Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri

Prospect - ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri


NU comercializăm ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri    DCI: ACIDUM ACETYLSALICYLICUM


  Produs complementar recomandat


19.5lei
Vezi detalii

ASPIRIN MAX contine acid acetilsalicilic, care reduce durerea si febra. Asigura reducerea rapida a
durerii datorita dizolvarii si absorbtiei rapide a acidului acetilsalicilic.
ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri
Acid acetilsalicilic

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este ASPIRIN MAX si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati ASPIRIN MAX
3. Cum sa utilizati ASPIRIN MAX
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza ASPIRIN MAX
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este ASPIRIN MAX si pentru ce se utilizeaza
ASPIRIN MAX contine acid acetilsalicilic, care reduce durerea si febra. Asigura reducerea rapida a
durerii datorita dizolvarii si absorbtiei rapide a acidului acetilsalicilic.
ASPIRIN MAX este utilizat pentru tratamentul simptomatic al febrei si/sau a durerilor de intensitate
usoara pana la moderata, cum sunt durerile de cap, sindroamele gripale, durerile dentare, durerile
musculare. ASPIRIN MAX este indicat adultilor si adolescentilor cu varste intre 16 si 65 de ani.
Daca dupa 3 zile (in cazul febrei) sau 3-4 zile (in cazul durerii) nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati ASPIRIN MAX
Nu utilizati ASPIRIN MAX:
daca:
• sunteti alergic la:
- acidul acetilsalicilic
- salicilati (grup de medicamente utilizate pentru tratamentul durerii sau febrei din care face parte
acidul acetilsalicilic)
- sau orice alte ingrediente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6)
• daca aveti antecedente de astm bronsic sau reactii alergice (de exemplu, urticarie, angioedem, rinita
severa, soc) cauzate de administrarea acidului acetilsalicilic sau de orice alte medicamente cu actiune
similara (in special a medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene)
• daca aveti ulcer la nivelul stomacului sau al intestinului
• daca aveti sangerari sau risc de sangerari
• daca aveti functia ficatului sau a rinichilor sever redusa
• daca aveti insuficienta cardiaca
• daca sunteti in tratament cu metotrexat in doze mai mari de 20 mg /saptamana (vezi pct. 2 ASPIRIN
MAX impreuna cu alte medicamente);
• daca sunteti in tratament cu anticoagulante orale (medicamente care subtiaza sangele, pentru a
preveni coagularea acestuia)
• daca sunteti in ultimele trei luni de sarcina.
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati ASPIRIN MAX, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:
• sunteti in tratament cu alte medicamente care contin acid acetilsalicilic, pentru a preveni riscul
supradozarii.
• daca apar dureri de cap dupa utilizarea ASPIRIN MAX
Nu cresteti doza; adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca apar dureri de cap in
timpul utilizarii de doze mari de calmante ale durerii pe perioade lungi de timp.
• daca utilizati cu regularitate analgezice (medicamente impotriva durerii), in special analgezice in
combinatii, acest lucru poate determina scaderea functiei rinichilor.
• aveti deficienta de glucoza-6-fosfat dehidrogenaza: o afectiune ereditara care afecteaza celulele rosii.
• aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale
mucoasei stomacului. Nu luati ASPIRIN MAX daca aveti ulcer la nivelul stomacului sau al
intestinului, sau daca exista sangerari.
Sangerarile de la nivelul stomacului sau al intestinului precum si ulcerele/perforatiile pot sa apara in
orice moment pe parcursul tratamentului. Riscul creste la varstnici, pacienti cu o greutate mica sau
pacienti care folosesc medicamente care inhiba coagularea sangelui.
• aveti functia ficatului sau a rinichilor redusa
Nu utilizati ASPIRIN MAX daca aveti tulburari severe ale functiei rinichilor sau ficatului. Folosirea
regulata a analgezicelor si in special asocierea acestora, poate duce la leziuni renale persistente cu risc de reducere a functiei renale.
• daca aveti astm bronsic
Nu utilizati ASPIRIN MAX daca astmul dumneavoastra este cauzat de acidul acetilsalicilic sau de
medicamente cu actiune similara.
• aveti menstruatia anormal de lunga si abundenta, sau daca apar sangerari vaginale la intervale
neregulate. Exista riscul de crestere a volumului si duratei menstruatiei.
• urmeaza sa fiti supus unei interventii chirurgicale
