Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » Daleron® C junior

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - Daleron® C junior

Prospect - Daleron® C junior


NU comercializăm Daleron® C junior!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: Daleron® C junior    DCI: COMBINATII


  Produs complementar recomandat


22.95lei
Vezi detalii

Indicatii : Daleron C junior este indicat pentru: scaderea febrei asociata diferitelor infectii bacteriene sau virale, ameliorarea durerilor de intensitate usoara pana la moderata din raceala si gripa, ameliorarea durerilor acute cum sunt cefalee, dureri dentare, ameliorarea durerilor aparute dupa leziuni, proceduri chirurgicale sau dentare.
Granule pentru solutie orala
Ce contin granulele Daleron C junior?
Un plic (5 g granule) contine paracetamol 120 mg si acid ascorbic 10 mg.
Excipienti: Aroma de portocala 74016, amidon de porumb, Orange Sunset Yellow (E 110), povidona, acid citric anhidru, zahar.
Ce sunt granulele Daleron C junior?
Granulele Daleron C junior contin paracetamol si acid ascorbic (vitamina C). Paracetamolul inhiba sinteza de prostaglandine la nivelul sistemului nervos central, scazand astfel febra si ameliorand durerea. Vitamina C creste capacitatea naturala de aparare a organismului, contribuie la o recuperare mai rapida si in acelasi timp amelioreaza gustul medicamentului.
Medicamentul, sub forma de solutie calda, este adecvat in special pentru copiii cu inflamatia mucoaselor bucala si faringiana, la care deglutitia este dificila.

Cine nu trebuie sa utilizeze granule Daleron C junior?
Granule Daleron C junior nu trebuie administrate copiilor cu hipersensibilitate la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre excipientii medicamentului sau copiilor cu afectiuni hepatice sau renale severe.
Ce trebuie urmarit in timpul tratamentului cu granule Daleron C junior?
Copiii cu insuficienta renala usoara pana la moderata sau insuficienta hepatica, pot utiliza granule Daleron C junior numai sub supraveghere medicala.
Copiii cu varsta sub 2 ani pot utiliza Daleron C junior numai sub supraveghere medicala. Nu trebuie depasite dozele recomandate.
Nu se recomanda administrarea granulelor Daleron C junior impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol.
Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 3 zile, decat la recomandarea medicului. Daca starea generala nu se amelioreaza sub tratament sau chiar se inrautateste, adresati-va medicului dumneavoastra.
Pacientii cu diabet zaharat trebuie atentionati ca un plic Daleron C junior contine 4,6 g zahar.
Datorita continutului de zahar, acest medicament nu este recomandat pacientilor cu intoleranta la fructoza, sindrom de malabsorbtie a glucozei si galactozei, deficit de sucraza-izomaltaza.
Care sunt medicamentele care pot interactiona cu granulele Daleron C junior?
Spuneti medicului dumneavoastra daca copilul dumneavoastra utilizeaza concomitent alte medicamente.
Informati medicul dumneavoastra daca copilul dumneavoastra utilizeaza tratament cu medicamente care contin metoclopramida, domperidona, colestiramina sau warfarina.
Nu administrati copilului dumneavoastra granulele Daleron C junior concomitent cu medicamente antiepileptice, barbiturice, rifampicina si cloramfenicol.
Cum se administreaza granulele Daleron C junior?
Goliti continutul unui plic intr-un pahar, turnati peste granule 150 ml apa calda sau ceai, amestecati bine si administrati medicamentul copilului dumneavoastra cat timp este cald.
Dozajul granulelor pentru solutie orala Daleron C junior:
Varsta copilului (ani) Doza individuala
2 – 4 ani 1 plic
4 – 6 ani 2 plicuri
6 – 10 ani 2 – 3 plicuri
10 – 12 ani 3 – 4 plicuri

La nevoie, se poate repeta administrarea dozei la intervale de cel putin 4 ore. Nu se recomanda administrarea a mai mult de 4 doze pe zi.
Ce se intampla daca se administreaza mai mult decat doza recomandata?
Daca un copil a luat o doza foarte mare de medicament, adresati-va medicului dumneavoastra, chiar daca copilul dumneavoastra se simte bine. Semnele de intoxicatie pot sa apara doar dupa cateva zile.
Dozele de paracetamol mai mari decat cele recomandate pot determina greata, varsaturi si insuficienta hepatica severa, in special la pacientii cu afectiuni renale sau hepatice preexistente.
Ce reactii adverse pot sa apara in urma tratamentului cu granule Daleron C junior?
Daca medicamentul se utilizeaza in dozele recomandate, reactiile adverse sunt rare si usoare. Ocazional, pot sa apara greata si reactii cutanate de hipersensibilizare (eruptii cutanate, urticarie, mancarimi ale pielii).
Daca apar reactii adverse, intrerupeti administrarea medicamentului si adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Pastrare
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi sub 30 °C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.
Ambalaj
Cutie cu 10 plicuri din hartie-aluminiu-polietilena a 5 g granule pentru solutie orala.
Producator:
KRKA


