cu cloramfenicol, poate aparea o incetinire a excretiei
acestuia, asociata cu cresterea toxicitatii.
Interferente cu testele serologice
Pot sa apara valori fals scazute ale glicemiei determinate prin metoda oxidaze/peroxidaze sau o crestere falsa a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.
Cresterea timpului de protrombina si a valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei si
transaminazelor serice evidentiaza afectarea toxica hepatica.
In cazul administrarii concomitente, pseudoefedrina poate intensifica/creste efectele:
- salbutamolului; acest lucru poate determina batai neregulate sau rapide ale inimii. Totusi, aceasta
crestere a efectului salbutamolului nu va impiedica sa utilizati un salbutamol cu administrare
inhalatorie (un medicament care contine un bronhodilatator de tip stimulent adrenergic, sub forma de
aerosoli, la doza prescrisa);
- antidepresivelor, inclusiv inhibitori MAO;
- altor medicamente care contin fenilefrina si efedrina sau altor substante simpatomimetice, cum sunt
cele continute de decongestionantele nazale (de exemplu, picaturi nazale).
In cazul administrarii concomitente, pseudoefedrina poate reduce efectele:
- medicamentelor antihipertensive cum sunt: guanetidina, metildopa, beta blocante.
Prosinus impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Consumul cronic de alcool etilic creste riscul afectarii hepatice in cazul administrarii de doze mari sau a
tratamentului prelungit cu paracetamol.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresativa medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Datele provenite din utilizarea paracetamolului la femeile gravide sunt limitate.
Studiile la om si la animale nu au identificat niciun risc asupra sarcinii sau dezvoltarii embriofetale.
Studiile epidemiologice din timpul sarcinii nu au aratat aparitia efectelor teratogene si fetotoxice datorate
paracetamolului in dozele recomandate.
Ca masura de precautie, este de preferat sa se evite utilizarea paracetamolului in timpul sarcinii.
Oricum, ca si pentru alte medicamente, se recomanda prudenta in administrarea paracetamolului in primul trimestru de sarcina.
Alaptarea
La om, paracetamolul se excreta in lapte, dar la doze terapeutice nu este de asteptat aparitia de efecte la nounascuti/sugari alaptati.
Fertilitatea
Studiile de toxicitate nonclinica au evidentiat efecte toxice asupra functiei de reproducere.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Medicamentul nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

