Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Codul muncii comentat 2019 Avocat Marius-Catalin Predut
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Lekadol

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Lekadol

Prospect - Lekadol


NU comercializăm Lekadol!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Lekadol    DCI: COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM)


Lekadol contine paracetamol, un analgezic care amelioreaza durerea si reduce febra si fenilefrina, un
decongestionant care amelioreaza nasul infundat.
Lekadol se utilizeaza pentru ameliorarea simptomelor gripei si racelii, inclusiv ameliorarea durerii,
durerii de cap, a nasului infundat si reducerea temperaturii la adulti si copii cu varsta peste 16 ani si greutate corporala peste 50 kg.
Lekadol 500 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala
Lekadol 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala
Paracetamol/fenilefrina

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Lekadol si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Lekadol
3. Cum sa utilizati Lekadol
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza Lekadol
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este Lekadol si pentru ce se utilizeaza
Lekadol contine paracetamol, un analgezic care amelioreaza durerea si reduce febra si fenilefrina, un
decongestionant care amelioreaza nasul infundat.
Lekadol se utilizeaza pentru ameliorarea simptomelor gripei si racelii, inclusiv ameliorarea durerii,
durerii de cap, a nasului infundat si reducerea temperaturii la adulti si copii cu varsta peste 16 ani si greutate corporala peste 50 kg.
Utilizati Lekadol numai daca aveti gripa sau raceala asociate cu nas infundat. Daca nu aveti nasul
infundat, sunt de utilizat medicamentele care contin numai paracetamol.
Daca dupa 3 zile de tratament nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau trebuie sa va adresati unui
medic.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati Lekadol
Nu utilizati Lekadol
- daca sunteti alergic la paracetamol si clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6)
- daca aveti boala coronariana severa (o afectiune asociata cu afectarea functiei inimii)
- daca aveti tensiune arteriala mare
- daca aveti glaucom (o tulburare la nivelul ochiului deseori asociata cu cresterea presiunii
lichidelor din ochi)
- daca aveti glanda tiroida foarte activa (hipertiroidism)
- daca luati inhibitori de monoaminooxidaza sau daca luati antidepresive triciclice (pentru
depresie) sau daca ati luat in ultimile 14 zile
- daca aveti o afectare severa a ficatului (insuficienta hepatica severa)
- daca aveti o inflamatie acuta a ficatului (hepatita acuta)
- daca utilizati alcool etilic in exces
Atentionari si precautii
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza Lekadol.
- daca aveti manifestari de tip Raynaud, o afectiune determinata de circulatia slaba a sangelui la
nivelul degetelor de la maini si picioare
- daca aveti diabet zaharat, o afectiune asociata cu valori crescute ale zaharului in sange
- daca aveti insuficienta renala moderata si severa
- daca aveti tulburari ale functiei hepatice: insuficienta hepatocelulara moderata (inclusiv
sindrom Gilbert), insuficienta hepatica severa (Child-Pugh >9), hepatita acuta si tratament
concomitent cu medicamente care afecteaza functia hepatica
- daca aveti anemie hemolitica (o reducere a numarului celulelor rosii ale sangelui care poate
face ca pielea sa apara galben palida si poate determina slabiciune sau lipsa de aer)
- daca stiti ca sunteti deshidratat
- abuz de alcool etilic
- daca aveti malnutritie cronica
- daca aveti depletie de glutation datorita deficientelor metabolice
- daca aveti astm bronsic sau sunteti alergic la acid acetilsalicilic (pentru ameliorarea durerii
sau pentru diluarea sangelui). De asemenea, puteti fi alergic la Lekadol
- daca aveti prostata marita
-daca aveti o tumora a glandei suprarenale (numita feocromocitom)
Important
Acest medicament contine paracetamol. Nu luati acest medicament impreuna cu alte medicamente
care contin paracetamol. Nu luati niciodata mai mult Lekadol decat este recomandat. Dozele mai mari
decat cele recomandate nu accentueaza efectul de ameliorare a durerii, dar pot afecta grav ficatul.
