Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Codul muncii comentat 2019 Avocat Marius-Catalin Predut
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » ParaSinus Penta

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - ParaSinus Penta

Prospect - ParaSinus Penta


NU comercializăm ParaSinus Penta!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: ParaSinus Penta    DCI: COMBINATII


ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor (nas infundat, durere la nivelul sinusurilor).
ParaSinus Penta, comprimate
paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat si acid ascorbic

In acest prospect gasiti:
1. Ce este ParaSinus Penta si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati ParaSinus Penta
3. Cum sa luati ParaSinus Penta
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza ParaSinus Penta
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este ParaSinus Penta si pentru ce se utilizeaza
ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor (nas infundat, durere la nivelul sinusurilor).
Contine cinci substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;
- cafeina, cu un efect stimulant usor;
- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;
- terpinhidrat, un expectorant care favorizeaza eliminarea secretiilor provenite din caile respiratorii;
- vitamina C (acid ascorbic), care ajuta la inlocuirea vitaminei C care se poate pierde in stadiile initiale de raceala si gripa.

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati ParaSinus Penta
Nu luati ParaSinus Penta
- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat, acid ascorbic (vitamina C) sau la oricare dintre celelalte componente ale ParaSinus Penta,
- daca aveti boli renale sau hepatice severe,
- daca aveti deficit de enzima glucozo-6-fosfat dehidrogenaza,
- daca aveti tensiune arteriala mare,
- daca aveti o tiroida hiperactiva (hipertiroidie),
- daca aveti diabet zaharat,
- daca aveti feocromocitom (o tumora in apropierea rinichilor),
- daca urmati tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidaza-IMAO (inclusiv
o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia) sau daca urmati tratament cu beta
blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente),
- daca urmati tratament cu alte decongestionante simpatomimetice,
- daca aveti glaucom cu unghi inchis (tensiune crescuta la nivelul ochiului),
- daca sunte?i gravida.
Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.
Atentionari si precautii
Inainte de a utiliza acest medicament cereti sfatul medicului:
- daca consumati frecvent bauturi alcoolice sau suferiti de afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala
(creste riscul hepatotoxicitatii);
- daca aveti afec?iuni renale, insuficienta renala grava (numai in cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
- daca aveti leziuni hepatice preexistente este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul
tratamentului de lunga durata si cu doze mari;
- daca prezentati marirea volumului prostatei sau dificultati de urinare;
- daca aveti boli de inima;
- daca aveti afectiuni ale vaselor de sange (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub
forma de dureri la nivelul degetelor ca raspuns la frig sau stres).
- daca alaptati. Evitati utilizarea acestui medicament pe perioada alaptatului-
daca aveti o infectie grava, aceasta marind riscul aparitiei acidozei metabolice.
Simptomele acidozei metabolice includ: respiratie adanca, rapida, dificila; greata, voma; pierderea
poftei de mancare.
Contactati medicul imediat daca aveti o combinatie a acestor simptome.
Nu depasiti doza zilnica recomandata.
Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru gripa si raceala, decongestionante
(medicamente pentru ameliorarea congestiei nazale sau a nasului infundat) sau a altor medicamente care contin paracetamol.
ParaSinus Penta con?ine cafeina. Deoarece cafeina poate determina insomnie, neliniste, anxietate, nu se
recomanda administrarea medicamentului spre sfarsitul zilei.
