Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » N-CALMANT III

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - N-CALMANT III

Prospect - N-CALMANT III


NU comercializăm N-CALMANT III!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: N-CALMANT III    DCI: COMBINATII


Un comprimat N-CALMANT III contine paracetamol 400 mg, cafeina anhidra 25 mg, fosfat de codeina hemihidrat 6 mg si excipienti: lactoza monohidrat, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, gelatina.Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara - medie cu diferite localizari.
N-CALMANT III
comprimate

Compozitie
Un comprimat N-CALMANT III contine paracetamol 400 mg, cafeina anhidra 25 mg, fosfat de codeina hemihidrat 6 mg si excipienti: lactoza monohidrat, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, gelatina.

Grupa farmacoterapeutica:
Alte analgezice si antipiretice; paracetamol in combinatii.
Cod ATC: N02B E51
Produsul N-CALMANT III comprimate asociaza proprietatea analgezica - antipiretica a paracetamolului cu cea slab antimigrenoasa si psihostimulanta a cafeinei si cu cea slab
sedativa a fosfatului de codeina.

Indicatii terapeutice
Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara - medie cu diferite localizari:
mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, nevralgii, dureri dentare, dureri postoperatorii, dureri intercostale, sciatica, cefalee, migrene, dismenoree. Stari febrile.

Contraindicatii
Hipersensibilitate la oricare din componentii produsului, insuficienta hepatica sau renala severa, deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, insuficienta respiratorie, copii cu varsta sub 7 ani, hiperexcitabilitate nervoasa, insomnie, gastrita, aritmii cardiace. Daca aveti oricare dintre aceste afectiuni, nu trebuie sa luati acest medicament. In timpul tratamentului cu N-CALMANT III este contraindicat consumul de bauturi alcoolice.

Precautii
Se impun precautii in cazul existentei urmatoarelor situatii: persoane in varsta sau debilitate fizic (risc de deprimare respiratorie), antecedente de gastrita (risc de hemoragii digestive), leziuni cerebrale, epilepsie, hipertensiune intracraniana (risc de agravare a hipertensiunii intracraniene), abdomen acut chirurgical (poate masca simptomatologia clinica), angina pectorala, hipotiroidism (risc de deprimare respiratorie si deprimare nervos centrala), hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (retentie de urina). Din prudenta, produsul nu se va administra femeilor gravide si in timpul alaptarii.
Datorita continutului in fosfat de codeina, produsul se prescrie cu prudenta la bolnavii cu astm bronsic si emfizem pulmonar, la care se pot accentua fenomenele de insuficienta respiratorie.
Daca aveti oricare dintre aceste afectiuni, cereti sfatul medicului.

Interactiuni
Corticosteroizi. Potenteaza efectul ulcerigen al corticosteroizilor.
Antiinflamatoare nesteroidiene. Creste riscul nefrotoxic si hemoragic al antiinflamatoarelor nesteroidiene. Asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu, fenobarbital, rifampicina). Risc hepatotoxic crescut pentru paracetamol.
Bauturi alcoolice. Cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive (inclusiv hemoragii).
Deprimante ale sistemului nervos central. Asocierea deprimante centrale - codeina creste riscul deprimarii sistemului nervos central, inclusiv a centrilor respiratori.
Metoclopramida. Potenteaza efectele paracetamolului.
Colestiramina. Scade absorbtia paracetamolului.
Antidiabetice orale. Este potentat efectul lor hipoglicemiant.
Alte interactiuni. N-CALMANT III, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric si a glucozei in sange, iar prin continutul sau in codeina, poate pozitiva testele de control antidoping.
Codeina potenteaza efectul analgezicelor.
Daca luati oricare dintre aceste medicamente, cereti sfatul medicului.

Atentionari speciale
La pacientii cu astm bronsic si alte alergii respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la
analgezice si antireumatice, pot fi declansate crize de dispnee si alte reactii alergice de tip
anafilactic.
Se impun precautii in caz de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii). Este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
Administrarea indelungata a dozelor mari de codeina poate duce la o stare de dependenta de tip morfinic.
Copii
Studiile efectuate nu au evidentiat probleme specifice privind administrarea la copii. Trebuie utilizate formele farmaceutice si dozele adaptate fiecarei varste.

Sarcina si alaptarea
N-CALMANT III este contraindicat in primul trimestru de sarcina, inaintea nasterii precum si in perioada alaptarii. In trimestrele II si III de sarcina produsul se poate administra cu prudenta si numai la recomandarea medicului.
Paracetamolul traverseaza placenta. Substanta se excreta in laptele matern, realizand concentratii maxime la 1-2 ore de la administrare.
Codeina traverseaza placenta.
Inaintea administrarii oricarui medicament in perioada de sarcina si alaptare, adresati-va medicului.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
N-CALMANT III, datorita continutului in codeina, determina sedare si scaderea reactivitatii reflexe. De aceea, se recomanda evitarea folosirii lui la conducatorii de vehicule sau la cei care folosesc utilaje.

