Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Efferalgan Vitamine C

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Efferalgan Vitamine C

Prospect - Efferalgan Vitamine C


NU comercializăm Efferalgan Vitamine C!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Efferalgan Vitamine C    DCI: PARACETAMOL/ACID ASCORBIC


  Produs complementar recomandat


25.7lei
Vezi detalii

Efferalgan Vitamine C contine paracetamol si acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra).
Efferalgan Vitamine C 330 mg + 200 mg comprimate efervescente
Paracetamol/Acid ascorbic

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Efferalgan Vitamine C si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Efferalgan Vitamine C
3. Cum sa utilizati Efferalgan Vitamine C
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Efferalgan Vitamine C
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Efferalgan Vitamine C si pentru ce se utilizeaza
Efferalgan Vitamine C contine paracetamol si acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic
(amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra). Vitamina C este o
vitamina solubila in apa, esentiala organismului.
Efferalgan Vitamine C este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la
moderata sau/si al starilor febrile , cum sunt dureri de cap, stari gripale, dureri dentare, dureri
musculare, dureri menstruale.
Aceasta forma farmaceutica este indicata la adulti si copii cu greutate de 25 kg sau peste (incepand cu
varsta de aproximativ 8 ani). Cititi cu atentie pct. 3 ”Cum sa utilizati Efferalgan Vitamine C”.
Daca durerea persista mai mult de 5 zile sau febra continua dupa 3 zile de tratament, daca aceste
simptome se agraveaza sau daca apar simptome noi, nu continuati acest tratament fara sa intrebati
medicul dumneavoastra sau farmacistul.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Efferalgan Vitamine C
Nu utilizati Efferalgan Vitamine C
- daca sunteti alergic la substantele active sau la clorhidrat de propacetamol (precursor al
paracetamolului) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate
la punctul 6).
- daca suferiti de insuficienta hepatocelulara severa sau sau boala hepatica activa
decompensata.
- daca ati fost diagnosticat cu intoleranta la fructoza.
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Efferalgan Vitamine C, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca
aveti sau suferiti de:
- insuficienta hepatocelulara;
- daca ati fost diagnosticat cu sindrom Gilbert (hiperbilirubinemie familiala);
- insuficienta renala severa;
- deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G6PD);
- alcoolism cronic, consum excesiv de alcool (3 sau mai multe bauturi alcoolice pe zi);
- anorexie, bulimie sau casexie, malnutritie cronica (rezerve scazute de glutation hepatic);
- deshidratare, hipovolemie.
Acest medicament contine paracetamol. Si alte medicamente pot contine aceasta substanta. Nu asociati
cu aceste medicamente pentru a nu depasi doza zilnica recomandata (vezi punctul 3).
Copii
La copii, dozele stabilite in functie de greutatea copilului trebuie respectate si in consecinta trebuie
aleasa o forma de prezentare corespunzatoare. Pentru copii cu greutate sub 25 kg sunt disponibile
forme farmaceutice si doze adecvate. Intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Efferalgan Vitamine C impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa
utilizati orice alte medicamente.
Intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca utilizati fenitoina, probenecid, salicilamida,
medicamente de tipul inductoarelor enzimatice (incluzand, dar fara a se limita la barbiturice,
izoniazida, carbamazepina, rifampicina si etanol), deferoxamina, anticoagulante, substante acide si
bazice, medicamente cu fier.
Daca medicul dumneavoastra sau pediatrul recomanda un test de determinare a valorii acidului uric
sau zaharului din sange, spuneti-i ca utilizati acest medicament.
Excipienti care trebuie luati in considerare: hidrogenocarbonat de sodiu, benzoat de sodiu, sodiu 330
mg pentru un comprimat efervescent, la pacientii care urmeaza o dieta fara sau cu restrictie de sodiu.
Acest medicament contine sorbitol, care trebuie luat in considerare in cazul persoanelor cu intoleranta
la fructoza, cu malabsorbtie de glucoza-galactoza, sau deficit de sucraza-izomaltaza.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Utilizarea Efferalgan Vitamne C in timpul sarcinii sau alaptarii este recomandata numai sub
supravegherea medicului, iar dozele si durata administrarii trebuie respectate intocmai.

