Recuperare parolă   Nu aveţi cont? Cont nou   Cum Comand   Contact
Prima pagină » Prospecte PCFarm.ro » MASIPREN 20 mg

Index prospecte medicamente:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Prospect - MASIPREN 20 mg

Prospect - MASIPREN 20 mg


NU comercializăm MASIPREN 20 mg!
În schimb, puteți comanda PRODUSELE COMPLEMENTARE recomandate în această pagină.
Citiți cu atenție prospectul înainte de achiziționarea produsului recomandat!


    Denumirea comercială: MASIPREN 20 mg    DCI: IBUPROFENUM


Acest medicament contine ibuprofen, care apartine unui grup de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care actioneaza pentru ameliorarea durerii si inflamatiei si reduc febra (scad temperatura ridicata).
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Ibuprofen

Ce gasiti in acest prospect:
1. Ce este MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala si pentru ce se utilizeaza
2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
3. Cum sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
4. Reactii adverse posibile
5. Cum se pastreaza MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
6. Continutul ambalajului si alte informatii

1. Ce este MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala si pentru ce se utilizeaza
Acest medicament contine ibuprofen, care apartine unui grup de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care actioneaza pentru ameliorarea durerii si inflamatiei si reduc febra (scad temperatura ridicata).
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala este utilizat la copii si sugari cu varsta de 3 luni si peste aceasta varsta pentru tratamentul simptomatic, de scurta durata, al durerii usoare pana la moderate si febrei.
Trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra in cazul in care copilul dumneavoastra nu se simte mai bine sau considerati ca acesta se simte mai rau dupa 24 ore (la copiii cu varsta de 3-6 luni) sau 3 zile (la copiii cu varsta de peste 6 luni).