Consumul de cantitati excesive de cafea sau ceai impreuna cu utilizarea comprimatelor poate provoca
senzatia de tensiune si iritare.
Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului.
ParaSinus Penta impreuna cu alte medicamente
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.
In mod special discutati cu medicul dumneavoastra sau farmacistul:
- daca luati medicamente pentru tratarea depresiei cum ar fi antidepresive triciclice (de ex. amitriptilina);
- daca luati sau ati luat in ultimele 2 saptamani medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca
IMAO (inhibitori de monoaminooxidaza);
-daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace si a tensiunii arteriale mari.
In acest caz nu trebuie sa utilizati ParaSinus Penta
- daca luati medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame;
- daca luati medicamente pentru afectiuni cardiace (de exemplu digoxina);
- daca luati warfarina sau alte medicamente similare pentru subtierea sangelui (anticoagulante).
In mod deosebit, este necesara prudenta in cazul in care urmati tratament concomitent cu oricare dintre
medicamentele mai jos mentionate:
- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice si medicamente antiepileptice (printre altele glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) si rifampicina (utilizata in tratamentul tuberculozei); acelasi lucru este valabil si pentru abuzul de alcool etilic;
- medicamente care conduc la incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina;
- medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame,
- digoxina (utilizata in boli cardiace)
- colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);
- metoclopramida (utilizata in tratamentul tulburarilor gastro-intestinale);
- domperidona (utilizata in ameliorarea simptomelor de greata si varsaturi);
- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (in principal acid acetilsalicilic);
- contraceptive orale;
- zidovudina (utilizata in tratamentul infectiilor cu HIV);
- probenecid (utilizat in tratamentul gutei);
- warfarina sau derivati de cumarina (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca sa vi se
subtieze sangele);
- lamotrigina (utilizata in tratamentul epilepsiei);
- cloramfenicol (un antibiotic);
- barbiturice (medicamente care va fac sa va simtiti somnolent);
- antihistaminice (medicamente utilizate in alergii);
- tiroxina (un hormon tiroidian);
- benzodiazepine (medicamente cu efecte sedative, care induc somnul si/sau relaxante musculare);
- cimetidina (utilizata in tratarea unor probleme gastro-intestinale);
- disulfiram (medicament utilizat in tratarea alcoolismului);
- efedrina (medicamente utilizate pentru tratamentul valorilor scazute ale tensiunii arteriale, a socului sau astmului bronsic);
- enoxacina (antibiotic utilizat in tratarea anumitor infectii);
- ciprofloxacina si norfloxacina (antibiotice utilizate in tratarea anumitor infectii);
- ergotamina (utilizata in tratamentul migrenelor);
- medicamente care contin aluminiu;
- deferoxamina (antidot specific utilizat in intoxicatiile acute cu fier).
Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca luati paracetamol.
ParaSinus Penta impreuna cu alimente si bauturi
Acest medicament contine cafeina. Evitati sa consumati prea multe bauturi ce contin cafeina (cafea, ceai
sau bauturi energizante) in timpul tratamentului cu acest medicament.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice
medicament.
ParaSinus Penta nu trebuie utilizat in timpul sarcinii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.
Se recomanda prudenta in administrarea paracetamolului in perioada de alaptare.
Evitati utilizarea acestui medicament pe perioada alaptatului.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Acest medicament poate cauza ameteala. Daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament, nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje.
Informatii importante privind unele componente ale ParaSinus Penta
ParaSinus Penta con?ine colorantul Eurocol galben amurg (E 110). P, care poate provoca reactii alergice.