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

Antalgin - bun pentru dureri postoperatorii?
Mi s-a extirpat un nev benign (alunita) si am dureri dupa trecerea efectului anesteziei locale. Este ...
Mica secretie roz dupa cerazette
Buna ziua.Folosesc coc cerazette deoarece am fibrom uterin/2 noduli intramurali.Acum am terminat pr ...
↳ Buna ziua! Acest fenomen este normal, nu inseamna scaderea eficacitatii contraceptive. Nu trebuie sa faceti nimic special, doar sa luati Cerazette in ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Uractiv in timpul alaptarii
Buna seara! Am.facut o urâtă colica renala si mi s-a dat sa iau Uractiv Litho si alaptez copilu ...
↳ Buna ziua! Din pacate nu exista suficiente informatii privind siguranta plantei Phyllanthus niruri in alaptare. Este posibil sa nu produca niciun e ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Am fetiță bolnava
Buna ziua fetita mea face febra si curge năsucul nu poate să respire pot să îi dau zinnat câte ml ar ...
↳ Buna ziua! Nu ii dati Zinnat decat daca il recomanda medicul! Este un antibiotic tare, dar daca are o viroza respiratorie nu-i ajuta, din contra! A ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
ASOCIERE PREDNISON -PARACETAMOL
BUNA ZIUA ,as dori sa stiu daca pot lua in acelasi timp cu prednisonul si paracetamol ca sa imi mai ...
Există pericole la fat daca s-a administrat fasconal si paracetamol?
NU am stiut ca sunt insărcinată si am folosit fasconal si paracetamol in primele 3,4 sapt ...
↳ Buna ziua! Daca ati facut administrarea celor doua medicamente pana sa va intarzie menstruatia, nu exista riscuri, deoarece in acea etapa produsul de ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce alte medicamente mai au substanta activa COMBINATII?
Alte medicamnete care au COMBINATII:
- Madopar HBS
- Lorista HL 100 mg
- Lorista HD 100 mg
- LORISTA H 50 mg
- Lodoz 5 mg
- Lisa 2 mg
- KLIMAKTOPLANT H
- Hemosol B0
- Grippostad Zi
- GRIPOSTOP
- GLUCOTHERA
- Glautan Plus
- Fucidin H, crema
- Flutiform
- Fervex pentru copii
- Ferrola
- Felicity 0,02 mg-3 mg comprimate filmate
- EXTRADOL
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Esylya 2 mg-0,03 mg comprimate filmate
- Enstilum 50 micrograme-0,5 mg-g spuma cutanata
- Dunotrisin 200 mg-245 mg comprimate filmate
- Dienorette 2 mg/0,03 mg comprimate filmate
- DALERON COLD 3
- Cosyrel 10 mg-5 mg comprimate filmate
- Controlgast-Duo 680-80 mg comprimate masticabile
- CANZENO HCT 8 mg/12,5 mg comprimate
- BILICHOL
- Arparial 25 mg-5 mg comprimate filmate
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Amlodipina Valsartan Stada 5 mg/80 mg comprimate filmate
- Advil Sinus si Raceala 200 mg/30 mg capsule moi
- Adocid 680 mg/80 mg comprimate masticabile
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- Addatans 200 mg-50 mg comprimate filmate
- ZYMOGEN FORTE, comprimate filmate gastrorezistente
- ZOMEN PLUS 12,5 mg comprimate filmate
- Zifex duo 500 mg-200 mg ovule
- Yanimo Respimat
- Xanthadu 0,02 mg/3 mg comprimate filmate
- Xamiol 50 micrograme/0,5 mg/g gel
- Wamlox 5 mg/160 mg comprimate filmate
- Vivace Plus 5 mg/10 mg capsule
- Vicks Lamaie 1000mg-12,2mg pulbere pentru solutie orala
- Viacoram 3,5 mg-2,5mg comprimate
- Vesomni 6 mg-0,4 mg comprimate cu eliberare modificata