2. Ce trebuie sa stiti inainte sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Nu administrati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala copilului dumneavoastra in cazul in care:
- copilul dumneavoastra este alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6)
- copilul dumneavoastra a avut vreodata o reactie (de exemplu, astm bronsic, secretii nazale, eruptii
trecatoare pe piele, umflare a fetei, limbii, buzelor sau gatului) dupa ce a luat acid acetilsalicilic sau alte
antiinflamatoare nesteroidiene (AINS)
- copilul dumneavoastra prezinta tulburari de formare a sangelui neclarificate
- copilul dumneavoastra prezinta sangerare la nivelul creierului (hemoragie cerebrovasculara) sau alte
sangerari active
- copilul dumneavoastra prezinta sau a prezentat doua sau mai multe episoade de ulcer, perforatie sau
sangerare la nivelul stomacului
- copilul dumneavoastra a prezentat vreodata sangerare la nivelul stomacului sau intestinului sau perforatie cauzate de administrarea AINS
- copilul dumneavoastra are insuficienta severa la nivelul ficatului, rinichilor sau inimii
- copilul dumneavoastra prezinta pierdere semnificativa de lichide (cauzata de varsaturi, diaree sau
consum insuficient de lichide).
Adultii care utilizeaza acest medicament trebuie sa stie ca MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala este
contraindicat si in ultimele 3 luni de sarcina.
Atentionari si precautii
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala in cazul in care:
- copilul dumneavoastra sufera de o tulburare ereditara de formare a sangelui (porfirie intermitenta acuta)
- copilul dumneavoastra prezinta tulburari de sangerare
- copilul dumneavoastra are functia rinichilor afectata
- copilul dumneavoastra are probleme ale ficatului
- copilul dumneavoastra are sau a avut boli intestinale inflamatorii cronice (cum este boala Crohn sau
colita ulcerativa)
- copilul dumneavoastra are LES (lupus eritematos sistemic, o boala a sistemului imunitar care afecteaza
tesutul conjunctiv si care cauzeaza dureri articulare, modificari ale pielii si tulburari ale altor organe) sau
o boala a tesutului conjunctiv mixt
- copilul dumneavoastra are sau a avut tensiune arteriala mare sau probleme cu inima
- copilul dumneavoastra prezinta reactii grave la nivelul pielii, cum sunt dermatita exfoliativa, sindromul
Stevens-Johnson si necroliza epidermica toxica. Utilizarea ibuprofenului trebuie oprita imediat, la prima
aparitie a eruptiei trecatoare pe piele, a leziunilor la nivelul mucoaselor sau a oricaror altor semne de
reactie alergica
- copilul dumneavoastra are sau a avut astm bronsic sau boli alergice, deoarece pot aparea dificultati la
respiratie
- copilul dumneavoastra are rinita alergica, polipi nazali sau boli respiratorii obstructive cronice, deoarece exista un risc crescut de aparitie a reactiilor alergice. Reactiile alergice se pot manifesta ca episoade de astm bronsic (asa numitul astm bronsic indus de analgezice), umflare a pielii (edem Quincke) sau eruptive trecatoare pe piele
- copilul dumneavoastra tocmai a suferit o interventie chirurgicala majora.
Alte atentionari
Este mai probabil ca urmatoarele atentionari sa se refere la adulti. In orice caz, luati-le in considerare cu
atentie inainte sa administrati sau luati acest medicament.
Daca utilizati ibuprofen:
- o perioada lunga de timp, trebuie sa efectuati analize regulate ale ficatului, rinichilor si ale sangelui.
- trebuie sa evitati sa luati alte medicamente impotriva durerii (medicamente analgezice), mai ales alte
AINS, inclusiv medicamente numite inhibitori specifici ai ciclooxigenazei-2 (cunoscute, de asemenea, si
sub denumirea de coxibi).
- Acest medicament nu trebuie utilizat la persoane cu deshidratare (mai ales la copii si adolescenti).
- Nu depasiti doza recomandata sau durata tratamentului.
AINS pot masca simptomele infectiei sau febrei.
Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra daca:
- prezentati durere de cap dupa utilizarea de lunga durata a medicamentelor analgezice
- aveti probleme cu inima (insuficienta cardiaca, angina pectorala, infarct miocardic in antecedente,
chirurgie cardiaca pentru bypass) sau boli arteriale periferice (circulatie slaba la nivelul picioarelor sau
labelor picioarelor, din cauza arterelor ingustate sau blocate)
- aveti tensiune arteriala mare, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului, antecedente in familie de boala cardiaca sau accident vascular cerebral sau daca sunteti fumator
- sunteti varstnic
- aveti probleme de fertilitate.
Antiinflamatoarele/analgezicele, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc usor crescut de infarct
miocardic sau accident vascular cerebral, mai ales cand sunt utilizate in doze mari.
In caz de varsat de vant (varicela), se recomanda sa se evite utilizarea ibuprofenului.
Reactiile adverse pot fi reduse la minimum, utilizand cea mai mica doza eficace, pe cea mai scurta
durata necesara. Varstnicii prezinta un risc crescut de aparitie a reactiilor adverse.
