Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Efisen S

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Efisen S

Prospect - Efisen S


NU comercializăm Efisen S!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Efisen S    DCI: COMBINATII


  Produs complementar recomandat

+1 Plasture Antireumatic Cadou
54.95lei
Vezi detalii

Efisen S este indicat in algii, cefalee, dureri de origine dentara, nevralgii, nevrite, dureri postoperatorii, si dureri de origine reumatica.
Efisen S 250 mg/150 mg/50 mg comprimate
Paracetamol/Propifenazona/Cafeina anhidra

Grupa farmacoterapeutica
Alte analgezice si antipiretice, anilide, combinatii, codul ATC: N02BE51
Indicatii terapeutice
Efisen S este indicat in algii, cefalee, dureri de origine dentara, nevralgii, nevrite, dureri postoperatorii, si dureri de origine reumatica.
Tratamentul durerii si febrei asociate cu raceala si gripa.

Compozitie
Un comprimat contine paracetamol 250 mg, propifenazona 150 mg, cafeina anhidra 50 mg si
excipienti: talc purificat, amidon de porumb, celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal
anhidru, povidona K 30, stearat de magneziu.

Contraindicatii
Afectari severe ale functiei hepatice sau renale, in conditiile unui deficit congenital de glucozo-6-
fosfatdehidrogenaza (ce se poate manifesta prin anemie hemolitica), porfirie hepatica acuta, sindrom
Gilbert (icter benign tranzitoriu secundar deficitului de glucuronil-transferaza) sau tulburari ale
hematopoiezei.
Hipersensibilitate la pirazolone sau compusi inruditi (hipersensibilitate la produse ce contin fenazona,
propifenazona, aminofenazona, metamizol).
Hipersensibilitate la produse ce contin fenilbutazona.
Hipersensibilitate la paracetamol, acid acetilsalicilic sau cafeina si la excipientii din compozitia
medicamentului.
Medicamentul nu se administreaza sugarilor si nici copiilor de varsta prescolara.
Efisen S nu trebuie utilizat la nou-nascuti si copii sub 15 ani.