- Velbienne 2mg-1mg comprimate filmate
- Valcomb 500 mg/150 mg comprimate filmate
- ULTRACOD 500 mg/30 mg comprimate
- Ubistesin Forte solutie injectabila
- Ubistesin solutie injectabila
- Tusocalm, comprimate, 7,5 mg/120 mg
- Tritace 5 Plus 5 mg/25 mg comprimate
- Triplixam 5 mg/1,25 mg/10 mg comprimate filmate
- Trigelan 100 mg/25 mg/200 mg comprimate filmate
- Tratul Plus 50 mg/50 mg/50 mg/0,25 mg capsule gastrorezistente
- Tramadol/Paracetamol Sandoz 37,5 mg/325 mg comprimate
- Torvalipin Plus 10 mg/10 mg comprimate filmate
- TOMIDEXOFTA 3 mg/ml + 1 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala
- Tezeo HCT 80 mg/12,5 mg comprimate
- TERAXANS 10 mg/2,5 mg, comprimate filmate
- Tenloris 100 mg/5 mg comprimate filmate
- Telmisartan/Hidroclorotiazida Terapia 40 mg/12,5 mg comprimate
- Telmark Plus 80 mg/25 mg comprimate
- TEDOLFEN 200 mg/30 mg comprimate filmate
- Targin 20 mg/10 mg comprimate cu eliberare prelungita
- Taptiqom 15 micrograme/ml + 5 mg/ml
- Tanydon HCT 80 mg/12,5 mg comprimate
- Tadoglen 150 mg/37,5 mg/200 mg comprimate filmate
- Sulcef 1000 mg/1000 mg pulbere pentru solutie injectabila/perfuzabila
- STREPSILS ORANGE VITAMINA C
- Strepsils Plus pastile
- Strepsils Menta pastile
- Strepsils Lemon fara zahar pastile
- Strepsils Eucalipt
- STREPSILS CU AROMA DE PRUNE pastile
- STREPSILS MIERE SI LAMAIE pastile
- Sterofundin ISO solutie perfuzabila
- Spiolto Respimat 2,5 micrograme/2,5 micrograme solutie pentru inhalat
- Sobycombi 10 mg/5 mg comprimate
- SMOFlipid 200 g/1000 ml emulsie perfuzabila
- SmofKabiven Central emulsie perfuzabila
- Skudex 75 mg/25 mg comprimate filmate
- Skopryl Plus 20 mg/12,5 mg comprimate
- Sinerdol Iso capsule
- SifiOpt 20 mg/5 mg/ml picaturi oftalmice, solutie
- SIBILLA ZILNIC 2 mg/0,03 mg comprimate filmate
- Sevikar HCT 40 mg/5 mg/12,5 mg comprimate filmate
- Sevikar 40 mg/5 mg comprimate filmate
- SEPTOMIXINE PASTA DENTARA
- Septolete omni 3 mg/1 mg pastile
- SEPTANEST CU ADRENALINA 1/100000 40 mg/0,01 mg/ml solutie injectabila
- Sastravi 125 mg/31,25 mg/200 mg comprimate filmate
- Sanador Sinus 500 mg/30 mg comprimate filmate
- SANADOR PLUS 300 mg/30 mg comprimate
- Sanador Extra 250 mg/150 mg/50 mg comprimate
- Rosudapin 15 mg/5 mg comprimate filmate
- ROMLA 25 mg/25 mg/g crema
- ROCKLE S

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

Produse complementare recomandate
⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului

Sfatul farmcistului Am slabit foarte mult  dupa nastere
Am slabit foarte mult dupa nastere

Buna ziua am 18 ani si am un copil de 7 luni inaintea sarcinii eram o ... Buna ziua! Dacainca mai alaptati, va recomand sa luati Pregnacare, ca ...



Sfatul farmcistului EFICEF mod de administrare
EFICEF mod de administrare

Buna ziua.Medicul mi-a prescris ptr vulvo-vaginita mixta EFICEF doza ... Buna ziua! Atunci cand medicul nu precizeaza concentratia unui medica ...


Sfatul farmcistului Schizandra copii
Schizandra copii

Buna ziua! Se poate administra Schizandra unui copil in varsta de 11 ... Buna ziua! La copiii sub 14 ani este indicat sa aveti acordul medicul ...


Sfatul farmcistului LIMBA GEOGRAFICA
LIMBA GEOGRAFICA

ce alimente se pot consuma in perioada tratamentului pentru limba geog ... Buna ziua! Evitati dulciurile, derivatele de faina alba (paste, paine ...