Sugari cu varsta de 3-6 luni: trebuie sa va adresati imediat unui medic daca simptomele se agraveaza sau
persista mai mult de 24 ore.
Copii cu varsta de peste 6 luni: trebuie sa va adresati imediat unui medic daca utilizarea MASIPREN 20
mg/ml suspensie orala este necesara mai mult de 3 zile sau daca simptomele de agraveaza.
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca dumneavoastra sau copilul dumneavoastra luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente, inclusiv medicamente fara prescriptie medicala.
Ibuprofen poate creste efectul urmatoarelor medicamente, inclusiv riscul de aparitie a reactiilor adverse:
- alte medicamente care contin ibuprofen sau alte AINS
- fenitoina (pentru epilepsie)
- digoxina sau alte glicozide cardiace (pentru insuficienta cardiaca)
- litiu (pentru tulburari ale dispozitiei)
- diuretice care economisesc potasiul
- metotrexat (pentru cancer, psoriazis sau poliartrita reumatoida)
- antibiotice numite chinolone
- corticosteroizi (medicamente antiinflamatoare puternice)
- medicamente anticoagulante (de exemplu, acid acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina).
Ibuprofen poate scadea efectul urmatoarelor medicamente:
- medicamente care reduc tensiunea arteriala mare (inhibitori ai ECA, cum este captoprilul, beta-blocante, antagonisti ai receptorilor angiotensinei II, cum este losartanul). In plus, poate aparea deteriorarea functiei rinichilor.
- mifepristona (utilizata pentru avort).
Urmatoarele medicamente pot creste efectul ibuprofenului, inclusiv riscul de aparitie a reactiilor adverse:
- inhibitori ai CYP 2C9, cum sunt voriconazol sau fluconazol (medicamente pentru infectii fungice)
- inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (medicamente utilizate pentru depresie)
- antiagregante plachetare (un tip de anticoagulante)
- probenecid si sulfinpirazona (medicamente pentru guta).
Pot aparea interactiuni intre ibuprofen si alte medicamente, de exemplu, cu sulfonilureice (medicamente antidiabetice), tacrolimus si ciclosporina (imunosupresoare utilizate dupa transplantul de organe) – poate aparea afectarea rinichilor, zidovudina (un medicament pentru infectiile cu HIV) – poate cauza sangerare la pacientii cu hemofilie si HIV (+).
Alte medicamente pot influenta sau pot fi influentate de tratamentul cu MASIPREN 20 mg/ml suspensie
orala. Prin urmare, trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a utilize MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala impreuna cu alte medicamente.
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala impreuna cu alimente, bauturi si alcool
Se recomanda ca pacientii cu stomac sensibil sa utilizeze MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala in timpul
meselor. Unele reactii adverse, cum sunt cele care afecteaza tractul gastrointestinal, pot fi mai probabile
cand se consuma alcool in timpul tratamentului cu MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala.
Sarcina, alaptarea si fertilitatea
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresativa medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Spuneti medicului dumneavoastra daca ati ramas gravida in timp ce ati luat MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala.
Nu luati acest medicament in ultimele 3 luni de sarcina. Evitati utilizarea acestui medicament in primele
6 luni de sarcina, cu exceptia cazului in care medicul dumneavoastra va recomanda altceva.
Alaptarea
Numai cantitati mici de ibuprofen si metabolitii sai trec in laptele matern. Evitati utilizarea acestui
medicament in timpul alaptarii, cu exceptia cazului in care medicul dumneavoastra va recomanda altceva.
Fertilitatea la femei
MASIPREN 20mg/ml suspensie orala apartine unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la intreruperea administrarii medicamentului. Evitati administrarea
acestui medicament daca incercati sa ramaneti gravida.
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte de a lua orice medicamente.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Nu se anticipeaza niciun efect asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje la administrarea dozei recomandate, pe durata recomandata a tratamentului. Totusi, aparitia reactiilor adverse relevante, cum sunt tulburari de vedere, ameteli sau oboseala (vezi pct. 4) poate afecta capacitatea de reactie, iar capacitatea de a conduce vehicule si/sau de a folosi utilaje poate fi redusa. Pacientii care prezinta astfel de reactii nu trebuie sa conduca vehicule sau sa foloseasca utilaje.
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala contine maltitol lichid 500 mg/ml si sodiu 3,8 mg/ml
Maltitol lichid:
Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament. Maltitolul poate avea efect laxativ usor. Continutul caloric este de 2,3 kcal/g maltitol (sau izomaltitol).
Sodiu:
Acest medicament contine sodiu 0,16 mmol (3,8 mg) per mililitru. Acest lucru trebuie avut in vedere la
pacientii care urmeaza o dieta cu restrictie de sodiu.