3. Cum sa luati ParaSinus Penta
Pentru administrare orala.
Adulti, varstnici si adolescenti (copii cu varsta peste 12 ani)
Doza uzuala este de 1-2 comprimate administrate la fiecare 4-6 ore, fara a se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.
Nu depasiti doza recomandata.
Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara sfatul medicului.
Copii cu varsta sub 12 ani
ParaSinus Penta nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.
Daca simptomele persista consultati medicul.
Daca simptomele nu se amelioreaza sau se agraveaza dupa 3 zile de tratament, situatia clinica trebuie
reevaluata.
Daca luati mai mult ParaSinus Penta decat trebuie
Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul
dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.
Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult
paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.
Daca uitati sa luati ParaSinus Penta
Luati doza de indata ce va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla
pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra
sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, ParaSinus Penta, comprimate poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:
Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti
Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti
Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti
Foarte rare: care afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti
Cu frecventa necunoscuta: care nu poate fi estimata din datele disponibile
Reactii adverse foarte rare includ:
- scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
- eruptii trecatoare pe piele si alte alergii, inclusiv o reactie alergica brusca de mare amploare care
implica intregul organism numita anafilaxie;
- ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm);
- afectiuni ale ficatului.
- Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii cutanate grave.
Reactii adverse cu frecventa necunoscuta includ:
- varsaturi, diaree;
- crestere a tensiunii arteriale;
- dureri de cap;
- ameteli;
- incapacitate de a dormi (insomnie);
- perceperea suparatoare a batailor inimii (palpitatii);
- nervozitate si iritabilitate
Cand luati acest medicament puteti avea: dureri de cap, ameteli, nervozitate, dificultate de a dormi,
tensiune arteriala crescuta, greata si varsaturi.
Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de ParaSinus Penta.
Incetati sa mai luati ParaSinus Penta comprimate si consultati imediat medicul daca observati urmatoarele efecte adverse care sunt rare:
- iritatie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
- reactii alergice cum ar fi iritatii ale pielii sau mancarimi, insotite uneori de probleme respiratorii
sau umflarea buzelor, limbii, gatului sau a fetei;
- pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Aceasta
reactie este foarte rara, dar poate aparea cel mai probabil la persoanele care au glaucom.
- vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;
- ritm al inimii neobisnuit de rapid sau o senzatie neobisnuita de batai rapide sau neregulate ale
inimii;
- dificultate la urinare. Aceasta reactie poate aparea cel mai probabil la barbatii care au prostata
marita.
- daca anterior ati avut dificultati de respiratie cand ati luat aspirina sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea
includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza ParaSinus Penta
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati ParaSinus Penta dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se
refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere.
Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine ParaSinus Penta
- Substantele active sunt paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat si acid ascorbic
(vitamina C). Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg, clorhidrat de
fenilefrina 5 mg, terpinhidrat 20 mg si acid ascorbic 38 mg.
- Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidona, sorbat de potasiu,
laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.
Cum arata ParaSinus Penta si continutul ambalajului
Comprimate in forma de capsula, colorate in doua straturi, de culoare alba pe o parte si de culoare
portocalie si marcate cu „PSp” pe cealalta parte.
Cutie cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 12 comprimate.
Cutie din carton/PVC tip portofel cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate.
Pentru orice informatii referitoare la acest medicament, va rugam sa contactati reprezentanta locala a
detinatorului autorizatiei de punere pe piata:
Romania GlaxoSmithKline Consumer Healthcare S.R.L.
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2),
Sector 5, Bucuresti, Romania Tel: + 04 021 302 8 208 www.gsk.ro
Acest prospect a fost revizuit in Decembrie 2015