Simptomele afectarii ficatului nu apar de obicei inainte de cateva zile. In caz de supradozaj este foarte important sa va adresati medicului cat mai urgent, chiar daca va simtiti bine. Nu luati impreuna cu alte medicamente pentru gripa, raceala sau medicamente ce desfunda nasul.
Copii si adolescenti
Lekadol este indicat la adulti si copii cu varsta peste 16 ani si greutate corporala peste 50 kg.
Lekadol impreuna cu alte medicamente
Nu luati Lekadol daca luati sau ati luat in ultimele 14 zile inhibitori de monoaminooxidaza (inhibitori
MAO cum sunt moclobemida sau tranilcipromina) sau antidepresive triciclice (cum sunt amitriptilina,
amoxapina, clomipramina, desipramina sau doxepina), utilizate pentru tratamentul depresiei.
Deoarece ambele substante active din Lekadol, clorhidratul de fenilefrina si paracetamolul pot
interactiona negativ cu alte medicamente, informati medicul sau farmacistul despre alte medicamente
pe care le utilizati in acelasi timp, in special:
- medicamente care pot interactiona cu fenilefrina cum sunt medicamentele utilizate pentru
tratamentul tensiunii arteriale mari, inima si probleme circulatorii cum sunt
- simpatomimetice, incluzand medicamente ce desfunda nasul sau pentru ochi
- vasodilatatoare
- alfa si beta blocante si alte antihipertensive (de exemplu guanetidina)
- medicamente care pot potenta efectul fenilefrinei asupra vaselor de sange ca
- digoxina (pentru boli ale inimii)
- tetracicline (pentru depresie) cum este maprotilina
- antidepresive ca fenelzina, acid izocarboxilic, nialamida
- medicamente pentru boala Parkinson cum este selegilina
- furazolidon (pentru infectii bacteriene)
- medicamente care pot interfera cu metabolismul hepatic al substantelor active din Lekadol si pot creste efectul toxic al paracetamolului asupra ficatului cum sunt
- alcool etilic
- barbiturice (sedative)
- anticonvulsivante (pentru epilepsie) cum sunt fenitoina, fenobarbital,
metilfenobarbital si primidona
- rifampicina (pentru tuberculoza)
- probenecid (pentru guta)
- medicamente care au influenta asupra biodisponibilitatii paracetamolului la nivelul corpului cum sunt
- medicamente anticolinergice (de exemplu glicopironiu, propantelina)
- metoclopramid sau domperidona (pentru greata si varsaturi)
- colestiramina (pentru reducerea grasimilor din sange)
- izoniazida (pentru tuberculoza),
- propanolol (pentru tensiune arteriala mare)
- warfarina si alte cumarinice (care subtiaza sangele), deoarece efectul lor anticoagulant poate
fi accentuat de utilizarea zilnica prelungita a paracetamolului cu risc crescut pentru
hemoragie; dozele ocazionale de Lekadol nu au efect semnificativ.
- utilizarea regulata de paracetamol poate creste efectul toxic al zidovudinei (AZT) (pentru
tratamentul infectiei cu HIV)
- durata de actiune a cloramfenicolului poate fi prelungita de paracetamol
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau e posibil sa fi luat
alte medicamente.
Lekadol impreuna cu alimente, bauturi si alcool etilic
Nu consumati alcool etilic (de exemplu vin, bere, tarie) in timp ce utilizati Lekadol.
Efectul alcoolului etilic nu va fi accentuat de administrarea paracetamol, dar alcoolul etilic poate
creste efectele toxice ale paracetamolului asupra ficatului dumneavoastra.
Sarcina si alaptarea
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest
medicament in cazul in care sunteti gravida sau alaptati, credeti ca puteti fi gravida sau intentionati sa aveti un copil.
Lekadol nu este recomandat pe parcursul sarcinii sau alaptarii.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Nu au existat rapoarte referitoare la influenta Lekadol asupra capacitatii dumneavoastra de a conduce
vehicule sau de a folosi utilaje.
Lekadol contine zahar, aspartam, sorbitol, carbohidrati
Acest medicament contine aspartam (E 951) care este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator
persoanelor care au fenilcetonurie (o tulburare metabolica ereditara).
Acest medicament contine sorbitol (E 420) si zahar.
Daca vi s-a spus de catre medicul dumneavoastra ca aveti intoleranta la unele zaharuri, adresati-va
medicului inainte de a utiliza acest medicament.
500 mg: Fiecare plic contine zahar 1,8 g. Trebuie tinut cont de acest lucru in cazul pacientilor care au diabet zaharat.
1000 mg: Fiecare plic contine zahar 3,9 g. Trebuie tinut cont de acest lucru in cazul pacientilor care au diabet zaharat.

