Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg

Prospect - Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg


NU comercializăm Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


Formularul 230 editabil 2022 - Redirectionare 3,5


    Denumirea comercială: Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg    DCI: COMBINATII


  Produs complementar recomandat
Fiecare comprimat de EXCEDRINIL contine trei substante active: acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina.

EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg comprimate filmate
Acid acetilsalicilic/Paracetamol/Cafeina

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect inainte de a incepe sa luati acest medicament, deoarece el contine informatii importante pentru dumneavoastra.
Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.
Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau recomandari.
Trebuie sa va adresati unui medic daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc sau nu se imbunatatesc dupa 3 zile pentru migrena si dupa 4 zile pentru dureri de cap.
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. Vezi pct. 4.

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este EXCEDRINIL si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati EXCEDRINIL
3. Cum sa utilizati EXCEDRINIL
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza EXCEDRINIL
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. CE ESTE EXCEDRINIL SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA
Fiecare comprimat de EXCEDRINIL contine trei substante active: acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina.Acidul acetilsalicilic si paracetamolul reduc durerea si febra, iar acidul acetilsalicilic reduce in acelasi timp si inflamatia.
Cafeina este un stimulent usor si creste efectul acidului acetilsalicilic si al paracetamolului. EXCEDRINIL se utilizeaza pentru tratamentul acut al durerilor de cap si al crizelor de migrena (simptome precum dureri de cap, greata, sensibilitate la lumina si zgomot) cu sau fara aura.