Precautii
Se impun precautii in caz de alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala (creste riscul
hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze
mari, in tratamentul ocazional fiind acceptabil). Este necesara monitorizarea functiilor hepatice in
cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
Desi nu s-a putut pune in evidenta o alergie incrucisata cu derivatii acidului acetilsalicilic, anumiti
bolnavi sensibili la acidul acetilsalicilic au prezentat reactii bronhospastice la administrarea
paracetamolului. Pentru a se evita supradozajul trebuie sa se verifice absenta paracetamolului in alte
medicamente administrate concomitent.
Au fost raportate izolat cazuri de crize de astm bronsic si soc anafilactic la pacienti predispusi, in urma administrarii de produse ce contin propifenazona si paracetamol.
Interactiuni
Alcoolul (consum cronic), medicamentele inductoare enzimatice si cele hepatotoxice cresc riscul
afectarii hepatice al dozelor mari sau al tratamentului prelungit cu paracetamol. Unele hipnotice,
medicamente anticonvulsivante (de exemplu, fenobarbitalul, fenitoina si carbamazepina) si
rifampicina, poate fi amplificata toxicitatea hepatica a paracetamolului, chiar in cazul administrarii
dozelor recomandate in mod obisnuit.
Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidona reduce efectul paracetamolului.
Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin reducerea
sintezei hepatice de profactori ai coagularii; in cazul administrarii dozelor mari de paracetamol (peste
2 g pe zi ) pe perioade lungi este necesara monitorizarea timpului de protrombina; nu este necesar in
cazul tratamentului ocazional sau celui cronic cu doze mici.
Asocierea paracetamolului cu propasan–salicilati sau antiinflamatoarele nesteroidiene, pe termen lung
si la doze mari creste riscul de nefropatie, necroza papilara renala, cancer de rinichi si vezica urinara.
Asocierea acestora trebuie administrata pe termen scurt.
Diflunisalul creste cu 50% concentratia plasmatica a paracetamolului si mareste astfel riscul
hepatotoxicitatii acestuia.
Pot sa apara valori fals scazute ale testului pentru glicemie prin metoda oxidaze/peroxidaze, o crestere
falsa a valorilor acidului uric seric determinat prin testul fosfotungstic.
Cresterile bilirubinei serice, ale timpului de protrombina si ale activitatii lactatdehidrogenazei si
transaminazelor serice evidentiaza afectarea toxica hepatica si apar in special la administrarea pe
termen lung a unor doze de paracetamol mai mari de 3 g/zi.
Metoclopramidul sau domperidona potenteaza absorbtia paracetamolului.
Colestiramina poate scade viteza de absorbtie a paracetamolului.
Paracetamolul creste concentratia plasmatica a cloramfenicolului.
Frecventa de producere a neutropeniei (scaderea numarului celulelor albe sanguine) este mai mare
atunci cand paracetamolul este utilizat in asociere cu zidovudina. De aceea, Efisen S trebuie utilizat in asociere cu zidovudina doar daca este recomandat de catre medic.
Propifenazona potenteaza actiunea anticoagulantelor de tipul dicumarolului, precum si al
fenilbutazonei.
Cafeina este un antagonist al multor sedative cum ar fi barbituricele sau antihistaminicele. Cafeina
agraveaza tahicardia provocata de catre simpatomimetice, tiroxina etc. Pentru produsele cu o gama
larga de actiuni (de exemplu benzodiazepinele), interactiunile se pot manifesta sub diferite forme si nu
pot fi prevazute. Contraceptivele orale, cimetidina si disulfiramul intarzie metabolizarea cafeinei, iar
barbituricele si fumatul o accelereaza. Cafeina diminueaza potentialul de producere a dependentei al
unor substante precum efedrina. Administrarea concomitenta al unor inhibitori ai girazei poate
prelungi perioada de eliminare a cafeinei si a metabolitului sau paraxantina.
Enoxacina determina cresteri importante ale concentratiilor plasmatice ale cafeinei in organism
datorita diminuarii metabolismului hepatic al cafeinei, putand duce la agitatii si halucinatii.
De asemenea, ciprofloxacina si norfloxacina determina cresteri importante ale concentratiilor
plasmatice ale cafeinei in organism datorita diminuarii metabolismului hepatic al cafeinei.
Desi teoretic este posibil, nu exista date clinice care sa dovedeasca potentarea de catre cafeina a
potentialului de producere a dependentei al analgezicelor, cum ar fi paracetamolul.

Atentionari speciale
Sarcina si alaptarea
Deoarece lipsesc date concludente referitoare la administrarea asocierii de paracetamol si
propifenazona la gravide, se recomanda ca Efisen S sa nu fie utilizat in perioada de sarcina, mai ales in primul trimestru si in ultimele 6 saptamani de sarcina (cea de-a doua mentiune a fost facuta datorita
riscului de inhibare a biosintezei prostaglandinelor si, prin urmare, a influentarii travaliului).
Deoarece substantele active din componenta acestui medicament sunt excretate in laptele matern, si
datorita imaturitatii sistemelor enzimatice ale nou-nascutului, Efisen S, nu trebuie utilizat de catre
mamele care alapteaza.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Nu se modifica capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare
Adulti: 1-2 comprimate odata. Doza unica poate fi repetata de 3 ori in 24 ore.
Se recomanda ingestia produsului cu o cantitate suficient de mare de lichid (aproximativ 200 ml la
adult daca este posibil).
Pacientii ce utilizeaza analgezice ce pot fi obtinute fara prescriptie medicala trebuie sa nu le utilizeze mai mult de o saptamana sau in doze mai mari decat cele recomandate, doar daca acest lucru nu a fost recomandat de catre un medic.

