Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » EXTRADOL

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - EXTRADOL

Prospect - EXTRADOL


NU comercializăm EXTRADOL!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: EXTRADOL    DCI: COMBINATII


  Produs complementar recomandat


56.95lei
Vezi detalii

Produsul Extradol comprimate asociaza proprietatea analgezica - antipiretica a
paracetamolului cu cea slab antimigrenoasa si psihostimulanta a cafeinei.
EXTRADOL
Comprimate

Compozitie
Un comprimat Extradol contine paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 50 mg si excipienti:
amidon de porumb, polividona K 30, talc, stearat de magneziu, alcool (nu se regaseste in
produsul finit).
Grupa farmacoterapeutica:
Alte analgezice si antipiretice; paracetamol in combinatii.
Produsul Extradol comprimate asociaza proprietatea analgezica - antipiretica a
paracetamolului cu cea slab antimigrenoasa si psihostimulanta a cafeinei.
Indicatii terapeutice
Stari gripale.
Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara - medie cu diferite localizari:
mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, nevralgii, dureri dentare, dureri postoperatorii,
dureri intercostale, sciatica, cefalee, migrene, dismenoree.
Stari febrile.
Contraindicatii
Hipersensibilitate la oricare din componentii produsului, insuficienta hepatica sau renala
severa, deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, copii cu virsta sub 7 ani,
hiperexcitabilitate nervoasa, insomnie, gastrita, aritmii cardiace. Daca aveti oricare dintre
aceste afectiuni, nu trebuie sa luati acest medicament.
In timpul tratamentului cu Extradol este contraindicat consumul de bauturi alcoolice.
Precautii
Se impun precautii in cazul existentei urmatoarelor situatii: antecedente de gastrita (risc de
hemoragii digestive), leziuni cerebrale, epilepsie, hipertensiune intracraniana (risc de
agravare a hipertensiunii intracraniene), abdomen acut chirurgical (poate masca
simptomatologia clinica), angina pectorala, hipotiroidism (deprimare nervos centrala),
hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (retentie de urina).
Din prudenta, produsul nu se va administra femeilor gravide si in timpul alaptarii.
Daca aveti oricare dintre aceste afectiuni, cereti sfatul medicului.
Interactiuni
Corticosteroizi. Potenteaza efectul ulcerigen al corticosteroizilor.
Antiinflamatoare nesteroidiene. Creste riscul nefrotoxic si hemoragic al
antiinflamatoarelor nesteroidiene. Asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face
la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu, fenobarbital, rifampicina). Risc
hepatotoxic crescut pentru paracetamol.
Bauturi alcoolice. Cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive
(inclusiv hemoragii).
Metoclopramida. Potenteaza efectele paracetamolului.
Colestiramina. Scade absorbtia paracetamolului.
Antidiabetice orale. Este potentat efectul lor hipoglicemiant.
Alte interactiuni. Extradol, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele
dozarii acidului uric si a glucozei in sânge, iar prin continutul sau in codeina, poate
pozitiva testele de control antidoping.
Daca luati oricare dintre aceste medicamente, cereti sfatul medicului.
Atentionari speciale
La pacientii cu hipersensibilitate la analgezice si antireumatice pot fi declansate crize de
dispnee si alte reactii alergice de tip anafilactic.
Se impun precautii in caz de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala
(creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul
de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii). Este
necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze
mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
Copii
Studiile efectuate nu au evidentiat probleme specifice privind administrarea la copii.
Trebuie utilizate formele farmaceutice si dozele adaptate fiecarei vârste.
Sarcina si alaptarea
Extradol este contraindicat in primul trimestru de sarcina, inaintea nasterii precum si in
perioada alaptarii. In trimestrele II si III de sarcina produsul se poate administra cu
prudenta si numai la recomandarea medicului.
Paracetamolul traverseaza placenta. Substanta se excreta in laptele matern, realizând
concentratii maxime la 1-2 ore de la administrare.
Inaintea administrarii oricarui medicament in perioada de sarcina si alaptare, adresati-va
medicului.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Extradol nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Doze si mod de administrare
Posologia produsului Extradol se adapteaza in functie de vârsta si greutatea corporala.
Copii : - de la 3 - 7 ani : Ľ - ˝ comprimat de 1-3 ori pe zi.
- de la 7-11 ani : ˝ comprimat de 1-3 ori /zi.
- de la 12-15 ani : 1 comprimat de 1-3 ori /zi.
Nu trebuie sa se depaseasca doza maxima de 50 mg/kg si zi de paracetamol.
Adulti : 1-2 comprimate de 1-3 ori/zi. Nu trebuie sa se depaseasca administrarea a 6
comprimate .
A se evita tratamentul prelungit! (poate produce obisnuinta si dependenta fizica). In
general, administrarea nu trebuie sa depaseasca durata de 10 zile decât cu aviz medical.
Intervalul dintre prize este de minimum 4 ore.
In caz de insuficienta renala severa intervalul dintre prize este de minimum 8 ore.
Reactii adverse
Tulburari digestive: epigastralgii, mici sângerari digestive, greata, varsaturi, diaree sau
constipatie, dureri abdominale.
Reactii alergice: eruptii cutanate, hematoame si pete rosii pe tegumente, edem
angioneurotic, mai rar reactii de tip anafilactoid, mergând pâna la asfixie sau colaps.
Tulburari hematologice: trombocitopenie, agranulocitoza (cu febra si faringita aparute
brusc), anemie.
Reactii cardiovasculare: palpitatii, alte aritmii cardiace.
Afectare renala: nefrita interstitiala, necroza papilara, retentie hidrosalina.
Tulburari neurologice: somnolenta, insomnie, vertij, excitatie nervoasa, tremor fin al
extremitatilor, dependenta ( in cazul tratamentelor indelungate).
Daca apar aceste reactii adverse sau altele, adresati-va medicului sau farmacistului.
Supradozaj
Simptome datorate paracetamolului: reactii alergice, ocazional trombocitopenie, nefrita
interstitiala si necroza papilara (la doze mari, timp indelungat).
Simptome datorate cafeinei: palpitatii, excitatie nervoasa, tremor fin al extremitatilor.
In caz de supradozare, adresati-va imediat medicului.
Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original
A nu se lasa la vederea si indemâna copiilor
Ambalaj
Cutie cu 2 blistere a 10 comprimate.
Producator
S.C. FARMEX COMPANY S.R.L.
Judetul Ilfov, România
Detinatorul Autorizatiei de punere de piata
S.C. FARMEX COMPANY S.R.L.
Str. Drumul Potcoavei, nr. 30, Comuna Voluntari
Judetul Ilfov, România
Data ultimei verificari a prospectului Decembrie 2015