2. CE TREBUIE SA STITI INAINTE SA UTILIZATI EXCEDRINIL
Nu utilizati EXCEDRINIL daca:
- sunteti alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina sau la oricare
dintre celelalte componente ale EXCEDRINIL enumerate la pct. 6.
Simptomele unei reactii alergice pot include : astm, respiratie suieratoare sau dificila; eruptii trecatoare pe piele sau urticarie; umflarea fetei sau a limbii; scurgeri nazale. Daca nu sunteti sigur, adresati-va medicului sau farmacistului.
- ati avut o reactie alergica la alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a inflamatiei sau a febrei, precum diclofenac sau ibuprofen.
- aveti ulcer gastric sau intestinal sau ati avut antecedente personale de ulcer peptic
- ati observat sange in scaun sau scaun de culoare neagra (simptome de sangerare sau de
perforatie gastro-intestinala)
- sunteti hemofilic sau suferiti de alte afectiuni ale sangelui
- aveti probleme severe cu inima, cu ficatul sau cu rinichii
- utilizati mai mult de 15 mg metotrexat pe saptamana (vezi Alte medicamente si
EXCEDRINIL)
- sunteti in ultimele 3 luni de sarcina (vezi Sarcina, alaptarea si fertilitatea).
Atentionari si precautii:
Exista urmatoarele motive pentru care EXCEDRINIL poate sa nu fie potrivit pentru dumneavoastra.
Adresati-va medicului inainte de a lua acest medicament daca:
- nu ati mai fost diagnosticat inainte cu migrena, deoarece inainte de tratament trebuie excluse afectiunile severe posibile ale creierului sau ale nervilor.
- aveti o migrena care este atat de severa incat necesita odihna la pat, aveti o durere de cap diferita de migrenele obisnuite sau varsati in timpul migrenei.
- incepeti sa aveti dureri de cap dupa sau cauzate de leziuni la cap, efort, tuse sau aplecari
- aveti dureri de cap cronice (15 zile pe luna sau mai multe pe luna, timp de mai mult de 3 luni) sau aveti prima durere de cap dupa varsta de 50 de ani.
- suferiti de o afectiune ereditara denumita deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza care
afecteaza celulele rosii ale sangelui si ar putea cauza anemie, icter sau marirea splinei in cazul expunerii la anumite alimente, medicamente cum sunt anumite medicamente antiinflamatorii (de exemplu acidul acetilsalicilic) sau la alte boli.
- ati avut probleme gastrointestinale precum ulcer gastric, scaune cu sange sau scaune de
culoare neagra; ati avut in trecut disconfort sau arsuri stomacale in capul pieptului dupa ce ati utilizat medicamente de calmare a durerii sau antiinflamatorii.
- suferiti de tulburari de sangerare sau de sangerari vaginale anormale in afara perioadei
menstruatiei (de exemplu menstruatie prelungita si sangerari abundente).
- ati avut de curand o interventie chirurgicala (inclusiv interventii minore precum cele dentare) sau veti avea o interventie in urmatoarele 7 zile.
- aveti astm bronsic, rinita alergica sezoniera, polipi nazali, o boala respiratorie cronica sau dezvoltati simptome alergice (de exemplu reactii cutanate, mancarime, urticare).
- aveti guta, diabet zaharat, hipertiroidism, aritmie, hipertensiune arteriala necontrolata
medicamentos, tulburari ale functiei rinichilor sau ficatului.
- aveti probleme cu alcoolul (vezi Utilizarea EXCEDRINIL cu alimente si bauturi).
- utilizati deja alte medicamente care contin acid acetilsalicilic sau paracetamol sau alte
medicamente, deoarece unele pot interfera cu EXCEDRINIL cauzand reactii adverse (Alte medicamente si EXCEDRINIL)
- sunteti expus riscului de deshidratare (de exemplu prin varsaturi, diaree sau inainte sau dupa operatii chirurgicale majore)
- aveti varsta sub 18 ani. Exista o posibila asociere intre acidul acetilsalicilic si sindromul Reye atunci cand acidul acetilsalicilic este administrat copiilor si adolescentilor. Sindromul Reye este o boala rara care afecteaza creierul si ficatul si este letala. Prin urmare, EXCEDRINIL nu trebuie utilizat la copii sau adolescenti cu varsta sub 18 ani fara indicatia medicului dumneavoatra.
Alte atentionari
Ca orice tip de analgezic pentru dureri de cap, utilizarea EXCEDRINIL prea des (pentru acest medicament insemnand mai mult de 10 zile pe luna) pentru dureri de cap cronice simultane (15 zile sau mai multe pe luna), timp de mai mult de 3 luni, va poate agrava durerea de cap sau migrena. Daca sunteti in aceasta situatie, adresati-va medicului pentru recomandari. Este posibil sa fie necesar sa opriti tratamentul cu EXCEDRINIL pentru a rezolva problema.
