Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » N – ANTIGRIPAL

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - N – ANTIGRIPAL

Prospect - N – ANTIGRIPAL


NU comercializăm N – ANTIGRIPAL!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


Formularul 230 editabil 2022 - Redirectionare 3,5


    Denumirea comercială: N – ANTIGRIPAL    DCI: COMBINATII


Un comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 50 mg si excipienti: lactoza
monohidrat, amidon de porumb, gelatina, talc, stearat de magneziu.Tratament simptomatic al starilor gripale.
N – ANTIGRIPAL
Comprimate

Compozitie
Un comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 50 mg si excipienti: lactoza
monohidrat, amidon de porumb, gelatina, talc, stearat de magneziu.

Grupa farmacoterapeutica: analgezice si antipiretice; anilide in combinatii.

Indicatii terapeutice:
Tratament simptomatic al starilor gripale.
Tratament simptomatic al durerilor de intensitate usoara - medie: migrene, cefalee,
nevralgii, dureri dentare, mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, dureri intercostale, sciatica,
dismenoree, entorse, dureri postoperatorii. Stari febrile.

Contraindicatii:
-Hipersensibilitate la oricare dintre componentii produsului.
-Insuficienta hepatica.
-Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
-Stari de hiperexcitabilitate nervoasa, insomnie, ulcer gastro-duodenal, aritmii (datorita prezentei cafeinei).

Precautii
Pentru a evita riscul de supradozaj, se va verifica prezenta paracetamolului in componenta altor produse medicamentoase administrate concomitent.
Nu se recomanda folosirea pe termen lung a paracetamolului fara avizul medicului (vezi Doze si mod de administrare).
Datorita prezentei cafeinei, produsul nu se administreaza seara (risc de aparitie a insomniei).
Potentialul methemoglobinizant al paracetamolul este mic.
Contine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping.
Nu are actiune antiinflamatoare si antireumatica.
Consumul concomitent de bauturi alcoolice poate creste riscul hepatotoxicitatii.

Interactiuni cu alte produse medicamentoase, alte interactiuni
Paracetamol
Glucocorticoizi: potenteaza efectul ulcerigen al glucorticoizilor.
Antiinflamatoare nesteroidiene: creste riscul nefrotoxic si hemoragic al AINS. Asocierea cu AINS se va face la doze adecvate si se va evita administrarea pe termen lung.
Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu fenobarbital, rifampicina): risc hepatotoxic crescut pentru paracetamol.
Bauturi alcoolice: cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive (inclusiv hemoragii).
Metoclopramida: potenteaza efectele paracetamolului.
Colestiramina: scade absorbtia paracetamolului.
Antidiabetice orale: este potentat efectul lor hipoglicemiant.

Cafeina
Ciprofloxacina, norfloxacina: cresc semnificativ concentratia plasmatica a cafeinei, prin
scaderea metabolizarii hepatice a cafeinei. Asocierea cu enoxacina poate determina excitabilitate
crescuta si halucinatii deoarece creste marcat concentratia plasmatica a cafeinei.
N - Antigripal, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii
acidului uric prin metoda cu acid fosfotungstic si a glicemiei prin metoda glucoza oxidazaperoxidaza.

Atentionari speciale
Se recomanda consult medical daca simptomele persista sau se agraveaza sub tratament sau daca apar noi simptome.
Se recomanda prudenta in cazul existentei urmatoarelor afectiuni: abdomen acut chirurgical (poate masca simptomatologia clinica), angina pectorala, hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (risc de retentie urinara).
La pacientii cu hipersensibilitate la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pot fi declansate crize de dispnee si alte reactii alergice de tip anafilactic.
Se recomanda prudenta in caz de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii). In cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente, se recomanda monitorizarea functiilor hepatice.
Sarcina si alaptarea
La animale nu s-au semnalat efecte teratogene sau fetotoxice, nici la paracetamol, nici si la cafeina.
In clinica, studiile epidemiologice nu au pus in evidenta efect malformativ sau toxicitate fetala datorate paracetamolului in conditiile administrarii ocazionale. Datorita prezentei cafeinei, administrarea de N - Antigripal in timpul sarcinii nu este recomandata.
Atat paracetamolul cat si cafeina se excreta in laptele matern; in consecinta nu se recomanda administrarea N - Antigripal in timpul alaptarii decat daca este strict necesar.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje N - Antigripal nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare
Adulti:
Doza recomandata este de 1-2 comprimate N - Antigripal de 1-3 ori pe zi . Doza maxima de paracetamol recomandata este de 3 g pe zi (6 comprimate N – Antigripal).
Se recomanda evitarea tratamentului de lunga durata (poate produce dependenta). In general, durata administrarii nu trebuie sa depaseasca 10 zile. Pentru tratamente mai indelungate este necesara recomandarea medicului.
La adulti, intervalul dintre prize este de minimum 4 ore.
In caz de insuficienta renala severa (clearance al creatininei sub 10 ml/min), intervalul dintre prize este de minimum 8 ore.
Copii:
Dozele se adapteaza in functie de varsta si greutatea corporala.
La copii nu trebuie sa se depaseasca doza maxima de 60 mg paracetamol/kg si zi.
Copii cu varsta intre 5-7 ani (13-20 kg):
Doza recomandata este de 1/4 -1/2 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 6 ore pana la maxim 2 comprimate pe zi.
Copii cu varsta intre 6-8 ani (21-26 kg):
Doza recomandata este de 1/4 -1/2 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 4 ore pana la maxim 2 comprimate pe zi.
Copii cu varsta intre 8-13 ani (27-40 kg):
Doza recomandata este de 1/2-1 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 6 ore pana la maxim 3 comprimate pe zi.
Copii cu varsta intre 12-15 ani (41-50 kg):
Doza recomandata este de 1 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 4 ore pana la maxim 4 comprimate pe zi.

