Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Codul muncii comentat 2019 Avocat Marius-Catalin Predut
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg

Prospect - INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg


NU comercializăm INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg    DCI: COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM)


  Produs complementar recomandat


28.5lei
Vezi detalii

Influbene contine paracetamol, un analgezic care amelioreaza durerea si scade febra si fenilefrina, un
decongestionant care elibereaza caile nazale blocate.
Influbene este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand ameliorarea
durerilor generale, a durerilor in gat, a durerilor de cap, congestiei nazale si a febrei.
INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este Influbene si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Influbene
3. Cum sa luati Influbene
4. Reactii adverse posibile
5 Cum se pastreaza Influbene
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. CE ESTE INFLUBENE SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA
Influbene contine paracetamol, un analgezic care amelioreaza durerea si scade febra si fenilefrina, un
decongestionant care elibereaza caile nazale blocate.
Influbene este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand ameliorarea
durerilor generale, a durerilor in gat, a durerilor de cap, congestiei nazale si a febrei.
Influbene este indicat la adulti cu greutate mai mare de 50 kg si adolescenti cu varsta mai mare de 16
ani si cu greutate mai mare de 50 kg.
Utilizati Influbene numai in cazul in care aveti simptome de raceala si gripa insotite de nas infundat.
Daca nu aveti nasul infundat, sunt recomandate medicamentele ce contin numai paracetamol.

