Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol

Prospect - COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol


NU comercializăm COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: COLDREX MaxGrip Fructe de padure Mentol    DCI: PARACETAMOL/ACID ASCORBIC/CLORHIDRAT DE FENILEFRINA


COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol amelioreaza pe termen scurt simptomele de raceala
si gripa incluzand durere de cap, febra, durere in gat, dureri generalizate, congestie nazala, sinuzita si
durerile asociate acesteia.
COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol pulbere pentru solutie orala
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrina

In acest prospect gasiti:
1. Ce este COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol si pentru ce se utilizeaza
2. Inainte sa luati COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
3. Cum sa luati COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
6. Informatii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol SI PENTRU CE SE
UTILIZEAZA
COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol contine paracetamol, fenilefrina si acid ascorbic
(vitamina C):
- Paracetamolul are efect impotriva durerii si ajuta de asemenea la scaderea temperaturii daca
aveti febra.
- Clorhidratul de fenilefrina este decongestionant simpatomimetic care va desfunda nasul si
sinusurile si va ajuta sa respirati mai usor.
- Vitamina C (acidul ascorbic) inlocuieste cantitatea de vitamina C care se poate pierde cand
aveti o infectie virala de tipul racelii.
COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol amelioreaza pe termen scurt simptomele de raceala
si gripa incluzand durere de cap, febra, durere in gat, dureri generalizate, congestie nazala, sinuzita si
durerile asociate acesteia.

2. INAINTE SA LUATI COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
Nu luati COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenilefrina, acid ascorbic sau oricare dintre
celelalte componente din COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol;
- daca luati sau ati luat in ultimele doua saptamani medicamente denumite inhibitori ai
monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.
Aveti grija deosebita cand utilizati COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
Consultati-va cu medicul inainte de utilizare daca:
- aveti probleme hepatice sau renale,
- aveti hipertensiune arteriala, afectiuni cardiace sau boli vasculare precum sindromul Raynaud
(care se poate manifesta ca durere la nivelul degetelor de la maini si de la picioare ca raspuns la
frig ori stres),
- aveti diabet zaharat,
- aveti tiroida hiperactiva,
- aveti glaucom (presiune crescuta in interiorul ochiului),
- aveti feocromocitom (o tumora langa rinichi),
- aveti probleme cu prostata sau dificultati la urinat,
Nu se administreaza la copii cu varsta sub 12 ani, cu exceptia cazului cand este recomandat de catre
medic.
Utilizarea altor medicamente
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.
Nu luati acest medicament:
- impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol, decongestionante (pentru congestie
nazala sau nas infundat) sau combinatii pentru tuse si raceala,
- daca luati sau ati luat in ultimele doua saptamani medicamente denumite inhibitori ai
monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.
Inainte sa luati acest medicament, consultati-va cu medicul dumneavoastra daca luati oricare
dintre urmatoarele:
- warfarina sau medicamente similare utilizate pentru subtierea sangelui,
- medicamente pentru controlarea tensiunii arteriale, precum betablocantele,
- digoxina sau medicamente similare pentru boli cardiace,
- medicamente care blocheaza sau stimuleaza pofta de mancare,
- medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice, de ex. amitriptilina.
Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida, incercati sa ramaneti gravida sau alaptati, adresati-va medicului dumneavoastra
sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament inclusiv COLDREX MaxGrip
Fructe de padure & Mentol.
COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii cu
exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Acest medicament poate produce ameteli. Daca sunteti afectat de acestea, nu conduceti vehicule si nu
folositi utilaje.
Informatii importante privind unele componente ale COLDREX MaxGrip Fructe de padure &
Mentol
- Un plic contine 5 g de zaharoza. De acest lucru trebuie tinut cont daca aveti diabet. Daca
medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va
rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut in vedere la
pacientii cu diabet zaharat.
- Contine aspartam care este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
- Contine galben amurg (E 110) si carmoisina (E 122). Poate provoca reactii alergice.
- Contine 117 mg de sodiu per plic. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii ce urmeaza o
dieta cu restrictie de sodiu.

3. CUM SA LUATI COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
Pentru administrare orala.
Goliti continutul plicului intr-o cana si umpleti pe jumatate cu apa foarte fierbinte. Amestecati bine.
Adaugati apa rece daca este necesar
Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta de 12 ani si peste:
Doza recomandata este de un plic la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitati.
A nu se lua mai des de o data la 4 ore. A nu se lua mai mult de 4 plicuri pe zi.
A nu se depasi doza recomandata.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului.
Va rugam sa va adresati medicului daca simptomele persista.
Copii
Copii cu varsta sub 12 ani:
Nu se administreaza la copii sub 12 ani, cu exceptia cazului cand este recomandat de catre medic.
Daca uitati sa luati o doza de COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
Luati o doza atunci cand va amintiti. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. A nu se lua
mai des de o data la 4 ore.
Daca luati mai mult decat trebuie din COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul
dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.
Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult
paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata. In caz de supradozaj se impune
tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau in tulburari hepatice, gastro-intestinale,
reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol poate provoca reactii
adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:
Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti
Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti
Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti
Foarte rare: care afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti
Cu frecventa necunoscuta: care nu poate fi estimata din datele disponibile
Cand utilizati acest produs puteti prezenta:
Cefalee, ameteli, nervozitate, tulburari de somn, cresterea tensiunii arteriale, greata si varsaturi.
Opriti administrarea acestui medicament si informati-l imediat pe medicul dumneavoastra
daca:
- prezentati reactii alergice precum eruptie cutanata sau prurit cutanat, uneori cu tulburari
respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gatului sau fetei.
- prezentati eruptie sau descuamare cutanata, sau ulcere ale cavitatii bucale.
- ati avut anterior tulburari respiratorii la administrarea de acid acetilsalicilic (aspirina) sau
antiinflamatoare nesteroidiene si prezentati o reactie similara cu acest medicament.
- prezentati vanatai sau sangerari inexplicabile.
- prezentati o frecventa a pulsului neobisnuit de rapida, sau o senzatie de ritm cardiac neobisnuit
de rapid ori neregulat.
- sunteti afectat de pierderea vederii, fapt ce se poate datora unei presiuni oculare anormal de
mari. Acest lucru este mai probabil sa apara in cazul persoanelor cu glaucom.
- prezentati dificultati de urinare. Acest lucru este mai probabil sa apara la barbatii cu prostata
marita.
Aceste reactii sunt rare.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa
nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta
acestui medicament.