3. Cum sa utilizati Efferalgan Vitamine C
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus
medicul sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Doza recomandata este de 10 mg/kg corp pana la 15 mg/kg corp la fiecare 4 pana la 6 ore, pana la
doza totala maxima zilnica de 60 mg/kg corp. Intervalul minim intre administrari este de 4 ore.
Adulti si adolescenti cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani) doza recomandata este de 2 comprimate
efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi
9 comprimate efervescente pe zi.
La pacienti cu insuficienta renala severa administrarea se va face la intervale de 4 ore (cl ?50 ml/min),
6 ore (cl 10-50 ml/min) si 8 ore (cl < 10 ml/min).
La pacientii cu insuficienta hepatica, doza trebuie redusa sau intervalul dintre administrari prelungit.
Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 60 mg/kg si zi (fara a depasi 2 g pe zi), in urmatoarele
situatii:
- adulti cu greutatea sub 50 kg;
- afectare hepatica cronica sau activa compensata in special la acei pacienti cu insuficienta
hepatocelulara usoara pana la moderata;
- sindromul Gilbert (hiperbilirubinemie familiala);
- alcoolism cronic;
- malnutritie cronica (rezerve scazute de glutation hepatic);
- deshidratare.
Utilizarea la copii si adolescenti
La copii, dozele se stabilesc in functie de greutatea copilului si in consecinta trebuie aleasa o forma de
farmaceutica adecvata. Relatia varsta/greutate sunt numai orientative.
Copii cu greutatea intre 25 si 30 kg (intre 8 si 10 ani) doza recomandata este de 1 comprimat
efervescent pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi 5
comprimate efervescente pe zi.
Copii cu greutatea intre 30 si 35 kg (intre 10 si 12 ani) doza recomandata este de 1-2 comprimate
efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 6 ore, fara a depasi
6 comprimate efervescente pe zi.
Copii cu greutatea intre 35 si 50 kg (intre 12 si 15 ani) doza recomandata este de 1-2 comprimate
efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 6 ore, fara a depasi
7 comprimate efervescente pe zi.
Copii si adolescenti cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani) doza recomandata este de 2 comprimate
efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi
9 comprimate efervescente pe zi.
Mod de administrare
Administrare orala. A nu se mesteca sau inghiti comprimatele.
Comprimatul efervescent se dizolva complet intr-un pahar cu apa care se bea imediat.
Administrarile regulate previn fluctuatiile de intensitate a durerii si febrei:
- la copii, trebuie sa existe un interval regulat intre administrari, atat in timpul zilei cat si al noptii,
de preferat de 6 ore si de cel putin 4 ore,
- la adulti, trebuie sa existe un interval de cel putin 4 ore intre administrari.
Linia mediana nu este destinata ruperii comprimatului.
Datorita continutului in vitamina C trebuie evitata administrarea la sfarsitul zilei.
La pacientii cu insuficienta renala se recomanda ca intervalul dintre administrari sa fie crescut la 6-8
ore.
Daca utilizati mai mult Efferalgan Vitamine C decat trebuie
Informati-l imediat pe medicul dumneavoastra in caz de supradozaj accidental sau voluntar.
Daca uitati sa utilizati Efferalgan Vitamine C
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Reactii adverse asociate paracetamol
Reactii cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile):
- trombocitopenie (scaderea numarului plachetelor sanguine), leucopenie (scaderea anormala a
numarului celulelor albe), neutropenie (scaderea numarului anumitor tipuri de celulelor albe),
- diaree, durere abdominala.
- valori serice mari ale enzimelor hepatice.
- soc anafilactic (reactie alergica brusca de mare amploare care implica intregul organism),
angioedem, reactie de hipersensibilitate.
- valori INR mici, valori INR mari.
- urticarie, eritem (inrosirea pielii), eruptie trecatoare pe piele.
- tensiune arteriala mica (ca simptom al anafilaxiei).
- pustuloza exantematoasa acuta generalizata.
- necroza epidermica toxica.
- sindromul Stevens-Johnson (reactii alergice, inclusiv eruptii grave pe piele, febra si marirea
ganglionilor limfatici).
Reactii adverse asociate vitaminei C
Reactii cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile):
- durere abdominala, diaree
- ameteala
- eliminarea crescuta de oxalati in urina si urina inchisa la culoare