Reactii adverse
Pot sa apara rar reactii alergice (eruptii cutanate tranzitorii, parestezii sau prurit), trombocitopenie (in general asimptomatica, rar sangerari sau hematoame, scaune negre si moi, sange in urina si fecale,
pete rosii pe tegumente), agranulocitoza (faringita si febra, neasteptat), dermatita, hepatita (icter
conjunctival sau tegumentar), colica renala (algie lombara puternica aparuta brusc), insuficienta renala
(oligo-anurie), piurie sterila.
La doze mari si tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea functiei renale pana la
insuficienta renala cronica (nefropatie caracteristica analgezicelor), in special la persoane cu afectarea preexistenta a rinichiului.
Au fost raportate cazuri izolate de trombocitopenie, leucopenie, agranulocitoza si pancitopenie
asociate administrarii de paracetamol si propifenazona.
Cafeina poate determina agitatie, insomnie si palpitatii.

Supradozaj
In urma producerii supradozajului, semnele intoxicatiei cu paracetamol apar adeseori in interval de 24-
48 ore, dar si mai tarziu. Intoxicatia este mai probabil sa se produca in cazul consumului concomitent
de etanol. Lezarea hepatica (necroza hepatocelulara) si afectarea functiei hepatice poate sa apara si
poate sa evolueze catre coma hepatica. Este posibil ca semnele clinice ale lezarii hepatice sa nu se
manifeste timp de 2-4 zile dupa producerea supradozajului. Este recomandat lavajul gastric, daca este
posibil sa fie efectuat in primele 6 ore atunci cand este suspectat un supradozaj cu paracetamol.
Efectele citotoxice pot fi diminuate prin administrarea intravenoasa de substante precum cistamina sau
N-acetil cisteina, daca este posibil in primele 8 ore de la producerea supradozajului.
Au fost raportate cazuri izolate de insuficienta renala acuta severa in urma supradozajului cu
paracetamol.

Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj (dupa EXP.). Data de expirare se refera la
ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25şC, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor
ajuta la protejarea mediului.
Ambalaj
Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a cate 6 comprimate
Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a cate 10 comprimate
Producator
S.C. Laropharm S.R.L.
Soseaua Alexandriei nr. 145 A, Bragadiru, judetul Ilfov, Romania
Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
S.C. Solacium Pharma S.R.L. Strada Calea Rahovei, Nr. 266-268, Corp 60, Etaj 2, Sector 5, Bucuresti
Data ultimei verificari a prospectului Ianuarie 2010