5. CUM SE PASTREAZA COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
A se pastra la temperaturi sub 30°C.
A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Nu utilizati dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj (dupa EXP). Data de expirare se refera la ultima
zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum
sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea
mediului.

6. INFORMATII SUPLIMENTARE
Ce contine COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol
- Substantele active sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg si clorhidrat de
fenilefrina 10 mg.
- Celelalte componente sunt zaharoza, citratul de sodiu anhidru, acidul tartric, aspartam (E 951),
aroma de fructe de padure si mentol, colorant Euroblend Blackcurrant (contine galben amurg (E
110), carmoisina (E 122) si verde S (E 142)).
Cum arata COLDREX MaxGrip Fructe de padure & Mentol si continutul ambalajului
Pulbere de culoare roz pal cu aroma de mentol si fructe.
Ambalaje
Cutie cu 5 plicuri din hartie - PE- Al - copolimer EMAA a cate 7,6 g pulbere pentru solutie orala
Cutie cu 10 plicuri din hartie - PE- Al - copolimer EMAA a cate 7,6 g pulbere pentru solutie orala
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantul
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
HIPOCRATE 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucuresti, Romania
Pentru orice informatii despre acest medicament, va rugam sa contactati reprezentanta locala a
detinatorului autorizatiei de punere pe piata :
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare SRL, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2), Str. Costache Negri,
Nr. 1-5, Sector 5, Bucuresti, Cod 050552, Romania, tel. 021 302 8 208 .
Acest prospect a fost aprobat in Februarie, 2018.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

In urma unei raceli am rams fara miros si partial fara gust.
Buna ziua. In urma cu o saptamana am avut un soi de gripa, dureri musculare si nas infundat...Acum s ...
↳ Buna ziua! Acest simptom (pierderea mirosului) este prezent la 60% dintre cei care au fost infectati cu coronavirus, de aceea aveti grija sa nu intr ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Nas infundat
Buna seara fiica mea de 11ani are nasul infundat și îi administrez coldrex răceală ...
Pot sa iau parasinus daca iau anticonceptionale Logest ?
Sunt racita si nu stiu ce medicament pot lua ca sa nu interactioneze cu Logest.... ce imi recomandat ...
↳ Buna ziua! Puteti lua Parasinus (sau Coldrex ori Fervex), Nurofen Raceala si Gripa. Atentie la asocierea cu antibiotice, daca ajungeti sa vi se reco ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Gripa la diabet grad 2
Ce medicamente pot lua pt gripa avand diabet grad 2 ? Medicamntul pt diabet pe care il iau e Glibome ...
↳ Buna ziua! Trebuie sa evitati aspirina in primul rand. Puteti lua paraetamol, dar pentru perioade scurte (maxim 5 zile consecutiv), ibuprofen in dife ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Răceala și gripa
Buna ziua! Îmi puteți spune și mie va rog, in cazul răcelii și gripei se pot aso ...
Gripa-Raceala la copii
Buna!Am cumparat astazi Gripovit Junior si vreau sa intreb,daca pot incepe de azi sa le dau copiilor ...
↳ Buna ziua! Da, puteti sa le dati cate un pliculet pe zi (dupa o masa principala a zilei, dimineata sau la pranz, nu seara). Puteti sa le adminsitrat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.



Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului Dereglare hormonala sau sarcina?
Dereglare hormonala sau sarcina?

Buna, Pe scurt: ultimul contact sexual 13 martie, 24 martie prima zi ... Buna ziua! Din cele descrise pare mai degraba o dereglare hormonala. ...


Sfatul farmcistului Hemoragie
Hemoragie

Buna ziua, de 5 ani mi s-a declansat o menstruatie (in urma unui soc e ... Buna ziua! Va recomand sa luati Gemoderivat din mladite de zmeur (cat ...


Sfatul farmcistului Sintrom se poate asocia cu collanol
Sintrom se poate asocia cu collanol

Buna ziua! Mama are o gonartroza veche, aproape ca nu mai poate sa mea ... Buna ziua! In compozitia Collanol se regaseste curcumina micronizata, ...



Sfatul farmcistului Dupa dezviriginare
Dupa dezviriginare

Buna ziua! Acum 3 ani am avut primul act sexual fostul m-a dezvirigina ... Buna ziua! Da, este posibil ca deflorarea sa nu fi fost completa. Uti ...


Sfatul farmcistului Alaptare si Biomed 6
Alaptare si Biomed 6

Buna ziua, Biomed 6 pentru îngrășat, lăptisor de matca ... Buna ziua! Nu este indicat sa luati aceste suplimente daca alaptati. ...