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Administrare First Defense la un copil de 6 ani
Buna ziua.As dori sa imi spuneti cat sirop First Defense ii pot administra baietelului meu in varsta ...
Gripa la diabet grad 2
Ce medicamente pot lua pt gripa avand diabet grad 2 ? Medicamntul pt diabet pe care il iau e Glibome ...
↳ Buna ziua! Trebuie sa evitati aspirina in primul rand. Puteti lua paraetamol, dar pentru perioade scurte (maxim 5 zile consecutiv), ibuprofen in dife ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Pot sa iau parasinus daca iau anticonceptionale Logest ?
Sunt racita si nu stiu ce medicament pot lua ca sa nu interactioneze cu Logest.... ce imi recomandat ...
↳ Buna ziua! Puteti lua Parasinus (sau Coldrex ori Fervex), Nurofen Raceala si Gripa. Atentie la asocierea cu antibiotice, daca ajungeti sa vi se reco ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Răceala și gripa
Buna ziua! Îmi puteți spune și mie va rog, in cazul răcelii și gripei se pot aso ...
Gripa-Raceala la copii
Buna!Am cumparat astazi Gripovit Junior si vreau sa intreb,daca pot incepe de azi sa le dau copiilor ...
↳ Buna ziua! Da, puteti sa le dati cate un pliculet pe zi (dupa o masa principala a zilei, dimineata sau la pranz, nu seara). Puteti sa le adminsitrat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral
- KAMISTAD GEL
- Jangee 0,03 mg/3 mg
- INFLUBENE 1000 mg/12,2 mg
- Hepa-Merz concentrat pentru solutie perfuzabila 0,5 g/ml
- GRIPOFF
- Gattart 680 mg/80 mg
- Framsyl
- Fixanpost 50 micrograme/ml + 5 mg/ml
- Euvascor 10 mg
- Epiduo
- Elisya
- Efisen S
- Dymista 137
- Drosetil
- Drill miere cu aroma de trandafir 3 mg
- Drill fara zahar
- Dolnada 10 mg
- Dilorym
- Daltex 50 mg
- Coreyra 5 mg
- Co-Amlessa
- Carivalan
- Brufen Plus
- Bevacomb
- Beriplex P/N
- ARIADNE
- VIVIFLOR
- Vendiol
- Vasitimb
- Varena
- Valarox
- TRAUMOBOL
- Theraflu raceala si tuse
- TANTUMGRIP
- Solpadeine ExtraCaff
- Solpadeine Extra
- Solpadeine Duo
- Skudex
- Seasonique
- Reparil N
- Pronativ
- Prismasol
- PRESTARIUM ARG PLUS
- PLANTAGINOL sirop
- Pinex Raceala si Gripa
- Paragrip C
- Omegaflex plus emulsie perfuzabila
- Multisis V
- Midiana Zilnic 3 mg
- Medabon
- Meclodin 500 mg
- Madopar HBS
- Lorista HL 100 mg
- Lorista HD 100 mg
- LORISTA H 50 mg
- Lodoz 5 mg
- Lisa 2 mg
- KLIMAKTOPLANT H
- Hemosol B0
- Grippostad Zi
- GRIPOSTOP
- GLUCOTHERA
- Glautan Plus
- Fucidin H, crema
- Flutiform
- Fervex pentru copii
- Ferrola
- Felicity 0,02 mg-3 mg comprimate filmate
- EXTRADOL
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Enstilum 50 micrograme-0,5 mg-g spuma cutanata
- Dunotrisin 200 mg-245 mg comprimate filmate
- Dienorette 2 mg/0,03 mg comprimate filmate
- DALERON COLD 3
- Cosyrel 10 mg-5 mg comprimate filmate
- Controlgast-Duo 680-80 mg comprimate masticabile
- CANZENO HCT 8 mg/12,5 mg comprimate
- BILICHOL
- Arparial 25 mg-5 mg comprimate filmate
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Amlodipina Valsartan Stada 5 mg/80 mg comprimate filmate
- Advil Sinus si Raceala 200 mg/30 mg capsule moi
- Adocid 680 mg/80 mg comprimate masticabile
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- ZYMOGEN FORTE, comprimate filmate gastrorezistente
- ZOMEN PLUS 12,5 mg comprimate filmate
- Zifex duo 500 mg-200 mg ovule
- Yanimo Respimat
- Xanthadu 0,02 mg/3 mg comprimate filmate

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Penis moale
Penis moale

Buna ziua amo problema cu penisul se ridica si se inmoaie repede oare ... Buna ziua! Problema dumneavoastra poate fi temporara, cauzata de obos ...



Sfatul farmcistului Pot lua seara?
Pot lua seara?

Acest supliment poate fi luat si seara? ... Buna ziua! Daca aveti motive intemeiate sa nu il luati dupa micul-dej ...


Sfatul farmcistului Este eficient Memo-Plus?
Este eficient Memo-Plus?

Bună ziua ! Anul acesta am bacul!Vreau să știu dacă ... Buna ziua! Atata timp cat nu depasiti doza de 2 capsule pe zi, produs ...



Sfatul farmcistului Este bine ca negul sa se usuce?
Este bine ca negul sa se usuce?

Buna ziua...este ok după o săptămână de folosire c ... Buna ziua! Daca negul s-a uscat,inseamna ca tratamentul este eficient ...