3. Cum sa utilizati Lekadol
Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului
dumneavoastra sau farmacistului. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu
sunteti sigur.
Doza recomandata este de:
-Varsta
Cate plicuri Cat de des
Adulti si copii cu varsta peste: 16 ani
Adulti si copii cu varsta peste 16 ani cu greutate mai mare de 50 kg
Un plic Doza poate fi repetata la 4-6 ore
Nu luati mai mult de 4 plicuri in interval de 24 ore
Va rog sa aveti in vedere ca dozele mai mari decat cele recomandate pot cauza un risc crescut pentru
afectare foarte grava a ficatului.
Mod de administrare
Administrare orala dupa dizolvare in apa.
500 mg:
Dizolvati continutul plicului intr-o ceasca mica (125 ml) de apa fierbinte, dar nu fiarta. Amestecati
pana se dizolva si beti solutia incolora si cu aroma de lamaie.
1000 mg:
Dizolvati continutul plicului intr-o cana (250 ml) de apa fierbinte, dar nu fiarta. Amestecati pana se
dizolva si beti solutia incolora si cu aroma de lamaie.
Utilizarea la copii si adolescenti
Lekadol nu este recomandat pentru utilizare la copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani.
Persoane varstnice
Nu sunt recomandari de modificare a dozei la persoanele varstnice.
Daca simptomele persista mai mult de 3 zile sau se agraveaza, adresati-va medicului dumneavoastra.
Daca luati mai mult Lekadol decat trebuie
Daca dumneavoastra sau altcineva a luat mai mult Lekadol, daca credeti ca un copil a inghitit continut
din plic, adresati-va imediat celui mai apropiat spital de urgenta sau medicului dumneavoastra, chiar
daca dumneavoastra/cealalta persoana va simtiti/se simte mai bine, datorita riscului pentru afectare
grava, intarziata a ficatului. Luati acest prospect, orice plic ramas si recipientul cu dumneavoastra la
spital sau la medic astfel incat sa se poata afla ce medicament ati luat.
Daca uitati sa luati Lekadol
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Majoritatea oamenilor nu vor avea probleme, dar sunt si persoane care pot avea probleme.
Urmatoarele reactii adverse pot sa apara dupa utilizarea de paracetamol:
Rezumatul urmator prezinta reactiile adverse pentru paracetamol si fenilefrina.
Paracetamol
In doze terapeutice, efectele adverse ale paracetamolului apar rar si au evolutie clinica usoara.
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 de persoane)
- tulburari ale sangelui observate ca vanatai inexplicabile, paloare si rezistenta scazuta la
infectii
- discrazie sanguina care include tulburari ale plachetelor sanguine, reducere a
numarului anumitor celule ale sangelui (agranulocitoza, leucopenie,
trombocitopenie), anemie hemolitica, pancitopenie
- functie neobisnuita a ficatului (crestere a transaminazelor hepatice)
- insuficienta hepatica
- necroza hepatica
- icter (ingalbenire a pielii si a ochilor)
- bronhospasm (dificultate in respiratie sau respiratie suieratoare)
- hipersensibilitate incluzand eruptie trecatoare la nivelul pielii si urticarie, prurit, umflare,
purpura (mici sangerari sub piele), angioedem (umflare brusca a pielii si a membranelor mucoase)
- reactii alergice sau de hipersensibilitate incluzand eruptie trecatoare la nivelul pielii, urticarie,
anafilaxie (reactii alergice grave care determina dificultate in respiratie sau ameteli)
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 de persoane)
- dupa un tratament pe termen lung si dupa utilizarea unor doze mari de paracetamol pot aparea
piurie sterila (urina contine celule sanguine albe, urina tulbure) si efecte renale
- pancreatita acuta (inflamatie a pancreasului care determina durere severa la nivelul
abdomenului sau a spatelui)
Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii grave la nivelul pielii.
Fenilefrina
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- pierderea poftei de mancare
- greata si varsaturi
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 de persoane)
- tahicardie (batai rapide ale inimii)
- palpitatii (simtiti inima cum bate)
- tensiune arteriala mare
- reactii alergice sau de hipersensibilitate incluzand eruptie trecatoare la nivelul pielii, urticarie,
anafilaxie (reactii alergice care pot determina dificultate la respiratie si ameteli) si
bronhospasm (dificultate in respiratie sau respiratie suieratoare)
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 de persoane)
- insomnie (dificultate la adormire)
- nervozitate
- tremor