- urticarie, eruptie cutanata trecatoare.
Dozele mari de vitamina C (peste 1 g) pot favoriza aparitia litiazei urinare, iar in unele cazuri pot
creste riscul de hemoliza (distrugerea celulelor rosii ale sangelui) la pacientii cu deficit de G6PD
(glucozo-6-fosfat dehidrogenaza) in formele de hemoliza cronica.
Reactii adverse asociate combinatiei paracetamol si vitaminei C
Reactii cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile):
- agranulocitoza
- durere abdominala
- hepatita
- soc anafilactic, reactie de hipersensibilitate
- angioedem, dermatita, mancarime, eruptie cutanata trecatoare, urticarie.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro.
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Efferalgan Vitamine C comprimate efervescente
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
A nu se pastra la temperaturi peste 25şC.
A se pastra in ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
Inchideti etans tubul imediat dupa utilizare.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Efferalgan Vitamine C
- Substantele active sunt: paracetamol 330 mg, acid ascorbic 200 mg
- Celelalte componente: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E
420), acid citric anhidru, benzoat de sodiu (E 211), docusat de sodiu, povidona.
Cum arata Efferalgan Vitamine C si continutul ambalajului
Efferalgan Vitamine C sunt comprimate efervescente marcate cu o linie mediana.
Cutie cu 2 tuburi din polipropilena a cate 10 comprimate efervescente, inchise cu capac din
polietilena, continand deshidratant (sita moleculara).
Cutie cu 1 tub din polipropilena cu 10 comprimate efervescente, inchis cu capac din polietilena,
continand deshidratant (sita moleculara).
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest prospect a fost revizuit in aprilie 2016.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Detralex dă dureri de stomac?
Detralex dă dureri de stomac? ...
Dereglare hormonala sau sarcina?
Buna, Pe scurt: ultimul contact sexual 13 martie, 24 martie prima zi de menstruatie(5 zile), 25 apr ...
↳ Buna ziua! Din cele descrise pare mai degraba o dereglare hormonala. Pentru a inlatura varianta sarcinii faceti-va un test de sarcina cat mai curand ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Durere sani, iritatie mamelon
Am avut timp de doua luni de zile dureri de san (simteam ca sunt grei, durerosi si dadeau intepaturi ...
↳ Buna ziua! Adresati-va cat de curand medicului ginecolog si urmati-i instructiunile! Durerile si modificarile la nivelul sanilor nu trebuie ignorate ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Despre Revinty Ellipta
Am un astm bronsic de 25 de ani. Am luat foarte mult timp predinson(vreo cativa ani o data pe luna s ...
↳ Buna ziua! Da, acest spray contine un corticosteroid, fluticazona, care scade inflamatia, in asociere cu vilanterol, o substanta ce largeste caile ae ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri de ovare
Luna trecuta am avut ciclu la 20 de zile, luna aceasta la 18 zile. Am o durere si o arsurain burta ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa PARACETAMOL/ACID ASCORBIC?
Alte medicamnete care au PARACETAMOL/ACID ASCORBIC:
- Faringo Hot Drink
- COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului Dereglare hormonala sau sarcina?
Dereglare hormonala sau sarcina?

Buna, Pe scurt: ultimul contact sexual 13 martie, 24 martie prima zi ... Buna ziua! Din cele descrise pare mai degraba o dereglare hormonala. ...


Sfatul farmcistului Hemoragie
Hemoragie

Buna ziua, de 5 ani mi s-a declansat o menstruatie (in urma unui soc e ... Buna ziua! Va recomand sa luati Gemoderivat din mladite de zmeur (cat ...


Sfatul farmcistului Sintrom se poate asocia cu collanol
Sintrom se poate asocia cu collanol

Buna ziua! Mama are o gonartroza veche, aproape ca nu mai poate sa mea ... Buna ziua! In compozitia Collanol se regaseste curcumina micronizata, ...



Sfatul farmcistului Dupa dezviriginare
Dupa dezviriginare

Buna ziua! Acum 3 ani am avut primul act sexual fostul m-a dezvirigina ... Buna ziua! Da, este posibil ca deflorarea sa nu fi fost completa. Uti ...


Sfatul farmcistului Alaptare si Biomed 6
Alaptare si Biomed 6

Buna ziua, Biomed 6 pentru îngrășat, lăptisor de matca ... Buna ziua! Nu este indicat sa luati aceste suplimente daca alaptati. ...