2. CE TREBUIE SA STITI INAINTE SA LUATI INFLUBENE
Nu luati Influbene:
- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau oricare dintre
celelalte componente ale Influbene (enumerate la punctul 6).
- daca aveti o boala cardiaca coronariana severa
- daca aveti tensiune arteriala mare
- daca aveti glaucom (o afectiune a ochilor, asociata adesea cu cresterea presiunii lichidului de la
nivelul ochiului)
- daca glanda dumneavoastra tiroida este hiperactiva (hipertiroidie)
- daca aveti hepatita acuta
- daca aveti insuficienta hepatica severa
- daca luati inhibitori de monoaminooxidaza sau
- daca luati antidepresive triciclice (pentru depresie) sau ati luat aceste medicamente in ultimele
14 zile
Atentionari si precautii
Inainte sa luati Influbene, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului
- daca prezentati fenomenul Raynaud, o afectiune cauzata de incetinirea circulatiei la nivelul
degetelor de la maini si de la picioare.
- daca aveti diabet zaharat, o afectiune asociata cu concentratii mari de zahar in sange.
- daca aveti insuficienta renala moderata si severa.
- daca aveti tulburari ale functiei hepatice:
insuficienta hepatocelulara usoara pana la moderata (incluzand sindromul Gilbert), tratament
concomitent cu medicamente care afecteaza functiile ficatului.
- daca aveti anemie hemolitica (o reducere a numarului de celule rosii din sange, care poate
cauza colorarea in galben a pielii si poate cauza slabiciune sau senzatie de lipsa de aer).
- daca sunteti deshidratat.
- in cazul in care consumati alcool etilic in cantitati foarte mari
- daca aveti malnutritie cronica.
- daca aveti deficit de glutation din cauza tulburarilor de metabolism.
- daca aveti hipertrofie de prostata
- daca aveti feocromocitom (o tumora la nivelul glandelor adrenergice)
- daca aveti astm bronsic si sunteti hipersensibil la acidul acetilsalicic (utilizat pentru ameliorarea
durerii sau pentru subtierea sangelui). Este posibil sa fiti hipersensibil si la Influbene.
Important: acest medicament contine paracetamol. Nu il luati impreuna cu orice alte medicamente
care contin paracetamol. In cazul unui supradozaj, chiar daca va simtiti bine, trebuie sa cereti imediat
sfatul unui medic, deoarece exista riscul de afectare grava, intarziata, a ficatului.
Copii si adolescenti
Influbene este indicat la adolescenti cu varsta peste 16 ani.
Influbene impreuna cu alte medicamente
Nu utilizati Influbene daca luati inhibitori ai monoaminoxidazei (inhibitori MAO, cum sunt
moclobemida sau tranilcipromina) sau antidepresive triciclice (cum sunt amitriptilina, amoxapina,
clomipramina, desipramina si doxepina), utilizate pentru tratamentul depresiei sau ati luat aceste
medicamente in ultimele 14 zile.
Nu utilizati alte medicamente pentru ameliorarea simptomelor de raceala, gripa si nas infundat care
contin fenilefrina sau efedrina.
Deoarece ambele substante active ale Influbene, clohidrat de fenilefrina si paracetamol, pot
interactiona cu alte medicamente determinand reactii adverse, va rugam sa ii spuneti medicului
dumneavoastra sau farmacistului despre toate celelalte medicamente pe care este posibil sa le utilizati
in acelasi timp, in special:
- Medicamente care pot interfera cu fenilefrina, cum sunt medicamentele utilizate pentru
tratamentul tensiunii arteriale crescute, problemelor cardiace sau circulatorii, cum sunt
- simpatomimetice,
- vasodilatatoare,
- beta-blocante si alte medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari
- Medicamente care pot intensifica efectul fenilefrinei asupra vaselor de sange, cum sunt
- digoxina (pentru boli de inima)
- tetracicline (pentru depresie), cum este maprotilina
- antidepresive, cum sunt fenelzina, acid izocarboxilic, nialamida
- medicamente pentru tratamentul bolii Parkinson, cum este selegilina
- furazolidon (pentru infectii bacteriene)
- Medicamente care pot interactiona cu metabolizarea substantelor active din Influbene la nivelul
ficatului si care pot accentua efectele toxice ale paracetamolului asupra ficatului, cum sunt
- alcool etilic
- barbiturice (sedative),
- anticonvulsivante (pentru epilepsie), cum sunt fenitoina, fenobarbital, metilfenobarbital si
primidona
- rifampicina (pentru tuberculoza)
- probenecid (pentru guta)
- Medicamente care au influenta asupra disponibilitatii paracetamolului in corp, cum sunt
- medicamente anticolinergice (de exemplu, glicopironiu, propantelina)
- metoclopramida sau domperidona (pentru greata sau varsaturi)
- colestiramina (pentru a scadea concentratiile mari de grasimi din sange)
- izoniazida (pentru tuberculoza)
- propranolol (pentru tensiune arteriala mare)
- warfarina si alte medicamente cumarinice (care subtiaza sangele), deoarece efectul
anticoagulant al acestora poate fi amplificat de utilizarea zilnica, prelungita, a
paracetamolului, cu crestere a riscului de sangerare; dozele de Influbene administrate
ocazional nu au niciun efect semnificativ.
- Utilizarea regulata de paracetamol poate sa accentueze efectele toxice ale zidovudinei (AZT)
(pentru tratamentul infectiei cu HIV)
- Utilizarea de lamotrigina (un medicament pentru tratamentul epilepsiei si al tulburarii bipolare)
si paracetamol in acelasi timp poate cauza scaderea eficacitatii pentru lamotrigina
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice
alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala, incluzand remedii naturiste
si homeopatice.
Utilizarea Influbene cu alimente, bauturi si alcool
Nu consumati alcool (de exemplu vin, bere, bauturi spirtoase) in timpul administrarii Influbene.
Efectul alcoolului etilic nu va fi crescut de administrarea de paracetamol, dar alcoolul etilic poate
amplifica efectele toxice ale paracetamolului asupra ficatului dumneavoastra.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.
Influbene nu este recomandat in timpul sarcinii si alaptarii.
In urma studiilor non-clinice nu exista o evidenta care sa indice efectele paracetamolului asupra
fertilitatii la barbati si femei dupa administrarea dozelor recomandate. Efectele fenilefrinei asupra
fertilitatii la barbati sau femei nu au fost studiate.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Pana in prezent, nu au existat raportari privind efectele negative ale Influbene asupra capacitatii de a
conduce vehicule si de a folosi utilaje.
Informatii importante privind unele componente ale Influbene
Acest medicament contine aspartam (E951) care este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru
persoanele cu fenilcetonurie.
Medicamentul contine sorbitol (E420) si zahar.
Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va
rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