Doze si mod de administrare
Adulti:
Daca medicul nu a prescris altfel, se administreaza oral 1 - 2 comprimate N-CALMANT III la 8 -12 ore. A nu se depasi 2 comprimate pe priza si 6 comprimate pe zi. Administrarea se face, de preferinta, pe stomacul gol; in caz de iritatie gastrica sau la bolnavii cu risc ulcerigen, se recomanda administrarea in timpul mesei.
Copii intre 10 - 15 ani:
˝ comprimat de 1 – 3 ori pe zi, in functie de varsta si greutatea corporala:
30 – 40 kg: 1 – 2 comprimate pe zi
40 – 50 kg: 1 – 3 comprimate pe zi
50 – 60 kg: 1 – 4 comprimate pe zi
Intervalul dintre 2 doze va fi de minimum 4 ore.
In cazul tratamentului pe timp indelungat cereti sfatul medicului.

Reactii adverse
Tulburari digestive: epigastralgii, mici sangerari digestive, greata, varsaturi, diaree sau constipatie, dureri abdominale.
Reactii alergice: eruptii cutanate, hematoame si pete rosii pe tegumente, edem angioneurotic, crize de astm, mai rar reactii de tip anafilactoid, mergand pana la asfixie sau colaps.
Tulburari hematologice: trombocitopenie, agranulocitoza (cu febra si faringita aparute brusc), anemie.
Tulburari respiratorii: astm bronsic, deprimare respiratorie.
Reactii cardiovasculare: palpitatii, alte aritmii cardiace.
Afectare renala: nefrita interstitiala, necroza papilara, retentie hidrosalina.
Tulburari neurologice: somnolenta, insomnie, vertij, excitatie nervoasa, tremor fin al extremitatilor, dependenta ( in cazul tratamentelor indelungate).
Daca apar aceste reactii adverse sau altele, adresati-va medicului sau farmacistului.

Supradozaj
Simptome datorate paracetamolului: reactii alergice, ocazional trombocitopenie, nefrita interstitiala si necroza papilara (la doze mari, timp indelungat).
Simptome datorate codeinei: deprimare acuta a centrilor respiratori, convulsii, somnolenta, apatie, chiar coma, greata, varsaturi, ameteli, disforie, constipatie, retentie de urina, rar edem pulmonar acut.
Simptome datorate cafeinei: palpitatii, excitatie nervoasa, tremor fin al extremitatilor.
In caz de supradozarea, adresati-va imediat medicului.

Pastrare
A se pastra la temperaturi intre 15 - 25°C, ferit de umiditate.
A nu se lasa la indemana copiilor.
Termen de valabilitate: 2 ani.
Ambalaj
Cutie cu un flacon a 20 comprimate.
Producator
NORDFARM PRODUCT SRL
Bucuresti, Romania
Detinatorul Autorizatiei de punere de piata
ARENA GROUP S.A., Romania
Data ultimei verificari a prospectului: Iulie, 2014