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Gripa la diabet grad 2
Ce medicamente pot lua pt gripa avand diabet grad 2 ? Medicamntul pt diabet pe care il iau e Glibome ...
↳ Buna ziua! Trebuie sa evitati aspirina in primul rand. Puteti lua paraetamol, dar pentru perioade scurte (maxim 5 zile consecutiv), ibuprofen in dife ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Gripovit junior
Buna ziua,vreau ss va intreb daca Gripovit junior este bine sa il administrez la copli in raceala si ...
↳ Buna ziua! Da, este indicat Gripovit Junior, cu conditia ca micul pacient sa aiba minim 3 ani. Se va adminsitra un plic pe zi, dizolvat in apa cald ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
dureri de muschi
ce trebuie sa faci atunci cand te dor muschii ingrozitor? ...
↳ Buna ziua! Depinde de auza durerii. Daca este febra musculara (cauzata de efort intens, urmat de eliberarea acidului lactic la nivelul tesutului msuc ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
asociatie de antibiotic cu modafen raceala si gripa
Asi dori sa stiu in cazul unei infectii respiratorie se pot asocia antibiotic ciprinol cu modafen ra ...
ibusinus vs alcool
sunt racit ma doare gatul si am nasul infundat. Am luat o tarie ptr. gat si acum sotia a cumparat ib ...
↳ Buna ziua! In conditiile unui consum moderat asocierea se poate, face, riscand insa aparitia unor arsuri gastrice (prin insumarea efectelor alcoolulu ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni?
pot administra frectia Hapciu unui copil de 2 ani si 3 luni? baietelul meu are febra mare, si nu e ...
↳ Buna ziua! Aeasta fretie nu este indicata la copiii sub 3 ani! Faceti-i doar impachetarile cu apa rece, in asociere cu antitermice adminsitrate intra ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Flutiform
- Fervex pentru copii
- Ferrola
- Felicity 0,02 mg-3 mg comprimate filmate
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Enstilum 50 micrograme-0,5 mg-g spuma cutanata
- Dunotrisin 200 mg-245 mg comprimate filmate
- Dienorette 2 mg/0,03 mg comprimate filmate
- DALERON COLD 3
- Cosyrel 10 mg-5 mg comprimate filmate
- Controlgast-Duo 680-80 mg comprimate masticabile
- CANZENO HCT 8 mg/12,5 mg comprimate
- BILICHOL
- Arparial 25 mg-5 mg comprimate filmate
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Amlodipina Valsartan Stada 5 mg/80 mg comprimate filmate
- Advil Sinus si Raceala 200 mg/30 mg capsule moi
- Adocid 680 mg/80 mg comprimate masticabile
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- ZYMOGEN FORTE, comprimate filmate gastrorezistente
- ZOMEN PLUS 12,5 mg comprimate filmate
- Zifex duo 500 mg-200 mg ovule
- Yanimo Respimat
- Xanthadu 0,02 mg/3 mg comprimate filmate
- Xamiol 50 micrograme/0,5 mg/g gel
- Wamlox 5 mg/160 mg comprimate filmate
- Vivace Plus 5 mg/10 mg capsule
- Vicks Lamaie 1000mg-12,2mg pulbere pentru solutie orala
- Viacoram 3,5 mg-2,5mg comprimate
- Vesomni 6 mg-0,4 mg comprimate cu eliberare modificata
- Velbienne 2mg-1mg comprimate filmate
- Valcomb 500 mg/150 mg comprimate filmate
- ULTRACOD 500 mg/30 mg comprimate
- Ubistesin Forte solutie injectabila
- Ubistesin solutie injectabila
- Tusocalm, comprimate, 7,5 mg/120 mg
- Tritace 5 Plus 5 mg/25 mg comprimate
- Triplixam 5 mg/1,25 mg/10 mg comprimate filmate
- Trigelan 100 mg/25 mg/200 mg comprimate filmate