EXCEDRINIL poate reduce simptomele unei infectii (de exemplu dureri de cap, febra), facand ca aceasta sa fie mai dificil de detectat. Daca nu va simtiti bine si trebuie sa va prezentati la medic, nu uitati sa ii spuneti ca utilizati EXCEDRINIL.
EXCEDRINIL poate afecta rezultatele testelor de laborator. Daca vi s-a cerut sa vi se recolteze sange, urina sau vi se fac alte teste de laborator, nu uitati sa spuneti ca utilizati EXCEDRINIL. EXCEDRINIL impreuna cu alte medicamente
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.
In special, anuntati medicul daca utilizati oricare dintre urmatoarele medicamente:
- orice medicament care contine paracetamol, acid acetilsalicilic sau orice alt medicament
pentru ameliorarea durerilor/scaderea febrei.
- medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sangelui ("care subtiaza sangele"),
precum anticoagulantele orale (de exemplu warfarina), heparina, tromboliticele (de exemplu streptokinaza) sau alte medicamente antiagregante plachetare (de exemplu ticlopidina, clopidogrel, cilostazol).
- corticosteroizi (utilizati pentru a reduce inflamatia).
- barbiturice si benzodiazepine (pentru tratarea anxietatii si a insomniei).
- litiu, inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei sau fluvoxamina (pentru tratarea
depresiei).
- sulfoniluree si insulina (pentru tratarea diabetului zaharat).
- metotrexat (pentru tratarea anumitor tipuri de cancer, a poliartritei sau a psoriazisului).
- medicamente utilizate pentru tratarea infectiilor (de exemplu rifampicina, izoniazida,
cloramfenicol, ciprofloxacina sau acid pipemidic).
- levotiroxina (pentru tratarea hipotiroidiei).
- metoclopramida (pentru tratarea greturilor si a varsaturilor).
- medicamente pentru tratamentul epilepsiei.
- medicamente pentru hipertensiune arteriala si insuficienta cardiaca.
- diuretice (pentru a creste productia de urina si pentru a scadea excesul de lichid).
- medicamente pentru tratarea gutei.
- contraceptive orale.
- zidovudina (pentru tratarea infectiei cu HIV).
- medicamente pentru tratarea golirii gastrice lente, precum propantelina.
- clozapina (pentru tratarea schizofreniei).
- simpatomimetice (pentru cresterea tensiunii arteriale scazute sau, pentru tratarea congestiei nazale).
- antialergice (pentru a preveni sau trata alergiile).
- teofilina (pentru tratarea astmului bronsic).
- terbinafina (pentru tratarea infectiilor fungice).
- cimetidina (pentru tratarea arsurilor in capul pieptului si a ulceruluipeptic).
- disulfiram (pentru tratarea dependentei de alcool).
- nicotina (utilizata pentru intreruperea fumatului).
- colestiramina (pentru tratarea nivelului plasmatic crescut de colesterol).
EXCEDRINIL impreuna cu alimente si bauturi
- Alcool:
In cazul in care consumati 3 sau mai multe bauturi alcoolice zilnic, adresati-va medicului daca trebuie sa utilizati acest medicament sau alte calmante ale durerii /medicamente care reduc febra. Paracetamolul si acidul acetilsalicilic pot determina leziuni ale ficatului si sangerari ale stomacului.
Cafeina:
Doza recomandata a acestui medicament contine aproximativ cantitatea de cafeina care se gaseste intr-o ceasca de cafea. Limitati-va doza de medicamente, alimente sau bauturi care contin cafeina in timp ce utilizati acest medicament, deoarece prea multa cafeina poate determina nervozitate, iritabilitate, insomnie si, ocazional, palpitatii.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului dumneavoastra si nu utilizati EXCEDRINIL. Este deosebit de important sa nu utilizati EXCEDRINIL in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate dauna fatului sau poate determina probleme la nastere.
Nu utilizati EXCEDRINIL daca alaptati deoarece poate fi daunator pentru sugar.
Adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a utiliza orice medicament. EXCEDRINIL apartine unui grup de medicamente (AINS-antiinflamatoare nesteroidiene) care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea medicamentului.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Administrarea EXCEDRINIL nu se cunoaste ca ar afecta capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.
Daca observati reactii adverse precum ameteala sau somnolenta, nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje. Informati medicul cat mai curand posibil.