3. Cum sa utilizati Prosinus
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutati cu medicul
dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Medicamentul se administreaza pe cale orala.
Adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti peste 12 ani:
Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Prosinus de maxim 3 ori pe zi, la nevoie, pentru ameliorarea
simptomelor. Intervalul minim intre administrari este de 4 ore.
Nu se vor administra mai mult de 3 doze in 24 de ore.
Daca utilizati mai mult Prosinus decat trebuie
Daca ati luat mai mult paracetamol decat v-a fost recomantat, adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau farmacistului. Ingestia unei doze mai mari decat doza recomandata poate provoca greata, varsaturi si o lipsa a poftei de mancare. Depasirea dozei maxime zilnice, chiar si o singura data, poate cauza afectarea ficatului. Solicitati imediat sfatul medicului. In astfel de cazuri nu apare starea de pierdere a cunostintei.
Afectarea ficatului poate deveni ireversibila in cazul intarzierii interventiei asistentei medicale.
Daca uitati sa utilizati Prosinus
Daca ati uitat sa luati o doza, luati-o imediat ce va aduceti aminte, cu exceptia cazului in care se apropie
timpul pentru doza urmatoare. In acest caz, nu mai luati doza uitata si luati urmatoarea doza conform
schemei de tratament.
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Reactii adverse mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 de persoane)
Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 de persoane)
Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 de persoane)
Urmatoarele reactii adverse pot sa apara dupa utilizarea de paracetamol:
Reactii adverse mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 de persoane)
- reactii alergice cum sunt eruptiile trecatoare pe piele, urticarie (pete rosii pe piele) si febra.
Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 de persoane)
- anumite tulburari ale sangelui (anemie hemolitica si hematom inexplicabil (purpura
trombocitopenica));
- tratamentul pe termen lung poate provoca rar tulburari foarte grave de sange, cu febra brusca, dureri
severe in gat si ulceratii la nivelul gurii (agranulocitoza)).
Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 de persoane)
- dupa un tratament pe termen lung si dupa utilizarea unor doze mari pot aparea inflamatii ale rinichilor
(nefrita);
- administrarea zilnica in doze unice de 7,5 grame de paracetamol pe zi sau utilizarea pe termen lung a
3-4 grame de paracetamol pe zi, poate provoca leziuni la nivelul ficatului.
Posibile reactii adverse la pseudoefedrina:
Acestea sunt reactii adverse grave si este posibil sa aveti nevoie de asistenta medicala de urgenta. Adresativa medicului dumneavoastra daca observati oricare dintre urmatoarele reactii adverse:
- insomnie, rareori halucinatii si alte tipuri de stimulare ale sistemului nervos central;
- efecte cardiace (de exemplu, batai rapide ale inimii);
- cresteri ale tensiunii arteriale chiar si in caz de hipertensiune arteriala controlata prin tratament - efecte
la nivelul pielii (de exemplu eruptie pe piele, urticarie, mancarime);
- retentie de urina, in special la pacientii cu hipertrofie de prostata.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea
includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse
direct prin intermediul sistemului national de raportare,
Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478-RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: [email protected]
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Prosinus
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original, pentru a fi protejat de lumina.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP. Data de expirare se refera la
ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Prosinus
- Substantele active sunt: paracetamol si clorhidrat de pseudoefedrina. Fiecare comprimat filmat contine
paracetamol 500 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu-celuloza microcristalina PH 102, polivinilpirolidona K 30,
amidonglicolat de sodiu tip A, talc, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru,
stearat de magneziu; film-Opadry II white 85F18422, alcool polivinilic partial hidrolizat, dioxid de
titan (E 171), macrogol/PEG 3350, talc.
Cum arata Prosinus si continutul ambalajului
Se prezinta sub forma de comprimate filmate de culoare alba, forma oblonga, cu linie mediana pe una din fete. Linia mediana nu este destinata ruperii comprimatului.
Este disponibil in cutii cu 2 blistere din PVC/Al a cate 6 comprimate filmate sau cutii cu 2 blistere din
PVC/Al a cate 10 comprimate filmate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantul
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
S.C. Fiterman Pharma S.R.L.
Str. Moara de Foc nr. 35, 700520 Judetul Iasi Romania
Fabricant
S.C. Laropharm S.R.L. Sos. Alexandriei nr. 145A, Bragadiru Judetul Ilfov Romania
Acest prospect a fost aprobat in mai 2019.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Menstruație întârziată,scurgeri albe și uneori crampe!?
Bună ziua!Aș vrea sa îmi răspundeți ptr ca sunt puțin speriata! Deci am av ...
Dereglare flora intestinala
Buna ziua, dupa un tratament cu antibiotice au aparut urmatoarele probleme: afte pe limba, limba uso ...
Tiroida sau Sinuzita
E posibil sa ma doara gatul , urechile si capul de la tiroida? am probleme cu tiroida si iau tratam ...
↳ Buna ziua! Aceeste dureri sugereaza o afectiune in sfera respiratorie, daca mai prezentati si alte simptome (secretii nazale, tuse, raguseala, durere ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Artilane sau Alfacalcidolum?
Am 59 ani.am osteopenie.medicul ortoped mi-a indicat ARTILANE 3 LUNI iar medicul de familie mi-a pre ...
↳ Buna ziua! Medicul de familie v-a scris reteta pentru ceea ce se putea prescrie pe reteta (compensata) pentru acest diagnostic. ArtiLane este indicat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri in capul pieptului
Buna seara mama mea are dureri in capul pieptului cu diaree cu stări de voma e obosita mai tot ...
Dureri dentare
Bună ziua, sunt însărcinată în trimestrul trei și de aproape o sapt ma dor m ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului Contraindicat cardiaci?
Contraindicat cardiaci?

Ma interesează dacă este contraindicat cardiacilor! ... Buna ziua! Potent Power nu este contraindicat cardiacilor. Se recoman ...



Sfatul farmcistului Efecte negative Spermotone
Efecte negative Spermotone

Buna ziua, Spermotone are influente negative la hipertensivi? Poate ... Buna ziua! Pentru acest produs nu au fost raportate efecte asupra ten ...


Sfatul farmcistului Scurgere  maronie
Scurgere maronie

Buna ziua am o scurgere maronie si mirositoare ce a-și putea sa f ... Buna ziua! Va recomand sa mergeti la medicul ginecolog. Daca nu va po ...


Sfatul farmcistului Ginseng siberian pentru anxietate?
Ginseng siberian pentru anxietate?

ginseng siberian este ok pemtru anxietate si somn neodihnitor ... Buna ziua! Pentru anxietate este indicat ginsengul siberian, intrucat ...


Sfatul farmcistului Mancarimi zona intima
Mancarimi zona intima

Buna ziua,acum 5 zile în urma am avut contact sexual cu prietenul meu, ... Buna ziua! Cautati in farmacii creme si ovule pe baza de clotrimazol ...