Acidul acetilsalicilic creste riscul de sangerare chiar daca este administrat cu mai multe zile inainte.
Spuneti medicului sau stomatologului daca urmeaza sa efectuati o interventie chirurgicala, chiar si
una minora.
• apar sangerari gastrointestinale pe parcursul tratamentului (eliminare de sange pe gura, prin materiile fecale sau culoare neagra a materiilor fecale). Trebuie sa opriti tratamentul si sa va adresati imediat medicului sau unui serviciu medical de urgenta.
• aveti guta
Acidul acetilsalicilic reduce excretia acidului uric.
• Nu este recomandata utilizarea acestui medicament in timpul alaptarii.
Copii si adolescenti
ASPIRIN MAX nu este recomandat copiilor si adolescentilor cu varsta sub 16 ani.
Sfaturi generale:
Sindromul Reye este o boala rara, insa severa, asociata in principal cu afectarea sistemului nervos si a
ficatului. A fost observat la copii care au afectiuni virale, cum este gripa sau varsatul de vant si carora li se administreaza acid acetilsalicilic. De aceea:
• acidul acetilsalicilic trebuie administrat copiilor care au afectiuni virale numai la recomandarea
medicului;
• daca apar ameteli, lesin, comportament anormal sau varsaturi, opriti tratamentul si informati-l
imediat pe medicul dumneavoastra.
ASPIRIN MAX impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa
utilizati orice alte medicamente.
Discutati cu medicul sau farmacistul inainte de a lua ASPIRIN MAX daca utilizati:
• metotrexat: un medicament folosit in tratamentul inflamatiei severe a articulatiilor, bolii de piele
psoriazis sau cancerului
Nu luati ASPIRIN MAX daca sunteti in tratament cu metotrexat in doze mai mari de 20 mg pe
saptamana. Este recomandata supravegherea medicala daca utilizati metotrexat in doze saptamanale
de 20 mg sau mai putin;
• medicamente care inhiba coagularea sangelui sau care dizolva cheagurile de sange (de exemplu,
anticoagulante orale, heparine, trombolitice, clopidogrel, ticlopidina, anagrelid).
Nu luati ASPIRIN MAX daca sunteti in tratament cu anticoagulante orale si in caz de antecedente de
ulcer la nivelul stomacului sau al doudenului.
• medicamente pentru tratamentul durerii, inflamatiei sau reumatismului care apartin asa-numitului
grup de antiinflamatoare nesteroidiene
Verificati daca alte medicamente folosite contin acid acetilsalicilic
• glucocorticoizi administrati oral, sau prin injectare sau infuzie – cu exceptia terapiei de substitutie cu hidrocortizon.
Glucocorticoizii sunt medicamente utilizate pentru prevenirea respingerii organelor transplantate sau
pentru a reduce inflamatii cum sunt cele ale pielii sau in caz de astm bronsic;
• medicamente, precum citalopram, escitalopram, fluoxetina, fluvoxamina, paroxetin, sertralina (asanumitele ISRS) utilizate in tratamentul depresiei si al altor afectiuni
• medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale sau al altor afectiuni care contin substante
active care se termina in „pril” sau „sartan” si medicamente care cresc eliminarea de apa prin rinichi.
Este recomandat consumul suficient de lichide si monitorizarea functiei rinichilor la inceputul
tratamentului.
• medicamente impotriva gutei precum benzbromarona, probenecid
• pemetrexed: un medicament pentru tratamentul cancerului
• deferasirox: un medicament pentru reducerea nivelului de fier din sange
• medicamente topice gastrointestinale, antiacide si carbune medicinal.
ASPIRIN MAX impreuna alcool
Nu luati ASPIRIN MAX impreuna cu alcool.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida,
adresati-va medicului sau farmacistului inainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Nu utilizati acest medicament pe parcursul ultimelor trei luni de sarcina pentru ca acesta va poate afecta pe dumneavoastra sau pe copil.
Utilizati ASPIRIN MAX doar in primele sase luni de sarcina daca medicul dumneavoastra spune ca este
absolut necesar. In acest caz, doza si durata tratamentului trebuie sa fie minime.
Alaptarea
Acidul acetilsalicilic trece in laptele matern: prin urmare, acidul acetilsalicilic nu este recomandat in timpul alaptarii.
Fertilitatea
Acest medicament apartine unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea femeilor. Acest
efect este reversibil la oprirea administrarii medicamentului.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Acidul acetilsalicilic nu are nicio influenta asupra capacitatii de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.
ASPIRIN MAX contine sodiu
Acest medicament contine 6 mmoli (sau 143 mg) sodiu pe doza. A se lua in considerare de catre pacientii cu o dieta controlata a sodiului.