3. Cum sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala este numai pentru administrare orala.
Doze
Doza de ibuprofen variaza in functie de greutatea corporala si varsta copilului.
Pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 luni si 12 ani, doza zilnica recomandata de ibuprofen este 20-30 mg per kg corp (1-1,5 ml per kg corp), administrata divizat in 3-4 prize.
Administrati dozele, utilizand seringa dozatoare, asa cum este descris mai jos:
Varsta si greutate corporala Doza recomandata
Sugari cu varsta de 3 - 6 luni
(aproximativ 5-7,6 kg)
O doza de 2,5 ml de 3 ori in 24 ore
Sugari cu varsta de 6 - 12 luni
(aproximativ 7,7 – 9 kg)
O doza de 2,5 ml de 3-4 ori in 24 ore
Copii cu varsta de 1-3 ani
(aproximativ 10 – 15 kg)
O doza de 5 ml de 3 ori in 24 ore
Copii cu varsta de 4 - 6 ani
(aproximativ 16 – 20 kg)
O doza de 7,5 ml (5 ml + 2,5 ml) de 3 ori in 24 ore
Copii cu varsta de 7 – 9 ani
(aproximativ 21 – 29 kg)
O doza de 10 ml (2 x 5 ml) de 3 ori in 24 ore
Copii cu varsta de 10 – 12 ani
(aproximativ 30 – 40 kg)
O doza de 15 ml (3 x 5 ml) de 3 ori in 24 ore
Frecventa administrarii
Dozele trebuie administrate la interval de aproximativ 6 pana la 8 ore (sau la un interval de minimum 4 ore intre doua doze, daca este necesar).
Durata tratamentului
Sugari cu varsta de 3-6 luni, cu greutate corporala de peste 5 kg:
Trebuie sa va adresati imediat unui medic daca simptomele se agraveaza sau persista mai mult de 24 ore.
Copii cu varsta de peste 6 luni:
Trebuie sa va adresati imediat unui medic daca simptomele se agraveaza sau persista mai mult de 3 zile.
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala nu este adecvat pentru copii cu varsta sub 3 luni si/sau cu greutate
corporala sub 5 kg, decat daca este prescris de medic.
Instructiuni specifice de utilizare
Ambalajul contine un dispozitiv de administrare (seringa dozatoare de 5 ml, cu gradatii de 0,25 ml), care
trebuie utilizat pentru dozarea si administrarea corespunzatoare a acestui medicament.
Intotdeauna agitati bine flaconul inainte de a extrage volumul adecvat de medicament, cu ajutorul seringii dozatoare.
Extrageti doza adecvata de suspensie din flacon, tragand pistonul seringii inapoi. Verificati cantitatea de
medicament din seringa inainte de administrare. Seringa nu trebuie sa contina bule de aer.
Spalati seringa cu apa calda si lasati-o sa se usuce dupa fiecare spalare.
Daca utilizati mai mult MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala decat trebuie
Daca luati sau administrati altei persoane mai mult decat doza recomandata, adresati-va imediat medicului dumneavoastra.
Daca uitati sa utilizati MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate
persoanele. Reactiile adverse pot fi reduse la minimum, utilizand cea mai mica doza, pentru cea mai scurta perioada de timp necesara pentru ameliorarea simptomelor. Persoanele varstnice care utilizeaza acest medicament prezinta un risc crescut de aparitie a problemelor asociate cu reactiile adverse.
Opriti administrarea acestui medicament si solicitati imediat asistenta medicala in cazul in care copilul
dumneavoastra prezinta oricare dintre urmatoarele:
- semne de sangerare intestinala cum sunt: durere severa la nivelul abdomenului, scaune de culoare
neagra, varsaturi cu sange sau cu particule inchise la culoare, cu aspect de zat de cafea.
- semne ale unei reactii adverse foarte rare, dar grave, cum sunt agravare a astmului bronsic, respiratie
suieratoare sau scurtare a respiratiei, umflare a fetei, limbii sau gatului, dificultate la respiratie, batai
rapide ale inimii, scadere a tensiunii arteriale, care duce la soc. Acestea pot aparea chiar la prima
utilizare a acestui medicament.
- reactii severe la nivelul pielii, cum sunt eruptie trecatoare pe piele care acopera tot corpul, descuamare, aparitie de vezicule sau cojire a pielii.
Adresati-va medicului dumneavoastra in cazul in care copilul dumneavoastra prezinta oricare dintre
urmatoarele reactii adverse, daca acestea se agraveaza sau observati orice efecte care nu sunt mentionate.
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- disconfort gastrointestinal, cum sunt arsuri la nivelul stomacului, durere abdominala, greata si indigestie, varsaturi, flatulenta, diaree, constipatie si sangerare usoara la nivelul stomacului si/sau intestinelor, care poate determina anemie in cazuri exceptionale.
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- probleme la respiratie (exacerbare a astmului bronsic si bronhospasm), ulceratii la nivelul stomacului sau intestinelor, uneori cu sangerare si perforatie, inflamare a mucoasei din interiorul gurii, cu ulceratii
(stomatita ulcerativa), inflamare a stomacului (gastrita), agravare a colitei si bolii Crohn
- tulburari ale sistemului nervos central, cum sunt durere de cap, ameteli, insomnie, agitatie, iritabilitate
sau oboseala
- tulburari de vedere
- eruptii trecatoare pe piele
- reactii de hipersensibilitate, inclusiv urticarie (umflaturi rosii pe piele, insotite deseori de mancarime) si
mancarime
Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)
- tinitus (tiuit in urechi)