3. CUM SA LUATI INFLUBENE
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Dizolvati continutul unui plic intr-o ceasca (250 ml de apa calda, dar nu fierbinte). Amestecati cateva
secunde pana cand se dizolva, apoi beti incolora cu aroma de lamaie.
Doza obisnuita este:
Varsta Cantitatea Frecventa
Adulti cu greutate mai mare de 50 kg si adolescenti cu varsta peste 16 ani si greutatea mai mare de 50 kg
Un plic Doza poate fi repetata la intervale de 8 ore.
Nu luati mai mult de 3 plicuri in 24 de ore.
Va rugam sa retineti ca dozele mai mari decat cele recomandate pot determina un risc de afectare foarte grava a ficatului.
Utilizarea la copii si adolescenti
Influbene nu este recomandat pentru utilizare la copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani, fara
recomandarea medicului.
Varstnici
Nu exista nicio indicatie privind necesitatea modificarii dozei la varstnici.
Trebuie sa va adresati unui medic in cazul in care nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau dupa 3
zile de tratament, nu utilizati acest madicament mai mult de 7 zile. In cazul in care este necesar un
tratament prelungit, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra pentru a exclude o afectiune
mai severa.
Daca luati mai mult Influbene decat trebuie
Daca dumneavoastra (sau altcineva) luati prea mult Influbene sau daca considerati ca un copil a
inghitit continutul unui plic, mergeti la cel mai apropiat spital sau spuneti imediat medicului
dumneavoastra, datorita riscului de leziuni hepatice grave, ce apar la distanta de momentul
administrarii medicamentului.
Va rugam sa luati acest prospect, orice plic ramas cu dumneavoastra la spital sau la medic pentru ca
acestia sa stie cat din medicament a fost consumat.
Daca luati sa utilizati Influbene
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele.
Majoritatea persoanelor nu vor avea probleme, insa unele persoane pot prezenta reactii adverse.
Urmatorul rezumat al reactiilor adverse include reactiile adverse ale paracetamolului si fenilefrinei. In
cadrul fiecarei grupa de frecventa, reactiile adverse sunt prezentate in ordinea descrescatoare a
gravitatii.
Foarte frecvente: pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane
Frecvente: pot afecta pana la 1 din 10 persoane
Mai putin frecvente: pot afecta pana la 1 din 100 persoane
Rare: pot afecta pana la 1 din 1000 persoane
Foarte rare: pot afecta pana la 1 din 10000 persoane
Cu frecventa necunoscuta: frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile
Paracetamol
In cazul administrarii de doze terapeutice, reactiile adverse la paracetamol apar rar si au o evolutie
clinica usoara.
Rare:
Tulburari hematologice si limfatice:
Tulburari ale sangelui care se pot manifesta prin aparitia unor vanatai inexplicabile, paloare sau
slabire a rezistentei la infectii; discrazii sanguine, care includ tulburari plachetare, agranulocitoza,
leucopenie, trombocitopenie, anemie hemolitica, pancitopenie.
Tulburari hepatobiliare:
Modificari ale functiei ficatului (crestere a valorilor serice ale transaminazelor hepatice), insuficienta
hepatica, necroza hepatica, icter (colorare in galben a pielii sau a albului ochilor).
Afectiuni cutanate si ale tesutului subcutanat:
Hipersensibilitate, incluzand eruptie trecatoare pe piele si urticarie, prurit, transpiratie, purpura,
angioedem.
Tulburari ale sistemului imunitar:
Reactii alergice sau de hipersensibilitate, care includ eruptii pe piele, urticarie, anafilaxie (reactie
alergica grava care determina dificultati la respiratie si ameteli)
Foarte rare:
Tulburari respiratorii, toracice si mediastinale:
bronhospasm (dificultati la respiratie sau respiratie suieratoare).
Tulburari renale si ale cailor urinare:
Dupa administrarea de lunga durata a paracetamolului in doze mari, pot aparea piurie sterila (urina
contine celule albe din sange si este tulbure) si reactii adverse la nivelul rinichilor.
Tulburari gastro-intestinale:
Pancreatita acuta (inflamatie a pancreasului, care determina durere severa la nivelul abdomenului sau
spatelui).
Fenilefrina
Frecvente:
Tulburari gastro-intestinale: Pierdere a poftei de mancare, greata si varsaturi.
Rare:
Tulburari cardiace: Tahicardie (batai accelerate ale inimii), palpitatii (constientizare a batailor
inimii).
Tulburari vasculare: Tensiune arteriala mare.
Tulburari ale sistemului imunitar: Reactii alergice sau de hipersensibilitate, care includ eruptie
trecatoare pe piele, urticarie, anafilaxie (reactie alergica grava care determina dificultati la respiratie si
ameteli) si bronhospasm (dificultati la respiratie sau respiratie suieratoare).
Foarte rare:
Tulburari ale sistemului nervos: Pot sa apara insomnie (dificultate de a adormi), nervozitate, tremor
(tremuraturi), anxietate, neliniste, confuzie, iritabilitate, ameteli si durere de cap.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa
nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5. CUM SE PASTREAZA INFLUBENE
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si pe plic. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra in ambalajul original si plicul bine inchis pentru a fi protejat de umiditate.
Solutia reconstituita in apa calda este stabila timp de 60 de minute la temperatura camerei.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul
cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONTINUTUL AMBALAJULUI SI ALTE INFORMATII
Ce contine Influbene
- Substantele active sunt: paracetamol 1000 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg (echivalent cu
fenilefrina baza 10 mg)
- Celelalte componente sunt: acid ascorbic, zahar, aspartam (E951), aroma de lamaie (aroma de
lamaie contine: uleiuri naturale de lamaie si pulbere de aroma de lamaie naturala, aroma lichida
natural, maltodextrina, manitol (E421), gluconolactona, guma arabica, sorbitol (E420) si dioxid
de siliciu coloidal anhidru si alfa-tocoferol (E 307)), zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal
anhidru, acid citric si citrat de sodiu.
Cum arata Influbene si continutul ambalajului
Influbene este o pulbere de culoare alba, ambalata intr-o cutie cu plicuri laminate. Medicamentul este
disponibil in cutii cu 10 sau 20 plicuri.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantul
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
Teva Pharmaceuticals S.R.L., Romania
Acest prospect a fost aprobat in Iulie 2014