3. Cum sa utilizati ASPIRIN MAX
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Doza recomandata este de:
Adulti si adolescenti cu varsta intre 16 si 65 ani
• doza unica: 1 drajeu (1000 mg acid acetilsalicilic)
Doza unica poate fi repetata dupa minim 4-6 ore, daca este necesar;
• doza zilnica maxima: 1 drajeu de 3 ori pe zi.
Pacientii cu functia ficatului sau a rinichilor redusa :
Urmati instructiunile mentionate la punctul 2, „Nu luati ASPIRIN MAX” si „Atentionari si precautii”.
Pacienti varstnici (cu varsta de 65 de ani si peste)
Acest medicament nu este indicat adultilor cu varsta peste 65 de ani. Intrebati medicul sau farmacistul
despre medicamente cu alte forme si concentratii de acid acetilsalicilic.
Copii si adolescenti
Acest produs nu este recomandat copiilor si adolescentilor cu varsta sub 16 ani.
Mod de administrare
Pentru a deschide folia, rupeti inspre interior dinspre orice margine.
Luati drajeul cu un pahar cu apa. Linia mediana are numai rolul de a usura ruperea drajeului in cazul in
care aveti dificultati la inghitirea drajeului intreg.
Durata utilizarii
Nu luati ASPIRIN MAX mai mult de 3 zile pentru febra si 3-4 zile pentru durere, decat daca medicul
recomanda astfel.
Daca utilizati mai mult ASPIRIN MAX decat trebuie
In timpul tratamentului, este posibil sa apara tiuit in urechi, senzatie de pierdere a auzului, dureri de cap, ameteala – acestea sunt semne tipice de supradoza.
Opriti tratamentul si contactati un medic imediat daca exista suspiciuni de supradozare.
Daca uitati sa utilizati ASPIRIN MAX
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Daca aveti alte intrebari legate de utilizarea acestui medicament, intrebati medicul sau farmacistul.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele. Frecventa acestora nu poate fi estimata din datele disponibile.
Reactii adverse posibile la administrarea de acid acetilsalicili sunt:
Acestea sunt reactii adverse foarte severe si este posibil sa aveti nevoie urgenta de ingrijiri medicale sau spitalizare.
Anuntati imediat medicul sau mergeti la cel mai apropiat spital daca observati oricare dintre urmatoarele
simptome:
• sangerare, precum:
- sangerari nazale, sangerari gingivale
- puncte rosii sau violet pe piele, vanatai
- sangerari la nivelul organelor urinare si genitale
Riscul de sangerare se mentine 4-8 zile dupa intreruperea administrarii ASPIRIN MAX. Poate creste
riscul de sangerare in cazul unei operatii. Pot aparea si sangerari intracraniene, la nivelul stomacului
sau intestinelor
• hipersensibilitate, reactii alergice severe care provoaca umflare a fetei si a gatului, astm bronsic
• dureri de cap, ameteli, senzatie de pierdere a auzului, tiuit in urechi, care de obicei indica o supradoza
• sangerari cerebrale
• dureri de stomac
• sangerari la nivelul stomacului sau al intestinului
Simptomele sunt varsaturi cu sange si scaune negre. Riscul de sangerare este dependent de doza.
• ulcer la nivelul stomacului si perforatii
• nivele crescute ale enzimelor hepatice, care de obicei sunt reversibile dupa intreruperea tratamentului,
afectiuni ale ficatului (in special celulele hepatice)
• eruptii pe piele; reactii la nivelul pielii
• sindromul Reye (vezi punctul 2).
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea
includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza ASPIRIN MAX
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe eticheta. Data de expirare se refera la
ultima zi a lunii respective.
A nu se pastra la temperaturi peste 30° C.
A se pastra in ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine ASPIRIN MAX
Substanta activa este acidul acetilsalicilic.
Fiecare drajeu contine 1000 mg acid acetilsalicilic.
Celelalte componente sunt:
Nucleul drajeului: dioxid de siliciu coloidal anhidru, carbonat de sodiu anhidru
Invelisul: ceara Carnauba, hipromeloza 5 cP, stearat de zinc.
Cum arata ASPIRIN MAX si continutul ambalajului
Acest medicament se prezinta sub forma de drajeuri de culoare alba pana la aproape alba, oblongi,
marcate pe o parte „BAYER” si o linie mediana pe cealalta parte, cu diametrul de 19 mm x 9 mm.
Linia mediana are numai rolul de a usura ruperea drajeului pentru a fi inghitit usor si nu de divizare in doze egale. ASPIRIN MAX este disponibil in cutii care contin 4, 8, 12 sau 24 de drajeuri in folii
securizate pentru copii.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Detinatorul Autorizatiei de Punere pe Piata si fabricantul
Detinatorul Autorizatiei de Punere pe Piata:
Bayer S.R.L Sos. Pipera nr. 42, etajele 1, 16, 17, Sector 2, Bucuresti, Romania
Acest medicament este autorizat in Statele membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoareledenumiri comerciale:
Romania Aspirin Max 1000 mg drajeuri
Acest prospect a fost revizuit in iunie 2016.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Ce analize sa fac?
Ma doare deasupra buricului Si se inflameaza partea dreaptă de sub inceputul coaste i pana spr ...
Am fetiță bolnava
Buna ziua fetita mea face febra si curge năsucul nu poate să respire pot să îi dau zinnat câte ml ar ...
↳ Buna ziua! Nu ii dati Zinnat decat daca il recomanda medicul! Este un antibiotic tare, dar daca are o viroza respiratorie nu-i ajuta, din contra! A ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Interactiune Havrix junior - ROR
Buna ziua! Urmeaza sa imi vaccinez copilul de 5 ani cu ROR si as vrea sa ii fac in aceeasi zi si Ha ...
↳ Buna ziua! Teoretic cele doua vaccinuri pot fi facute in aceeasi zi, dar cred ca ar fi mai bine sa lasati un interval de 4-6 saptamani intre vaccinar ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Febra bacului
V-as ruga foarte frumos sa imi spuneti si mie daca si cat timp pot sa iau o capsula de memoplus pe z ...
↳ Buna ziua! Incepeti cin aprilie sa luati cate o tableta MemoPlus pe zi, apoi, cu 2 saptamani inainte de examen incepeti sa luati cate 2, una dimineat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate
⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului betaserc copil 12 ani
betaserc copil 12 ani