3. CUM SA UTILIZATI EXCEDRINIL
Utilizati intotdeauna EXCEDRINIL exact asa cum este recomandat in acest prospect sau cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti (cu varsta de cel putin 18 ani):
Pentru tratamentul durerilor de cap
Cand apare durerea de cap luati 1 comprimat cu un pahar plin cu apa. Daca este necesar, puteti lua inca 1 comprimat, dupa 4 pana la 6 ore.
In cazul durerilor mai intense atunci cand apare durerea, luati 2 comprimate, cu un pahar plin cu apa. Daca este necesar, mai puteti utiliza inca 2 comprimate dupa 4 pana la 6 ore.
Nu utilizati EXCEDRINIL pentru tratarea durerilor de cap mai mult de 4 zile fara a intreba medicul.
Pentru tratamentul migrenei
Cand apar simptomele de migrena sau migrena cu aura luati 2 comprimate cu un pahar plin cu apa. Daca este necesar, puteti lua inca 2 comprimate, cu intervale de 4 pana la 6 ore intre doze.
Daca migrena nu se amelioreaza intr-un interval de 2 ore de la prima doza de 2 comprimate de
EXCEDRINIL, adresati-va medicului.
Nu luati EXCEDRINIL pentru tratarea migrenei mai mult de 3 zile fara a intreba medicul. Pentru ambele tratamente, de dureri de cap si de migrena, nu utilizati mai mult de 6 comprimate intrun interval de 24 de ore. Aceasta corespunde dozei de 1500 mg acid acetilsalicilic, 1500 mg paracetamol si 390 mg cafeina.
Utilizarea prelungita, fara supraveghere medicala, poate fi daunatoare.
Copii si adolescenti:
EXCEDRINIL nu trebuie administrat copiilor cu varsta sub 18 ani (vezi Atentionari si precautii). Varstnici (cu varsta peste 65 de ani):
Nu exista recomandari speciale privind dozele. Daca aveti greutate corporala redusa trebuie sa cereti sfatul unui medic sau al unui farmacist.
Pacienti cu probleme renale sau hepatice
Spuneti medicului daca aveti probleme cu rinichii sau cu ficatul. Poate fi necesar ca acesta sa modifice intervalul de administrare sau durata tratamentului. Nu utilizati EXCEDRINIL daca aveti probleme severe cu rinichii sau cu ficatul.
Daca utilizati mai mult EXCEDRINIL decat trebuie
Aceste comprimate contin acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Cand utilizati EXCEDRINIL nu depasiti doza recomandata si nu utilizati niciun alt medicament care poate contine aceste componente sau alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, inflamtiei sau febrei (antiinflamatoare nesteroidiene).
Contactati medicul, farmacistul sau mergeti la cel mai apropiat spital imediat ce considerati ca ati fi luat o supradoza. Asistenta medicala de urgenta este esentiala din cauza ca pot aparea leziuni hepatice ireversibile datorita paracetamolului. Nu asteptati sa apara simptomele, deoarece in cazul unei supradoze este posibil ca la inceput sa nu apara niciun simptom care sa poata fi observat.
Daca apar simptome de supradoza, acestea sunt:
In cazul acidului acetilsalicilic: ameteala, tiuit in urechi, surditate, transpiratie, hiperventilatie, febra, greata, varsaturi, dureri de cap, confuzie sau neliniste, colaps circulator sau insuficienta respiratorie.
In cazul paracetamolului: primele simptome care apar sunt greata, varsaturi, lipsa poftei de mancare, paloare, insomnie, transpiratie si, mai tarziu, dureri abdominale.
In cazul cafeinei: anxietate, nervozitate, neliniste, insomnie, excitatie, contractii musculare, confuzie, convulsii, hiperglicemie, tahicardie sau aritmie cardiaca.
Chiar daca aceste simptome nu apar sau dispar, este esential sa cereti imediat ajutor medical. Daca uitati sa utilizati EXCEDRINIL
Luati doza imediat ce va aduceti aminte, dar nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Nu luati mai mult de 6 comprimate intr-un interval de 24 de ore.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, EXCEDRINIL poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Nu mai utilizati EXCEDRINIL si anuntati imediat medicul daca prezentati una dintre
urmatoare reactii adverse grave:
- reactie alergica cu umflarea fetei, a buzelor, a gurii, a limbii sau a gatului. Aceasta poate
determina dificultate la inghitire, respiratie suieratoare sau dificila, senzatie de tensiune in piept (semne de astm). De asemenea, puteti avea eruptii trecatoare sau mancarimi ale pielii si puteti
lesina.
- roseata a pielii, basici pe buze, pe ochi sau pe gura, descuamarea pielii.
- sangerari gastrice sau intestinale, ulcer gastric sau intestinal, care pot fi insotite de dureri abdominale severe, de scaune cu sange sau de culoare neagra sau de varsaturi cu sange. Ca in cazul tuturor analgezicelor si al medicamentelor pentru scaderea febrei, acestea pot aparea oricand pe perioada tratamentului, fara vreun istoric anterior, si pot fi letale. Aceasta reactie adversa este deosebit de grava la persoanele in varsta.