Reactii adverse
Reactii adverse datorate paracetamolului:
- Rar au fost raportate reactii alergice de tip eruptie cutanata cu eritem sau urticarie, care necesita oprirea tratamentului.
- Exceptional trombocitopenie.
- Administrarea prelungita determina dependenta fizica.
- Administrarea indelungata poate determina afectare hepatica sau renala.
Reactii adverse datorate cafeinei:
- excitatie nervoasa, palpitatii, insomnie.
Administrarea indelungata poate determina afectare hepatica sau renala.

Supradozaj
Exista un risc crescut la varstnici si la copii (supradozaj terapeutic sau intoxicatie accidentala).
Simptome datorate paracetamolului
In primele 24 ore simptomele supradozajului constau in greata, varsaturi, anorexie, paloare si dureri abdominale. Dozele de paracetamol mai mari de 10 g la adulti sau de 150 mg/kg la copii, adminstrate in priza unica, provoaca fenomene de citoliza hepatica ce pot evolua catre necroza completa si ireversibila, cu insuficienta hepatocelulara, acidoza metabolica si encefalopatie, putand evolua catre coma si deces.
Simultan, se observa cresteri ale transaminazelor hepatice, lactatdehidrogenazei si bilirubinei si o scadere a concentratiei plasmatice de protrombina, care pot sa apara dupa 12-48 ore de la ingestie.
Tratament de urgenta:
- Se recomanda spitalizarea imediata a pacientului.
- Evacuarea rapida prin lavaj gastric a paracetamolului ingerat.
- Se recolteaza o proba de sange pentru dozarea initiala a paracetamolului in plasma.
- Tratamentul uzual consta in administrarea antidotului (N-acetilcisteina pe cale orala sau intravenoasa) cat mai rapid posibil, de preferat in primele 10 ore.
- Tratament simptomatic.

Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi intre 15-25°C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.
Ambalaj: Cutie cu un flacon a 20 comprimate.
Producator: ARENA GROUP S.A., Romania
Detinatorul Autorizatiei de punere de piata: ARENA GROUP S.A., Romania
Data ultimei verificari a prospectului: Decembrie, 2018.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Pastile de răceală dacă am avut ulcer duodenal
Recent am răcit, am intrebarea dacă am avut ulcer duodenal, cu o continua formă de gastrită pentru c ...
↳ Buna ziua! Optati pentru variante continand paracetamol (Fervex, Coldrex), si in ultimul rand pentru ibuprofen! ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce doza si cat timp pentru a-i forma o imunitate
Buna ziua cit timp un copil de 9 luni poate lua multi vitamin minerale sirop 237ml secom pentru a-l ...
↳ Buna ziua! Vitaminaele si mineralele ajuta organismul sa raspunda mai bine la boli, insa imunitatea se creeaza luand contact cu diversi microbi si de ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Imunorezistan junior este bun și pentru un copil de 1an și 7luni?
Bună ziua! Am o fetita de 1an și 7 luni si a răcit. Întrebarea mea este dacă imu ...
↳ Buna ziua! Imunorezistan este indicat in simptomele de raceala si gripa. La 1 an se administreaza cate 3 ml de 2 ori pe zi, si intr-adevar in prima z ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ref: vaccinul de imunizare gripe sezoniere produs de Inst. cantacuzino
Buna ziua, Aveti in stoc produsul vaccin de imunizare impotriva gripelor sezoniere si pretul unue ...
↳ Buna ziua! Nu comercializam vaccinuri. Vaccinul pentru gripa sezoniera se gaseste in majoritatea farmaciilor acum (22 09 2021). ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot lua fervex răceală și gripă dacă alaptez? fetița are 1 anisor
pot lua fervex răceală și gripă pliculete dacă alaptez? fetița are 1 anisor ...
↳ Buna ziua! NU luati Fervex daca alaptati deoarece poate produce somnolenta si alte efecte nedorite la sugar! Puteti lua paracetamol simplu, fara sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Raceala si gripa
Buna ziua,pot sa iau Gripovitt daca iau cetebe si alpha d3 ...
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- SmofKabiven Nutribase emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Low Osmo Peripheral emulsie perfuzabila
- Ecbirio 0,3 mg/5 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- Devaricid 450 mg/50 mg comprimate filmat
- Nefrosol fara potasiu solutie pentru hemofiltrare
- GluaMet 50 mg/850 mg comprimate filmate
- Dyvixarez 0,5 mg/0,4 m
- Dutazen 0,5 mg/0,4 mg
- DUSTIN DUO 0,5 mg/0,4 mg
- Ducressa 1 mg/ml + 5 mg/ml
- Doreta EP 75 mg/650 mg
- Caffetin Cold Plus comprimate filmate
- Aprexevo
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Twinpros 0,5 mg/0,4 mg capsule
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Solutie Hartmann solutie perfuzabila
- Solutie contra aftelor bucale
- SOLUTIE AURICULARA CU CLORAMFENICOL SI FLUOCINOLON
- SmofKabiven extra Nitrogen emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central fara electroliti emulsie perfuzabila
- SIROP PATLAGINA
- Prothromplex TOTAL 600 UI
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- NuTRIflex Omega Peri novo
- Nutriflex Lipid Plus emulsie perfuzabila
- Coldrex Sinus Extra
- Advil Raceala si Gripa
- Addaven
- Zovirax Duo 50 mg
- Zifex complex ovule
- Zetovar 10 mf
- Zenadea 2mg
- Volulyte
- Vizimaco
- Vizilatan Duo
- Viacorlix
- Vi-Sol Calcium sirop
- Veyann
- Vertigix
- Valtricom
- TWICOR 10
- Torvazin Plus
- Tilamcar
- Telhycar
- Telassmo
- Synocam
- Synaze
- Suvezen
- SifiOpt
- Septolete D pastille
- Septolete pastile
- Prestarium ARG Plus
- Prestarium
- Preamlessa
- Plenvu
- PERIOLIMEL N4E
- Parvaxor
- OXIMED
- Nasic 1 mg/ml
- GNAK 50 mg
- Fervex raceala si gripa
- Essentiale MAX 600 mg capsule
- Dipperam 5 mg/80
- DICARBOCALM N
- Desorelle Zilnic 150 micrograme/30 micrograme
- Co-Roswera 5 mg/10 mg
- Clensia Pulbere pentru solutie orala
- Cebangin mentol 5 mg/1 mg
- Cebangin lamaie 5 mg/1 mg
- Biphozyl solutie pentru hemodializa/hemofiltrare
- Azalonum 20 mg
- Arbalior 25 mg
- Airbufo Forspiro 160 micrograme
- Addamel Novum
- OTIS-T
- OTIRELAX 45,5mg/11,4 mg/ml
- ORNIBEL 0,120 mg/0,015 mg/24 de ore
- OCTENISEPT
- NORTIVANCOMBI 10 mg/160 mg
- NORPLEXAM 10 mg/2,5 mg/10 mg
- NORIPLEX 10 mg/2,5 mg
- NEIRAXIN
- NEFROSOL cu 2 mmol/l potasiu
- N-CALMANT III
- MYDRANE
- MULTIBIC POTASSIUM-FREE
- MOVIPREP
- MODAFEN HOT DRINK 650 mg/10mg
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.




Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului memo plus
memo plus

buna seara! administrez memo plus de ceva vreme cam 3 4 luni eu iau ... Buna ziua! Nu este nici o problema ca ati uitat un comprimat. Daca av ...


Sfatul farmcistului Iritare usturime
Iritare usturime

Bun seara, am o iritatie la penis am si crăpături pe pielea din zona c ... Buna ziua! Incercati intr-o prima etapa cu o crema pe baza de clotrim ...


Sfatul farmcistului Debridat
Debridat

Bună ziua. Se poate lua debridat fără protecție de stomac, gen co ... Buna ziua! Daca nu aveti arsuri gastrice accentuate, renuntatila Cont ...


Sfatul farmcistului Smecta
Smecta

Bună ziua! Vă rog sa-mi spuneți cum se administreaz ... Buna ziua! Doza maxima de Smecta recomandata zilnic la adult este de ...


Sfatul farmcistului Pramistar si alcol
Pramistar si alcol

Buna ziua. Iau pramistar, 2 tablete/zi. Intrebare: ocazional, pot sa ... Buna ziua! Pramiracetamul (substanta activa din Pramistar), in asocie ...


Sfatul farmcistului Cum se ia Zirfos
Cum se ia Zirfos

Bună ziua! As dori sa mi spuneți dacă pot lua zilnic u ... Buna ziua! Aceasta schema de administrare este buna. Daca luati trata ...


Sfatul farmcistului Maximag antistres
Maximag antistres

De la ce varstase poate lua maximal antistres? ... Buna ziua! In lipsa unei recomandari de la medic, acest supliment poa ...