copil de 12 ani cu pocnituri in urechi,audiograma vocala si tonala per ... Buna ziua! Sigur i s-a prescris de 16 de mg? Ar putera lua de 8 mg, ...


Sfatul farmcistului paraziti intestinali
paraziti intestinali

Buna ziua! Am o fetita de 3 ani si 9 luni, careia ii miroase gurita.P ... Buna ziua! Repetati analizele la 3 saptamani, de 3 ori, este posibil ...



Sfatul farmcistului Marvelon 21
Marvelon 21

Buna ziua!Anul trecut inainte cu 10 zile inainte de ciclu,am luat marv ... Buna ziua! Pentru a amana menstruatia luati urmatoarea folie fara a f ...


Sfatul farmcistului Evitus in primul trimestru de sarcina
Evitus in primul trimestru de sarcina

Buna ziua. Sunt însărcinată in săptămâna a9a si o răceală severă a reu ... Buna ziua! Nu este indicat sa luati Evitus, contine salvie, lemn-dulc ...


Sfatul farmcistului Vitamine pentru o fetita de 13 ani
Vitamine pentru o fetita de 13 ani

Buna ziua, am o fetita de 13 ani are 1.48 m este sportiva joaca tenis ... Buna ziua! Pentru un mai bun management al nervozitatii recomand admi ...