- Tratul Plus 50 mg/50 mg/50 mg/0,25 mg capsule gastrorezistente
- Tramadol/Paracetamol Sandoz 37,5 mg/325 mg comprimate
- Torvalipin Plus 10 mg/10 mg comprimate filmate
- TOMIDEXOFTA 3 mg/ml + 1 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala
- Tezeo HCT 80 mg/12,5 mg comprimate
- TERAXANS 10 mg/2,5 mg, comprimate filmate
- Tenloris 100 mg/5 mg comprimate filmate
- Telmisartan/Hidroclorotiazida Terapia 40 mg/12,5 mg comprimate
- Telmark Plus 80 mg/25 mg comprimate
- TEDOLFEN 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Targin 20 mg/10 mg comprimate cu eliberare prelungita
- Taptiqom 15 micrograme/ml + 5 mg/ml
- Tanydon HCT 80 mg/12,5 mg comprimate
- Tadoglen 150 mg/37,5 mg/200 mg comprimate filmate
- Sulcef 1000 mg/1000 mg pulbere pentru solutie injectabila/perfuzabila
- STREPSILS ORANGE VITAMINA C
- Strepsils Plus pastile
- Strepsils Menta pastile
- Strepsils Lemon fara zahar pastile
- Strepsils Eucalipt
- STREPSILS CU AROMA DE PRUNE pastile
- STREPSILS MIERE SI LAMAIE pastile
- Sterofundin ISO solutie perfuzabila
- Spiolto Respimat 2,5 micrograme/2,5 micrograme solutie pentru inhalat
- Sobycombi 10 mg/5 mg comprimate
- SMOFlipid 200 g/1000 ml emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central emulsie perfuzabila
- Skudex 75 mg/25 mg comprimate filmate
- Skopryl Plus 20 mg/12,5 mg comprimate
- Sinerdol Iso capsule
- SifiOpt 20 mg/5 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- SIBILLA ZILNIC 2 mg/0,03 mg comprimate filmate
- Sevikar HCT 40 mg/5 mg/12,5 mg comprimate filmate
- Sevikar 40 mg/5 mg comprimate filmate
- SEPTOMIXINE PASTA DENTARA
- Septolete omni 3 mg/1 mg pastile
- SEPTANEST CU ADRENALINA 1/100000 40 mg/0,01 mg/ml solutie injectabila
- Sastravi 125 mg/31,25 mg/200 mg comprimate filmate
- Sanador Sinus 500 mg/30 mg comprimate filmate
- SANADOR PLUS 300 mg/30 mg comprimate
- Sanador Extra 250 mg/150 mg/50 mg comprimate
- Rosudapin 15 mg/5 mg comprimate filmate
- ROMLA 25 mg/25 mg/g crema
- ROCKLE S
- RINONEF-T
- RINOFLUIMUCIL, spray nazal, solutie
- RHINOIL
- Revigrip Sinus 500 mg/30 mg comprimate filmate
- Revigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala
- Regiocit Solutie pentru hemofiltrare
- Ramlora 10 mg/5 mg capsule
- RAMIPRIL HCT MEDOCHEMIE 2,5 mg/12,5 mg 5 mg/25 mg comprimate
- Prylar 10 mg/5 mg capsule
- Promatern comprimate filmate
- Prindex Plus 4 mg/1,25 mg comprimate
- PRESTANCE 5 mg/10 mg comprimate
- PICOPREP pulbere pentru solutie orala
- Physioneal 35 Clear-Flex glucoza 22,7 mg/ml solutie pentru dializa peritoneala

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate
⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului


Sfatul farmcistului Sapun intim alcalin sau acid???
Sapun intim alcalin sau acid???

De ceva timp ma confrunt cu o candida recurenta...nu mai stiu ce sapun ... Buna ziua! Ph-ul vaginal este unul acid, insa in cazul candidozelor p ...


Sfatul farmcistului Karissa si pilula de a doua zi
Karissa si pilula de a doua zi

Am nevoie de ajutor, astăzi am făcut sex cu prietena mea  ... Buna ziua! Daca a luat Karissa corect (cate un drajeu pe zi, facand p ...




Sfatul farmcistului Procor ingrasa?
Procor ingrasa?

Bunä. De cănd iau procor,mŕ ďngraş.deşi fact dietä. Conduce ... Daca luati Procor Forte cu Vitamina B6, ingrasarea ar fi explicabila, ...