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Bună sera!!!
Bună sera!! Vin cu o problema, mia întârziat menstruatia 4 zile menționez ca luna trecuta ...
Menstruatie intarziata
Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe data de 12 septembrie acum luna asta imi intarzie menstruatia ...
Ceaiul de slabit afectează anticonceptionalele
Bună ziua! Iau anticoncepționale yasmin si beau ceai de slabit sicuro slim care contine :F ...
↳ Buna ziua! Am verificat fiecare planta in parte si din fericire nu exista interactiuni care sa afecteze eficienta contraceptivelor orale. Singurele p ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Chist de ciocolata ovarian
Buna ziua, am 32 de ani si in urma cu 4 luni am primit un diagnostic - endometrioza, chist de cioco ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa luati Dong Quai Root, care va ajuta in cazul durerilor menstruale si din timpul ovulatiei. Luati cate 2 capsule Dong Quai ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce sa iau pt dureri de rinichi si cap
Buna mama mea are dureri de rinichi si de cap ce imi puteti recomanda? ...
↳ Buna ziua! Va trebui sa ia doua medicamente: un antispastic gen No-spa sau Buscopan impotriva durerii de rinichi, si un antiinflamator (de exemplu i ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri insistente de gat și de ureche
Buna ziua!as dori sa știu ce pot face cu aceasta durere de gat Pe partea dreapta cu ureche cu ...
↳ Buna ziua! Cereti in farmacie o solutie otica in compozitia careia sa se regaseasca un anestezic local si un antibiotic (de exemplu Otis T) si incerc ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Nefrosol fara potasiu solutie pentru hemofiltrare
- GluaMet 50 mg/850 mg comprimate filmate
- Dyvixarez 0,5 mg/0,4 m
- Dutazen 0,5 mg/0,4 mg
- DUSTIN DUO 0,5 mg/0,4 mg
- Ducressa 1 mg/ml + 5 mg/ml
- Doreta EP 75 mg/650 mg
- Caffetin Cold Plus comprimate filmate
- Aprexevo
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Twinpros 0,5 mg/0,4 mg capsule
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Solutie Hartmann solutie perfuzabila
- Solutie contra aftelor bucale
- SOLUTIE AURICULARA CU CLORAMFENICOL SI FLUOCINOLON
- SmofKabiven extra Nitrogen emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central fara electroliti emulsie perfuzabila
- SIROP PATLAGINA
- Prothromplex TOTAL 600 UI
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- NuTRIflex Omega Peri novo
- Nutriflex Lipid Plus emulsie perfuzabila
- Coldrex Sinus Extra
- Advil Raceala si Gripa
- Addaven
- Zovirax Duo 50 mg
- Zifex complex ovule
- Zetovar 10 mf
- Zenadea 2mg
- Volulyte
- Vizimaco
- Vizilatan Duo
- Viacorlix
- Vi-Sol Calcium sirop
- Veyann
- Vertigix
- Valtricom
- TWICOR 10
- Torvazin Plus
- Tilamcar
- Telhycar
- Telassmo
- Synocam
- Synaze
- Suvezen
- SifiOpt
- Septolete D pastille
- Septolete pastile
- Prestarium ARG Plus
- Prestarium
- Preamlessa
- Plenvu
- PERIOLIMEL N4E
- Parvaxor
- OXIMED
- Nasic 1 mg/ml
- GNAK 50 mg
- Fervex raceala si gripa
- Essentiale MAX 600 mg capsule
- Dipperam 5 mg/80
- DICARBOCALM N
- Desorelle Zilnic 150 micrograme/30 micrograme
- Co-Roswera 5 mg/10 mg
- Clensia Pulbere pentru solutie orala
- Cebangin mentol 5 mg/1 mg
- Cebangin lamaie 5 mg/1 mg
- Biphozyl solutie pentru hemodializa/hemofiltrare
- Azalonum 20 mg
- Arbalior 25 mg
- Airbufo Forspiro 160 micrograme
- Addamel Novum
- OTIS-T
- OTIRELAX 45,5mg/11,4 mg/ml
- ORNIBEL 0,120 mg/0,015 mg/24 de ore
- OCTENISEPT
- NORTIVANCOMBI 10 mg/160 mg
- NORPLEXAM 10 mg/2,5 mg/10 mg
- NORIPLEX 10 mg/2,5 mg
- NEIRAXIN
- NEFROSOL cu 2 mmol/l potasiu
- N – ANTIGRIPAL
- MYDRANE
- MULTIBIC POTASSIUM-FREE
- MOVIPREP
- MODAFEN HOT DRINK 650 mg/10mg
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral
- KAMISTAD GEL
- Jangee 0,03 mg/3 mg
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- Hepa-Merz concentrat pentru solutie perfuzabila 0,5 g/ml

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.



Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului Colesterol 1 poate da diaree?
Colesterol 1 poate da diaree?

Acum 5 zile am inceput administrarea cu Colesterol 1 Fares, 3/zi ș ... Buna ziua! Va recomand sa sistati administrarea Colesterol 1 si sa va ...



Sfatul farmcistului Posibil sarcina?
Posibil sarcina?

Buna mi-a întîrziat ciclu cu 3 zile menționez că luna trecut ... Buna ziua! Mai asteptati inca 2-3 zile si refaceti testul corect, pe ...


Sfatul farmcistului Avort medicamentos
Avort medicamentos

Pe 8 septembrie am facut un avort medicamentos am avut sângerări ... Buna ziua! Daca ati luat antibiotice, probabil ca ati facut o candido ...


Sfatul farmcistului Despre baraka 450 si Plavix
Despre baraka 450 si Plavix

Dacă iau PLAVIX, pot lua baraka ? Mulțumesc. ... Buna ziua! Uleiul de chimen negru poate afecta procesul de coagulare ...


Sfatul farmcistului Hof lipomin si aspenter
Hof lipomin si aspenter

Buna ziua, Intrebarea este, se poate lua in aceeasi zi hof lipomin ... Buna ziua! Asocierea este posibil, insa la HofLipomin doza va fi de 3 ...