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Dureri in timpul sexului
Buna ziua de vreo 7 ani am dureri in timpul actului sexual. Nu am fost la doctor deoarece imi este f ...
↳ Buna ziua! Probabil aveti o inflamatie in zona pelvina, si ar trebui sa va infrangeti teama, gandidu-va ca va va fi mult mai bine, daca mergeti la me ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Fier 20 la un copil de 9 ani
Bună ziua! Am o fetiță de 9 ani cu afecțiuni respiratorii dese traheobrinsite,ot ...
Rytmonorm si un antibiotic de raceala
Bună ziua. Iau Rytmonorm de 150 .. de 2 ori pe zi. Ce antibiotic pentru răceală pot l ...
↳ Buna ziua! Rytmonorm interactioneaza cu eritromicina, acest antibiotic este exclus ca tratament. Mergeti la medic pentru a va prescrie antibiotic, d ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pelinita dulce
As dori sa incerc o cura cu ceai de pelinita dulce,dar nu stiu cum si ce efecte are,si cel ami impor ...
↳ Buna ziua! Nu avem ceai de pelinita dulce sau matura raiului, sidin pacate nu am gasit in foertele furnizorilor nostri. Denumirea in limba latina a ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Raceli repetate
Buna ziua!As avea mare nevoie de sfatul dvs.Am o nepotica de 5 ani care raceste foarte des iar tusea ...
Raceli dese
Am doua fetite de 6 ani care racesc foarte repede de cand intra in colectivitate tusesc foarte ura ...
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM)?
Alte medicamnete care au COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM):
- Lekadol
- TANTUMGRIP
- Pinex Raceala si Gripa

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate
⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Penis moale
Penis moale

Buna ziua amo problema cu penisul se ridica si se inmoaie repede oare ... Buna ziua! Problema dumneavoastra poate fi temporara, cauzata de obos ...



Sfatul farmcistului Pot lua seara?
Pot lua seara?

Acest supliment poate fi luat si seara? ... Buna ziua! Daca aveti motive intemeiate sa nu il luati dupa micul-dej ...


Sfatul farmcistului Este eficient Memo-Plus?
Este eficient Memo-Plus?

Bună ziua ! Anul acesta am bacul!Vreau să știu dacă ... Buna ziua! Atata timp cat nu depasiti doza de 2 capsule pe zi, produs ...



Sfatul farmcistului Este bine ca negul sa se usuce?
Este bine ca negul sa se usuce?

Buna ziua...este ok după o săptămână de folosire c ... Buna ziua! Daca negul s-a uscat,inseamna ca tratamentul este eficient ...