- ingalbenirea pielii sau a ochilor (semne de insuficienta hepatica).
- senzatie de slabiciune sau ameteala (semne de hipotensiune arteriala).
- aritmie.
Reactiile adverse de mai jos au fost raportate in 16 studii clinice efectuate cu EXCEDRINIL, in care au fost tratati peste 4800 de pacienti. Anuntati medicul daca observati vreuna dintre aceste reactii adverse:
Frecvente (pot afecta pana la1 din 10 utilizatori)
- nervozitate, ameteala
- greata, disconfort abdominal
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 utilizatori)
- insomnie, tremur, amorteala, dureri de cap
- tiuit in urechi
- uscarea gurii, diaree, varsaturi
- oboseala, nervozitate
- ritm crescut al inimii
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 utilizatori)
- durere in gat, dificultate la inghitire, amorteli sau furnicaturi in jurul gurii, saliva abundenta
- pofta de mancare scazuta, modificare a gustului
- anxietate, stare euforica, tensiune
- tulburari ale atentiei, pierdere de memorie, tulburari de coordonare
- senzatie de durere in obraji si la nivelul fruntii
- dureri ale ochilor, tulburari de vedere
- bufeuri, probleme ale vaselor de sange periferice (de exemplu in brate sau in picioare)
- sangerari nazale, respiratie inceata si superficiala, scurgeri nazale
- eructatie, flatulenta
- transpiratie excesiva, mancarime, eruptii ale pielii care provoaca mancarime, sensibilitate crescuta a pielii
- rigiditate a muschilor, oaselor sau a incheieturilor; dureri de ceafa, de spate, spasme musculare
- slabiciune, disconfort in piept
Reactiile adverse de mai jos au fost raportate de la punerea pe piata a medicamentului EXCEDRINIL. In general, frecventa in monitorizarea dupa punerea pe piata nu poate fi determinata cu precizie, de aceea este indicata ca "necunoscuta":
- neliniste, stare de rau general sau disconfort
- somnolenta, migrena
- roseata si eruptii trecatoare ale pielii
- palpitatii, intreruperea respiratiei, respiratie dificila brusca si senzatie de tensiune in piept cu suierat sau tuse (astm)
- durere abdominala, disconfort gastric dupa masa
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. CUM SE PASTREAZA EXCEDRINIL
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor
Nu utilizati EXCEDRINIL dupa data de expirare inscrisa pe blister si pe cutie dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A nu se pastra la temperaturi peste 25°C.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CON?INUTUL AMBALAJULUI ?I ALTE INFORMA?II
Ce contine EXCEDRINIL
Substantele active sunt: acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina
Fiecare comprimat filmat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg si cafeina 65 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleul comprimatului: hidroxipropilceluloza de joasa substitutie, celuloza microcristalina PH 101,
acid stearic.
Filmul comprimatului: hipromeloza 3 cP, dioxid de titan (E 171), hipromeloza 6 cP, hipromeloza 50 cP, propilenglicol, acid benzoic, ceara de Carnauba.
Cum arata EXCEDRINIL si continutul ambalajului
EXCEDRINIL este un comprimat filmat oblong, de culoare alba, marcat cu litera “E” pe o fata. Comprimatele sunt furnizate in blistere ambalate in cutii care contin 10, 16, 20 sau 32 de comprimate filmate. Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata
Novartis Consumer Health GmbH,
Zielstattstrasse 40, 81379 München Germania
Fabricantul
Novartis Consumer Health GmbH Zielstattstrasse 40, 81379 München Germania
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub
urmatoarele denumiri comerciale:
Austria: Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg - Filmtabletten
Belgium Excedryn, filmomhulde tabletten
Bulgaria: Excedrin 250mg / 250mg / 65mg ????????? ????????
Czech Republic: Excedrinil
France: pelliculé Excedrinil250mg/250mg/65mg comprimé pelliculé
Germany: Paracetamol/ASS/Coffein Kopfschmerz & Migräne 250 mg/250
mg/65 mg Filmtabletten
Greece: Excedrin
Ireland Excedrin film-coated tablets
Italy: Cibalgina Emicrania Cefalea 250mg/250mg/65mg Compressa
Rivestita Con Film
Luxemburg: Excedryn, comprimés pelliculés
The Netherlands: The Netherlands: Excedrin, filmomhulde tabletten
Poland: Excedrin MigraStop
Portugal: Excedrin
Romania Excedrinil 250 mg / 250 mg / 65 mg comprimate filmate
Slovakia: Excedrin
Spain: Excedite 250mg/250mg/65mg comprimidos recubiertos con
pelķcula
United Kingdom: Excedrinil tablets
Acest prospect a fost aprobat in August 2014.