- afectare a rinichilor (necroza papilara) si concentratii mari ale acidului uric in sange
- valori scazute ale hemoglobinei
Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10 000 persoane)
- inflamare a esofagului sau pancreasului, formare a unei ingustari similare unei membrane la nivelul
intestinului subtire si intestinului gros (stricturi intestinale similare unei diafragme)
- tensiune arteriala mare, palpitatii, insuficienta cardiaca, infarct miocardic
- inflamare a vaselor sanguine (vasculita)
- volum mai mic de urina decat de obicei si umflare (mai ales la pacientii cu tensiune arteriala mare sau
functie a rinichilor afectata); umflare (edem) si urina tulbure (sindrom nefrotic); boala inflamatorie a
rinichilor (nefrita interstitiala) care poate duce la insuficienta renala acuta. Daca apar oricare dintre
simptomele mentionate mai sus sau in cazul in care copilul dumneavoastra are o stare generala de rau,
opriti administrarea MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala si adresati-va imediat medicului
dumneavoastra, deoarece acestea pot fi primele semne ale afectarii rinichilor sau insuficientei renale.
- reactii psihotice si depresie
- disfunctie a ficatului, afectare a ficatului, mai ales in cazul tratamentului pe termen lung, insuficienta
hepatica, inflamare acuta a ficatului (hepatita)
- probleme legate de producerea celulelor sangelui – primele semne sunt: febra, durere in gat, ulceratii
superficiale la nivelul cavitatii bucale, simptome similare gripei, epuizare severa, sangerare la nivelul
nasului si pielii. In aceste cazuri, trebuie sa opriti imediat tratamentul si sa va adresati unui medic. Nu
trebuie sa tratati aceste simptome cu analgezice sau medicamente care reduc febra (antipiretice).
- a fost descrisa agravarea inflamatiilor asociate infectiei (de exemplu, fasceita necrozanta) asociata cu
utilizarea anumitor analgezice (AINS). Daca apar semne ale unei infectii sau acestea se agraveaza la
administrarea ibuprofenului, adresati-va imediat unui medic, pentru a investiga daca este necesara o
terapie antiinfectioasa/cu antibiotice.
- infectii grave ale pielii si complicatii ale tesuturilor moi au aparut in caz de varsat de vant (varicela).
- la utilizarea ibuprofenului au fost observate simptome ale meningitei aseptice, cu rigiditate a gatului,
durere de cap, varsaturi, greata, febra sau modificare a constientei. Este mai probabil ca pacientii cu boli
autoimune (LES, boala mixta a tesutului conjunctiv) sa fie afectati. Adresati-va imediat unui medic daca
apar aceste reactii.
- forme severe de reactii pe piele, cum sunt eruptie trecatoare pe piele, insotita de inrosire si aparitie de
vezicule (de exemplu, sindrom Stevens-Johnson, necroliza epidermica toxica/sindrom Lyell), cadere a
parului (alopecie)
- reactii generale severe de hipersensibilitate
Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile)
- reactii respiratorii, cum sunt astm bronsic, bronhospasm sau scurtare a respiratiei
Medicamentele precum MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala pot fi asociate cu un risc usor crescut de
aparitie a infarctului miocardic sau accidentului vascular receral.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea
includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. Cum se pastreaza MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare, daca nu este deschis.
Acest medicament poate fi utilizat timp de 6 luni de la prima deschidere, daca este pastrat la temperaturi sub 25°C.
Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si flacon. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa
aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Continutul ambalajului si alte informatii
Ce contine MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Substanta activa este ibuprofen. Un mililitru de suspensie orala contine ibuprofen 20 mg.
Celelalte componente sunt benzoat de sodiu (E 211), acid citric anhidru, citrat de sodiu, zaharina sodica,
clorura de sodiu, hipromeloza 15 cP, guma xantan, maltitol lichid (E965), glicerol, aroma de capsuni (contine arome identic naturale, arome naturale, maltodextrina din porumb, trietilcitrat, propilenglicol si alcool benzilic), apa purificata.
Cum arata MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala si continutul ambalajului
MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala este o suspensie vascoasa, de culoare alba pana la aproape alba, cu o aroma caracteristica de capsuni.
Este ambalat in flacon din polietilena tereftalat (PET), de culoare maronie, care contine 100 ml, 150 ml sau 200 ml, prevazut cu un capac cu inchidere securizata pentru copii cu insurubare, dop din polietilena de inalta densitate (PEID) si opritor din polietilena de joasa densitate (PEJD).
Medicamentul este furnizat impreuna cu o seringa dozatoare de 5 ml, cu gradatii de 0,25 ml, compusa dintrun piston din polietilena de inalta densitate si un corp din polipropilena.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.
Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub urmatoarele
denumiri comerciale:
Romania MASIPREN 20 mg/ml suspensie orala
Acest prospect a fost revizuit in august 2017 .