- anxietate
- neliniste
- confuzie
- iritabilitate
- ameteli
- durere de cap
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta
reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii
suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza Lekadol
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare care este inscrisa pe cutie si plic. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra in ambalajul original pentru a fi protejat de lumina si umiditate.
Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.
Pastrare dupa reconstituire:
Solutia reconstituita in apa fierbinte: 1 ora
Nu aruncati nici un medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum
sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine Lekadol
- Substantele active sunt paracetamol 500 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg (echivalent cu
fenilefrina baza 10,0 mg)
- Substantele active sunt paracetamol 1000 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg (echivalent
cu fenilefrina baza 10,0 mg)
- Celelalte componente sunt acid ascorbic, zahar, aspartam (E 951), aroma de lamaie (contine
uleiuri naturale de lamaie, arome de substante naturale, maltodextrina, manitol (E 421),
gluconolactona, guma arabica, sorbitol) (E420), dioxid de siliciu coloidal anhidru si ?tocoferol), zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid citric, citrat de sodiu
Cum arata Lekadol si continutul ambalajul
Lekadol este o pulbere alba cu miros de lamaie ambalata intr-o cutie cu plicuri laminate din hartie si
aluminiu.
Marimi de ambalaj
Lekadol 500 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala 6, 10, 20 plicuri
Lekadol 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala 10 plicuri
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantii
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
S.C. Sandoz S.R.L., Romania.
Acest prospect a fost aprobat in Decembrie 2014.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Administrare First Defense la un copil de 6 ani
Buna ziua.As dori sa imi spuneti cat sirop First Defense ii pot administra baietelului meu in varsta ...
Gripa la diabet grad 2
Ce medicamente pot lua pt gripa avand diabet grad 2 ? Medicamntul pt diabet pe care il iau e Glibome ...
↳ Buna ziua! Trebuie sa evitati aspirina in primul rand. Puteti lua paraetamol, dar pentru perioade scurte (maxim 5 zile consecutiv), ibuprofen in dife ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Pot sa iau parasinus daca iau anticonceptionale Logest ?
Sunt racita si nu stiu ce medicament pot lua ca sa nu interactioneze cu Logest.... ce imi recomandat ...
↳ Buna ziua! Puteti lua Parasinus (sau Coldrex ori Fervex), Nurofen Raceala si Gripa. Atentie la asocierea cu antibiotice, daca ajungeti sa vi se reco ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Răceala și gripa
Buna ziua! Īmi puteți spune și mie va rog, in cazul răcelii și gripei se pot aso ...
Gripa-Raceala la copii
Buna!Am cumparat astazi Gripovit Junior si vreau sa intreb,daca pot incepe de azi sa le dau copiilor ...
↳ Buna ziua! Da, puteti sa le dati cate un pliculet pe zi (dupa o masa principala a zilei, dimineata sau la pranz, nu seara). Puteti sa le adminsitrat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM)?
Alte medicamnete care au COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM):
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- TANTUMGRIP
- Pinex Raceala si Gripa

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului



Sfatul farmcistului Ginesenciclin si profecund
Ginesenciclin si profecund

Buna. In ianuarie am făcut operatie de dezlegare a trompelor de a ... Buna ziua! Puteti asocia cele doua produse, respectand dozele recoman ...


Sfatul farmcistului Congestie pelviana si ecoli
Congestie pelviana si ecoli

Buna seara !Am o congestie pelviana si ecoli ,oare aceasta congestie e ... Buna ziua! Trebuie sa faceti o urocultura si sa alegeti impreuna cu m ...


Sfatul farmcistului Administrarea Feminine Touch
Administrarea Feminine Touch

As vrea sa stiu daca la 40 ani pot lua acest supliment si daca isi va ... Buna ziua! Produsul este destinat pentru mentinerea echilibrului horm ...


Sfatul farmcistului Normens in menopauza
Normens in menopauza

Pot sa-l administrez daca nu mi-a mai venit menstruatia de 6 luni?? Es ... Buna ziua! Daca sunteti la varsta la care instalarea menopauzei este ...