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Este bun Urinosalm ptr infectii urinare repetate?
Va rog sa mi recomandati ce medicamentele naturistite ptr infectiinfectie urinara repetate cam la 3 ...
Mucus si nas infundat
Buna ziua ,ma numesc Elena si am 34 de ani.De un an de zile am inceput sa ma confrunt cu mai multe p ...
Cum pot lua sortis
Pentru colesterol iau sortis de 10 mg este neaparat nevoie sa iau si ceva pentru ficat (protectie)?S ...
↳ Buna ziua! Daca nu aveti probleme cu ficatul (hepatite in antecedente, valori mari ale transaminazelor), puteti astepta 2-3 luni pana sa luati hepato ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri de picioare noaptea
Buna ziua De cāteva luni am dureri de picioare noaptea, de la genunchi in jos. Efectiv simt cć īmi ...
↳ Buna ziua! Ati putea suferi de sindromul picioarelor nelinistite, care se manifesta prin dureri la nivelul gambelor in timpul noptii. Discutati cu m ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Dureri de picioare
Buna ; ziua sotul meu avea probleme cu circulatia sāngelui are 51 de ani a facut covid dar n ...
Durere dantura
Buna...de cateva zile am dureri pe partea stanga sus dantura,nu stiu ce masea imi face probleme pt c ...
↳ Buna ziua! Medicul stomatolog nu v-a recomandat sa faceti o radiografie? Poate aveti un nerv care s-a inflamat, chiar daca in aparenta dintii sunt sa ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Ecbirio 0,3 mg/5 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- Devaricid 450 mg/50 mg comprimate filmat
- Nefrosol fara potasiu solutie pentru hemofiltrare
- GluaMet 50 mg/850 mg comprimate filmate
- Dyvixarez 0,5 mg/0,4 m
- Dutazen 0,5 mg/0,4 mg
- DUSTIN DUO 0,5 mg/0,4 mg
- Ducressa 1 mg/ml + 5 mg/ml
- Doreta EP 75 mg/650 mg
- Caffetin Cold Plus comprimate filmate
- Aprexevo
- Analgex 400 mg/325 mg comprimate filmate
- Twinpros 0,5 mg/0,4 mg capsule
- TANTUMGRIP cu gust de portocala 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie si miere 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- TANTUMGRIP cu gust de lamaie 600 mg/10 mg pulbere pentru solutie orala
- Solutie Hartmann solutie perfuzabila
- Solutie contra aftelor bucale
- SOLUTIE AURICULARA CU CLORAMFENICOL SI FLUOCINOLON
- SmofKabiven extra Nitrogen emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central fara electroliti emulsie perfuzabila
- SIROP PATLAGINA
- Prothromplex TOTAL 600 UI
- PADUDEN Raceala si Gripa 200 mg/30 mg
- NuTRIflex Omega Peri novo
- Nutriflex Lipid Plus emulsie perfuzabila
- Coldrex Sinus Extra
- Advil Raceala si Gripa
- Addaven
- Zovirax Duo 50 mg
- Zifex complex ovule
- Zetovar 10 mf
- Zenadea 2mg
- Volulyte
- Vizimaco
- Vizilatan Duo
- Viacorlix
- Vi-Sol Calcium sirop
- Veyann
- Vertigix
- Valtricom
- TWICOR 10
- Torvazin Plus
- Tilamcar
- Telhycar
- Telassmo
- Synocam
- Synaze
- Suvezen
- SifiOpt
- Septolete D pastille
- Septolete pastile
- Prestarium ARG Plus
- Prestarium
- Preamlessa
- Plenvu
- PERIOLIMEL N4E
- Parvaxor
- OXIMED
- Nasic 1 mg/ml
- GNAK 50 mg
- Fervex raceala si gripa
- Essentiale MAX 600 mg capsule
- Dipperam 5 mg/80
- DICARBOCALM N
- Desorelle Zilnic 150 micrograme/30 micrograme
- Co-Roswera 5 mg/10 mg
- Clensia Pulbere pentru solutie orala
- Cebangin mentol 5 mg/1 mg
- Cebangin lamaie 5 mg/1 mg
- Biphozyl solutie pentru hemodializa/hemofiltrare
- Azalonum 20 mg
- Arbalior 25 mg
- Airbufo Forspiro 160 micrograme
- Addamel Novum
- OTIS-T
- OTIRELAX 45,5mg/11,4 mg/ml
- ORNIBEL 0,120 mg/0,015 mg/24 de ore
- OCTENISEPT
- NORTIVANCOMBI 10 mg/160 mg
- NORPLEXAM 10 mg/2,5 mg/10 mg
- NORIPLEX 10 mg/2,5 mg
- NEIRAXIN
- NEFROSOL cu 2 mmol/l potasiu
- N-CALMANT III
- N – ANTIGRIPAL
- MYDRANE
- MULTIBIC POTASSIUM-FREE
- MOVIPREP
- MODAFEN HOT DRINK 650 mg/10mg
- Microlax
- METEOSPASMYL 60 mg/300mg
- MARYNARKA 0,075 mg/0,020 mg
- Lipofundin MCT/LCT 200 mg/ml
- Lipocomb Calciu 10 mg/10 mg
- Lekadol
- Kivizidiale 40 de micrograme/ml + 5 mg/ml
- Kandoset
- Kabiven Peripheral
- KAMISTAD GEL

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate



Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului Mag combo cu sintrom
Mag combo cu sintrom

Pot să iau mag combo dacă iau si anticuagulante? ... Buna ziua! MagCombo contine minerale si vitamine prezente si in alime ...



Sfatul farmcistului Am nevoie de ajutor.
Am nevoie de ajutor.

Luna trecuta m.am stresat mult iar acum mi.a venit menstruația fo ... Buna ziua! Posibil sa se declanseze din nou in urmatoarele 24-48 de o ...



Sfatul farmcistului Cum pot lua sortis
Cum pot lua sortis

Pentru colesterol iau sortis de 10 mg este neaparat nevoie sa iau si c ... Buna ziua! Daca nu aveti probleme cu ficatul (hepatite in antecedente ...


Sfatul farmcistului Zgārieturia cu unhgia pe penis
Zgārieturia cu unhgia pe penis

Īn timpul spălării, m-am zgāriat cu unghia pa capul penisulu ... Buna ziua! Duoa iginalocala puteti aplica unguent Betadine sau Argipu ...