Sfatul farmacistului Sfatul farmacistului
            Produse recomandate


             Întrebări și Răspunsuri

inlocuire Augmentin cu Duomox
Buna seara! Am luat 2.5 zile Augmentin, pt o raceala cu febra si tuse...Nemaiavand Augmentin, pot c ...
↳ Buna ziua! Dumomox contine doar amoxicilina, nu si acid clavulanic, ceea ce inseamna un spectru mai redus al antibioticului. Ideal ar fi sa luati tot ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Ce analize sa fac?
Ma doare deasupra buricului Si se inflameaza partea dreaptă de sub inceputul coaste i pana spr ...
Eurespal sirop pentru tuse mixta
Fetita mea are 1 an si 10 luni dacă am 2 zile de cand ii dau Eurospal ca tuseste si plin si sec ...
↳ Buna ziua! Da, Eurespal se recomanda in ambele tipuri de tuse (seaca si productiva). Probabil ca elimina mai multe secretii, de aceea tuseste mai t ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Am fetițγ bolnava
Buna ziua fetita mea face febra si curge nγsucul nu poate sγ respire pot sγ ξi dau zinnat cβte ml ar ...
↳ Buna ziua! Nu ii dati Zinnat decat daca il recomanda medicul! Este un antibiotic tare, dar daca are o viroza respiratorie nu-i ajuta, din contra! A ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului
Febra bacului
V-as ruga foarte frumos sa imi spuneti si mie daca si cat timp pot sa iau o capsula de memoplus pe z ...
↳ Buna ziua! Incepeti cin aprilie sa luati cate o tableta MemoPlus pe zi, apoi, cu 2 saptamani inainte de examen incepeti sa luati cate 2, una dimineat ...
Vezi tot răspunsul şi recomandările farmacistului

Atentionare!

Nu trebuie să folosiţi informaţiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau boală sau de înlocuire a medicamentelor, a tratamentelor prescrise de persoanalul medical autorizat.

⌈≡⌋ Recomandăm:
Avocat Marius-Catalin Predut

Oferte şi Reduceri
Sfatul farmacistului
Sfatul farmcistului paraziti intestinali
paraziti intestinali

Buna ziua!Va rog sa imi spuneti daca o pofta exagerata de lapte la un ... Buna ziua! Da, poate fi un simptom al unei parazitoze, dar coroborati ...


Sfatul farmcistului Infectii in zona intima
Infectii in zona intima

Buna ziua. Pentru mancarime in zona intima, secretii galbui urat miro ... Buna ziua! Puteti aplica Ginosept ovule, seara, timp de 10 zile conse ...


Sfatul farmcistului branca ursului pt ovulatie
branca ursului pt ovulatie

desi testele de ovulatie sunt pozitive..se pare totusi ca nu ovulez pt ... Buna ziua! Puteti lua extract din mladite de zmeur fara pauza pe dura ...


Sfatul farmcistului branca ursului tinctura
branca ursului tinctura

Doresc sa raman insarcinata dar nu reusesc.Se pare ca desi testul de o ... Buna ziua! Daca testul de ovulatie este pozitiv, ovulatia se produce, ...



Sfatul farmcistului Proflexon la hipertensivi?
Proflexon la hipertensivi?

Am tensiune oscilanta si am vazut ca contine si sodiu pot sa iau si eu ... Buna ziua! Produsul nu contine o cantitate atat de mare de sodiu inca ...