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Premenopauza
Buna ziua. Am 47 de ani si de aproape 10luni ,ma confrunt si eu cu aceste stari generale nu bune pen ...
Pt. Cefalee clauster, ajuta acest medicament?
Un tratament va rog pt cefalee clauster ...
ce recomandati pentru migrena vestibulara
Rog pentru diag Migrena vestibulara Cefalee vasculara Vertij pozitional benign Polimialgie reu ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa luati timp de minim 2 luni cate 2 capsule de Neurotonic (una dimineata, a doua la pranz sau nu mai tarziu de ora 17). Acest ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Menopauza precoce asociata cu depresie
Buna seara, Am implinit recent 41 de ani iar de 14 luni ma confrunt cu absenta totala a menstruat ...
↳ Buna ziua! Va recomand sa luati Donavital, cate 4 ml zilnic, dimineata, pe stomacul gol, timp de 3 luni, in asociere cu Branca-ursului capsule, cate ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- GluaMet 50 mg/850 mg comprimate filmate
- Dyvixarez 0,5 mg/0,4 m
- Dutazen 0,5 mg/0,4 mg
- DUSTIN DUO 0,5 mg/0,4 mg
- Ducressa 1 mg/ml + 5 mg/ml
- Doreta EP 75 mg/650 mg
- Caffetin Cold Plus comprimate filmate
- Aprexevo
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Twinpros 0,5 mg/0,4 mg capsule
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Solutie Hartmann solutie perfuzabila
- Solutie contra aftelor bucale
- SOLUTIE AURICULARA CU CLORAMFENICOL SI FLUOCINOLON
- SmofKabiven extra Nitrogen emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central fara electroliti emulsie perfuzabila
- SIROP PATLAGINA
- Prothromplex TOTAL 600 UI
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- NuTRIflex Omega Peri novo
- Nutriflex Lipid Plus emulsie perfuzabila
- Coldrex Sinus Extra
- Advil Raceala si Gripa
- Addaven
- Zovirax Duo 50 mg
- Zifex complex ovule
- Zetovar 10 mf
- Zenadea 2mg
- Volulyte
- Vizimaco
- Vizilatan Duo
- Viacorlix
- Vi-Sol Calcium sirop
- Veyann
- Vertigix
- Valtricom
- TWICOR 10
- Torvazin Plus
- Tilamcar
- Telhycar
- Telassmo
- Synocam
- Synaze
- Suvezen
- SifiOpt
- Septolete D pastille
- Septolete pastile
- Prestarium ARG Plus
- Prestarium
- Preamlessa
- Plenvu
- PERIOLIMEL N4E
- Parvaxor
- OXIMED
- Nasic 1 mg/ml
- GNAK 50 mg
- Fervex raceala si gripa
- Essentiale MAX 600 mg capsule
- Dipperam 5 mg/80
- DICARBOCALM N
- Desorelle Zilnic 150 micrograme/30 micrograme
- Co-Roswera 5 mg/10 mg
- Clensia Pulbere pentru solutie orala
- Cebangin mentol 5 mg/1 mg
- Cebangin lamaie 5 mg/1 mg
- Biphozyl solutie pentru hemodializa/hemofiltrare
- Azalonum 20 mg
- Arbalior 25 mg
- Airbufo Forspiro 160 micrograme
- Addamel Novum
- OTIS-T
- OTIRELAX 45,5mg/11,4 mg/ml
- ORNIBEL 0,120 mg/0,015 mg/24 de ore
- OCTENISEPT
- NORTIVANCOMBI 10 mg/160 mg
- NORPLEXAM 10 mg/2,5 mg/10 mg
- NORIPLEX 10 mg/2,5 mg
- NEIRAXIN
- NEFROSOL cu 2 mmol/l potasiu
- N-CALMANT III
- N – ANTIGRIPAL
- MYDRANE
- MULTIBIC POTASSIUM-FREE
- MOVIPREP
- MODAFEN HOT DRINK 650 mg/10mg
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral
- KAMISTAD GEL
- Jangee 0,03 mg/3 mg
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- Hepa-Merz concentrat pentru solutie perfuzabila 0,5 g/ml

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate


Programare consultatie online avocat

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Durata administrare ibutin 300.
Durata administrare ibutin 300.

Buna seara Am fost diagnosticata cu polipi la fiere si colon iritabil ... Buna ziua! Mai puteti continua administrarea panase implineste o luna ...


Sfatul farmcistului întrerupere de sarcină
întrerupere de sarcină

bună ziua!luna acesta pe 9 trebuia sa îmi vina stopul dar nu mi-a ... Buna ziua! Medicamentele pentru avort medicamentos se elibereaza doar ...


Sfatul farmcistului Prolactina marita, sarcina nu apare
Prolactina marita, sarcina nu apare

Buna ziua!am si eu o intrebare in mai am facut niste analize pt tiroid ... Buna ziua! Va recomand sa asociati Tinctura de branca -ursului 4 ml d ...


Sfatul farmcistului Alaptare cu Karissa
Alaptare cu Karissa

Bună ziua am un bebe de 9 luni pe care încă îl alaprez ș ... Buna ziua! NU mai luati Karissa daca alaptati! Hormonii trec in lapt ...



Sfatul farmcistului Fibrom
Fibrom

Peliniță ar ajuta in caz de fibrom intramural.Mi s-au spus c ... Buna ziua! Nu exista studii care sa certifice acest efect, insa putet ...


Sfatul farmcistului Candidoza vaginala si alaptarea
Candidoza vaginala si alaptarea

Buna de câteva zile am mâncărimi în zona intima și usturime ... Buna ziua! Nu intrerupeti alaptarea, in cel mai rau caz va mulgeti si ...